Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.01.2009, 20:01:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nede_mar Vezi mesajul
Of! Doamne! in ce fel sa ne mai ferim? Cristi din toate care le spune Sfantul Nicodim, eu le-am facut aproape pe toate, singurul lucru care imi lipseste din casa este Sf. Evanghelie dar promit ca am s-a o procur. Am numeroase carti de rugaciuni din care citesc, nu spun ca nu mai fac si greseli(ca tot omul) dar cred eu ca nu majore si totusi ........... ? Parca nu se mai termina! .....???
Revenid ! Voi reveni ori de cate ori simt ca pot ajuta prin cuvintele mele, prin invataturile lasate de Sfintii Parinti. Revin deci de asta data cu o invatatura : "de-ti va trimite tie Dumnezeu vreo boala trupului tau, nu cumva sa te mahnesti sau sa te scarbesti de aceasta ca unul din cei necredinciosi. Stapanul si Facatorul tau voieste sa-ti lamureasca si sa-ti curateasca sufletul tau, cu boala si cu pedeapsa trupului, ca pururea purtator de grija pentru mantuirea ta. Iar tu, faptura fiind, pentru ce sa te mahnesti si sa te scarbesti asupra Facatorului tau, Care te-a facut pe tine dintru nefiinta intru fiinta si dintru ce nu erai, in ceea ce esti. Caci El, vazandu-ti si cunoscandu-ti stricaciunea si imbolnavirea sufletului tau, pe care ai dobandit-o prin pacatele tale, vrea ca pe aceasta stricaciune s-o lamureasca si s-o tamaduiasca prin boala si pedeapsa trupului tau, precum Insusi stie ce trebuie.
Iar tu, frate, cu tot sufletul si cu toata vointa inimii, primeste-le pe toate intocmai asa cum iti vin tie dupa voia Lui ; adica pe cele iuti si amare ca si pe cele dulci, ca toate sunt bune si folositoare. Multumeste bunavointei Lui si te roaga totdeauna ca sa-ti dea rabdare pana la sfarsit. Asa fa si te vei mantui ! "( este o invatatura din cele culese de Sf. Ioan Hozevitul ) . Deznadejdea este cea mai periculoasa, cu mult mai periculoasa ca un necaz, o boala, o vraja si orice rau trecator pana la urma. Sa nu uitam ca nimic in asta lume nu este intamplator , iar cea mai buna filozofie , este gandul la moarte, asa cum spunea odata un alt mare Sfant. Multa nadejde si mult gand bun sa avem !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.03.2010, 13:59:46
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Poti sa tii la gat la 10 cruci si sa ai 10 Biblii in casa si sa stai inconjurat de icoane, ca fara spovedanie generala de toate pacatele vietii tale, si fara ascultare de duhovnic, si fara post si RUGACIUNE!!! zilnica cu acatiste (catre sfinti sau canoane etc) ZILNIC!! ptr iertarea tuturor pacatelor tale si ale familiei si neamului tau, si fara participare la Sfanta Liturghie in fiecare Dumnica si de Sarbatori, si fara sa citesti zilnic din Noul Testament nu faci mai nimic. Si-apoi poti sa ai si o cruce de lemn la gat, si icoane, si o Biblie si sa citesti zilnic din carti sfinte si sa platesti Sfinte Liturghii zilnice la manastiri ptr vii si morti, si sa mergi la Maslu si la Molitfe, dar pana nu te cureti tu si nu te rogi tu fierbinte, daca poti si rugaciunea inimii, vei continua asa intr-o agonie si nu vei scapa niciodata, ca rugaciunea preotilor fara a ta, e ca formarea unui depozit cu bunatati ptr tine dar tu nu te duci zilnic acolo sa te aprovizionezi. Trebuie sa lucrezi zilnic la despatimirea ta, pana in clipa cand inshizi ochii, ca pe Dumnezeu nu-L pacalim, si daca vede in sufletul nostru ca noi vrem sa scapam doar ptr ca aapoi sa ne intoarcem iar la viata pacatoasa nu ne va ajuta sa scapam niciodata, iar daca ai scapat sa nu te culci pe-o ureche, ca necuratul sta la panda si dupa 10 ani sau cand te vede departat iar de biserica iar te loveste ca l-ai suparat ca l-ai indeprtata si-apoi o sa ti se faca cele de pe urma ale tale mai grele decat cele dintai, de-asta daca vrei liniste trebuie mai intai un an doi sa lupti zilnic cu rugaciunea si cu ce-am spus mai sus, si-appoi dupa ce te eliberezi sa continui cu o rugaciune zilnica sa te apere Dumnezeu sa mai ajungi de unde ai plecat, si-asa pana vei ajunge in groapa, si de-abia atunci poti rasufla linistit ca necuratul nu te va mai supara.

