Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.10.2012, 14:26:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristian, tocmai asta e problema: noi nu avem rabdare si nu avem indreptata atentia spre ceea ce se intampla. Nu cred ca scurtarea Liturghiei este solutia reala.
Am suferit si eu de acesta nerabdare, pana am luat textul Liturghiei si am urmarit ceea ce se intampla.
Copiii isi pot aduce o jucarie sau o carte; iar cu timpul vor invata sa stea linistiti, ceea ce le va folosi si la scoala si va face din ei elevi mai buni.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.10.2012, 14:32:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
"Reclamația" de la începutul acestui topic se referă la lungimea privegherii de bucurie din noaptea de Înviere asta însemnând Utrenia Învierii și Liturghia pascală care, în cele mai multe locuri, ocupă o noapte întreagă. Este într-adevăr o încercare mai dificilă pentru creștinii cu ritm de viață preponderent diurn. În mod normal, bucuria momentului covârșește efortul depus, dar se întâmplă să apară și nemulțumiri mai ales printre cei care trăiesc momentul de pe poziții mai mult folclorice decât duhovnicești. Un lucru e clar ca lumina zilei. La durata slujbelor nu se poate umbla chiar dacă enoriașii numulțumiți amenință cu migrația spre grupările postcreștine unde oamenii se adună doar să mai socializeze, nu să se întâlnească cu Hristos.
Cine merge la Manastirea Petru Voda, are posibilitatea sa participe la priveghere de toata noaptea, pana la ora 6 dimineata.
Am fost la asa privegheri si spre surprinderea mea, dupa o noapte nedormita, urmata de 2 ore de somn, am fost mult mai fresh, decat dupa un somn de o noapte. Este o noapte de nevointa, in care stam ori in picioare, ori in genunchi, dar Dumnezeu ne ajuta sa ne depasim fortele si sa rezistam. Si cu ce bucurie plecam de la biserica dupa asa o priveghere!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.10.2012, 14:58:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Foarte de acord!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #64  
Vechi 04.10.2012, 19:04:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cristian, tocmai asta e problema: noi nu avem rabdare si nu avem indreptata atentia spre ceea ce se intampla. Nu cred ca scurtarea Liturghiei este solutia reala.
Foarte corect exprimat si adevarat !
Bine ai revenit , Anca !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.10.2012, 15:44:38
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cine merge la Manastirea Petru Voda, are posibilitatea sa participe la priveghere de toata noaptea, pana la ora 6 dimineata.
Am fost la asa privegheri si spre surprinderea mea, dupa o noapte nedormita, urmata de 2 ore de somn, am fost mult mai fresh, decat dupa un somn de o noapte. Este o noapte de nevointa, in care stam ori in picioare, ori in genunchi, dar Dumnezeu ne ajuta sa ne depasim fortele si sa rezistam. Si cu ce bucurie plecam de la biserica dupa asa o priveghere!
Bine ai revenit Anca!
M-as bucura sa am ocazia sa stau si eu la priveghere o noapte.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.01.2013, 21:00:27
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

uitandu-ma peste cateva mesaje de pe acest topic mi-am adus aminte ca am citit acum vreo cateva luni despre parintele Petroniu Tanase (Dumnezeu sa-l ierte!) ca lui i se pareau scurte slujbele de 8-10 ore,adica intotdeauna le spunea celorlalti sa nu se grabeasca atunci cand citesc rugaciunile pt. ca stau in fata lui Dumnezeu.si el oricum venea inainte de inceperea slujbei pt. a fi sigur ca nu incepe fara el.pt. multi dintre noi pare imposibil,dar totusi mi-a adus bucurie sa citesc despre acest lucru.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.01.2013, 21:53:08
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Acuma o lună s-a lansat pe marile ecrane filmul "The hobbit", după o poveste a scriitorului britanic J.R.R. Tolkien (cu profunde accente creștine, dacă mi se îngăduie să menționez).

Filmul are 2 ore și jumătate. Până în prezent, am fost la cinematograf, să văd filmul, de 4 ori.
Dar știam de dinainte, despre ce va fi vorba, ce se va întâmpla, care este morala poveștii etc.

Când am asistat prima dată la Sfânta Liturghie, mi s-a părut cam lungă, și n-am înțeles ce înseamnă toate etapele.

M-am dus acasă, și m-am apucat de studiu.

Peste o lună, îmi părea prea scurtă Liturghia. Acuma știam ce se întâmplă.

Când ridică preotul Sfânta Hostie, mi se părea mie, durează prea puțin.... de ce o coboară așa repede ?!!!!! Când ridică Sfântul Potir, de ce îl coboară așa repede ?!!!

De ce Sanctus (Sfânt, sfânt) se cântă așa repede ?!!

Etc.

Dar dacă Sfânta Liturghie înseamnă pogorârea Cerului pe Pământ, și nu durează așa mult cum ne-ar place nouă, înseamnă că avem noi mai mult timp să încercăm să pogorâm Cerul pe Pământ, după Liturghie, așa cum I-ar place lui Hristos.

Concluzia: Când ies de la film, lung, scurt, nu trebuie neapărat să prelungesc filmul în viața reală.

Dar când ies de la Liturghie, lungă, scurtă, cum mi s-o fi părut, trebuie.... și așa, cu ajutorul lui Dumnezeu, Liturghia nu se termnină odată cu "ite missa est"....

Last edited by MihaiG; 09.01.2013 at 21:55:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
slujbe pt raposati? ioana30 Generalitati 14 24.10.2010 17:38:07
De ce sunt urat pictate bisericile noastre? hadji Intrebari utilizatori 8 16.04.2010 12:35:19
Moastele sfintilor prezente in bisericile si manastirile noastre yolanditza Intrebari utilizatori 5 17.03.2010 13:57:41
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42
Slujbe ale Sfintilor mai noi nteo Despre Utrenie 4 15.06.2007 18:33:24