Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2008, 10:59:30
pr.marius pr.marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 19
Implicit Naivitate sau rea credinta ?

Satul de atacurile din mass-media asupra BOR, de mediatizarea exacerbata a unor aspecte negative si prea putin importante fata de dimensiunea sarbatoririi Sf. Dimitrie Basarabov si a venirii sfintelor moaste al Sf. Apostol Pavel, de limbajul trivial si dezgustator al unor jurnalistii (http://www.gandul.info/puterea-gandu...l?4237;3377952) iata un exemplu...m-am gandit sa sa intreb daca vi se pare normal sa postam topicuri in care sa facem presupuneri sau sa ne spunem opinii negative cu privire la anumite aspecte sau anumite persoane ( de preferat vad ca sunt ierarhii...dar nu numai) din BOR, dind astfel apa la moara celor care cu rea credinta denigreaza BOR? Sunt interesat cum isi justifica demersurile lor cei care de exemplu posteaza topicuri gen : IPS Teofan antihrist, sau cenzura la TV trinitas sau bataie de joc la Sfanta Liturghie de azi de la catedrala patriarhala. Este naivitate in a nu intelege ca acest gen de opinii publice nu vor schimba niciodata ceva in bine, mai ales astazi cand sunt vizate astfel de opinii pentru a arata mai apoi cu degetul de catre cei care sunt interesati sa o faca, sau este rea credinta...
Pr. Marius
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2008, 11:07:38
pr.marius pr.marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 19
Implicit

Nu este necesar sa se comenteze cu privire la topicurile enumerate (ele au fost doar exemple la indemna, dar e plin netul de tot felul de critici la adresa ierarhilor, preotilor mai mult sau mai putin adevarate si unele din ele venind chiar de la cei care se intituleaza crestinii si ma intreb daca ei stiu ce inseamna aceasta a fi crestin), ci as dori sa se aduca argumente daca astfel de discutii aduc vreo contributie esentiala la a schimba ceva (eu personal nu vad cum...) si cum.
Doamne ajuta !
Pr. marius
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2008, 12:33:32
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

ce sa facem parinte avem si noi "talibanii" nostrii:))
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2008, 14:15:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Eu asa imi doresc ca toate topicele pe care le posteaza fratii nostri (as deschide si eu cateva subiecte, dar nu stiu cum se face asta, nu prea ma pricep cu calculatoarele si netu) sa fie adevarate [COLOR=red]cateheze[/COLOR] pt fiecare dintre noi, fiecare sa vina cu COMPLETARI nu cu CONTRAZICERI, asa incat sa invatam fiecare de la celalalt si sa fie puterea de a ne smeri a fiecaruia atunci cand ni se arata vreo greseala, nu sa i se arunce toti in cap cu exprimari exortodoxe si departe de Legea Iubirii! Daca am face asa, ar fi o armonie cereasca, asa cum "ce bine este sa locuiasca fratii impreuna" in acelasi cuget si credinta!!! si uite din asta sa cunoasca etero-ortodocsii frumusetea CREDINTEI NOASTRE STRAMOSESTI lasata noua de Domnul Hristos prin Jertfa Sa, prin Cuvintele Sale directe prin Sf.Evanghelii sau prin Sf.Traditie prin Sf.Apostoli sau Sf.Parinti inca din primul veac Crestin!
Ar trebui sa fim atat de uniti incat sa nu ne "sminteasca" nimic! Este FORUMUL ORTODOX cel mai important din TARA!!!
Ar trebui sa alegem niste [COLOR=darkred]subiecte ziditoare de suflet!!![/COLOR]
[COLOR=black]Nu subiecte de discutie "muieresti" adica de clevetire si barfa!!! Asa numai crestini implinitori ai Legii Noi nu suntem... [/COLOR]
Daca vreun nou vizitator al forumului ar vrea sa caute sa afle ceva de "betie", sau "curvie", sau "chefuri", sau "muzica de chef", sa afle [COLOR=red]ce[/COLOR] e rau in toate astea, ce sa geseasca? "Calugarii moderni"? sau "preotul de azi"? sau "Despre Biblie" de parca ar vorbi de Hustler, nici macar de "Sf.Scriptura", cum Parintii Bisericii voerbesc, avnd respect si evlavie sfanta! Astea sunt subiecte care nu duc la progres duhovnicesc!
In ziua de azi, pana sa ajungem la necesitatea intelegerii Sfintei Scripturi este aceasta teorie "Big-Bang" care contravine credintei crestine, si care este acceptata tot mai mult de mii de tineri, pt ca NECREDINTA creste!!! Secularizarea aceasta, "de ce sa fiu ingradit de porunci si de ce sa nu fiu LIBER? ce tot atata Biserica si rugaciune?"! Cu durere spun ca nici macar la Facultatea de Teologie nu mai vin tinerii "ravnitori" de altadata, care erau constienti de ce au dat la aceasta Facultate! chiar si de la unii din ei pleaca enorma SECULARIZARE a tinerilor, pt ca vazand in ei greselile lor, spun "daca si asta de la Teologie face asa, apoi eu de sa nu?"
Cum facem sa ii indreptam atat pe ei cat si pe ceilalti sa ii "trezim" la realitatea lumii care este in intunericul patimilor????
"De ce avem nevoie de Sfintele Slujbe"?
"De ce mergem noi la Sf.Liturhie?"
"De ce mergem noi la Biserica"?
"De ce avem nevoioe de Sf.Taina a Spovedaniei si a Sf.Impartasanii?"
"ce este pacatul?"
"Cum iesim din starea de patima la starea de sfintenie?"
"Care este scopul vietii crestine?"
"cum implinim porunca IUBIRII?"
"de ce ne rugam? cui? cum?"
"ce este ORTODOXIA?" ca noi dicutam despre Sabat si Adventism, despre secte si erezii, in loc sa dicutam despre credinta noastra si sa aratam DULCETEA SI FRUMUSTEA EI!!!
...ar fi cateva din subiectele ce ar necesita pe acest forum... Avem atatea carti (inclusiv digitale, ca sunt pe net mii de carti) din care sa citim si sa ne zidim sufleteste si sa ii ajutam si pe ceilalti!!!

