Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2011, 18:18:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Exclamation Spovedania fara impartasanie

Simpla marturisire a pacatelor nu este suficienta pentru un crestin ortodox autentic. De ce:

1. Daca ar fi fost suficienta aceasta Taina pentru pocainta, atunci Hristos nu ne-ar fi lasat si Taina Euharistiei pentru ca prin Sangele Sau sa ni se ierte pacatele.

2. Nimeni nu-si poate aminti toate pacatele si greselile pentru a le spovedi fara sa omita vreunul. Multi dintre noi folosim indreptare care se pretind exhaustive, insa problema trebuie extrapolata la orice credincios (care a trait oriunde in lume de doua milenii incoace) care cauta iertarea de la Dumnezeu. Credinciosii de regula spuneau si spun preotului ce-i durea mai tare, ce-i apasa pe suflet mai mult. Or, numai ceea ce marturiseste omul i se iarta, nu? Dar cum ramane cu celelalte rele neconstientizate poate sau uitate? Evident, Sangele Lui Hristos le sterge la impartasanie.

3. In vechime se practica spovedania la comun. Sfantul Ioan de Kronstadt, trecut la Domnul in 1908, a recurs la spovedania publica cu aprobarea Sfantului Sinod, ca sa impartaseasca miile de oameni care veneau la el. Cine crede ca toti aceia foloseau indreptare? Cine dintre ei isi aminteau toate pacatele ca se le spuna? Si cu toate acestea, spovedaina era comuna si crestinii se impartaseau.

4. Lipsa impartasaniei saptamanale ne exclude din Biserica, fiindca:
- insusi faptul ca nu ne facem co-partasi prin Sfanta Euharistie cu Hristos (Capul Bisericii) si cu toti ceilalti credinciosii (Trupul Bisericii) ne indeparteaza de Biserica
- pacatele comise de la ultima impartasanie de separa de Dumnezeu, dar si de Biserica. Sangele Lui Hristos ne reapropie de Biserica si de Capul ei, curatindu-ne de orice pacat sau greseala comise intre timp.
- Insisi Sfintii Apostoli ne-au lasat Canonul 9 Apostolic, care ne afuriseste (ne exclude din Biserica) in caz ca participam la Liturghie, dar refuzam fara motiv sa ne impartasim.

5. Impartasania ne pregateste pentru viata de veci, cand vom participa activi la viata vesnica in armonie perfecta unii cu altii si in comuniune cu Hristos-Domnul. Refuzul ei este refuzul de a spera la accesul Imparatia Cerurilor, la care suntem chemati.

6. Spovedania si impartasania rar facute sunt dovezi ale necredintei. Daca am sti ca vom muri peste o luna, sunt sigur ca am da buzna in fiecare sambata la spovedit si ca ne-am impartasi duminical.

