Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.07.2011, 20:22:45
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

din ce am inteles eu de la unele prietene, da, epidurala se plateste in romania. in alte tari e gratuita.
numai un barbat ar putea sustine ca epidurala si cezariana sunt cam acelasi lucru ca idee...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.07.2011, 20:31:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Thumbs up Un alt suflet se va naste printre noi!

Sa inteleg ca un barbat alege forma de nastere pt o femeie??? :))
Cred ca singurul barbat care are puterea de decizie in aceasta problema este doctorul!

In rest,ma bucur foarte tare pt voi,nastere usoara si prunc sanatos sa aveti :)
Asta da,motiv de bucurie pe forum...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.07.2011, 21:09:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca e vorba de alegerea cezarienei in cazul in care este posibila nasterea naturala, ceea ce se intampla probabil in mai bine de 60% cazurile de nastere prin cezariana de la noi, atunci decide femeia.

Epidurala nu se face peste tot, unde se face se plateste si costa nu putin.

Din cauza ca epidurala nu este atat de accesibila la noi, problema cezarienei-de-frica-de-nastere este epidemica.

Cezariana facuta fara a fi necesara si epidurala au un comun un lucru..frica de durere care primeaza chiar impotriva logicii materne.

S-au facut studii si s-a demonstrat ca acei copii nascuti prin cezariana au mai multe probleme decat copii nascuti naturala.
Si epidurala implica probleme pentru copil.

Si totusi, multe femei ignora aceste aspecte doar pentru a nu trece prin ceea ce implica nasterea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.07.2011, 22:27:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Iată că și în Biblie ni se arată care este poziția corectă pe care mama trebuie să o aibă la naștere, anume poziția verticală, în care gravitația ajută la migrarea copilului:

Facerea 30
3. Atunci Rahila a zis către Iacov: "Iată roaba mea Bilha; intră la ea și ea va naște pe genunchii mei și voi avea și eu copii printr-însa".

Facerea 50
23. De asemenea și copiii lui Machir, fiul lui Manase, s-au născut pe genunchii lui Iosif.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.07.2011, 23:05:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si totusi, multe femei ignora aceste aspecte doar pentru a nu trece prin ceea ce implica nasterea.
Daca ai fi nascut si tu macar o data, poate le-ai intelege..

Si scuza-ma dar e legendara povestea cu barbatul care atunci cand se taie la un deget, face un circ de toata splendoarea:-)))..de durere desigur..:-))
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.07.2011, 23:11:12
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Peste vreo două luni.
Ma bucur mult pentru tine si sa va ajute bunul Dumnezeu si Maica Sfanta sa aveti un prunc sanatos si frumos iar sotiei tale sa-i ajute sa aibe o nastere usoara!

Doamne ajuta-va!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.07.2011, 23:59:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
S-au facut studii si s-a demonstrat ca acei copii nascuti prin cezariana au mai multe probleme decat copii nascuti naturala.
Si epidurala implica probleme pentru copil.
Cum ar fi?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.07.2011, 00:11:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cum ar fi?

http://www.natural-pregnancy-mentor....e-effects.html

[SIZE=6][COLOR=#666699]M[/COLOR][/SIZE][SIZE=3][COLOR=#000066]edical Risks of Epidural Anesthesia During Childbirth[/COLOR][/SIZE]
http://www.healing-arts.org/mehl-madrona/mmepidural.htm


http://www.natural-pregnancy-mentor.com/c-section.html

A recent study confirmed that for babies there are risks associated with a c-section - also called a cesarean section. Babies delivered by a repeat, elective cesarean section are almost twice as likely to be admitted to the neonatal [COLOR=#0033ff]intensive care[/COLOR] unit - NICU - than babies born with a VBAC - vaginal birth after cesarean section.

The researchers of a study - published in the 2009 June issue of the journal Obstetrics and Gynecology - discovered that babies born by cesarean section are also more likely to have [COLOR=#0033ff]breathing problems[/COLOR] requiring supplemental oxygen.
In the United States, the rate of cesareans just [COLOR=#0033ff]keeps on[/COLOR] rising - over 31%. The sad part is that once you have a cesarean section, your chance of having a repeat cesarean is 90%. So the old saying "once a c-section always a c-section" is once again becoming true.

Si mai sunt studii care vorbesc despre probleme pe termen lung, gasesti tu daca ai sa cauti..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.07.2011, 00:11:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca e vorba de alegerea cezarienei in cazul in care este posibila nasterea naturala, ceea ce se intampla probabil in mai bine de 60% cazurile de nastere prin cezariana de la noi, atunci decide femeia.

