Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 09.08.2017, 19:43:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit În urmă cu două ore :

Ministrul Sănătății, Florian Bodog, a anunțat, în ședința de Guvern de astăzi, că Legea vaccinării va fi supusă aprobării Executivului.
„Astăzi, cu toate că unii dintre noi au auzit că nu va fi Legea vaccinării, ea va fi”, a declarat premierul Mihai Tudose, în debutul ședinței de Guvern.
„Voi supune aprobării Guvernului Legea vaccinării, care va fi trimisă în Parlament și nu va fi adoptată ca ordonanță de urgență”, a precizat Bodog.
El a adăugat că „am prezentat de-a lungul timpului și prezint din nou avantajele pe care le aduce această lege cu privire la finanțarea și desfășurarea Programului Național de Vaccinare, în ceea ce privește protecția pe care o asigurăm copiilor României, în ceea ce privește predictibilitatea pe care o asigurăm în ceea ce privește aprovizionarea cu vaccinuri și practic responsabilizăm tot lanțul, începând cu ministrul și până la părinte, cu privire la vaccinarea copiilor”.
„Legea va fi trimisă în Parlament și va fi analizată, sunt sigur, cu maximă celeritate de comisiile de specialitate și sunt convins că, în Parlament, colegii se vor mobiliza, în așa fel încât să avem, cât mai repede, pusă în aplicare această lege”, a subliniat Bodog.
Ministrul Sănătății a anunțat că, în ultima lună, au fost vaccinați 67.000 de copii, iar rata de refuz a vaccinării a fost de 12%.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #162  
Vechi 09.08.2017, 23:15:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Proiectul de lege privind organizarea și finanțarea activității de vaccinare a populației în România a fost adoptat, miercuri, de Guvern, potrivit unui comunicat de presă al Executivului, remis miercuri MEDIAFAX.
Proiectul de act normativ instituie obligația vaccinării copiilor cu vaccinurile prevăzute în calendarul național de vaccinare, precum și cu cele administrate în situații epidemiologice speciale întregii populații sau unor grupuri de populație.
"Categoriile de vaccinări obligatorii sunt: vaccinările cuprinse în calendarul național de vaccinare pentru copii; vaccinările impuse de situații epidemiologice care implică vaccinarea ca măsură de intervenție în vederea limitării bolilor care pot fi prevenite prin vaccinare; vaccinările pentru personalul medico-sanitar din unitățile sanitare publice și private și vaccinările pentru alt personal din unitățile publice și private care prin natura atribuțiilor sunt expuse suplimentar la boli infecțioase sau pot reprezenta surse de infecție care ar putea pune în pericol sănătatea publică, stabilite prin hotărâre de guvern", se arată într-un comunicat de presă al Guvernului, remis miercuri seară MEDIAFAX.
Răspunderea privind prezentarea copilului la vaccinare le revine părinților, reprezentantului legal sau, după caz, persoanei care se ocupă de creșterea și îngrijirea unui copil în baza unei măsuri de protecție specială. În cazul vaccinării obligatorii, consimțământul pentru vaccinare se prezumă ca fiind dat, iar refuzul de vacccinare a copilului se face în scris.
La data înscrierii într-o colectivitate, instituția are obligația de a solicita prezentarea unei adeverințe, emisă de către medicul de familie care are în evidența sa persoana respectivă, care să ateste efectuarea, respectiv neefectuarea vaccinărilor obligatorii. "Antigenele vaccinale obligatorii la intrarea în colectivitate a copiilor sunt cele împotriva difteriei, tetanosului, tusei convulsive, rujeolei, rubeolei, oreionului, hepatitei B" , precizează Executivul.
Totodată, proiectul de lege prevede înființarea și funcționarea unui Grup Tehnic de Coordonare a Activităților de Vaccinare (GTCAV), comisie consultativă a Ministerului Sănătății, cu rol în elaborarea Strategiei Naționale de Vaccinare și coordonarea activității de vaccinare la nivel național.
Principala atribuție a acestuia este de analiză a politicilor de sănătate naționale și internaționale și recomandarea de politici naționale de imunizare optime.
Totodată, în cadrul direcțiilor de sănătate publică județene și în București, se vor înființa comisiile județene de vaccinare, respectiv a Capitalei, ca structură fără personalitate juridică, în coordonarea GTCA, cu rol în supravegherea activității de vaccinare la nivel județean.
Au fost stabilite și sancțiuni pentru fiecare dintre cei implicați în procesul de vaccinare, respectiv instituțiile autorităților publice centrale și locale, adică Ministerul Sănătății, Institutul Național de Sănătate Publică, Direcțiile de Sănătate Publică județene și a municipiului București, instituții de învațământ, direcțiile generale de asistență socială și protecție a copilului; furnizorii de servicii medicale de vaccinare; părinții sau reprezentanții legali ai copiilor eligibili la vaccinare, dar și producatorii și distribuitorii de vaccinuri.
De asemenea, proiectul stabilește constituirea unui stoc de rezervă de vaccinuri și consumabile, cel puțin egal cu necesarul anual, cu termen de valabilitate minim 18 luni. Acest stoc urmează să fie folosit în situații epidemiologice speciale sau în cazul înregistrării unor discontinuități de aprovizionare la nivelul producătorilor.
Statul român, prin Ministerul Sănătății, este cel care își asumă asigurarea condițiilor pentru diagnosticul și tratamentul optim al oricăror reacții adverse ale vaccinării, precum și compensarea oricăror efecte de durată, dacă sunt dovedite relațiile de cauzalitate.
Normele de aplicare urmează a fi aprobate în 12 luni de la data publicării în Monitorul Oficial.
Tot într-un interval de un an de la publicare, furnizorii de servicii medicale de vaccinare care funcționează la respectiva dată au obligația de a se înregistra în RENV.
Actul normativ ar urma să intre în vigoare la data de 1 ianuarie 2018.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #163  
Vechi 10.08.2017, 00:01:21
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Pilot comparative study on the health of vaccinated and unvaccinated 6- to 12-year-old U.S. children : http://www.cmsri.org/wp-content/uplo...es5.8.2017.pdf