7. Prin spovedanie Dumnezeu ne iarta, insa impartasindu-ne suntem inaltati spre asemanarea cu Dumnezeu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2011, 18:31:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si daca ai pacate mai mari sau nu te-ai spovedit de o perioada mai lunga de timp si nu primesti dezlegare la Sfanta Impartasanie? Cu asa ceva nu e de gluma,si un preot nu poate impartasi fara niciun fel de criteriu! Plus ca mai e ceva gresit din ceea ce ai spus: ti se iarta si pacatele mai mici,mai marunte,odata cu cele marturisite (bine-nteles,daca chiar ai uitat de ele si nu le ascunzi intentionat). Ori tu nu ti-ai spus niciodata la Sfanta Spovedanie macar in sinea ta: "Toate acestea si mai mari decat acestea am facut"?
Iar cu spovedania la comun... Biserica nu mai este deacord,sau cel putin s-a constatat ca e mult mai benefica sa fie facuta individual. Si e lesne de inteles de ce.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.01.2011, 18:39:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Or, numai ceea ce marturiseste omul i se iarta, nu? Dar cum ramane cu celelalte rele neconstientizate poate sau uitate? Evident, Sangele Lui Hristos le sterge la impartasanie.
Cand ne impartasim preotul spune "se impartaseste robul lui Dumnezeu ... spre iertarea pacatelor si spre viata de veci". Parintele Dumitru Staniloae afirma ca preotul rosteste aceste cuvinte nu pentru ca Spovedania nu ne-ar fi adus iertare fata de pacatele marturisite, ci pentru pacatele pe care le-am savarsit si nu le-am constientizat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2011, 10:28:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si daca ai pacate mai mari sau nu te-ai spovedit de o perioada mai lunga de timp si nu primesti dezlegare la Sfanta Impartasanie? Cu asa ceva nu e de gluma,si un preot nu poate impartasi fara niciun fel de criteriu!
Aici vorbim de crestinii autentici, traitori de credinta. Nu am pus in discutie cazul cuiva care vine pentru prima oara la preot sau cazul cand un asa-zis ortodox cu numele vine si marturiseste crime, avorturi, nedreptati grave samd. Dar, sa stii si tu, cand preotul opreste pe cineva pentru 20 de ani de la impartasanie, daca respectivul tine legatura cu el si se pocaieste de abaterile grave pentru care a fost oprit, atunci duhovnicul ii poate scurta perioada de oprire la cateva luni.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Plus ca mai e ceva gresit din ceea ce ai spus: ti se iarta si pacatele mai mici,mai marunte,odata cu cele marturisite (bine-nteles,daca chiar ai uitat de ele si nu le ascunzi intentionat). Ori tu nu ti-ai spus niciodata la Sfanta Spovedanie macar in sinea ta: "Toate acestea si mai mari decat acestea am facut"?
Iar cu spovedania la comun... Biserica nu mai este deacord,sau cel putin s-a constatat ca e mult mai benefica sa fie facuta individual. Si e lesne de inteles de ce.

Doamne-ajuta!
Vezi ce zice Costel mai sus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2011, 12:16:03
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Simpla marturisire a pacatelor nu este suficienta pentru un crestin ortodox autentic. De ce:

1. Daca ar fi fost suficienta aceasta Taina pentru pocainta, atunci Hristos nu ne-ar fi lasat si Taina Euharistiei pentru ca prin Sangele Sau sa ni se ierte pacatele.

2. Nimeni nu-si poate aminti toate pacatele si greselile pentru a le spovedi fara sa omita vreunul. Multi dintre noi folosim indreptare care se pretind exhaustive, insa problema trebuie extrapolata la orice credincios (care a trait oriunde in lume de doua milenii incoace) care cauta iertarea de la Dumnezeu. Credinciosii de regula spuneau si spun preotului ce-i durea mai tare, ce-i apasa pe suflet mai mult. Or, numai ceea ce marturiseste omul i se iarta, nu? Dar cum ramane cu celelalte rele neconstientizate poate sau uitate? Evident, Sangele Lui Hristos le sterge la impartasanie.

3. In vechime se practica spovedania la comun. Sfantul Ioan de Kronstadt, trecut la Domnul in 1908, a recurs la spovedania publica cu aprobarea Sfantului Sinod, ca sa impartaseasca miile de oameni care veneau la el. Cine crede ca toti aceia foloseau indreptare? Cine dintre ei isi aminteau toate pacatele ca se le spuna? Si cu toate acestea, spovedaina era comuna si crestinii se impartaseau.

4. Lipsa impartasaniei saptamanale ne exclude din Biserica, fiindca:
- insusi faptul ca nu ne facem co-partasi prin Sfanta Euharistie cu Hristos (Capul Bisericii) si cu toti ceilalti credinciosii (Trupul Bisericii) ne indeparteaza de Biserica
- pacatele comise de la ultima impartasanie de separa de Dumnezeu, dar si de Biserica. Sangele Lui Hristos ne reapropie de Biserica si de Capul ei, curatindu-ne de orice pacat sau greseala comise intre timp.
- Insisi Sfintii Apostoli ne-au lasat Canonul 9 Apostolic, care ne afuriseste (ne exclude din Biserica) in caz ca participam la Liturghie, dar refuzam fara motiv sa ne impartasim.

