Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 27.04.2009, 22:42:58
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Radacinile adventismului sunt cele prezentate de valentin, chiar daca secta intitulata Biserica Adventista de Ziua a Saptea există oficial dupa Congresul de la Michigan din 1863.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #572  
Vechi 27.04.2009, 22:49:44
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
bre ca nu-ti cunosti istoria cultului e partea a 2a...
Pot sa va vin in sprijin cu o scurta istorie a cultului adventistilor de ziua a saptea, postata tot pe acest forum, la solicitarea d-lui "Mihailc":

Pe la junatatea sec. 19 a avut loc o miscare religioasa cunoscuta in toata lumea sub denumirea de miscarea adventa. Pe baza interpretarii unor profetii Biblice, sa estimat iminenta revenire a Domnului Iisus Hristos. Este gresita idea ca aceasta miscare a fost tipica continentului American. Fara a sti prea multe unii despre altii, din lipsa de mijloace de comunicatii si de deplasare, 144 de autori din Anglia, Elvetia, Olanda, Germania, Suedia, Rusia, Canada, Australia, America de Sud, Africa si Asia au editat lucrari referitoare la revenirea lui Iisus. Dintre cesti autori, 46 erau literati, 26 detineau cel putin un doctorat, 3 erau episcope iar altii 5 erau profesori universitari.
Un exemplu activ de predicator al revenirii iminente a Domnului Iisus Hristos a fost evreul increstinat Joseph Wolff. Intre 1818 si 1843, Wolff a colindat lumea predicand apropiata revenire a Domnului Iisus Hristos in anul 1844. Cuvantarile sale au facut mare valva incat chiar Congresul American impreuna cu presedintele SUA, Andrew Jackson, l-au invitat sa vorbeasca despre evenimentul din anul 1844.
In fine, cam asta era atmosfera la jumatatea sec. 19, in toata lumea, nu numai in America. Unul dintre cei mai autoritari predicatori ai revenirii Domnului Iisus Hristos era pastorul baptist Wiliam Miller. Dupa calculelel sale, Domnul Iisus Hristos urma sa revina intre primavara anului 1843 si primavara anului 1844. Un alt adept al miscarii advente, Samuel Snow , a refacut calculele in functie de calendarul ebraic si a ajuns la concluzia ca Domnul Iisus Hristos va reveni pe 22 octombrie 1844. A inceput o extraordinara miscare de trezire spirituala cum nu s-a mai cunoscut, probabil, de pe vremea apostolilor. Crestini din toate confesiunile, baptisti, metodosti, prezbiterieni, etc. au devenit adepti ai miscarii advente (asteptatoare). Sa nu confundam miscarea adventa cu biserica adventista de ziua a saptea (o spun cu oarecare regret pentru ca a fost o experienta extraordinara- chiar daca s-a incheiat cu o dezamagire).
Acum sa intram in miezul subiectului propus de dvs. Se stie ca toti asteptatorii Domnului Iisus Hristos au suferit o crunta dezamagire. Ziua de 22 octombrie 1844 a trecut si Domnul nu a venit. Ce s-a intamplat cu cei dezamagiti si bulversati de aceasta dezamagire? S-au imprastiat. Unii au format diferite fractiuni. Au fost trei fractiuni mai importante:
-majoritatea s-au impacat cu gandul ca s-a facut un calcul gresit al profetiilor. Si-au vazut mai departe de treaba lor, fara sa caute sa aprofundeze Sfanta Scriptura sa vada unde a fost greseala si care este interpretarea corecta. Practic, acestia nu s-au ales cu nimic din aceasta experienta, decat cu o dezamagire. Aceasta grupare a format Biserica Adventa Crestina, cu membri in doar in America. A nu se confunda cu Biserica Adventista de Ziua a Saptea. Aceasta apare mai tarziu.
-Spiritualistii: acestia au considerat ca Domnul Iisus Hristos a venit la data calculate, dar a venit in “spirit”
-Ramasita., a treia categorie importanta, care a dus la paritia Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea. Despre aceasta categorie voi vorbi scurt in randurile ce urmeaza.

