Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.04.2011, 06:43:12
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit partea a doua a predicii Joia Mare - Cina cea de taina

„Iar pe cand mancau ei” – spune Sfanta Evanghelie – „Iisus, luand paine si binecuvantand, a frant si, dand ucenicilor, a zis: Luati, mancati, acesta este Trupul Meu. Si luand paharul si multumind, le-a dat, zicand: Beti dintru acesta toti, ca acesta este Sangele Meu, al Legii celei noi, care pentru multi se varsa spre iertarea pacatelor” (Matei 26, 26-28).

In clipa aceasta s-a savarsit cea mai mare minune euharistica, mistica. Ca odata cu rugaciunea si binecuvantarea Domnului, Iisus preface painea si vinul in insusi Trupul si Sangele Sau. In clipa aceasta, Iisus Hristos intemeiaza Taina Sfintei Impartasanii si savarseste prima Liturghie crestina inaintea ucenicilor Sai. Asadar, Mantuitorul este primul Arhiereu si Preot care savarseste cea dintai Liturghie, intemeind Taina Sfintei Impartasanii, iar Apostolii sunt primii credinciosi care iau parte la aceasta mare taina si care se impartasesc cei dintai cu Trupul si Sangele Domnului. Iar prin porunca Mantuitorului: „Aceasta faceti spre pomenirea Mea” (Luca 22, 19), Apostolii capata putere divina sa binecuvinteze si ei painea si vinul si sa le prefaca in Preacuratele si Mantuitoarele Taine.
Iata deci originea si importanta Sfintei Liturghii. Ea a inceput din acel mic foisor si prin Sfintii Apostoli a ajuns sa se savarseasca astazi pana la marginile lumii.
Iar valoarea ei consta in sfintirea dumneze*iestilor Taine, care se prefac cu puterea Duhului Sfant si binecuvantarea preotului, dar numai in cadrul Sfintei Liturghii. Astfel, foisorul acela din Ierusalim este inlocuit cu Biserica crestina, Cina cea de taina este repetata zilnic, ori de cate ori se face Sfanta Liturghie. Masa la care a mancat Domnul cu ucenicii Sai este acum Sfantul Prestol, blidul si paharul din care au gustat Hristos si Sfintii Apostoli, sunt astazi Sfantul Potir si Sfantul Disc din care cu totii gustam Sfanta Impartasanie. Spalarea picioarelor este inlocuita cu Taina Sfintei Spovedanii care poate spala toate pacatele.
Apa este darul Sfantului Duh, prosopul este milostivirea lui Dumnezeu care sterge pacatele noastre, iar Mantuitorul, care spala pe ucenici si sfinteste painea si vinul, este reprezentat de preotul Bisericii care trebuie sa se plece cu dragoste la picioarele fiecarui credincios, sa-l spele prin spovedanie, sa-l stearga prin canon si sa-l uneasca cu Hristos prin Sfanta Impartasanie, dupa vrednicie. Iata deci mila Domnului, iata chemarea preotului, iata sfintenia Bisericii, iata nadejdea mantuirii noastre.
Dar pentru ce a fost nevoie ca Iisus Hristos sa sfinteasca painea si vinul si apoi sa-si impartaseasca ucenicii mai inainte de patima Sa si de moarte? Pentru ca Trupul Domnului „care Se frange” si Sangele Lui „care pentru multi se varsa” se aduc, se sfintesc si se impart credinciosilor „spre iertarea pacatelor” (Matei 26, 28). Toate cele sapte Sfinte Taine au putere sa ierte pacatele, dar niciuna nu poate ierta in chip desavarsit pe om, precum Spovedania si Sfanta Impartasanie. Fara de aceste Taine nimeni nu se poate mantui, nici vedea pe Hristos.