Vaccinated vs. Unvaccinated: Mawson Homeschooled Study Reveals Who is Sicker: http://info.cmsri.org/the-driven-res...-who-is-sicker sau http://ortodoxinfo.ro/2017/06/05/vac...i-nevaccinati/
Reply With Quote
  #164  
Vechi 10.08.2017, 08:39:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Sambata 9 septembrie va avea loc la Paris, in fata Ministerului Sanatatii, o manifestatie impotriva noului proiect care vizeaza introducerea a inca 8 vaccinuri obligatorii. Pana in prezent, in Franta erau 3 vaccinuri obligatorii. Probabil ca voi fi acolo. Chiar daca practica mi-a aratat ca manifestatiile nu folosesc la mare lucru atunci cand franc-masoneria se ambitioneaza sa mentina un proiect, nici nu pot, ca cetatean, ca tata de familie, ca medic sa stau cu bratele incrucisate in fata unei noi incercari de sovietizare a societatii.

Vad semne clare ca problema nu mai are nimic medical, ci a devenit o problema politica. Si numai masoneria e capabila de asemenea coordonare. Acelasi lucru se intampla si in Romania. Si in Italia. Recent, asemenea coordonare am mai vazut-o pe subiectul insistentei asupra parteneriatelor civile, urmate de insistentele asupra "casatoriei" homosexuale. Obligativitatea vaccinarii tinde sa devina o "valoare europeana", asa cum "casatoriile homosexuale" sau "dreptul la avort" sau "dreptul la o moarte demna" au devenit, in conceptia si in limbajul promovat de cercul interior al Fratelui cel Mare, valori europene.

Iar tendinta e periculoasa prin aceea ca se depaseste, de fiecare data, un nou reper. Pana acum si avortul, si eutanasia, si "casatoria" homosexuala erau in domeniul optiunilor. Nimeni nu te obliga sa faci avort. Nimeni nu te obliga sa te omori cu ajutor calificat. Faptul ca un poponar si un bulangiu vroiau sa se "casatoreasca" in fata functionarului cu tricolor la diagonala nu te impiedica cu nimic pe tine, tinar crestin, sa te casatoresti crestineste. Dar, de data aceasta, trecem in domeniul obligativitatii. Pana acum dreptul pacientului de a refuza un tratament era sacrosanct. Ca sa faci cu forta chiar si o injectie cu ser fiziologic unui agitat trebuia un mandat emis de un judecator. Acum se invoca sanatatea publica. Cu alte cuvinte, interesele colective trec inaintea drepturilor individuale. Numai ca, astfel, se deschide inca o cutie a Pandorei. Asa cum "casatoria" homosexuala face logica si deschide perspectiva "casatoriei" poligame sau, de ce nu, zoofile, tot asa nu vad un motiv pentru care, maine, eutanasia nu ar fi obligatorie. Doar se stie ca batranii neputinciosi cresc inutil nivelul de dioxid de carbon al planetei. Inlaturarea lor, desigur cu multa demnitate, va fi o chestiune de sanatate publica.

