Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.05.2010, 12:40:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
La sfârșitul Psaltirii este o rugăciune intitulată Pomelnic folositoare "pe care este dator atât monahul cât și mireanul să-l citească în fiecare zi,cu umilință,cu osârdie și cu evlavie"

Pentru a-ți răspunde la întrebare spicuiesc din aceasta :
-Măntuiește ,Doamne și miluiește pe dreptcredinciosul tău popor.Supune sub picoarele lui pe tot vrăjmașul și potrivnicul și,sădește în inima lui cele bune și de pace...."
-Mântuiește,Doamne și miluiește pe dreptcredincioșii cârmuitori ai țării...."
Eu cand ma gandesc la citirea Psaltirii ,ma gandesc ca prin citirea ei imi schimb sufletul,ca in Psalmul 50,spala-ma-vei si ca zapada ma voi albi,si ma apropii de Dumnezeu.

Nu ma gandesc ca pot salva neamul romanesc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.05.2010, 12:55:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Daniel777;249199]Eu cand ma gandesc la citirea Psaltirii ,ma gandesc ca prin citirea ei imi schimb sufletul,ca in Psalmul 50,spala-ma-vei si ca zapada ma voi albi,si ma apropii de Dumnezeu.

[/quote
Intră pe pagina mea,citește postările mele și nu fă afirmații nefondate.Nici nu am propus și nici nu mi-am propus să salvez ceva sau pe cineva.Ne-am străduit să ne adunăm într-un grup de rugăciune.Dacă nu dorești să te alături nouă te rog politicos să ne lași să facem ce stă bine unui creștin-ortodox indiferent de vârsta duhovnicească,adică să ne rugăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.05.2010, 13:09:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

[quote=dorinastoica14;249210]
Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu cand ma gandesc la citirea Psaltirii ,ma gandesc ca prin citirea ei imi schimb sufletul,ca in Psalmul 50,spala-ma-vei si ca zapada ma voi albi,si ma apropii de Dumnezeu.

[/quote
Intră pe pagina mea,citește postările mele și nu fă afirmații nefondate.Nici nu am propus și nici nu mi-am propus să salvez ceva sau pe cineva.Ne-am străduit să ne adunăm într-un grup de rugăciune.Dacă nu dorești să te alături nouă te rog politicos să ne lași să facem ce stă bine unui creștin-ortodox indiferent de vârsta duhovnicească,adică să ne rugăm.
Am citit toate postarile tale.Eu nu va pot opri sa constituiti acel grup,care vad ca e deja format,gata de actiune.Imi spun doar parerea mea,daca am voie...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.05.2010, 13:12:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

[quote=Daniel777;249215]
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul

Am citit toate postarile tale.Eu nu va pot opri sa constituiti acel grup,care vad ca e deja format,gata de actiune.Imi spun doar parerea mea,daca am voie...
Frate Daniel, ti-ai expus parerea referitoare la acest subiect in nenumarate randuri si iti multumim, dar daca persoanele respective au primit binecuvantare de la duhovnic pentru aceasta actiune, nu se vor impiedica de parerea dumitale.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.05.2010, 13:16:28
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

[quote=glykys;249218]
Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul

Frate Daniel, ti-ai expus parerea referitoare la acest subiect in nenumarate randuri si iti multumim, dar daca persoanele respective au primit binecuvantare de la duhovnic pentru aceasta actiune, nu se vor impiedica de parerea dumitale.
Nu am spus ca se vor impiedica sa faca rugaciunea.Eu doar punctez anumite lucruri,care nu le vad in regula.Dar fiecare face ce vrea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2010, 13:29:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=Daniel777;249224]
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

Nu am spus ca se vor impiedica sa faca rugaciunea.Eu doar punctez anumite lucruri,care nu le vad in regula.Dar fiecare face ce vrea.
Se vede ! Mai întâi aprobi și apoi tulburi apele . Nu-i frumos și mai ales creștinește ! Zâzania asta a ta de la un timp nu-i bună !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.05.2010, 13:31:00
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ceea ce eu nu inteleg este folosirea Psaltirii cu motivatia de a te ruga pentru tara,in grup !!!
Schimbarea incepe cu noi insine. Daca in mine se schimba ceva, atunci poate sunt mai de folos celor din jurul meu, iar asta e ceva in plus. La randul lor, cei ce intra in contact cu noi, sesizeaza schimbarea si, chiar daca li se zbarleste parul la inceput, cu timpul se schimba ei insisi.
Cu aproape doua luni in urma am fost la manastirea Marcus, in jud Brasov. O acustica divina. Acolo am auzit pentru prima oara un staret rugandu-se altfel decat in alte parti. La proscomidie, pe langa rugaciunile obisnuite, l-am auzit rugandu-se pentru pacea in sanul bisericii ortodoxe si intarirea in credinta a tuturor slujitorilor ei, pentru dejucarea planurilor masonice din tara noastra si din toata lumea, pentru luminarea si inteleptirea guvernului corupt si mincinos, pentru legi sanatoase si bine oranduite si alungarea tendintelor de legiferare a prostitutiei sau drogurilor de orice fel... Eram cu toata familia si, dupa ce am iesit ne-am manifestat admiratia pentru stilul cu totul personal si deosebit al tanarului preot arhimandrit.

