Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.10.2008, 12:35:19
floryyn31 floryyn31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pr.marius Vezi mesajul
Satul de atacurile din mass-media asupra BOR, de mediatizarea exacerbata a unor aspecte negative si prea putin importante fata de dimensiunea sarbatoririi Sf. Dimitrie Basarabov si a venirii sfintelor moaste al Sf. Apostol Pavel, de limbajul trivial si dezgustator al unor jurnalistii (http://www.gandul.info/puterea-gandu...l?4237;3377952) iata un exemplu...m-am gandit sa sa intreb daca vi se pare normal sa postam topicuri in care sa facem presupuneri sau sa ne spunem opinii negative cu privire la anumite aspecte sau anumite persoane ( de preferat vad ca sunt ierarhii...dar nu numai) din BOR, dind astfel apa la moara celor care cu rea credinta denigreaza BOR? Sunt interesat cum isi justifica demersurile lor cei care de exemplu posteaza topicuri gen : IPS Teofan antihrist, sau cenzura la TV trinitas sau bataie de joc la Sfanta Liturghie de azi de la catedrala patriarhala. Este naivitate in a nu intelege ca acest gen de opinii publice nu vor schimba niciodata ceva in bine, mai ales astazi cand sunt vizate astfel de opinii pentru a arata mai apoi cu degetul de catre cei care sunt interesati sa o faca, sau este rea credinta...
Pr. Marius
A spune de exemplu că IPS Teofan e antihrist sau a te lega de părintele Făgețeanu mie mi se pare rea credință, nu naivitate...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.10.2008, 13:51:54
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pr.marius Vezi mesajul
Naivitate sau rea credinta ?
Mai are vre-o importanta o astfel de intrebare? Ortodoxia e oricum muncita de cand lumea...In lume necazuri veti avea...
Solutia?...vicleni ca serpii si balnzi ca porumbeii!

Si revenind la intrebare...in general, daca se vine doar cu acuzatii la adresa ortodoxiei fara sa se aibe si solutii de indreptare din dreapta credinta, atunci nu mai e vorba de o mustrare de indreptare bineplacuta lui Dumnezeu (patericul e plin de astfel de exemple), ci e vorba de una din rea credinta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.10.2008, 14:08:29
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Dar conshtiintza deshertica a deznadejdii vine de la cafeaua naturala! ca pe aia o indulceshte fiul faradelegii ca sa-tzi gadile lacrimile cu goliciunile shi cu uneltele ademenitoare.

Doamne iarta, apara shi pazeshte ca am spus-o shi pe asta...[/quote]

Vsovi, cu iertare sa imi fie, dar zau, explica-ne si noua ce e cu obsesia asta, a ta, constanta, fata de cafea???
Cum o sucesti, cum o invarstesti, vorba si gandul tot la cafea iti zboara
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.10.2008, 17:03:03
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pr.marius Vezi mesajul
Satul de atacurile din mass-media asupra BOR, de mediatizarea exacerbata a unor aspecte negative si prea putin importante fata de dimensiunea sarbatoririi Sf. Dimitrie Basarabov si a venirii sfintelor moaste al Sf. Apostol Pavel, de limbajul trivial si dezgustator al unor jurnalistii (http://www.gandul.info/puterea-gandu...l?4237;3377952) iata un exemplu...m-am gandit sa sa intreb daca vi se pare normal sa postam topicuri in care sa facem presupuneri sau sa ne spunem opinii negative cu privire la anumite aspecte sau anumite persoane ( de preferat vad ca sunt ierarhii...dar nu numai) din BOR, dind astfel apa la moara celor care cu rea credinta denigreaza BOR? Sunt interesat cum isi justifica demersurile lor cei care de exemplu posteaza topicuri gen : IPS Teofan antihrist, sau cenzura la TV trinitas sau bataie de joc la Sfanta Liturghie de azi de la catedrala patriarhala. Este naivitate in a nu intelege ca acest gen de opinii publice nu vor schimba niciodata ceva in bine, mai ales astazi cand sunt vizate astfel de opinii pentru a arata mai apoi cu degetul de catre cei care sunt interesati sa o faca, sau este rea credinta...
Pr. Marius
este rea credinta. intentionata si bine organizata.
de catre cine?
sa zicem unul sau doi anticristi, care se ascund sub titulatura de "atei". a fi satanist e una, a fi libercugetator este cu totul altceva.
care au mai multe nick-uri pentru a da impresia de mai multi forumisti.
care la topicul de "ateism" se declara atei, iar la alte topicuri incep sa dea sfaturi altor forumisti creduli. care, fara nerusinare, se declara "studenti ori absolventi de teologie".
care nu mai au nici o farima de bun simt si care nu respecta nimic din tot ce inseamna Ortodoxie.
care afirma cu nonsalanta ca slujitorii Bisericii sint anticristi, cind de fapt ei sint.
care iau fragmente din dialogurile de pe forum si le posteaza pe blogurile lor ateiste, unde afirma ca ortodocsii sint bolnavi psihic, ca sint nefolositori societatii, ca trebuiesc indepartati si inchisi in lagare speciale.