5. Impartasania ne pregateste pentru viata de veci, cand vom participa activi la viata vesnica in armonie perfecta unii cu altii si in comuniune cu Hristos-Domnul. Refuzul ei este refuzul de a spera la accesul Imparatia Cerurilor, la care suntem chemati.

6. Spovedania si impartasania rar facute sunt dovezi ale necredintei. Daca am sti ca vom muri peste o luna, sunt sigur ca am da buzna in fiecare sambata la spovedit si ca ne-am impartasi duminical.

7. Prin spovedanie Dumnezeu ne iarta, insa impartasindu-ne suntem inaltati spre asemanarea cu Dumnezeu.

Dragul meu, nu pun la indoiala bunele tale intentii, insa trebuie sa observ ca esti foarte grabit in a crea norme! Nu este un lucru rau prin el insusi, cu conditia sa ai autoritatea sa stabilesti norme de acest gen. Fratia ta cu ce autoritate faci aceasta lista? Daca autoritatea ce o ai nu acopera astfel de asezare esti in greseala fata de randuiala Ortodoxiei. Nu-ti foloseste la mantuirea ta sa fii invatatorul altora daca nu ai fost chemat de Domnul spre aceasta. Daca ai fost chemat, fii bun si spune ca sa nu judecam pe trimisul Domnului, daca nu insa, ai grija doar de sufletul fratiei tale si al celor peste care Domnul te-a asezat spre supraveghere (familie, copiii, etc). Sa nu iei ca rautate cuvintele mele, ca nu de la mine iti spun, ci iata ce spune Domnul: "Și le-a spus și pildă: Poate orb pe orb să călăuzească? Nu vor cădea amândoi în groapă?". Din cuvintele fratiei tale de mai sus se poate interpreta mult! Daca vrei sa spui sau sa explici rapid ceva, cauta sa fie probleme mici si usoare, nu lucrari grele si mari ca Sfintele Taine. Cine "se ia la tranta" cu teologia Bisericii trebuie sa fie foarte bine documentat si in deplina cunostinta practica a celor ce vorbeste (vezi spre exemplificare lucrarile unui foarte mare teolog ortodox, parintele Dimitrie Staniloae). Daca totusi nu tii cont de acestea si vrei sa urci muntele cel mare in picioarele goale si fara mancare si apa in desaga, nu esti decat un nebun (cu sensul de neintelept).

Iti dau spre analiza comparativa cu spusele fratiei tale de la inceputul acestui subiect, spusele apostolului Pavel: "Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.". Alcatuieste un mic eseu teologic cu titlul "Sfintele Taine in lumina invataturii Sfintilor Parinti privite prin prisma dragostei crestine definite de Sfantul Apostol Pavel (I Corinteni, cap.13)". Sa nu aiba mai multe de 20-30 de randuri! Vezi ce iese!

Domnul sa fie cu tine!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2011, 12:58:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Dragul meu, nu pun la indoiala bunele tale intentii, insa trebuie sa observ ca esti foarte grabit in a crea norme! Nu este un lucru rau prin el insusi, cu conditia sa ai autoritatea sa stabilesti norme de acest gen.[...]
Parinte Gheorghe,

In primul rand, va multumesc pentru sfaturi.

Tin sa va marturisesc ca nu am scris randurile de mai sus cu pretentia ca sunt litera de lege. Nu alcatuiesc norme, nu invoc nici o autoritate.

Va amintesc ca aici suntem pe un forum ortodox, unde fiecare isi expune parerile pentru a fi dezbatute in comun de catre oricine doreste. Ar fi excelent daca si alti clerici ar fi activi in acest spatiu virtual pentru a ne catehiza si a ne mustra pentru greselile [ne]intentionate.

