Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2012, 13:35:28
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Muzica

Poate nu se cuvine sa deschid un asemenea topic, insa ma intereasa cateva pareri dupa care il voi inchide. Ati incadra muzica rock a lui rammstein in randul muzicii sataniste? Da sau nu. Daca aveti argumente cu atat mai bine.
Multumesc frumos
  #2  
Vechi 08.08.2012, 13:47:18
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Asa. Pana sa ma intorc cu adevarat la DUmnezeu am fost rocker, metalist, punker, blacker. etc. Prin muzica satanista nu intelegi muzica prin care satan este gloroficat? Prin urmare, daca nu il glorifica pe Dumnezeu este satanista. Ca o face direct sau nu, e un detaliu.

Rammstein in al doilea rand nu canta rock ci industrial metal. Si are versuri foarte murdare, despre canibalism, homosexualitate, avort, zoofilie etc. Da, este o muzica satanista. Dar nu e rock, repet.

le : aceasta este o piesa de pe ultimul lor album.

http://en.affenknecht.com/lyrics/ram...h-translation/

Tu decizi ce versuri are.

Last edited by editheraven; 08.08.2012 at 15:38:11.
  #3  
Vechi 08.08.2012, 16:21:05
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Poate nu se cuvine sa deschid un asemenea topic, insa ma intereasa cateva pareri dupa care il voi inchide. Ati incadra muzica rock a lui rammstein in randul muzicii sataniste? Da sau nu. Daca aveti argumente cu atat mai bine.
Multumesc frumos
Între titlul topicului și conținutul pe care l-ai conceput este o diferență prea mare ca să fie trecută cu vederea.

Muzica rock este un ”limbaj” al materiei, al țărânei(trupului), care se opune sufletului.
Oare de ce o mai fi postat și editheraven lincul acela spre o sursă pe care o condamnă(sper)?

Last edited by Demetrius; 08.08.2012 at 16:23:41.
  #4  
Vechi 08.08.2012, 16:31:35
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Defineste'mi termenul : sursa. Sursa unui continut informatic aflat la o adresa [=link] este un anumit server.
Pe de alta parte raspunsul este : pentru ca a cerut dovezi. Subiect inchis or what?
  #5  
Vechi 08.08.2012, 21:41:52
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Multumesc pentru pareri

Subiectul poate fi inchis. Multumesc inca o data
  #6  
Vechi 09.08.2012, 23:38:06
Flavius_Faust Flavius_Faust is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2012
Mesaje: 7
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
Asa. Pana sa ma intorc cu adevarat la DUmnezeu am fost rocker, metalist, punker, blacker. etc. Prin muzica satanista nu intelegi muzica prin care satan este gloroficat? Prin urmare, daca nu il glorifica pe Dumnezeu este satanista. Ca o face direct sau nu, e un detaliu.

Rammstein in al doilea rand nu canta rock ci industrial metal. Si are versuri foarte murdare, despre canibalism, homosexualitate, avort, zoofilie etc. Da, este o muzica satanista. Dar nu e rock, repet.

le : aceasta este o piesa de pe ultimul lor album.

http://en.affenknecht.com/lyrics/ram...h-translation/

Tu decizi ce versuri are.
"Prin urmare, daca nu il glorifica pe Dumnezeu este satanista."
O idee demna de evul mediu.
  #7  
Vechi 10.08.2012, 07:45:59
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Din pacate argumentele te bat. Nu te face de ras.
  #8  
Vechi 10.08.2012, 08:33:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
Prin urmare, daca nu il glorifica pe Dumnezeu este satanista. Ca o face direct sau nu, e un detaliu.
Mie treaba asta cu "satanismul" mi se pare o copilarie,un teribilism adolescentin.Adevaratii satanisti ai lumii nu sunt persoane care asculta muzica rock,oricat de dura ar fi ea.
Ganduri,actiuni,sentimente care sa nu fie in acord sau sa il glorifice pe Dumnezeu gasim la tot pasul in propria noastra viata,chiar si la cei mai dedicati crestini practicati.Asta ne face pe toti sa fim satanisti?
Problema se pune,insa,ca lucrurile cu care venim in contact au fiecare un anumit tip de energie la care ne acordam mai mult sau mai putin constient si care ne poate fi benefica sau dimpotriva,cu reprecursiuni negative in viata noastra.
Si eu am ascultat in urma cu ceva ani Rammstein si chiar imi placea,acum insa,e drept ca nu cunosc limba germana si sincer,in afara de cateva cuvinte care nu ma impresionau prea mult,nu am tinut sa stiu toate versurile,deci nu le cunosteam in detaliu semnificatia.Imi placea cum suna si cam atat.Ascultam si Rob Zombie,mi se parea chiar amuzant....dar si multe altele.
Si in prezent mai ascult rock,cand si cand,insa din categoria mai slow,cel heavy,black sau death l-am lasat in umbra unor timpuri care au fost frumoase,dar in care nu ma mai regasesc in prezent.Si cine stie,poate am devenit si mai sensibila la anumite aspecte,pentru ca daca acum ascult rock putin mai hard,il percep la nivel de energie si emotie intr-un mod negativ,asa ca am preferat sa renunt.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 10.08.2012 at 08:38:23.
  #9  
Vechi 10.08.2012, 09:00:35
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