Va rog de iertare si sa ne rugam unii pt altii!!!
Sa fiti binecuvantati!!! Bucurii duhovnicesti!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2008, 14:24:29
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Nu avem nevoie de ermeneutica biblica sau de exegeze... Pt ca noi NU STIM CE CREDINTA AVEM!!! Poate stim, dar nu se vede TRAIREA! Ereticii contempoarni nu fac altceva decat sa se "bata" cu Sf.Scriptura, caci dupa ce au "selectat" ce le-a convenit, mai fac si intense ore de exegeza... si ei numai asta stiu! sa vina sa argumenteze ereticeste!
Dar noi nu stim CE ESTE ORTODOXIA!!! CUM SE TRAIESTE EA? CINE O ARE? Discutam 'teme super teologice' ba chiar in contradictie cu ereticii, unii care nu au habar de "teologie", dar noi NU NE CUNOASTEM PROPRIA CREDINTA!!!
NU NE CUNOASTEM PE NOI INSINE, DAR CUM SA CUNOASTEM PE DUMNEZEU? NOI CARE NU NE MAI STAPANIM DE LA PACATE, CUM SA NE STAPANIM CREDINTA?

Eu zic ca ar trebui sa fim seriosi cu CREDINTA ORTODOXA si sa ajungem sa o cunoastem apoi sa ne "batem" cu sectarii!!!

Sa fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2008, 08:38:24
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit naivitate sau rea credinta