Asa cum au fost deschise atatea topicuri de-a lungul anilor, la fel mi-am expus si eu gandurile, pentru a vedea ce iese din asta. Voi invata ceva de aici? Le va folosi si fratilor intru credinta? Nu stiu, vom vedea.

In general, am observat ca lucrurile cu adevarat importante sunt trecute cu vederea pe acest sait de discutii. Se vorbeste mult despre taierea porcului, despre horoscop si despre chestiuni lumesti, insa la capitolul Sfintele Taine cam bate vantul. De ce oare?

Ma bucur ca mi-ati raspuns cu bunavointa, insa mi-ar placea sa si discutam greselile pe care le gasiti in expunerea mea de mai sus, astfel incat sa anulam sminteala, daca este, si sa ramanem cu ceva dupa vizita pe acest subiect.

Multumesc si Doamne ajuta!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2011, 13:37:15
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parinte Gheorghe,

Ma bucur ca mi-ati raspuns cu bunavointa, insa mi-ar placea sa si discutam greselile pe care le gasiti in expunerea mea de mai sus, astfel incat sa anulam sminteala, daca este, si sa ramanem cu ceva dupa vizita pe acest subiect.

Multumesc si Doamne ajuta!
Dragul meu, nu spre bucurie ti-am spus acestea ci spre luare aminte! Bag seama ca esti elev (dupa dorinta) dar esti neascultator (dupa fapta). Pai, fratia ta ma tratezi dupa zicerea "un nebun arunca o piatra-n balta si o suta de intelepti se chinuie sa o scoata". Daca vrei sa afli ceva, intreaba! Expozeurile propriilor pareri, nedocumentate si neprofesionale nu sunt decat pietre-n balta! Iar eu nu sunt intelept! Ti-am facut trimitere catre un adevarat intelept, parintele Staniloaie, as putea adauga alaturi si sfintii Ioan Gura de Aur, Vasile cel Mare, Dionisie cel Smerit, Ioan Damaschin, intr-o lista ce se poate lungi foarte mult. Crezi oare ca daca eu aveam ceva maret de spus (de la Domnul) stateam pe forum?

Iata ce zice un copil de doar 8 ani: "Sfintii invata la o scoala din cer, ca ei locuiesc pe pamant dar ingerii le aduc din cer lectii in fiecare zi, sa le faca acasa" (Leon Alexandru Gutu, 8 ani). Vezi, dragul meu, intelepciunea? Noi credem si ascultam pe sfinti pentru ca ei au primit de la Dumnezeu "lectia cea buna" ca tema pentru viata aceasta si au facut-o in fiecare zi. In ziua cand vei invata sa asculti de sfintii lui Hristos vei putea sa vorbesti teologic despre Sfintele Taine; pana atunci, fa la fel ca si mine: asculta, citeste si ia aminte cu credinta!

Eu nu pot sa-ti astampar altfel setea ta de cunoastere, frate! Cel putin, nu aici pe forum!

Domnul sa te binecuvanteze!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.01.2011, 13:37:57
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

2. Nimeni nu-si poate aminti toate pacatele si greselile pentru a le spovedi fara sa omita vreunul. Multi dintre noi folosim indreptare care se pretind exhaustive, insa problema trebuie extrapolata la orice credincios (care a trait oriunde in lume de doua milenii incoace) care cauta iertarea de la Dumnezeu. Credinciosii de regula spuneau si spun preotului ce-i durea mai tare, ce-i apasa pe suflet mai mult. Or, numai ceea ce marturiseste omul i se iarta, nu? Dar cum ramane cu celelalte rele neconstientizate poate sau uitate? Evident, Sangele Lui Hristos le sterge la impartasanie.

Pacatele neconstientizate se iarta si prin Taina Sfantului Maslu


3. In vechime se practica spovedania la comun. Sfantul Ioan de Kronstadt, trecut la Domnul in 1908, a recurs la spovedania publica cu aprobarea Sfantului Sinod, ca sa impartaseasca miile de oameni care veneau la el. Cine crede ca toti aceia foloseau indreptare? Cine dintre ei isi aminteau toate pacatele ca se le spuna? Si cu toate acestea, spovedaina era comuna si crestinii se impartaseau.
Sf. Ioan de Kronstdadt a fost un caz special.