Deci Bunul nostru Mantuitor a voit sa impartaseasca pe Sfintii Apostoli mai inainte de patima si moartea Sa, pe de o parte, ca sa ierte pacatele ucenicilor Sai, cate ca niste oameni au gresit si ei pana in ceasul Cinei; iar pe de alta parte, ca sa-i intareasca pentru marile ispite si prigoane care ii asteptau, ca sa-i pregateasca spre a duce in lume vestea Sfintei Evanghelii, ca sa le dea mai multa putere asupra satanei, ca sa le intareasca credinta, unitatea si rabdarea si, in sfarsit, ca sa-i pregateasca pentru infricosatul ceas al mortii. Iata cat este de mare puterea mantuitoare a Sfintei Impartasanii! Ea vindeca bolile, , izgoneste diavolii, iarta pacatele, usureaza ispitele vietii, intareste pe om in necazuri, sfinteste pe credinciosi, pastreaza pe Hristos permanent prezent intre oameni si ajuta sufletul in ceasul mortii.
Pentru ce, dar, Iuda vanzatorul nu a fost iertat de pacatul tradarii, caci la Sfanta Cina a fost si el? Pentru ca Iuda s-a impartasit cu nevrednicie. Pentru ca Iuda nu mai iubea pe Hristos, pentru ca el nu mai credea ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu, pentru ca el nu voia sa arunce de la sine cei treizeci de arginti. Cu o mana ducea la gura paharul cu Sangele Domnului, iar cu cealalta tinea punga cu bani. Cu dreapta intingea in blid, alaturi de Hristos, iar cu cealalta pipaia argintii. In gura avea Trupul Domnului, iar in inima avea pe diavolul. Iata pentru ce Iuda nu s-a folosit de Sfanta Impartasanie.
Ba inca, mai mult, cu grea pedeapsa s-a si pedepsit. Ca dupa ce Domnul imparte la toti Trupul si Sangele Sau, vazand necredinta si impietrirea lui Iuda vanzatorul, S-a tulburat cu duhul, a plans cu lacrimi si a zis: „Adevarat, adevarat zic voua ca unul dintre voi Ma va vinde” (Ioan 13, 21). El voia sa se desparta cu dragoste de ucenici; El voia sa moara in pace cu toti. El nu voia sa fie vandut pe bani, ca un rob; El voia sa moara in dar, pentru toti. El voia sa moara liber, pe altarul dragostei, cu demnitate de Om care isi face datoria. Iisus nu voia sa fie vandut de un ucenic. Iata pentru ce S-a tulburat cu duhul Iisus si a lacrimat la Cina. Plangea pentru rautatea vanzatorului, plangea pentru pierzarea sa.
Iar cand Ioan, ucenicul cel iubit, il intreaba pe Iisus: „Doamne, cine este?”. Domnul ii raspunde: „Acela este, caruia Eu, intingand bucatica de paine, i-o voi da. Si intingand bucatica, a luat-o si a dat-o lui Iuda, fiul lui Simon Iscarioteanul. Si dupa imbucatura a intrat satana in el. Iar Iisus i-a zis: Ceea ce faci, fa mai curand” (Ioan 13, 25-27). „Deci dupa ce a luat acela bucatica de paine, a iesit numaidecat. Si era noapte” (Ioan 13, 30).
Ce lucru infricosat s-a petrecut la Cina! Ce grozava a fost caderea lui Iuda! A primit cu nevrednicie Trupul Domnului si a intrat in el satana. A gustat cu necredinta din Izvorul vietii si iata, a murit. A avut cu el Lumina, dar iata-l aruncat in intuneric. Iata-l ratacind singur in miezul noptii pe ulitele Ierusalimului, departe de Hristos, departe de Lumina, departe de Viata, lipsit pentru totdeauna de bunul sau invatator, lipsit de nadejdea mantuirii.