Cum sa ne dorim sa fim practicanti ai ortodoxiei?Asta ar insemna sa fim seriosi.Cui sa-i placa sa fie serios?Cu asta se ocupa calugarii si calugaritele in manastiri.Noi cu tot chiar si cu discutiile despre religie,dar cu practica mai putin.Ba chiar daca cineva in familie isi permite luxul sa nu manance "de dulce" miercurea si vinerea trebuie convins ca nu are rost,ca nu in asta consta sa fii ortodox.Daca se roaga dimineata si seara trebuie sa i se spuna ca asta numai bunicile mai fac.Daca nu mergi la chef nu esti distractiv.Daca nu ai prietene la fel nu esti la moda.Duminica la liturghie?Pai numai cu ortodoxia iti ocupi tot timpul?Nu vezi la televizor ce face toata lumea?Nu-ti plac emisiunile de divertisment?Sunt minunate si foarte educative,asta se intampla in lume si tu vrei sa fii mai special.Lui Dumnezeu nu-i plac oamenii speciali.Iar incepe post?Mai sunt persoane care nu fac sex in lumea asta in timpul postului?Poate da aia nu-s normali.Barfa?Asta face toata lumea,noi de ce sa facem altfel?Te crezi mai special,dar nu esti.Esti ortodox si ce-i cu asta?Nu trebuie sa traiesti ca un om mort.Candela consuma si ea ulei,care este cam scump.Unde mai vezi candele in casele ortodoxilor?Totul este exagerat.Ajunge sa spui si tu un "Tatal nostru" inainte de a adormi si-atat.Cersetorii?Pai daca mergi de-aici pana in centru si le dai la toti bani ramai falit,plus ca incurajezi cersetoria.In ziua de azi trebuie sa fii realist.Sa cobori cu picioarele pe pamant,sa traiesti in aceasta lume.Ortodox cred ca trebuie sa fie un fel de inger,noi nu putem practica asa ceva.Doamne iarta-ma!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2008, 09:39:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Cum sa ne dorim sa fim practicanti ai ortodoxiei?Asta ar insemna sa fim seriosi.Cui sa-i placa sa fie serios?Cu asta se ocupa calugarii si calugaritele in manastiri.Noi cu tot chiar si cu discutiile despre religie,dar cu practica mai putin.Ba chiar daca cineva in familie isi permite luxul sa nu manance "de dulce" miercurea si vinerea trebuie convins ca nu are rost,ca nu in asta consta sa fii ortodox.Daca se roaga dimineata si seara trebuie sa i se spuna ca asta numai bunicile mai fac.Daca nu mergi la chef nu esti distractiv.Daca nu ai prietene la fel nu esti la moda.Duminica la liturghie?Pai numai cu ortodoxia iti ocupi tot timpul?Nu vezi la televizor ce face toata lumea?Nu-ti plac emisiunile de divertisment?Sunt minunate si foarte educative,asta se intampla in lume si tu vrei sa fii mai special.Lui Dumnezeu nu-i plac oamenii speciali.Iar incepe post?Mai sunt persoane care nu fac sex in lumea asta in timpul postului?Poate da aia nu-s normali.Barfa?Asta face toata lumea,noi de ce sa facem altfel?Te crezi mai special,dar nu esti.Esti ortodox si ce-i cu asta?Nu trebuie sa traiesti ca un om mort.Candela consuma si ea ulei,care este cam scump.Unde mai vezi candele in casele ortodoxilor?Totul este exagerat.Ajunge sa spui si tu un "Tatal nostru" inainte de a adormi si-atat.Cersetorii?Pai daca mergi de-aici pana in centru si le dai la toti bani ramai falit,plus ca incurajezi cersetoria.In ziua de azi trebuie sa fii realist.Sa cobori cu picioarele pe pamant,sa traiesti in aceasta lume.Ortodox cred ca trebuie sa fie un fel de inger,noi nu putem practica asa ceva.Doamne iarta-ma!
Trup suntem, traim in lume , asta este perfect adevarat, dar oare nu in asta consta frumusetea nevointei noastre intru cele ce ne duc pe calea pocaintei. Ingeri nu putem fi si nici Sfinti, dar nici far de traire si simtire Ortodoxa , si apoi ce-mi pasa de ce zice cel din jurul meu, pentru ca de stam cu gandul la vorba sau atitudinea celor din jur nu-mi este cu folos. Lumea te trage spre ea, ca doar in lume traim, nu in pustiu, dar selectia este la noi si voia tot a noastra e. Nu tinem post sau ne rugam pentru a fi aparte, sau originali , ci pentru ca asa simtim, asa ne cere inima, constinta noastra. Pana la urma smerenia ne cere prin insasi natura ei, sa trecem neobservati de cei din jur in nevointa noastra, pentru ca altfel ne asemanam fariseilor si celor galagiosi in faptele lor.
Au mers, zice, un fariseu si un vames la templu, pentru a se ruga. Si a inceput fariseul sa enumere una cate una virtutile lui. "Nu sunt ca ceilalti oameni" spunea el, " rapitori, nedrepti, adulteri, sau chiar ca acest vames".Mizerabilule si netrbnicule! Ai osandit pe toata lumea. De ce l-ai ranit cu cuvantul tau aspru si pe cel care se afla langa tine? Nu-ti ajungea lumea intreaga, trebuia sa-l osandesti si pe vames? Pe toti i-ai osandit; de nici unul nu ti-a parut rau? "Postesc de doua ori pe saptamana" a continuat, "si dau zeciuiala din toate castgurile". Ce vorbe de mandrie! Iar vamesul cum a raspuns ? Dupa ce l-a auzit, n-a zis: " Cine esti tu, care vorbesti in felul asta despre mine? De unde stii cum traiesc eu ? N-ai discutat cu mine, n-ai locuit cu mine, nu m-ai cunoscut. De ce esti atat de ingamfat? De ce te lauzi ? Cine incredinteaza despre faptele tale bune? " . Nimic asemenea n-a spus vamesul. Ci statea cu capul plecat , se batea in piept si zicea : "DUMNEZEULE, MILOSTÎV FII MIE, PACATOSULUI." Fariseul a plecat din templu golit de virtute, iar vamesul plin de virtute; caci cuvintele lui au biruit lucrurile. In esenta , desigur, n-a aratat smerita cugetare; caci smerita cugetare este atunci cand cineva se smereste pe șine, desi este mare in virtute. Vamesul a rostit doar adevarul, penru ca era pacatos.Asadar daca un asemenea om a primit un dar asa mare numai si numai ca a aratat smerita cugetare, cu atat mai mult un virtuos care se smereste. Incat, daca-ti marturisesti pacatul si devii smerit, vei fi iertat si te vei impaca cu Dumnezeu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.10.2008, 10:15:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