acestia sint cei care scriu aceste postari.
si noi, crezind ca sint fratii nostri intru Hristos, le raspundem fara a sti ca acestia nu sint interesati decit sa distruga ortodoxia. de ce?
pentru ca sint uritori de Dumnezeu. iar ei nu pot simti iubirea crestina. doar ura satanica.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.10.2008, 17:19:29
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

exemplu: este aici un forumist, TLP, care la topicul de ateism afirma ca este ateu. el nu a putut inca intelege ce inseamna a fi ateu. nici macar definitia DEX nu o poate intelege.
are un blog intitulat the-lucifer-principle. el afirma ca nu este satanist.
adevarul este ca de fapt este un jalnic reprezentant al satanismului.


pe alte topicuri de pe forum are alt nick. se declara ortodox. da sfaturi in stinga si in dreapta. critica preotii, crestinii laolalta, intr-un cuvint, critica. unoeri este un tinar absolvent de teologie, alteori este student tot la teologie. nu stie nimic din dogmele ortodoxe, insa are cite ceva de impartit cu totii.
uneori se declara fost crestin ortodox, devenit de curind ateu. de ce? pentru ca Dumnezeu nu face minuni cu el, cind vrea el. cind te crezi buricul pamintului, vrei ca si Divinitatea sa faca ce vrei tu.

pentru acest om, ceea ce face pe acest forum nu este decit un exercitiu de observatie. observa cum gindesc ortodocsii.
nu intelege si nu poate accepta existenta iubirii crestine, credinta in Viata de Apoi, dorinta omului de a se mintui.
ura fata de Hristos este indreptata si inspre toti cei care il iubesc pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.10.2008, 17:21:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Dar conshtiintza deshertica a deznadejdii vine de la cafeaua naturala! ca pe aia o indulceshte fiul faradelegii ca sa-tzi gadile lacrimile cu goliciunile shi cu uneltele ademenitoare.

Doamne iarta, apara shi pazeshte ca am spus-o shi pe asta...
Vsovi, cu iertare sa imi fie, dar zau, explica-ne si noua ce e cu obsesia asta, a ta, constanta, fata de cafea???
Cum o sucesti, cum o invarstesti, vorba si gandul tot la cafea iti zboara[/quote]

asha patzesc mereu, daca pomeneshti pe Hristos, sau ceva ce a zis El, o data pe an, shi atunci ferindu-ma ca sa nu ma auda cineva, respectivul ma intreaba? Ce-tzi veni, de ce exagerezi, eshti obsedat? in sensul ca il deranjeaza sa-i aduc aminte de vre-o porunca a Lui Dumnezeu. Dar ma intreb shi eu asha ca prostul, oare sa bei zilnic de 3-4 ori pe zi, sorbind de 100-200 de ori din cafea, aia nu e exagerat sa pomeneshti de ea, shi chiar mai mult, sa o shi sorbi, shi sa o shi traieshti... acolo nu se intreaba nimeni c a este obsedat? nimanui nu-i zboara mintea sa-shi puna problema daca nu cumva e obsedat? daca nu cumva exagereaza? shi daca inmultzeshti 20 de sorbituri zilnice, ca poate e prea mult 100, cu 350 de zile iata ca itzi da 7000 de sorbituri pe an... Ma intreb daca pomeneshti pe Hristos in taina inimii tale de atatea ori cat ii acorzi atentzie cafelei... shi daca nu, atunci te mai miri de ce spun de CAFEA?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.10.2008, 17:44:33
zizi zizi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2008
Mesaje: 1
Implicit

Sunt noua pe forum si va salut pe toti.
Am gasit forumul de vreo 4-5 luni si citeam mesajele pentru stiri. M-am hotarat sa intru pentru ca foarte rar am gasit atitudini mature. Chiar imi facusem impresia ca forumistii sunt adolescenti si tineri iar preotii (sau crestini maturi) nu-si bat capul sa intervina. (au mai fost atitudini mature, dar rar).