Iubitii mei frati,
In seara aceasta Iisus sta la masa cu ucenicii Sai. Iata-L pe Domnul intre prietenii Sai. In mijloc masa intinsa, paine si vin. Apostolii stau la cina. Iisus Se dezbraca, le spala picioarele, incepand cu Iuda si terminand cu Petru. Apoi se aseaza, binecuvinteaza painea si vinul, le preface in Sfanta Impartasanie si le imparte ucenicilor spre iertarea pacatelor. Toti primesc cu credinta, toti gusta, toti se sfintesc. Numai Iuda se osandeste, se stapaneste de diavolul, se scoate afara.
Iubite frate! Te gandesti tu in ceasul acesta la Iisus? Vrei tu sa stai cu El la Cina? Iata, Domnul se pleaca sa-ti spele picioarele. Domnul iubeste sufletul tau. Domnul vrea sa te mantuiasca. Domnul vrea sa Se impace cu tine inainte de patima si moartea Sa. Vrei deci si tu sa te impaci cu Iisus?
Daca vrei, primeste pe Domnul sa-ti spele picioarele, primeste preotul sa-ti spele pacatele. Spovedeste-te cu mare cainta, dar nu asa ca Iuda vanzatorul. Nu-ti goli cu nerusinare picioarele tale, ci goleste-ti cu smerenie pacatele inimii tale. Nu sta cu picioarele in biserica sub epitrahil si cu vrajmasul in suflet. Mai inainte de a veni la Spovedanie, arunca pe diavolul din inima ta, arunca lucrul furat din casa ta, arunca tutunul din gura ta, leapada injuraturile de pe buzele tale, leapada ura si tot pacatul, iar dupa Spovedanie, nu mai intra in pravalia satanei, adica in carciumi, nici in casa desfranarii, nici in locul unde este hulit Dumnezeu. Caci altfel, ramai nespalat ca Iuda si mori in pacatele tale.
Nu cumva refuzi pe Domnul sa-ti spele picioarele? Nu cumva zici ca nu esti vrednic sa te spovedesti, pentru ca iarasi cazi in aceleasi pacate? Daca faci asa, vei fi mustrat ca Petru si nu vei avea parte cu Hristos in veac.
Nu cumva din lene si din oarecare judecata mincinoasa amani spovedania cu anii? Sau te spovedesti numai la Pasti? Daca mai continui acest lucru, esti in primejdie sa mori nespovedit.
La fel si cand trebuie sa te impartasesti, nu cumva urmezi lui Iuda vanzatorul? Nu cumva te apropii cu necredinta, cu indoiala si cu mandrie? Nu te certi cu preotul sa-ti dea Sfanta Impartasanie fiind nevrednic si oprit de sfintele canoane? Sau poate ai incercat sa te duci la alt preot ca sa te dezlege? Sau poate te-ai impartasit nespovedit curat si fiind inca oprit? Daca ai facut cumva aceasta, esti asemenea lui Iuda. Ca acela, impartasindu-se cu nevrednicie, a intrat satana in el.
Teme-te, frate, de focul dumnezeirii. Nu te face vinovat de Trupul si Sangele Domnului. Ca acest foc, ori te curata de pacate, ori te umple de osanda. Sau poate ceri sa te impartasesti fara a rupe legatura cu pacatul? Poate vrei sa iei Sfintele Taine si apoi iarasi sa cazi in desfranare, iarasi sa te imbeti, iarasi sa furi, iarasi sa te judeci, sa te certi si sa ucizi?
Daca incerci una ca aceasta nu esti departe de Iuda.
Dar se intampla si altfel. Poate ai voie sa te impartasesti si tu neglijezi, poate nu te apropii de Sfintele Taine cu anii, din pricina ca te socotesti cu totul nevrednic. Sau poate zici ca nu ai nevoie de Sfintele Taine decat la moarte. Si aceasta este un mare pacat. Ca daca Apostolii au avut nevoie de Sfanta Spalare si Impartasanie, mai inainte de ispite, de prigoane si de moarte, cu cat mai mult tu. Deci ori de cate ori esti bolnav, in primejdii, in posturi si ai voie, apropie-te de Hristos. Insa pregateste-te, vino cu frica. Paraseste pacatul. Iarta pe semenul tau din inima. Iata, Iisus iarta pe Iuda, iar tu nu ierti pe fratele tau? Deci impaca-te si vino la Biserica.
De vei face asa, casa ta va deveni un foisor sfant, iar Domnul cu toti sfintii vor veni sa cineze cu tine, sa te bucure, sa te hraneasca si sa te mantuiasca in vecii vecilor. Amin.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.04.2011, 07:06:39
quadragesimusprimus quadragesimusprimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.03.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Se pare ca "Cina cea de Taina" a avut loc cu o zi inainte de Passover. Mantuitorul a rupt si a dat ucenicilor paine dospita, nu azima.
Pentru dumneavoastră, data "Cinei de Taină" e probabilă ("se pare"), pe când pâinea dospită e o certitudine. Pe ce vă bazați?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.04.2011, 07:43:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Au cercetat altii si au ajuns la concluzia ca sunt diferente de data si de calendar intre evanghelisti, si toate acele evenimente (cina, spalarea picioarelor, vinderea lui Iisus, dusul de la Ana la Caiafa, procesul, etc.) nu se puteau intampla intr-o singura zi iar Joia mare este o conventie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.04.2011, 07:59:45
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Au cercetat altii si au ajuns la concluzia ca sunt diferente de data si de calendar intre evanghelisti, si toate acele evenimente (cina, spalarea picioarelor, vinderea lui Iisus, dusul de la Ana la Caiafa, procesul, etc.) nu se puteau intampla intr-o singura zi iar Joia mare este o conventie.
Daca ai rabdare, citeste cuvintele parintelui Ioanichie Balan, si lasa speculatiile. E mai de folos sa vezi ce spune un parinte ortodox, cum talcuiesc parintii acele zile si date... decata sa ne dam cu presupusul, sa lansam teorii, pareri proprii sau alte pareri, de la fel de fel de cercetatori... Incearca sa citesti, sa vezi cat e de folositoare.
Doamne, ajuta!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.04.2011, 08:01:26
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