"Ganduri,actiuni,sentimente care sa nu fie in acord sau sa il glorifice pe Dumnezeu gasim la tot pasul in propria noastra viata,chiar si la cei mai dedicati crestini practicati.Asta ne face pe toti sa fim satanisti?"
Cred ca nu ai inteles ideea. O viata dedicata pacatului si poftelor, propagarea ideilor si normelor de aceasta factura in slujba cui de pune? Nu e vb de viata crestinului pt ca un crestin cade dar mereu se ridica. Nu zice Pavel ca "omul dinlauntru se innoieste zilnic".? Nu e vb de asta. Nu te poti compara tu sau pe oricine cu statura medie in societate cu o trupa care are milioane de fani si concerte in toata lumea. Diavolul foloseste mai ales reclama. Si satanismul nu e satanism din punctul de vedere al celor ce il practica ci din punctul de vedere al slujbei in care sunt.

Este muzica dark electro satanista? Psytrance? Eu cred ca asta e amagirea diavolului : o, nu, satanisii sunt cei ce se inchina direct satanei. Daca cineva nu poate sluji la doi stapani, cui slujesc ceilalti? Cred ca am ajuns prea ingaduitori in modernismul nostru cu termenul de "slujitor al raului". Doar fiindca vedem tiganci la televizor care se declara vrajitoare si toti stim ca's doar niste excroace. Ca sunt atatea miscari de copii teribilisti si filme sau desene animate care fac din a te inchina celui rau o joaca care tine de ere demult apuse.

Cybergothul ca gen muzical e satanist sau nu? Doar e muzica electronica. Si e o distinctie clara intre rock si metal. Ca stil de abordare si, muzical, nu pot fi asemanate. Imi amintesc de melodii precum "mother's little helper" de la stones. Sau Mr. Brownman de la GNR, doar 2 melodii care incurajau uzul de droguri. Sau Master and Servant de la Depeche care incuraja practicile bdsm. Muzica care in sine e inofensiva mai ales in acceptiunea zilelor de azi cand : nu e satanism pentru ca nu i se inchina lui satan. Dar cei ce sunt fani unor astfel de trupe sunt oameni dependenti de droguri, betivi, curvari, mincinosi si toata suita. (nu toti. Dar cunosc perfect mediul pt ca de acolo vin)

Pomul dupa roade se cunoaste.

Last edited by editheraven; 10.08.2012 at 09:11:11.
  #10  
Vechi 10.08.2012, 09:43:05
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Cred ca raspunsul la intrebare il gasiti mai simplu daca o puneti altfel: oamenii credinciosi care se roaga constant lui Dumnezeu si fac cele placute Lui, pot apoi sa asculte astfel de muzica? Puteti sa o ascultati si apoi sa spuneti o rugaciune de multumire lui Dumnezeu sau constiinta va mustra? Si asa veti sti raspunsul.
Nu cred ca toata muzica care nu-l glorifica pe Dumnezeu este satanista, ca altfel nici imnul Romaniei nu l-am mai avea, dar muzica prin care se promoveaza idei anticrestine/necrestinesti vine de la cel rau. Eu am un coleg care asculta astfel de muzica si merge la concerte si biroul ii este plin de postere ale grupurilor preferate. Ca si om i se pot reprosa anumite lucruri ca tuturor, insa are si multe calitati si este in general o persoana agreabila. Face insa des semnul satanei cu mana, si acum am inca doi colegi care ii imita semnul. Pentru ei este o joaca, acest rocker este ateu convins care nu crede nici in diavol, si nici ceilalti nu cred chiar daca nu sunt atei complet. Ceea ce nu imi place la el este faptul ca este capabil sa se distreze de necazul altora, uneori sumbru. Povestea cum la un concert unul a fost batut mar dupa care afla ca si prietena ii fusese violata. Era distrus acela, insa colegul ne povestea totul razand cu pofta desi constientiza gravitatea celor intamplate, povestea ca si cum ar fi fost o scena absurda dintr-un film facut ca si comedie neagra. Atunci am inteles unde este adevaratul pericol al muzicii si filmelor de acest tip: dezumanizeaza, ii face pe oameni sa priveasca realitatea ca si cum ar fi un spectacol si astfel sa rada acolo unde ar trebui sa planga.
Eu ma rog pentru el sa il cunoasca intr-o zi pe Dumnezeu si sunt sigura ca in acea zi va arunca posterele si va inceta incetul cu incetul sa asculte astfel de muzica si sa vada astfel de filme.

Last edited by Tartaruga; 10.08.2012 at 09:46:04.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24