Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.12.2009, 11:17:38
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit o intrebare

Ma bucur mult ca am descoperit acest forum fiindca multe din informatiile mele despre obiceurile religioase sunt putin cam dupa ureche si nu prea am pe cine sa intreb.
Sunt de profesie politist si ajung de multe ori la persoane decedate acasa. In agitatia de acolo mereu uit sa aprind o lumanare sau nici nu gasesc lumanari prin casa omului.
Ieri noapte am fost la o femeie decedata si iarasi am uitat sa aprind o lumanare. Cand am ajuns acasa dupa servici am aprins o lumare acasa la mine si am spus o rugaciune pentru biata femeie.
Cum sa procedez in situatii din acestea?
P.S. Cand sunt trimis la o persoana posibil decedata nu stiu ce o sa gasesc acolo, de multe ori e vorba doar de un lesin si nu pot sa ma opresc sa iau lumanari din oras fiindca timpul de reactie la noi este vital. Adica gonim prin oras cu sirenele urland.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.12.2009, 11:23:47
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
Ma bucur mult ca am descoperit acest forum fiindca multe din informatiile mele despre obiceurile religioase sunt putin cam dupa ureche si nu prea am pe cine sa intreb.
Sunt de profesie politist si ajung de multe ori la persoane decedate acasa. In agitatia de acolo mereu uit sa aprind o lumanare sau nici nu gasesc lumanari prin casa omului.
Ieri noapte am fost la o femeie decedata si iarasi am uitat sa aprind o lumanare. Cand am ajuns acasa dupa servici am aprins o lumare acasa la mine si am spus o rugaciune pentru biata femeie.
Cum sa procedez in situatii din acestea?
P.S. Cand sunt trimis la o persoana posibil decedata nu stiu ce o sa gasesc acolo, de multe ori e vorba doar de un lesin si nu pot sa ma opresc sa iau lumanari din oras fiindca timpul de reactie la noi este vital. Adica gonim prin oras cu sirenele urland.
Pai atunci cumpara mai multe, si tine-le in masina.
Si e foarte bine ca te-ai rugat acasa si ai aprins o lumanare, din punctul meu de vedere este o fapta de milostenie sufleteasca...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.12.2009, 11:31:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sincer, sunt surprins sa aud acest lucru de la un politist. Pentru mine, un astfel de om are in minte tot felul de scenarii cu privire la moartea aparuta. Ajuns la locul cu pricina, pune intrebari, certifica, verifica, aduna probe... nu credeam ca in mintea unui astfel de om mai apar si astfel de ganduri. Daca nu ai lumanari, e potrivit a spune: Dumnezeu sa-l ierte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2009, 12:31:03
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Da, ai dreptate, in primul rand cand ajungem la un astfel de caz trebuie sa avem grija de toate urmele si circumstantele pentru a-l descoperi pe autorul faptei, dar mai intai de toate suntem si noi oameni, avem familii si persoana decedata merita macar putin respect crestinesc, fiindca si noi o sa ajungem intr-un final in aceeasi situatie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.12.2009, 12:51:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Bine ai venit pe forum,Antiqu!
Ma bucur sa intalnesc o asemenea sensibilitate la un om,care prin prisma meseriei sale ar fi putut deveni mai dur.Colegii tai sunt in asentiment cu tine?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.12.2009, 21:10:42
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

E buna ideea cu purtatul lumanarilor in masina sau in vreo geanta daca ai cu tine, eventual ai putea trece aceste persoane, pe langa cunoscutii tai, intr-un pomelnic pe care sa-l duci la biserica. Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.12.2009, 13:31:59
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Am discutat de multe ori cu colegii mei despre diversele situatii intalnite in viata de zi cu zi si am descoperit ca dramele intalnite in profesia noastra ii indreapta pe multi dintre colegii mei spre Cel de Sus.
Pur si simplu ajungi sa iti dai seama cat valoreaza viata unui om si in foarte rare cazuri cand omul din fata ta e la o cotitura, o vorba de-a ta - mai ales ca esti perceput drept "omul legii"- ajunge sa schimbe destinul interlocutorului tau... noi speram ca de fiecare data in bine...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.12.2009, 14:42:31
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
Da, ai dreptate, in primul rand cand ajungem la un astfel de caz trebuie sa avem grija de toate urmele si circumstantele pentru a-l descoperi pe autorul faptei, dar mai intai de toate suntem si noi oameni, avem familii si persoana decedata merita macar putin respect crestinesc, fiindca si noi o sa ajungem intr-un final in aceeasi situatie.
Doamne ajuta si bun lucru faci!
Daca nu poti acolo pe loc sa-i aprinzi o luminare e f bine si daca poti aprinde mai tirziu o luminare pt persoana respectiva la biserica. Si mai bine este daca poti sa o pui la un pomelnic, dar aceasta (la pomelnic ma refer) in cazul in care esti sigur ca persoana respectiva nu s-a sinucis si este crestin ortodoxa. Altfel nu ai cum sa o pui la un pomelnic.

O crestina croitoreasa obisnuia sa mearga in cimitir si sa-i puna la pomelnic pe cei care nu avea cine sa-i pomeneasca. S-a intimplat ca ea insa sa se imbolnaveasca si din cauza sanatatii precare si-a pierdut toti clientii. Intr- zi cu ultimii banuti a dat, tot asa, un pomelnic la biserica pt cei raposati. Plecind de la slujba, mergea ingindurata si se gindea unde ar putea sa gaseasca ceva de lucru. Deodata in fata ei se opreste un tinar si ii zise "cauti de lucru, nu-i asa?". Femeia s-a mirat caci nu spusese nimanui acest lucru. Tinarul a continuat "mergi in str cutare, la nr cutare si acolo vei gasi de lucru". Femeia s-a dus la adresa indicata de tinar si acolo i-a raspuns o doamna in virsta, careia i-a spus ca a trimis-o in tinar ca ar avea nevoie de cineva. Doamna s-a mirat si ea f tare caci intr-adevar avea nevoie de cineva dar nu spusese nimanui inca acest lucru. A invitat-o in casa si a intrebat-o cine i-a spus. Cind femeia a intrat in camera a exclamat "acest tinar, doamna, m-a indemnat sa vin la dvs" - aratand spre un tablou de pe perete. Doamna plina de uimire s-a asezat jos zicand "acesta e fiul meu care a murit acum 10 ani. A murit asa de frumos incit eu am crezut ca e la bine. Draga mea tu l-ai ajutat pe el dupa moarte, nici eu nu te voi lasa, de aici inainte vei sta cu mine, vei fi ca sora mea". Era unul din sufletele pe care ea le pusese in pomelnic!

Spor la treaba!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.12.2009, 06:55:38
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Mi-au dat lacrimile... foarte frumoasa povestirea
__________________
Unde doi sau mai multi se aduna in numele Meu, acolo sunt si Eu...
Reply With Quote
Răspunde