4. Lipsa impartasaniei saptamanale ne exclude din Biserica, fiindca:
- insusi faptul ca nu ne facem co-partasi prin Sfanta Euharistie cu Hristos (Capul Bisericii) si cu toti ceilalti credinciosii (Trupul Bisericii) ne indeparteaza de Biserica
- pacatele comise de la ultima impartasanie de separa de Dumnezeu, dar si de Biserica. Sangele Lui Hristos ne reapropie de Biserica si de Capul ei, curatindu-ne de orice pacat sau greseala comise intre timp.
- Insisi Sfintii Apostoli ne-au lasat Canonul 9 Apostolic, care ne afuriseste (ne exclude din Biserica) in caz ca participam la Liturghie, dar refuzam fara motiv sa ne impartasim.[/quote]

Asta nu depinde doar de noi.

5. Impartasania ne pregateste pentru viata de veci, cand vom participa activi la viata vesnica in armonie perfecta unii cu altii si in comuniune cu Hristos-Domnul. Refuzul ei este refuzul de a spera la accesul Imparatia Cerurilor, la care suntem chemati.

6. Spovedania si impartasania rar facute sunt dovezi ale necredintei. Daca am sti ca vom muri peste o luna, sunt sigur ca am da buzna in fiecare sambata la spovedit si ca ne-am impartasi duminical.[/quote]

Foarte bine spus.

7. Prin spovedanie Dumnezeu ne iarta, insa impartasindu-ne suntem inaltati spre asemanarea cu Dumnezeu.[/quote]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2011, 14:04:11
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Dumnezeu iarta pacatele la Taina Sfintei Spovedanii prin mijlocirea preotului.

Impacarea cu Dumnezeu se face la Taina Sfinteii Euharistii cand ne unim cu "deplinatatea lui Dumnezeu" (Coloseni 2,9) si ne facem partasi "firi dumnezeiesti"(II Petru 1,4).

Sfanta Impartasanie este si "spre dobandirea Duhului Sfant".
Nu exista desavarsire si indumnezeire fara unirea reala cu Dumnezeu in Taina Sfintei Impartasanii. Nu se poate impartasi omul fara Taina Sfintei Spovedanii care ne pregateste (curateste) pentru a ne putea apropia de Sfintele Taine (adevarat trupul si sangele Domnului Iisus Hristos. Fiecare molecula, fiecare atom din materia Sfintei Impartasanii este patrus de deplinatatea lui Dumnezeu).

"Iar intrand imparatul ca sa priveasca pe oaspeti, a vazut acolo un om care nu era imbracat in haina de nunta,
12. Si i-a zis: Prietene, cum ai intrat aici fara haina de nunta? El insa a tacut.
13. Atunci imparatul a zis slugilor: Legati-l de picioare si de maini si aruncati-l in intunericul cel mai din afara. Acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor.
14. Caci multi sunt chemati, dar putini alesi." matei 22,11-14

AStfel, nimeni nu e vrednic sa il primeasca pe Hristos insa, ca nu cumva sa fim aruncati afara precum cel ce nu era pregatit corespunzator pentru aceasta chemare (nu avea haine corespunzatoare de sarbatoare, haine curate), trebuie sa ne recunoastem si ne marturisim pacatele in Sfanta Taina a Spovedaniei (sa ne curatim de pacate), caci altfel focul Dumnezeiesc de la Sfanta Impartasanie va vadi pacatele noastre nemarturisite, va arde el pacatele noastre nemarturisite (prin necazuri, boli si chiar moarte - vezi I corinteni 10,14) la Taina Sfintei Spovedanii.