Sanata si Doamne-ajuta!
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.03.2010, 14:23:35
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit din minunile Sfintei Parascheva de la Iasi

http://www.sfantaparascheva.com/minuni.php
'2. O femeie tânără de 33 de ani dintr-un sat de lângă Iași, a intrat într-o zi în Sfânta Mitropolie. Părea abătută, nervoasă și chiar nebună. S-a închinat la multe icoane și a venit la moaștele Sfintei Paraschiva. S-a închinat, însă când a vrut să sărute sfânta raclă, o putere a izbit-o și ea a căzut la pamant . A inceput sa strige: "draci, diavoli..". Oricine venea către dansa, ea ii împingea, și la un moment dat a venit paraclisierul Sfintei Mitropolii - un diacon cu viață frumoasă călugărească -, a apucat-o de mână și a întrebat-o: "Spune, ce păcat ai făcut?" Ea a spus că a umblat cu farmece, că a auzit că soțul ei o înșeală.

A întrebat-o de unde este și cum o cheamă? Nu știa, ci se văieta de cei trei copilași ai săi. Atunci părintele diacon a întrebat-o dacă știe să citească. Ea a spus că știe; el i-a dat acatistul Sfintei Paraschiva ca să-1 citească. Ea s-a așezat în genunchi la picioarele sfintei și a citit tot acatistul. Apoi preotul duhovnic a chemat-o la el, a vorbit și a văzut că ea s-a limpezit la minte.

A mărturisit-o și, fiindcă ea a spus că de trei zile n-a luat în gură nici un strop de apă, a împărtășit-o. Femeia a plecat acasă sănătoasă.'

'4. Soția unui șef mare s-a întâlnit cu mine pe stradă. Când m-a văzut, a început să plângă și să-mi spună că are un mare necaz. Am întrebat-o ce are și mi-a spus că are o dușmană mare care este geloasă pe ea și o necăjește batjocorind-o peste tot. Am întrebat-o dacă crede în Dumnezeu și mi-a spus că da. Atunci am sfătuit-o să dea un pomelnic la Sfânta Paraschiva pentru izbăvirea de dușmani. M-a ascultat și a dat un pomelnic de 40 de zile. Au trecut trei săptămâni și dușmana a fost omorâtă într-un accident, în propria ei mașină.'
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.03.2010, 16:35:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
M-a ascultat și a dat un pomelnic de 40 de zile. Au trecut trei săptămâni și dușmana a fost omorâtă într-un accident, în propria ei mașină.'
Citesc si parca urmaresc o secventa mafiota din "Nasul"....dispare persoana..dispare problema :)) (spusa cu voce groasa)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.03.2010, 17:05:45
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Citesc si parca urmaresc o secventa mafiota din "Nasul"....dispare persoana..dispare problema :)) (spusa cu voce groasa)
Nu neaparat, andreicozia, dar in acest caz probabil ca persoana respectiva era F. rea, haina, vicleana, diabolica si persista in a face rau cu inversunare si fara motiv, altora, din ura si invidie nemasurata, fara a se pocai sau/si fara macar a se opri etc, asa ca a trebuit sa fie oprita de Cineva, intr-un final (nefericit, in cazul relatat) - totul s-a 'rasfrant' asupra ei insesi, a suportat consecintzele propriilor fapte si 'actziuni', probabil ca si in raport proportzional cu intensitatea suferintzei cauzate altora, pe nedrept... Vba ceea: 'Dupa fapta, si rasplata' sau 'Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face' s.a.m.d.... Ceea ce ar putea demonstra ca pana si rabdarea lui Dumnezeu are limite, uneori.

Last edited by cherub; 02.03.2010 at 17:06:28. Motiv: 'dupa fapta, si rasplata'
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.03.2010, 18:25:57
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Draga cherub, din postarile tale si pe alte topicuri ce nu intelegi tu este ca aceste vindecari sunt minuni facute de Domnul ptr ca s-a milostivit de suferinta noastra a pacatosilor dar tot El ne-a spus "Du-te, sanatos, si sa nu mai gresesti de-acum inainte." - ca ti se vor face tie cele din urma mai rele decat cele dintai, Noul Testament. Deci daca urmaresti vietile acestor oameni dupa aceste vindecari vei vedea ca cei care au continuat sa ramana langa biserica, sa asculte cu sfintenie poruncile si sa traiasca langa Domnul au pastrat linistea sufleteasca si li s-au adaugat si alte milostiviri pamanetsti pe de-asupra, pe cand ceilalti au ajuns peste ani mai rau decat au fost cand s-au vindecat prima data, ba unii au si murit.

Deci pana nu se face o intoarcere definitiva a omului pe calea bisericii, sa stii ca si necuratul va avea loc sa se intoarca inapoi cu si mai multa forta, ca sunt cazuri de demonizati si a treia oara.

Doamne ajuta!
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.05.2010, 17:30:24
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Thumbs up Foarte corect.