am citit, nu-mi tine tu grija.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.04.2011, 08:04:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Daca ai rabdare, citeste cuvintele parintelui Ioanichie Balan, si lasa speculatiile. E mai de folos sa vezi ce spune un parinte ortodox, cum talcuiesc parintii acele zile si date... decata sa ne dam cu presupusul, sa lansam teorii, pareri proprii sau alte pareri, de la fel de fel de cercetatori... Incearca sa citesti, sa vezi cat e de folositoare.
Doamne, ajuta!
Apropo, daca te crezi asa deplin edificat/a atunci explica (cu cuvintele tale, nu copy/paste) de ce noi crestinii ortodocsi folosim la Sf. Liturghie si Sf. Euharistie paine dospita si nu azima.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.04.2011, 08:14:57
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Cuvinte cu har

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Apropo, daca te crezi asa deplin edificat/a atunci explica (cu cuvintele tale, nu copy/paste) de ce noi crestinii ortodocsi folosim la Sf. Liturghie si Sf. Euharistie paine dospita si nu azima.
Nu ma consider niciun fel de "somitate", iar daca am citat cuvintele parintelui, am facut-o din respect fata de credinta si fata de parinte. Tocmai pentru ca consider ca spune mai bine decat mine, pentru ca i s-a dat cunoastere prin har, in duh. De aceea am adus cuvintele sale in acest topic. Pentru ca nu pot eu, cu cuvintele mele, sa spun la fel de bine, de adevarat si de frumos ceea ce a talcuit parintele. Am vrut sa aduc si altora bucuria cuvintelor parintelui.
De ce te-a ofensat atat de mult? Dupa viteza cu care ai raspuns, se vede ca nu ai citit. OK, nu e obligatoriu. Insa ti-ar fi fost de folos. Pentru ca gasesti acolo si raspunsul la intrebarea ta:

"Si din doua paini a mancat in aceasta zi Hristos; din painea Legii Vechi, care era azima uscata, lipsita de fermentul datator de mantuire al Duhului Sfant, si apoi din painea cea dospita, proaspata si calda a Legii celei Noi, care este Trupul tainic al lui Iisus Hristos, adica Sfanta Impartasanie, prin care dobandim iertare de pacate si viata nemuritoare."

Si iarta-ma ca raspund tot cu un citat. Cuvintele mele nu au har, cuvintele parintelui au. Si sunt pline de intelepciune si dragoste.
Sa-ti fie de folos, sa-ti aduca pace si iubire!
Doamne, ajuta!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.04.2011, 08:22:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Parintele Ioanichie Balan nu-i nici o somitate si nu ma dau in vant dupa metaforele domniei sale.

Mai plauzibil este ca Hristos nu a mai apucat pastile evreiesc, iar Cina a fost cu paine dospita. Inainte ca evreii sa inceapa pesah-ul (perioada in care se stie ca ei consumau numai azime).

Edit : despre Taina Euharistiei in Biserica Ortodoxa : http://proortodoxia.wikiforum.ro/t65...erica-ortodoxa

Last edited by mirela.t; 22.04.2011 at 08:45:16.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.04.2011, 08:58:03
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Iertare !...

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Parintele Ioanichie Balan nu-i nici o somitate si nu ma dau in vant dupa metaforele domniei sale.

Mai plauzibil este ca Hristos nu a mai apucat pastile evreiesc, iar Cina a fost cu paine dospita. Inainte ca evreii sa inceapa pesah-ul (perioada in care se stie ca ei consumau numai azime).

Edit : despre Taina Euharistiei in Biserica Ortodoxa : http://proortodoxia.wikiforum.ro/t65...erica-ortodoxa

Bine, cum de nu mi-am dat seama ca am de-a face cu o persoana care poate judeca si cataloga parintii in somitati, nu tocmai somitati, mai putin somitati ?!...
Deci consideri ca poti judeca parintii si-i poti clasifica dupa ureche. Desigur, mai pretioase sunt panseurile culese la plesneala din varii surse. Pai, atunci, iertare: te-am facut sa pierzi timpul cu bietele cuvinte ale celor care nu ajung la inaltele cugetari ale domniei tale!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.04.2011, 09:09:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Draga Mishule,

Link-ul pe care l-am dat este din parintele Staniloae. Care da, este o somitate in teologia romanesca.
(ma gandeam ca-l citesti si asa te mai edifici)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deniile din saptamana patimilor georgeval Despre Utrenie 32 25.04.2016 10:10:09
Saptamana Patimilor admin Sfintele Pasti - Invierea Domnului 71 04.05.2013 16:00:01
Sfantul Agnet din Joia Mare costel Impartasania (Taina Euharistiei) 8 30.04.2011 11:11:05
Saptamana Patimilor iosif Din Noul Testament 21 23.04.2008 12:56:11
Suntem in Saptamana Patimilor. razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 3 22.04.2008 16:04:57