Astazi, ei au ceva cu copiii mei. Maine vor avea cu tata.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.08.2017 at 08:41:47.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 10.08.2017, 11:47:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Legea vaccinării obligatorii a fost aprobată. Incredibil ce repede s-au mișcat, incredibil!

Mă gîndesc ce opțiuni îmi rămîn:

- să nu-mi înscriu copiii la școală în România, din moment ce de acum încolo carnetul cu vaccinurile trebuie prezentat înainte
- să particip la protestele publice, dacă se vor organiza. Dar legea nu cred că se va modifica, poate doar lista cu cele obligatorii.
- să emigrez într-o țară în care am dreptul să nu-mi vaccinez copiii
- să plătesc amenzile sau să cumpăr un carnet cu vaccinurile la zi

Probabil va veni ziua cînd nici la lucru nu vom mai fi primiți fără să avem carnetul cu vaccinurile actualizat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 13.08.2017, 20:52:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Proteste !

Aproximativ 200 de persoane au protestat duminică, pentru câteva ore, în Piața Victoriei din Capitală, față de obligativitatea vaccinurilor. Oamenii susțin că legea care le impune să-și imunizeze copiii le îngrădește dreptul la libertate.
Aproximativ 200 de părinți, care și-au adus și copiii, au protestat, duminică, în fața Muzeului Antipa din București, față de Legea vaccinării deoarece, spun aceștia, li se încalcă dreptul la libertate.
De asemenea, mulți dintre părinții prezenți la manifestație susțin că micuții lor au suferit efecte adverse în urma administrării serului, de aceea l-au refuzat pentru ceilalți copii ai lor.
"Am venit pentru că vrem să fim liberi. Am trei copii, doar unul este vaccinat. Are șase ani. Pentru ceilalți doi nu am acceptat vaccinul, pentru că am experimentat reacții adverse la prima fetiță. A avut tot felul: valori modifcate la ficat, nu lua în greutate, agitație. În principiu, e ideal să fim liberi. Ceilalți copii ai mei au 5 ani și 3 luni", a declarat Mihaela, prezentă la protest cu copiii și cu soțul ei.
Protestul a fost unul pașnic, fără scandări și fără incidente. Mulți dintre manifestanți și-au pregătit de acasă mesajele, fie pe pancarte, fie pe propriile tricouri, care să exprime mai bine nemulțumirea față de Legea vaccinării: "Nu obligativității!" "Unde există risc, există alegere!", "Niciun medicament nu este obligatoriu pentru copiii noștri perfect sănătoși!" sau "Copiii mei nu sunt proprietatea statului!".
"Suntem o țară liberă, cetățenii au dreptul la libertate.
Nicio lege nu ne poate obliga să ne asumăm ceva. Medicul nu-și asumă în scris, de ce părintele trebuie să-și asume în scris un act, în condițiile în care avem dreptul la informare? Nu ni se prezintă riscurile, și cu toate acestea, tot părintele trebuie să accepte acest risc. Am un singur copil, are patru ani și cred că nu va mai apărea altul din cauza legilor din România. Nu a fost vaccinat, doar în maternitate, la două ore după naștere și a avut reacții după vaccin. Acolo ne-am oprit, am refuzat alt vaccin" , a spus Roxana, o altă mămică prezentă la protest.
Mulți dintre părinți sunt nemulțumiți de compușii chimici prezenți în vaccinuri care, opinează aceștia, sunt dăunători pentru sănătatea celor mici.
"Cum să pui formaldehidă într-un vaccin pentru copii? Nu vedem asta decât în borcanele de la Muzeul Antipa, unde sunt ținute exponatele!" , a spus nemulțumit un bărbat.
Și Cristian este un părinte care spune că vaccinul a avut efecte negative asupra fetiței lui: "Au ieșit și mulți doctori la rampă și au dat explicații. Fetei mici i-am făcut vaccinul ROR (rujeolă-oreion-rubeolă, n.r.) și la 3-4 zile mi-a răcit. Te duci înapoi la spital, bagă antibiotice în ea. După câteva zile, iar. Are patru ani și jumătate și deja este victima unui vaccin. Asta credem noi, că nu avem cunoștințe medicale, dar de la el este – are stări de nervozitate, își revenea după o oră și jumătate. Doar de la el putea să fie".
Proiectul de lege privind organizarea și finanțarea activității de vaccinare a populației în România a fost adoptat, miercuri, de Guvern. Proiectul de act normativ instituie obligația vaccinării copiilor cu vaccinurile prevăzute în calendarul național de vaccinare, precum și cu cele administrate în situații epidemiologice speciale întregii populații sau unor grupuri de populație. Actul normativ ar urma să intre în vigoare la data de 1 ianuarie 2018. Proiectul de lege a fost transmis Parlamentului.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #167  
Vechi 13.08.2017, 21:49:45
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mulți dintre părinți sunt nemulțumiți de compușii chimici prezenți în vaccinuri care, opinează aceștia, sunt dăunători pentru sănătatea celor mici.
"Cum să pui formaldehidă într-un vaccin pentru copii? Nu vedem asta decât în borcanele de la Muzeul Antipa, unde sunt ținute exponatele!" , a spus nemulțumit un bărbat.
Oare barbatul respectiv stie ca mirosul de mobila noua are la baza vapori de formaldehida? Si cand ii vine copilul pe lume si ii mobileaza dormitorul, s-o fi gandind ca s-ar putea ca mobila sa fie mai daunatoare decat vaccinul ?
Reply With Quote
  #168  
Vechi 13.08.2017, 22:10:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Oare barbatul respectiv stie ca mirosul de mobila noua are la baza vapori de formaldehida? Si cand ii vine copilul pe lume si ii mobileaza dormitorul, s-o fi gandind ca s-ar putea ca mobila sa fie mai daunatoare decat vaccinul ?
Ce vrei sa spui cu asta referitor la topic? Adica vrei sa spui ca tu de-aceea ai luat copiilor tai mobila la mana a doua ca a trebuit sa-i vaccinezi? Sau i-ai pus pe copii sa aleaga: mobila noua sau vacin?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.08.2017 at 22:40:06.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 13.08.2017, 23:45:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ce vrei sa spui cu asta referitor la topic? Adica vrei sa spui ca tu de-aceea ai luat copiilor tai mobila la mana a doua ca a trebuit sa-i vaccinezi? Sau i-ai pus pe copii sa aleaga: mobila noua sau vacin?
Ești tare simpatic :)
Aici colegul nostru de Forum se referă la o substanță toxică care este prezenta în mobila nouă și această substanță este prezenta și în vaccin
Iată câteva detalii despre substanța cu pricina :