In urma marii dezamagiri, a ramas o grupare mica, despre care putem spune ca era cel mai afectata. Membrii acestei grupari mici nu s-au linistit cu diverse interpretari ci s-au pus pe aprofundat Sfanta Scriptura. Putem spune ca marea dezamagire si actiunea acestei grupari mici se regasesc profetizate in Apocalipsa cap.10.:8-11. “Du-te de ia carticica deschisa din mana ingerului, care sta in picioare pe mare si pe pamant. “ M-am dus la inger, si i-am cerut sa-mi dea carticica. “Ia-o”, mi-a zis el, “si mananc-o; ea iti va amara pantecele, dar in gura ta va fi dulce ca mierea” Am luat carticica din mana ingerului, si am mancat-o; [COLOR=blue]in gura mea a fost dulce ca mierea; dar, dup ace am mancat-o mi s-a umplut pantecele de amaraciune[/COLOR]. Apoi mi-au zis:” [COLOR=blue]Trebuie sa proorocesti din nou cu privire la multe noroade, neamuri, limbi si imparati”[/COLOR].

Intr-adevar, dulce a fost ideea revenirii lui Hristos, dar amara a fost dezamagirea. Dar, asa cum spune Sfanta Scriptura, nu s-a incheiat totul. “Trebuie sa proorocesti din nou”(vers. 11)

Ca sa fiu scurt. Aceasta grupare mica a aprofundat Sfanta Scriptura si a fost nevoie de cativa ani pana sa-si formeze punctele de baza ale doctrinei (doctrina sanctuarului, pazirea tuturor poruncilor lui Dumnezeu, etc.). Multe din aceste puncte au ramas neschimbate de la inceputul formarii bisericii (spun asta pentru ca am gasit minciuni, chiar si in pravila bisericeasca ortodoxa, minciuni care sunt scuzate de faptul ca biserica adventista, chipurile, isi schimba dogmele de la an la an). Asa s-a format Biserica Adventista de Ziua a Saptea care a inceput sa se inchege prin anii 1850. Abia in anul 1860 (sau 1863) a fost recunoscuta oficial. Multe persoane rautacioase, denigreaza Biserica Adventista de Ziua a Saptea, legandu-se de perioada ei de inceput cand nu avea cristalizate ideile si dogmele. In acea perioada, nici membri importanti ai gruparii adventiste de ziua a saptea nu aveau bine conturate ideile (inclusiv Elen G. White – care a fost recunoscuta ca profet al bisericii). Biserica Adventista de Ziua a Saptea nu a aparut peste noapte, la ideea vreunei persoane (cum se sustine cu rautate). A fost nevoie de ani de munca cu Scriptura in mana. Si inca se mai munceste si azi pentru ca aceasta biserica sa fie placuta lui Dumnezeu. Niciodata cresterea in credinta si lumina nu se poate incheia. Important este sa cercetam Cuvantul lui Dumnezeu. Daca ne ghidam dupa traditii si invataturi omenesti, vom merge spre intunerec spiritual. Important este pentru fiecare in parte cum foloseste timpul pe care Dumnezeu i l-a dat


Puteti verifica cele scrise mai sus.
  #573  
Vechi 27.04.2009, 23:09:02
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu
Ca sa fiu scurt. Aceasta grupare mica a aprofundat Sfanta Scriptura si a fost nevoie de cativa ani pana sa-si formeze punctele de baza ale doctrinei (doctrina sanctuarului, pazirea tuturor poruncilor lui Dumnezeu, etc.)...Asa s-a format Biserica Adventista de Ziua a Saptea care a inceput sa se inchege prin anii 1850. Abia in anul 1860 (sau 1863) a fost recunoscuta oficial. Multe persoane rautacioase, denigreaza Biserica Adventista de Ziua a Saptea, legandu-se de perioada ei de inceput cand nu avea cristalizate ideile si dogmele.
Ideile si dogmele crestinismului s-au cristalizat in sec I, domnule Litanu/Vasinec, nu în secolul 19 in America.

Ioan 8.31 "Dacă veți rămâne în cuvântul Meu, sunteți cu adevărat ucenici ai Mei;Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi."

Iar Biserica lui Hristos nu se întemeiază pe profetii demonice, false, după cum spune Scriptura:

Iezechiel 13.3 "Așa grăiește Domnul Dumnezeu: "Vai de proorocii cei mincinoși, care urmează duhul lor și nu văd nimic!"
Deut.18.22 " Dacă proorocul vorbește în numele Domnului, dar Cuvântul acela nu se va împlini și nu se va adeveri, atunci nu grăiește Domnul Cuvântul acela, ci-l grăiește proorocul din îndrăzneala lui; nu te teme de el".
Ioan 4.1 "Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume."
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #574  
Vechi 27.04.2009, 23:11:50
nedelciuc nedelciuc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
bre ca nu-ti cunosti istoria cultului e partea a 2a...
Istoria nu o afli din barfe sau rasfoind site-uri rautacioase.
  #575  
Vechi 27.04.2009, 23:24:19
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Ideile si dogmele crestinismului s-au cristalizat in sec I, domnule Litanu/Vasinec, nu în secolul 19 in America.