Citat:
În prealabil postat de sofia_78 Vezi mesajul
Poti sa tii la gat la 10 cruci si sa ai 10 Biblii in casa si sa stai inconjurat de icoane, ca fara spovedanie generala de toate pacatele vietii tale, si fara ascultare de duhovnic, si fara post si RUGACIUNE!!! zilnica cu acatiste (catre sfinti sau canoane etc) ZILNIC!! ptr iertarea tuturor pacatelor tale si ale familiei si neamului tau, si fara participare la Sfanta Liturghie in fiecare Dumnica si de Sarbatori, si fara sa citesti zilnic din Noul Testament nu faci mai nimic. Si-apoi poti sa ai si o cruce de lemn la gat, si icoane, si o Biblie si sa citesti zilnic din carti sfinte si sa platesti Sfinte Liturghii zilnice la manastiri ptr vii si morti, si sa mergi la Maslu si la Molitfe, dar pana nu te cureti tu si nu te rogi tu fierbinte, daca poti si rugaciunea inimii, vei continua asa intr-o agonie si nu vei scapa niciodata, ca rugaciunea preotilor fara a ta, e ca formarea unui depozit cu bunatati ptr tine dar tu nu te duci zilnic acolo sa te aprovizionezi. Trebuie sa lucrezi zilnic la despatimirea ta, pana in clipa cand inshizi ochii, ca pe Dumnezeu nu-L pacalim, si daca vede in sufletul nostru ca noi vrem sa scapam doar ptr ca aapoi sa ne intoarcem iar la viata pacatoasa nu ne va ajuta sa scapam niciodata, iar daca ai scapat sa nu te culci pe-o ureche, ca necuratul sta la panda si dupa 10 ani sau cand te vede departat iar de biserica iar te loveste ca l-ai suparat ca l-ai indepartat si-apoi o sa ti se faca cele de pe urma ale tale mai grele decat cele dintai, de-asta daca vrei liniste trebuie mai intai un an doi sa lupti zilnic cu rugaciunea si cu ce-am spus mai sus, si-appoi dupa ce te eliberezi sa continui cu o rugaciune zilnica sa te apere Dumnezeu sa mai ajungi de unde ai plecat, si-asa pana vei ajunge in groapa, si de-abia atunci poti rasufla linistit ca necuratul nu te va mai supara.

Sanata si Doamne-ajuta!
Perfect, tot comentariul tău, Sofia. 100%.
Doamne-ajută.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.06.2010, 15:31:46
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
http://www.sfantaparascheva.com/minuni.php
Atunci am sfătuit-o să dea un pomelnic la Sfânta Paraschiva pentru izbăvirea de dușmani. M-a ascultat și a dat un pomelnic de 40 de zile. Au trecut trei săptămâni și dușmana a fost omorâtă într-un accident, în propria ei mașină.'
parca razbunarea era pacat
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.06.2010, 20:06:43
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit razbunarea nu e pacat atunci cand o face Dumnezeu, direct sau prin Sfinti

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
parca razbunarea era pacat
'era pacat' in cazul in care ar fi fost facuta personal, de pilda, daca pers. respectiva ar fi lovit-o singura cu masina (sau i-ar fi platit cu un alt rau) pe cealalta pers. care ii facea rele, dar atata vreme cat doar s-a rugat (nu e un pacat sa te rogi sa ti se faca dreptate! cat sa induri nedreptatile si batjocurile facute de altii?! la nesfarsit?! indura-le tu, daca poti!... fiecare are dreptul sa se bucure de viata nestingherit si in voie, numai ca de multe ori unii nu prea pot, din cauza altora... 'judeca, Doamne, pe cei ce-mi fac mie strambatate/lupta impotriva celor ce se lupta cu mine' - ps. 34 sau 69, 108 s. a. cunoscuti si ca 'psalmii de blestem') si L-a lasat pe Dumnezeu sa o razbune, in nici un caz, caci Dumnezeu zice: "A Mea este răzbunarea și Eu voi răsplăti, când va începe să le alunece piciorul! Căci ziua nenorocirii lor este aproape, și ceea ce-i așteaptă nu va zăbovi.” – (Deuteronomul 32:35)
... ori, Sf. Parascheva (si nu numai) este cunoscuta ca fiind o Sfanta ceva mai severa... daca acea persoana nu s-a potolit din a mai face rele alteia, fara motiv, a potolit-o Dumnezeu, pt. rugaciunile Sf. Parascheva. Vba ceea: 'ce tie nu-ti place, altuia nu face'.
Razbunarea constituie pacat numai atunci cand se face personal, adica in genul 'ochi pt. ochi' sau 'platit cu aceeasi moneda' (ca in vechea lege a talionului etc), atunci cand iti faci singur dreptate (dupa cum destul de multi dintre noi am avea tendintza si 'impinsi' de 'primul impuls' etc) si rasplatesti in acelasi stil, cu aceleasi rele sau altele tot la fel de sau si mai mari etc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vraji si necazuri de la diavol. Povestea mea (2) Catisma Vrajitoria 54 06.11.2017 02:34:18
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 11:49:26
Despre vraji si necazuri de la diavol. Povestea mea Catisma Vrajitoria 153 30.09.2010 11:14:20
Despre vraji -parintele Argatu idealist Vrajitoria 1 14.05.2010 12:57:13