La Taina Sfintei Spovedanii, Preotul prin harul preotiei ce il are dela Hristos, ia povara pacatelor noastre si le pune in spatele lui Iisus si Iisus plateste in locul nostru pentru ele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2011, 14:16:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Dragul meu, nu spre bucurie ti-am spus acestea ci spre luare aminte! Bag seama ca esti elev (dupa dorinta) dar esti neascultator (dupa fapta). Pai, fratia ta ma tratezi dupa zicerea "un nebun arunca o piatra-n balta si o suta de intelepti se chinuie sa o scoata". Daca vrei sa afli ceva, intreaba! Expozeurile propriilor pareri, nedocumentate si neprofesionale nu sunt decat pietre-n balta! Iar eu nu sunt intelept! Ti-am facut trimitere catre un adevarat intelept, parintele Staniloaie, as putea adauga alaturi si sfintii Ioan Gura de Aur, Vasile cel Mare, Dionisie cel Smerit, Ioan Damaschin, intr-o lista ce se poate lungi foarte mult. Crezi oare ca daca eu aveam ceva maret de spus (de la Domnul) stateam pe forum?

Iata ce zice un copil de doar 8 ani: "Sfintii invata la o scoala din cer, ca ei locuiesc pe pamant dar ingerii le aduc din cer lectii in fiecare zi, sa le faca acasa" (Leon Alexandru Gutu, 8 ani). Vezi, dragul meu, intelepciunea? Noi credem si ascultam pe sfinti pentru ca ei au primit de la Dumnezeu "lectia cea buna" ca tema pentru viata aceasta si au facut-o in fiecare zi. In ziua cand vei invata sa asculti de sfintii lui Hristos vei putea sa vorbesti teologic despre Sfintele Taine; pana atunci, fa la fel ca si mine: asculta, citeste si ia aminte cu credinta!

Eu nu pot sa-ti astampar altfel setea ta de cunoastere, frate! Cel putin, nu aici pe forum!

Domnul sa te binecuvanteze!
Parinte,

In mod clar sunteti nemultumit ca am pornit aceasta discutie. Insa nu inteleg de ce, care anume sunt expozeurile gresite si simntitoare care v-au facut sa pierdeti cel putin jumatate de ora scriindu-mi.

Vedeti, eu sunt un exemplu clasic de crestin ortodox care doreste sa invete, insa nu are de la cine. Da, exista literatura patristica suficienta, stiu. Sunt si facultati de Teologie. Insa, cand e vorba sa ridic o intrebare sau sa discut pe o anumita tema, pe cine sa contactez? Duhovnicul meu este extrem de ocupat. La fel si ceilalti preoti pe care i-am deranjat de multe ori cu intrebari. Multi sunt surprinsi de probleme pe care le pun, neavand raspuns si ma trimit de la unul la altul. Deci eu ce sa fac? Ma apuc sa citesc. Si, cand intampin un pasaj mai dificil, unde alerg? Nicaieri, ca nu am unde. Cateheza nu se face la noi la ortodocsi.

Indraznesc sa va invat si eu ceva, cu toata nestiinta mea cea habarnista. Eu nu stiu ce e smerenia, dar in mod sigur nu este atunci cand spui ca eu nu am ceva maret de spus. Daca, spre exemplu, un coleg vine la mine sa ma intrebe ceva, rugandu-ma sa il ajut intr-o problema urgenta, eu nu ii raspund ca nu stiu daca de fapt stiu, nici nu-l trimit sa invete din carti, ci merg sa incerc macar sa ii rezolv problema.

Asa ca, daca vreti, haideti sa luam punct cu punct ceea ce am afirmat mai sus si sa vedem unde am dat cu bata-n balta:

1. Daca ar fi fost suficienta aceasta Taina pentru pocainta, atunci Hristos nu ne-ar fi lasat si Taina Euharistiei pentru ca prin Sangele Sau sa ni se ierte pacatele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 13.01.2011 at 14:20:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedania anisoara Generalitati 28 23.02.2013 10:58:11
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 11:02:13
Spovedania arlechino Preotul 49 22.11.2008 23:04:18
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 22:07:42