M-a uns pe suflet mesajul pr. Marius. Eu cred ca e vorba de 2 situatii, concomitent, nu simultan. Desigur ca pot fi si altele, insa eu la acestea 2 ma gandesc.

Prima este situatia unor adolescenti foarte ranvitori pt ortodoxie, care au ravna dar n-au intelepciune. Asta cand mesajele nu sunt foarte agresive.
Cand mesajele sunt foarte agresive, de tipul “Teofan antihrist”, de obicei acestia nu se iau de situatiile negative din Biserica care chiar ar trebui sa fie puse in discutie, ci “vaneaza” orice ar putea fi interpretat ca “erezie” a ierarhilor. Daca ei o fac, asa cum spuneam, din ravna dezinteresata, sunt niste victime ale manipularii, situatie din care pot iesi pe masura ce se maturizeaza. Tehnica manipularii este cunoscuta pentru psihologia maselor. In orice populatie exista tineri frustrati, cu slabe relatii sociale sau chiar izolati, tineri complexati care pot fi manipulati dandu-li-se un tel nobil. Acest tel nobil va deveni centrul vietii, cel care le reda stima de sine. De aceea se arunca cu toata energia, entuziasmul ... si lipsa de discernamant ... in apararea acestuia. Si ce poate fi mai nobil decat apararea ortodoxiei? Asa incat li se arunca nada ca ortodoxia este in pericol, deci trebuie aparata? Si se formuleaza insinuant pericolul: ierarhii vanzatori de ortodoxie – masoni neaparat, ecumenisti si variatii pe aceasta tema.

Asa incat acesti tinerei apara ortodoxie pe care o vand ierarhii! Scriu si scrisori la alte Biserici ortodoxe ca sa ne salveze, intrucat Sinodul nostru ar fi handicapat, n-are har...
Saracii... Ei habar n-au care sunt greutatile si problemele ierarhilor, i-au vazut doar la slujbe, nu au nici cea mai mica idee de greutatea crucii dar se fac judecatorii lor...

Deci, nu e rea credinta, e minte infierbantata pe care o mana din spate diavolul, in timp ce ei se cred aparatorii ortodoxiei.

Cea de-a doua situatie e mult mai rau decat rea-credinta, este intentie si misiune de dezbinare prin saparea la temelia Bisericii. Si vor avea din ce in ce mai multe ocazii sa o faca, pentru ca ierarhii sunt oameni, nu ingeri, deci au si ei pacatele, limitele sau slabiciunile lor.

Este nevoie de mult discernamant! Da, Doamne !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.10.2008, 18:18:43
pr.marius pr.marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 19
Implicit bucurie !

Ma bucur mult, sau ca sa zic cu vorbele lui zizi, am fost uns la suflet de atitudinile voastre. Pot sa ma exprima asa, nu? ca sa evit formule mult prea greoaie gen "fratiile voastre". Daca insa doriti asa, o sa ma adresez asa. Am fost uns la suflet si ma bucur ca exista si crestini maturi in gandire, chiar tineri fiind. Ma simt ca preot, motivat si determinat sa cred ca inca Romania (dar, poate spun cuvinte prea mari) are o sansa. Si chiar daca nu ne cunoastem, fata catre fata, ne cunoastem in Duhul.
Eu intotdeauna am fost de parere, ca noi, ca si crestini ( lumina lumii si sarea pamantului, nu? asa zice Mantuitorul), e necesar, ca in aceste deosebit de grele vremuri, sa fim atenti uneori si cum pasim. Daramite, ce vorbim si ce exprimam. Cei care vor sa-si justifice atitudinile si faptele lor abia asteapta sa "prinda" ceva din greselile noastre. Se speculeaza cum spunea, totul. Cuvintele, faptele, atitudinile. Si de asemenea, mare atentie la cuvantul pe care-l spunem, dar mai ales la cel scris. Stim foarte bine vechil proverb latin, cu vorba care zboara si scrisul ce ramane, intarit si de cuvantul Mantuitorului, ca pentru fiecare cuvant vom da seama. I rog, deci pe cei care vor sa scrie ceva pe forum, daca se considera cu adevarat crestini si inteleg responsabilitatea faptului de a fi crestin, sa cantareasca foarte bine ce scriu, sa aiba discernamant. Sa se roage in prealabil de a posta. Sa-i ceara Domnului luminare si gand bun daca e de folos sa posteze sau nu. Cu siguranta ca Domnul raspunde.
Va imbratisez pe toti cu drag.
Pr. Marius
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.10.2008, 18:33:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zizi Vezi mesajul
Sunt noua pe forum si va salut pe toti.
Am gasit forumul de vreo 4-5 luni si citeam mesajele pentru stiri. M-am hotarat sa intru pentru ca foarte rar am gasit atitudini mature. Chiar imi facusem impresia ca forumistii sunt adolescenti si tineri iar preotii (sau crestini maturi) nu-si bat capul sa intervina. (au mai fost atitudini mature, dar rar).