naivitatea credulitatzii cu care deznadajduitul primeshte sa se ingande cu indulcirile desfranarii, el neobservand ca sufletul sau ii este intarfit de cel rau, shi privindu-shi-l ca pe un pui de curva, mereu ar dori sa-shi bata joc de sine insushi prin tot felul de ocheade shi flirturi ca nu-shi da seama cat de deznadajduit este pentru ca iubeshte conshtiintza deshertului, a duhului minciunii maririi de sine....

deci este naivitate shi neluare in seama a indulcirii shi a dulcetzii barfei shi judecatzii findca este un dulce increzumui pentru multa slava de la oameni... multa, multa frica pentru slava de la oameni, ca de aia invantza mereu conshtiintza deshertului... pe altzii ii invatza, pana sarmanii capiaza ca shi caprele ce se cred oi dar sunt pline cu lucerna shi trebuie strapunse ca altfel crapa sau daca nu crapa singure atunci le papa lupul cel negru in cerul gurii shi-shi face din ele punte de infratzire cu cel rau, asha cum a facut Pacala, una tare, una moale, una tare, una moale, ca sa i-o plateasca la popa ce a taiat nasul fratzilor sai ...

Dar conshtiintza deshertica a deznadejdii vine de la cafeaua naturala! ca pe aia o indulceshte fiul faradelegii ca sa-tzi gadile lacrimile cu goliciunile shi cu uneltele ademenitoare.

Doamne iarta, apara shi pazeshte ca am spus-o shi pe asta...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.10.2008, 10:20:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
naivitatea credulitatzii cu care deznadajduitul primeshte sa se ingande cu indulcirile desfranarii, el neobservand ca sufletul sau ii este intarfit de cel rau, shi privindu-shi-l ca pe un pui de curva, mereu ar dori sa-shi bata joc de sine insushi prin tot felul de ocheade shi flirturi ca nu-shi da seama cat de deznadajduit este pentru ca iubeshte conshtiintza deshertului, a duhului minciunii maririi de sine....

deci este naivitate shi neluare in seama a indulcirii shi a dulcetzii barfei shi judecatzii findca este un dulce increzumui pentru multa slava de la oameni... multa, multa frica pentru slava de la oameni, ca de aia invantza mereu conshtiintza deshertului... pe altzii ii invatza, pana sarmanii capiaza ca shi caprele ce se cred oi dar sunt pline cu lucerna shi trebuie strapunse ca altfel crapa sau daca nu crapa singure atunci le papa lupul cel negru in cerul gurii shi-shi face din ele punte de infratzire cu cel rau, asha cum a facut Pacala, una tare, una moale, una tare, una moale, ca sa i-o plateasca la popa ce a taiat nasul fratzilor sai ...

Dar conshtiintza deshertica a deznadejdii vine de la cafeaua naturala! ca pe aia o indulceshte fiul faradelegii ca sa-tzi gadile lacrimile cu goliciunile shi cu uneltele ademenitoare.

Doamne iarta, apara shi pazeshte ca am spus-o shi pe asta...
Deci nu reacredintza ca aia e pura razvratire curat-murdara, tot pentru slava de la oameni....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.10.2008, 10:58:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cel ce se-mbuiba cu slava omeneasca la randu-i da slava omeneasca pentru ca el nu stie decat slava desarta, cea pieritoare, ce-l duce la pieire, iar cel ce nu-si da seama de lucrarea diavoleasca, infratindu-se cu ea, orbis el este de insasi slava omeneasca, ce insusi necuratul i-o insufla pentru a-l rupe de Slava catre Dumnezeu, singura Slava inaltatoare si hranitoare de suflete.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23