Cred ca rugaciunea unui singur om, daca e din suflet, poate schimba cursul multor destine. Daca in loc de un om, sunt mai multi, totul creste exponential, iar asta conteaza pentru bunul mers al unei comunitati. Niciodata nu stim cum lucreaza Dumnezeu. Aseara am vazut un film mai vechi cu Burt Luncaster, unde, datorita unui pui de vrabiuta cazut dintr-un cuib in urma unei furtuni, destinul multor oameni se schimba uluitor, si se fac pasi uriasi in domeniul cercetarilor gripei aviare. Nimic nu-i hazard sau intamplare, ci doar un inceput in cursul unor schimbari in bine, daca omul isi inmoaie inima impietrita si-L lasa pe Dumnezeu sa-i intre in suflet!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.05.2010, 13:34:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

[quote=cristiboss56;249236]
Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Se vede ! Mai întâi aprobi și apoi tulburi apele . Nu-i frumos și mai ales creștinește ! Zâzania asta a ta de la un timp nu-i bună !
Nu am aprobat niciodata,din punctul meu de vedere.Asta nu inseamna ca grupul nu a functionat,dupa cum am inteles in postul Pastelui,si probabil va functiona in continuare.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.05.2010, 13:38:14
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Schimbarea incepe cu noi insine. Daca in mine se schimba ceva, atunci poate sunt mai de folos celor din jurul meu, iar asta e ceva in plus. La randul lor, cei ce intra in contact cu noi, sesizeaza schimbarea si, chiar daca li se zbarleste parul la inceput, cu timpul se schimba ei insisi.
Cu aproape doua luni in urma am fost la manastirea Marcus, in jud Brasov. O acustica divina. Acolo am auzit pentru prima oara un staret rugandu-se altfel decat in alte parti. La proscomidie, pe langa rugaciunile obisnuite, l-am auzit rugandu-se pentru pacea in sanul bisericii ortodoxe si intarirea in credinta a tuturor slujitorilor ei, pentru dejucarea planurilor masonice din tara noastra si din toata lumea, pentru luminarea si inteleptirea guvernului corupt si mincinos, pentru legi sanatoase si bine oranduite si alungarea tendintelor de legiferare a prostitutiei sau drogurilor de orice fel... Eram cu toata familia si, dupa ce am iesit ne-am manifestat admiratia pentru stilul cu totul personal si deosebit al tanarului preot arhimandrit.
Cred ca rugaciunea unui singur om, daca e din suflet, poate schimba cursul multor destine. Daca in loc de un om, sunt mai multi, totul creste exponential, iar asta conteaza pentru bunul mers al unei comunitati. Niciodata nu stim cum lucreaza Dumnezeu. Aseara am vazut un film mai vechi cu Burt Luncaster, unde, datorita unui pui de vrabiuta cazut dintr-un cuib in urma unei furtuni, destinul multor oameni se schimba uluitor, si se fac pasi uriasi in domeniul cercetarilor gripei aviare. Nimic nu-i hazard sau intamplare, ci doar un inceput in cursul unor schimbari in bine, daca omul isi inmoaie inima impietrita si-L lasa pe Dumnezeu sa-i intre in suflet!
Sa speram ca aceasta rugaciune va va schimba pe voi insiva,cat despre Romania vom mai vedea.E o sarcina care va depaseste.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.05.2010, 13:43:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Sa speram ca aceasta rugaciune va va schimba pe voi insiva,cat despre Romania vom mai vedea.E o sarcina care va depaseste.
Vindecarea tarii este conditionata de pocainta oamenilor care traiesc in ea:

"De voi încuia cerul și nu va fi ploaie, de voi porunci lăcustei să mănânce țara, sau voi trimite vreo boală molipsitoare asupra poporului Meu
Și se va smeri poporul Meu, care se numește cu numele Meu, și se vor ruga și vor căuta fața Mea, și se vor întoarce de la căile lor cele rele, atunci îi voi auzi din cer, le voi ierta păcatele lor și le voi tămădui țara."
2 Paralipoomena 7:13,14
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune delia31 Umanitare 286 11.03.2024 04:41:48
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 12:48:47
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 18:45:34
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 08.10.2009 23:35:55