M-a uns pe suflet mesajul pr. Marius. Eu cred ca e vorba de 2 situatii, concomitent, nu simultan. Desigur ca pot fi si altele, insa eu la acestea 2 ma gandesc.

Prima este situatia unor adolescenti foarte ranvitori pt ortodoxie, care au ravna dar n-au intelepciune. Asta cand mesajele nu sunt foarte agresive.
Cand mesajele sunt foarte agresive, de tipul “Teofan antihrist”, de obicei acestia nu se iau de situatiile negative din Biserica care chiar ar trebui sa fie puse in discutie, ci “vaneaza” orice ar putea fi interpretat ca “erezie” a ierarhilor. Daca ei o fac, asa cum spuneam, din ravna dezinteresata, sunt niste victime ale manipularii, situatie din care pot iesi pe masura ce se maturizeaza. Tehnica manipularii este cunoscuta pentru psihologia maselor. In orice populatie exista tineri frustrati, cu slabe relatii sociale sau chiar izolati, tineri complexati care pot fi manipulati dandu-li-se un tel nobil. Acest tel nobil va deveni centrul vietii, cel care le reda stima de sine. De aceea se arunca cu toata energia, entuziasmul ... si lipsa de discernamant ... in apararea acestuia. Si ce poate fi mai nobil decat apararea ortodoxiei? Asa incat li se arunca nada ca ortodoxia este in pericol, deci trebuie aparata? Si se formuleaza insinuant pericolul: ierarhii vanzatori de ortodoxie – masoni neaparat, ecumenisti si variatii pe aceasta tema.

Asa incat acesti tinerei apara ortodoxie pe care o vand ierarhii! Scriu si scrisori la alte Biserici ortodoxe ca sa ne salveze, intrucat Sinodul nostru ar fi handicapat, n-are har...
Saracii... Ei habar n-au care sunt greutatile si problemele ierarhilor, i-au vazut doar la slujbe, nu au nici cea mai mica idee de greutatea crucii dar se fac judecatorii lor...

Deci, nu e rea credinta, e minte infierbantata pe care o mana din spate diavolul, in timp ce ei se cred aparatorii ortodoxiei.

Cea de-a doua situatie e mult mai rau decat rea-credinta, este intentie si misiune de dezbinare prin saparea la temelia Bisericii. Si vor avea din ce in ce mai multe ocazii sa o faca, pentru ca ierarhii sunt oameni, nu ingeri, deci au si ei pacatele, limitele sau slabiciunile lor.

Este nevoie de mult discernamant! Da, Doamne !
Sa avem nadejdie , Zizi draga si bine ai venit pe forum ! Atacuri murdare la adresa Bisericii noastre si a ierarhilor, au fost , sunt si vor mai fi, dar in asta perioada ele s-au intetit, s-au inmultit , raspandindu-se pe diferite canale. Sectarii , ereticii, ateeii, nu stau cu mana in san, mintea lor clocind ura, denigrarea Ortodoxiei. De aceea nici noi nu trebuie a sta pasivi sub semnul unei smerenii prost intelese si a interpretarii gresite, a judecarii aproapelui, ci sa demascam pe cei ce vor a se infiltra in randul nostru, avand un singur scop :faramitarea, spargerea BOR. Sa-i ferim pe cei mai tineri de actiunile otravitoare ale sectelor , ce in ultima perioada si-au trimis reprezentanti prin toata tara.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.10.2008, 01:20:58
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le am pus din nou poza cu explicatii pe ea ca sa nu se mai tulbure nimeni.
Eu nu am scris celorlalte biserici ca sa salvez ortodoxia ci ca sa stie si dansii ce fel de "ecumenism" face BOR impreuna cu patriarhia ecumenica.

Iata linkul la poza cu pricina:
http://www.epp-ed.eu/press/photogall.../411/16812.jpg
[SIZE=4][COLOR=blue][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=blue]Musulmanul este cel cu tichia rosie cu alb din stanga sus.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=blue]Daca cercetati cu atentie poza din link o sa observati cu uimire ca IPS Emanuel episcopul din centrul imaginii are in loc de engolpion un mic afis cu un...compas![/COLOR][/SIZE]


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23