Intoarcerea la acele idei ale crestinismului autentic din sec. I, este un lucru bun. Conteza mai putin ca faci aceasta intoarcere in sec 19. Rau este sa persisti in ratacirea care s-a accentuat timp de 2000 de ani. "Caci taina faradelegii a si inceput sa lucreze" (spunea acum 2000 de ani apostolul Pavel-2 Tesaloniceni 2:7).

Adventistii nu au inventat nimic. Cauta sa se intoarca la acele idei si dogme despre care vorbiti dvs.
  #576  
Vechi 27.04.2009, 23:46:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Măi Vașinec, chiar nu te-ai plictisit să ne tot predici sofisme? Ce s-a întâmplat? Te-ai plictisit de frații tăi și ți se făcu dor de o ceartă cu ortodocșii? La ce secol I te întorci d-ta? Mă gândesc că în sec I înainte de Hristos deoarece ideile d-tale e clar că nu pușcă cu cele ale creștinilor Bisericii primare.
  #577  
Vechi 28.04.2009, 00:26:47
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

plecati bre acasa si lasati-ne in "ratacirea" noastra
__________________
valentin_top_bizant
  #578  
Vechi 28.04.2009, 07:27:21
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La ce secol I te întorci d-ta? Mă gândesc că în sec I înainte de Hristos deoarece ideile d-tale e clar că nu pușcă cu cele ale creștinilor Bisericii primare.
Care idei nu pusca? Poate aveti ceva exemple concrete.
  #579  
Vechi 28.04.2009, 07:30:43
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
plecati bre acasa si lasati-ne in "ratacirea" noastra
Nu veneam daca nu ne-ati fi chemat. Incetati sa mai spuneti lucruri neadevarate despre sectari si atunci nu am mai avea nici un rost pe acest forum.
  #580  
Vechi 29.04.2009, 18:38:30
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Intoarcerea la acele idei ale crestinismului autentic din sec. I, este un lucru bun. Conteza mai putin ca faci aceasta intoarcere in sec 19. Rau este sa persisti in ratacirea care s-a accentuat timp de 2000 de ani. "Caci taina faradelegii a si inceput sa lucreze" (spunea acum 2000 de ani apostolul Pavel-2 Tesaloniceni 2:7).

Adventistii nu au inventat nimic. Cauta sa se intoarca la acele idei si dogme despre care vorbiti dvs.

Ce noroc , ce moment prielnic pt. adventisti a fost sec 19...tocmai o femeie prooroc ridicata in lumea asta s-a aflat sa aduca crestinismul la starea din secolul I...mi se pare interesant cum vii si incerci sa prezinti o ISTORIE a cultului tau...insa totul incepe cu sec19 si se va sfarsi la A DOUA VENIRE A DOMNULUI"...sunt lipsa totusi 19 secole ceea ce ar trebui sa va dea de gandit...a fost secole moarte pt. "crestinismul"de care vb??? a fost o intrerupere de istorie si de credinta ??? sau sec.19 a dus la nasterea altei rataciri???

Nu ma intereseaza cum va puneti intrebarile in minte... dar cred ca mergeti prea departe cu gandirea!!!
Iti pun o intrebare TIE SI LA TOTI SECTARII : Esti cumva ca TOMA Apostolul ??? Vrei sa te incredintezi de adevarul propovaduit de Hristos ? Raspunsul este :"...fericiti cei ca n-au vazut ,dar au crezut"...cuv.a lui Iisus dar cu mare inteles...
Nu ai numai Biblia pt. a te incredinta de adevar... nu vrei TRADITIA ?...ai ISTORIA!!!

Daca nu era EGW. sa stii ca nu erau ADVENTISTI, dar ORTODOCSI era !!!

Ps. sunteti singura persoana SECTARA intalnita de mine pe un forum care vb. de o istorie a credintei sale...restul mi-au spus :NU ISTORIA TE MANTUIESTE !!! ( ca si vb:nu credinta te mantuieste).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00