Mobila pe care ti-o cumperi este foarte periculoasa pentru sanatatea ta. Ea contine formaldehida, substanta considerata acum cancerigena.

Formaldehida este un produs chimic folosit pentru a produce mobila din lemn prin procedeul presarii, precum si alte elemente de constructie, informeaza*Men's Health. Un alt element cancerigen este stirenul. El se gaeste in tigari si in producerea unor recipiente folosite in gospodarie.

Este firesc sa te intrebi in cat timp poate sa apara cancerul in cazul expunerii la astfel de elemente chimice. "40 de ani de cercetari au aratat ca formaldehida poate fi cancerigena, dar nu este o cauza majora", spune Otis Webb Brawley, vicepresedinte al American Cancer Society.

Cei care ar trebui sa se ingrijoreze sunt muncitorii din fabrici, cei care se expun zilnic la cantitati mari din astfel de substante. Ei sunt in pericol de a face cancer cerebral si limfom.

Problema este ca formaldehida se gaseste peste tot in casele noastre. Tot ce putem face este sa o evitam pe cat de mult putem. O buna metoda ar fi, de exemplu, sa tii ferestrele deschise timp de o saptamana, in cazul in care ti-ai cumparat mobila noua.

Astfel, vaporii eliminati de mobila (mai ales cea ieftina) vor iesi din casa. Cu timpul, lemnul se usuca mai bine si nu mai emite formaldehida. Trebuie sa mai stii ca dezumidificatorul de aer poate scoate formaldehida din mobila, el fiind un aparat util in acest sens.

Cam asta ar fi informația, dragă Demetrius :)
Doamne ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #170  
Vechi 14.08.2017, 00:43:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Oare barbatul respectiv stie ca mirosul de mobila noua are la baza vapori de formaldehida? Si cand ii vine copilul pe lume si ii mobileaza dormitorul, s-o fi gandind ca s-ar putea ca mobila sa fie mai daunatoare decat vaccinul ?
La fel si cu parchetul laminat.
Jumate e rasina pe baza de formaldehida.

Ca sa nu mai zic cati dau sare la copii si habar n-au ca ea contine clor, care era folosit ca gaz de lupta in primul razboi mondial!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde