Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.09.2008, 09:18:59
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citesc în ”România libera” de joi un articol aiuritor, cu personaje aflate undeva intre "Cascadorii risului" si spitalul de nebuni.

Doar ca respectivii sint politicieni, mai precis consilieri judeteni in Buzau. Povestea este urmatoarea: dupa alegerile locale din acest an, consilierii PDL si cei ai PNL s-au aliat si au format o majoritate potrivnica Presedintelui de consiliu ales direct, pesedistul Victor Mocanu. Cum oamenii de la PNL si PDL nu prea aveau incredere unii in altii, au facut un juramint scris ca nu vor trada alianta. Juramintul a fost facut in fata unui preot si fiecare a jurat pe Biblie. Pitorescul text suna cam asa: "Eu, consilier judetean, jur cu toata fiinta mea, in fata lui Dumnezeu si a constiintei mele, ca nu voi trada aceasta întelegere prin vot sau alte mijloace, iar daca voi incalca acest juramint ma voi asemana lui Iuda Tradatorul, Dumnezeu sa ma pedepseasca pe mine si pe familia mea".
Doar ca presedintele Mocanu nu s-a lasat impresionat de o asemenea cucernicie. Vicepresedintii de la PNL si PDL au primit birouri in pod, fara secretare si telefoane. Pina la urma, PNL a cedat si a decis sa se alieze cu PSD. Doar ca exista o problema: juramintul fata de PDL. Astfel, a fost adus un sobor de preoti la sediul local al PNL si s-a tinut o slujba de rupere a legamintului. Preotii s-au rugat pentru sufletul fiecarui penelist si au ridicat blestemul care risca sa se rasfringa si asupra familiei in cazul dezertarii din alianta.
Recunosc ca as fi platit bilet ca sa asist la cele doua slujbe. O asemenea scena nu gasesti pe toate drumurile si bate orice film despre nebunia vietii in Balcani. Regizorul Kusturita e mic copil pe linga povestile oferite de realitatea politica din Buzau: niste barbati de stat care jura cu ”toata fiinta” lor pentru o alianta politica si apoi stau cuminti sa fie tamiiati pentru a scapa de blestemul lui Iuda.
Dar cind hohotele de ris se potolesc, realitatea a la Kusturica isi pierde farmecul. Jegul moral este absolut pentru ca se invoca numele lui Dumnezeu si cele sfinte pentru niste fandari politice. Babele care se bat la coada pentru aghiazma au un aer inocent pe linga acesti politicieni. Acolo credinta este barbara, dar are o finalitate spirituala. Spiritul crestin nu le-a invatat ca trebuie sa iti respecti fratele intru credinta, chiar cu riscul sa ramii fara sticla de Fanta plina cu apa sfintita. Totusi, ele nu cistiga nimic din acea buluceala. Iau numele Domnului in van pentru iluzia sfinteniei imbuteliate in plastic. Dar politicienii care jura pe Biblie si apoi se dezleaga la preot au ceva de cistigat. Ei seamana mai mult cu vrajitoarele de la OTV, care isi fabrica miracole mincinoase contra cost.
Credinta de parada devine o realitate îngrijoratoare in politica noastra. Respect miscarile politice bazate pe valori morale si religioase. Nu sint adeptul laicismului cu orice pret. Dar aliantele politice legate si dezlegate pe Biblie reprezinta o noua infringere a credintei adevarate, acel gen de traire care se manifesta prin retinere si bun simt.
Biserica Ortodoxa Romana ar trebui sa aiba o pozitie publica fata de preotii care au participat la acea mascarada. Altfel, la cite tradari si rasturnari de aliante avem in Romania, vom avea curind o lista de preturi: atit costa un jurat pe Biblie, atit te costa o dezlegare. Dat fiind ca vorbim despre politicieni, s-ar putea ca preturile sa se exprime direct in comisioane si procente.
Acestia sunt cei ce ne conduc tara.:|
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.09.2008, 13:18:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Andrei, sa-mi fie cu iertare, dar politicienii nostri nu sunt nici macar in postura de spectatori la viata liturgica. Sunt dincolo de lume, daca vorbim de acest aspect. Ii astept cu drag in Biserica, dar ei trebuie sa stie ca aici trebuie sa rosteasca: "Dintre toti pacatosii cel dintai sunt eu".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.09.2008, 16:47:16
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Citesc în ”România libera” de joi un articol aiuritor, cu personaje aflate undeva intre "Cascadorii risului" si spitalul de nebuni.

Doar ca respectivii sint politicieni, mai precis consilieri judeteni in Buzau. Povestea este urmatoarea: dupa alegerile locale din acest an, consilierii PDL si cei ai PNL s-au aliat si au format o majoritate potrivnica Presedintelui de consiliu ales direct, pesedistul Victor Mocanu. Cum oamenii de la PNL si PDL nu prea aveau incredere unii in altii, au facut un juramint scris ca nu vor trada alianta. Juramintul a fost facut in fata unui preot si fiecare a jurat pe Biblie. Pitorescul text suna cam asa: "Eu, consilier judetean, jur cu toata fiinta mea, in fata lui Dumnezeu si a constiintei mele, ca nu voi trada aceasta întelegere prin vot sau alte mijloace, iar daca voi incalca acest juramint ma voi asemana lui Iuda Tradatorul, Dumnezeu sa ma pedepseasca pe mine si pe familia mea".
Doar ca presedintele Mocanu nu s-a lasat impresionat de o asemenea cucernicie. Vicepresedintii de la PNL si PDL au primit birouri in pod, fara secretare si telefoane. Pina la urma, PNL a cedat si a decis sa se alieze cu PSD. Doar ca exista o problema: juramintul fata de PDL. Astfel, a fost adus un sobor de preoti la sediul local al PNL si s-a tinut o slujba de rupere a legamintului. Preotii s-au rugat pentru sufletul fiecarui penelist si au ridicat blestemul care risca sa se rasfringa si asupra familiei in cazul dezertarii din alianta.
Recunosc ca as fi platit bilet ca sa asist la cele doua slujbe. O asemenea scena nu gasesti pe toate drumurile si bate orice film despre nebunia vietii in Balcani. Regizorul Kusturita e mic copil pe linga povestile oferite de realitatea politica din Buzau: niste barbati de stat care jura cu ”toata fiinta” lor pentru o alianta politica si apoi stau cuminti sa fie tamiiati pentru a scapa de blestemul lui Iuda.
Dar cind hohotele de ris se potolesc, realitatea a la Kusturica isi pierde farmecul. Jegul moral este absolut pentru ca se invoca numele lui Dumnezeu si cele sfinte pentru niste fandari politice. Babele care se bat la coada pentru aghiazma au un aer inocent pe linga acesti politicieni. Acolo credinta este barbara, dar are o finalitate spirituala. Spiritul crestin nu le-a invatat ca trebuie sa iti respecti fratele intru credinta, chiar cu riscul sa ramii fara sticla de Fanta plina cu apa sfintita. Totusi, ele nu cistiga nimic din acea buluceala. Iau numele Domnului in van pentru iluzia sfinteniei imbuteliate in plastic. Dar politicienii care jura pe Biblie si apoi se dezleaga la preot au ceva de cistigat. Ei seamana mai mult cu vrajitoarele de la OTV, care isi fabrica miracole mincinoase contra cost.
Credinta de parada devine o realitate îngrijoratoare in politica noastra. Respect miscarile politice bazate pe valori morale si religioase. Nu sint adeptul laicismului cu orice pret. Dar aliantele politice legate si dezlegate pe Biblie reprezinta o noua infringere a credintei adevarate, acel gen de traire care se manifesta prin retinere si bun simt.
Biserica Ortodoxa Romana ar trebui sa aiba o pozitie publica fata de preotii care au participat la acea mascarada. Altfel, la cite tradari si rasturnari de aliante avem in Romania, vom avea curind o lista de preturi: atit costa un jurat pe Biblie, atit te costa o dezlegare. Dat fiind ca vorbim despre politicieni, s-ar putea ca preturile sa se exprime direct in comisioane si procente.
Acestia sunt cei ce ne conduc tara.:|
De-a rasul-plinsul.Dar ce spui de sfintirea sediilor de partide,sau a unor locuri de desfriu?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.09.2008, 03:33:28
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Andrei, sa-mi fie cu iertare, dar politicienii nostri nu sunt nici macar in postura de spectatori la viata liturgica. Sunt dincolo de lume, daca vorbim de acest aspect. Ii astept cu drag in Biserica, dar ei trebuie sa stie ca aici trebuie sa rosteasca: "Dintre toti pacatosii cel dintai sunt eu".
Costel nici calaii de atunci nu erau spectatori, si stii si tu ca fortat nimeni nu poate rosti acele cuvinte, decit daca este atins de Duhul Sfint si crede

Stiu ca nu este usor, pentru ca viata ne loveste incontinuu cu contrariul insa sa nu ne pierdem increderea in adevarul povestirilor din pateric si in convertirile instantanee ale despotilor si politicienilor
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.10.2008, 05:31:49
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Sf Ioan Gura de Aur ne-a povatuit prin Liturghia sa, prin ecteniile pe care le spune preotul sa nu discriminam intre politicienii corupti si cei cinstiti ci sa facem ce este BUN si ACCEPTAT de Dumnezeu, rugaciunea, SA NE RUGAM PENTRU CONDUCATORII NOSTRII SI TOTI FUNCTIONARII GUVERNULUI!