Epidurala nu se face peste tot, unde se face se plateste si costa nu putin.

Din cauza ca epidurala nu este atat de accesibila la noi, problema cezarienei-de-frica-de-nastere este epidemica.

Cezariana facuta fara a fi necesara si epidurala au un comun un lucru..frica de durere care primeaza chiar impotriva logicii materne.

S-au facut studii si s-a demonstrat ca acei copii nascuti prin cezariana au mai multe probleme decat copii nascuti naturala.
Si epidurala implica probleme pentru copil.

Si totusi, multe femei ignora aceste aspecte doar pentru a nu trece prin ceea ce implica nasterea.
Nu sunt o adepta a cezarienei daca nu este nevoie, personal, dar pot intelege bine femeile carora le este frica de durerile si pericolele unei nasteri naturale in conditiile spitalelor din romania, despre care am auzit tot felul de grozavii.
De durere si suferinta nu scapi nici prin cezariana. Ai dureri dupa aia. Insa scapi de durerile necontrolabile si de imprevizibilul unei nasteri.
Eu pot integege bine si nu judec o femeie care alege din aceste cauze cezariana.
(Am nascut o data natural, iar a doua oara prin cezariana de urgenta, deci am trecut prin ambele experiente; iar in ceea ce priveste sanatatea copiilor.. cel nascut prin cezariana este de o sanatate uluitoare, nu a fost de cat odata bolnav de cand s-a nascut)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.07.2011, 00:18:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu sunt o adepta a cezarienei daca nu este nevoie, personal, dar pot intelege bine femeile carora le este frica de durerile si pericolele unei nasteri naturale in conditiile spitalelor din romania, despre care am auzit tot felul de grozavii.
De durere si suferinta nu scapi nici prin cezariana. Ai dureri dupa aia. Insa scapi de durerile necontrolabile si de imprevizibilul unei nasteri.
Eu pot integege bine si nu judec o femeie care alege din aceste cauze cezariana.
(Am nascut o data natural, iar a doua oara prin cezariana de urgenta, deci am trecut prin ambele experiente; iar in ceea ce priveste sanatatea copiilor.. cel nascut prin cezariana este de o sanatate uluitoare, nu a fost de cat odata bolnav de cand s-a nascut)
Aiurea, mai tare risti sa patesti ceva la o cezariana.
Cred ca ai idee cat se taie pe acolo..

Cunosc o femeie care a ramas cu un singur copil de pe urma unei cezariene. I-a taiat ceva "extra", s-au prins tarziu..si asta a fost.

Cea care i-a facut "minunea" este acum un ginecolog f. respectat, si nu ca n-ar avea de ce sa fie, dar se mai intampla.

Majoritatea femeilor se recupereaza f. greu de la o cezariana, nici macar nu-si pot ingriji copilul cum trebuie imediat dupa.

Practic e o pacaleala, scapi de cateva ore de chin si le recuperezi pe perioada de cateva zile/saptamani altele luni daca mai au si complicatii.

Daca ai nascut prin cezariana nu inseamna ca un copil este damnat, pur si simplu riscurile sunt mai mari pentru sanatatea lui, si la nastere si pe termen lung.

Sa stii lucrurile astea si totusi sa accepti schimbul asta..

Acum o intrebare care ar trebui sa si-o puna o femei crestina care accepta targul asta..daca de frica accepta targul asta si isi risca sanatatea propriului copilul, de frica nu s-ar putea mai tarziu sa riste ceva mai abstract cum ar fi de exemplu mantuirea?

Binenteles, nu vorbesc ca o femeie, vorbesc ca un barbat care vede in femeia care accepta sa treaca prin chinurile nasterii pentru copilul sau, jertfa lui Hristos care a acceptat sa treaca prin chinurile torturii si a crucii pentru mantuirea noastra.
Din punctul asta de vedere e greu sa nu vezi si ce inseamna opusul acestei alegeri.

Intrebarea pentru femeie si la care doar femeia poate sa raspunda, este daca femeia reuseste sa se raporteze cu gestul asta la Hristos.

Last edited by AlinB; 23.07.2011 at 00:25:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 09:55:46
Pledoarie pentru VIATA! Florin-Ionut Nunta 17 18.12.2010 14:56:01
rugaciuni pentru nasterea de prunci sanatosi lidiap Rugaciuni 10 10.05.2010 22:51:06
Rugaciune pentru nasterea unui copil... maggie Rugaciuni 15 23.04.2009 11:57:52
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 11:42:44