De bine de rau EI sunt conducatorii nostrii
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.10.2008, 05:37:23
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Costel fi atent aici:


TIMOTEI CAPITOLUL 2

1. Va indemn deci, inainte de toate, sa faceti cereri, rugaciuni, mijlociri, multumiri, pentru toti oamenii,
2. Pentru IMPARATI si pentru toti care sunt in INALTE DREGATORII, ca sa petrecem viata pasnica si linistita intru toata cuviosia si buna-cuviinta,
3. Ca acesta este lucru BUN si PRIMIT inaintea lui Dumnezeu, Mantuitorul nostru,
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.10.2008, 05:39:58
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Asta revenind la cei ai spus tu.....

Ei(politicienii) nu trebuie sa rosteasca nimic de credinta in biserica sau in afara ei!...si este treaba lor, insa noi o avem pe a noastra sub forma de porunca
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.10.2008, 10:30:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Andrei, sa-mi fie cu iertare, dar politicienii nostri nu sunt nici macar in postura de spectatori la viata liturgica. Sunt dincolo de lume, daca vorbim de acest aspect. Ii astept cu drag in Biserica, dar ei trebuie sa stie ca aici trebuie sa rosteasca: "Dintre toti pacatosii cel dintai sunt eu".
Nu stiu daca este bine sa-i judecam pe toti la fel si in general nu-i bine a judeca, dar o facem intr un fel sau altul, pentru ca altfel am tacea malc. Dar nu sunt toti o apa si-un pamant si oricum asta suntem toti. Sa nu uitam ca politicienii nu au cazut din cosmos si sunt o parte vie dintre noi. Si eu si tu si alt cineva, poate oricand deveni un astfel de politician si suntem, mai mult sau mai putin cu voia noastra, partasi , complici , lor . Sa fim realisti, ca nu toti sunt departati de credinta, de Biserica insasi. Nu cred ca cineva care l-a avut pe Dumnezeu in suflet si viata i-a oferit aceasta "sansa" de a intra in randul clasei politice, a devenit brusc ateu sau fariseu. Intre uscaturi mai sunt si palcuri de verdeata.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.10.2008, 20:53:04
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vrut sa postez atunci cind au intervenit problemele de rearanjare a forumuli,dar nu am reusit,asadar voi relua ideea de atunci.
Invatatura crestina cuprinde tot ce este necesar bunei functionari a societatii.oare sunt demodate legile si invataturile din Noul Testament?
Oare de unde am putea invata rabdarea,intelepciunea cumpatarea,iubirea si sacrificiul daca nu din Vietile Sfintilor?Daca noi suntem un popor ortodax iar biserica se afla in topul celor mai credibile institutii ale statului de ce trebuie neaparat sa fim "europeni"si nu...romani,crestini ortodoxi?
Poate sunt idealista dar,imi imaginez o societate in care politicianul sa fie si un traitor al credintei.Este oare este posibil?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.10.2008, 21:16:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am vrut sa postez atunci cind au intervenit problemele de rearanjare a forumuli,dar nu am reusit,asadar voi relua ideea de atunci.
Invatatura crestina cuprinde tot ce este necesar bunei functionari a societatii.oare sunt demodate legile si invataturile din Noul Testament?
Oare de unde am putea invata rabdarea,intelepciunea cumpatarea,iubirea si sacrificiul daca nu din Vietile Sfintilor?Daca noi suntem un popor ortodax iar biserica se afla in topul celor mai credibile institutii ale statului de ce trebuie neaparat sa fim "europeni"si nu...romani,crestini ortodoxi?
Poate sunt idealista dar,imi imaginez o societate in care politicianul sa fie si un traitor al credintei.Este oare este posibil?
Europeni trebuie sa fim, nu ne putem izola economic si nu numai. Izolati am fost din 1978 pana in 1989 si am ajuns unde am ajuns! Ortodocsi, am fost, suntem si asa vom muri. Politicienii pot fi traitori de credinta in particular, dar in general politica isi schimba fata precum cameleonul si ea insasi politica poarta multe masti intr un teatru fara de sfarsit. Asa este, ea, politica nu numai aici , ci peste tot in lume. Politicianul luat ca individ separat, poate fi un bun crestin si cu frica de Dumnezeu, dar are multe de spus la fiece spovedanie, pentru ca el politicianul prin insasi "meseria"are in spate , interese de partid si nu numai. El in asta meserie, nu-si apartine ca persoana, el apartine altor si altor grupuri de interese, grupuri subordonate altor interese.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Criza Politica vsovi Biserica Ortodoxa Romana 37 24.01.2012 13:19:57
crestinii si politica lore86 Generalitati 48 15.01.2011 21:31:59
BISERICA SI VIATA POLITICA iosif Biserica Ortodoxa Romana 22 16.06.2007 00:08:27
Biserica face Politica Lui Hristos! Laurentiu Generalitati 0 20.05.2007 20:41:24
politica nicoletajuravle Generalitati 76 20.05.2007 19:00:26