Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2007, 10:12:45
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi poate spune cineva cum se procedeaza la spovedanie?Ce anume trebuie spus si ce nu?Si ne putem spovedi la mai multi preoti?

Last edited by alex190; 01.07.2015 at 21:51:10.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2007, 12:42:41
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Pai spovedania adevarata trebuie sa fie intotdeauna ca nu ne targuim.In primul rand nu te gandi ca te va judeca negativ sau nu stiu cum,ca eu sunt sigura ca nu te va judeca,poate te va dojeni putin dar asta nu e judecata.In al doilea rand daca rusinea de a spune pacatul e asa de mare fata de acest preot du-te din prima la un altul.Ideal ar fi sa gasesti unul singur care sa-ti placa si la care sa te duci mereu.Nu e chiar asa de usor de gasit.Roaga-te lui Dumnezeu sa-ti scoata in cale unul,si daca l-ai gasit iti spun ca ai sa vrei sa te spovedesti mereu,si ai sa o faci cu mare usurinta,va fi ca o eliberare.Ai sa vezi!In al treilea rand nu uita ca preotul e un mijlocitor,asa ca nu te gandi la judecata lui de acum(daca ai s-o intalnesti),gandeste-te la judecata cea mare:( si -ti spun eu ca o sa renunti la orice retinere in a spovedi pacatele.
Mult succes!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.03.2007, 13:09:08
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc!

Last edited by alex190; 01.07.2015 at 21:51:43.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2007, 18:44:38
mardum mardum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2006
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
imi poate spune cineva daca in momentul in care ma spovedesc unui preot,o pot face partial?sunt,nevoita de imprejurari, sa ma spovedesc unui preot cunoscut si mi-e teama ca ca dupa, ma va judeca negativ pentru ceea ce ii voi spune.si as vrea ca adevarata spovedanie sa o fac cu un alt preot.
Problema e ca daca nu spui pacatul , se dubleaza; asa ca la cel care il spui trebuie sa precizezi ca te ai spovedit inainte si nu ai spus pacatul ----.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.03.2007, 14:24:12
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
imi poate spune cineva daca in momentul in care ma spovedesc unui preot,o pot face partial?sunt,nevoita de imprejurari, sa ma spovedesc unui preot cunoscut si mi-e teama ca ca dupa, ma va judeca negativ pentru ceea ce ii voi spune.si as vrea ca adevarata spovedanie sa o fac cu un alt preot.
Alex, spovedania partiala este adevar partial. Hristos Care vine in spovedanie vede si stie ca tu nu spui tot. Deci este o constientizare a minciunii prin omitere. Mergi din start la alt preot care sa-ti fie duhovnic, unul singur, cel care ti-e parinte duhovnicesc. Gandeste-te bine daca tie ti-e teama de judecata oamenilor sau de judecata lui Dumnezeu, daca tu faci spovedania pentru oameni sau pentru a intra in comuniune cu Dumnezeu, daca tu vrei sa ai o relatie de adevar cu Hristos sau vrei o viata de falsitate si ipocrizie, cu eticheta de crestin, dar cu adevar de pagan.

Nu se poate, in duhovnicie nu exista jumatati de masura. Semnul ca ti-e teama de judecata preotului e clar ca vine de la diavol, ca sa te impidice sa spui adevarul si sa te eliberezi de pacatul pe care l-ai facut. Dar daca nu o vei face, vei fi si mai apasata. Fiindca vei adauga la pacatul in sine si minciuna, si nu oricare, ci fata de Hristos. Dar constiinta ta te mustra deja, din moment ce ai pus aceasta intrebare aici. Asa ca mergi si spovedeste-te sincer, nu-ti fie teama de judecata oamenilor, ci de cea a lui Dumnezeu. Si nu uita ca El, Tatal nostru, ne iubeste si ne primeste daca suntem sinceri, asa cum l-a primit si pe fiul cel risipitor care mult gresise. Fii fara teama, asculta ce ni se spune: "veniti la mine toti cei osteniti si impovarati, si Eu va voi odihni pe voi". Mergi si gaseste odihna! Azi e ziua mantuirii, maine nu stim daca mai traim. Asa ca fa din acest azi un moment al adevarului ca sa traiesti cu si pentru Adevarul Care e Hristos Insusi.

Elena
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.03.2007, 13:07:51
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
imi poate spune cineva daca in momentul in care ma spovedesc unui preot,o pot face partial?sunt,nevoita de imprejurari, sa ma spovedesc unui preot cunoscut si mi-e teama ca ca dupa, ma va judeca negativ pentru ceea ce ii voi spune.si as vrea ca adevarata spovedanie sa o fac cu un alt preot.
Doamne ajuta!!
in primul rand iti recomand sa nu-ti schimbi niciodata duhovnicul!![hai sa-ti si explic dece spun asta: am incercat si eu o data sa ma spovedesc la un alt peot si dupa ca am iesit de 'acolo' m-am simtit de 10 ori mai debusolata decat m-am dus: si asta pt ca acest preot la care ma dusesem nu-mi stia antecedentele in domeniul respectiv si m-a sfatuit rapid si nu cred ca neaparat intelept! ulterior m-am "re"spovedit la duhovnicul meu si i-am spus de ceea ce facusem-ca m-am dus la altcineva..etc..-si sfatl ca mi l-a dat a fost chiar cel de care aveam nevoie... ]
eu cred ca niciodata un duhovnic nu te va judeca negativ,pt ca nu cred ca trebuie sa te judece... cam asta cred eu...sper sa-ti fie de ajutor..
Maica Domnului sa te lumineze!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2007, 14:58:05
mirc mirc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Vreau si eu sa ma spovedesc si nu stiu cum sa fac. Am auzit ca trabuie mai inatai sa postesti, dupa care sa te duci vinerea... ma ajuta cineva?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.07.2007, 16:52:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar la liturghie mergi duminica ?! Pentru ca nu ai decat sa vorbesti cu parintele care tine slujba la biserica la care mergi, sa ii spui ca vrei sa te spovedesti si el iti va spune cum sa faci. Da, trebuie sa tii post cel putin 3 zile.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2007, 22:28:04
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirc
Vreau si eu sa ma spovedesc si nu stiu cum sa fac. Am auzit ca trabuie mai inatai sa postesti, dupa care sa te duci vinerea... ma ajuta cineva?
Draga Mirc, ca sa te spovedesti nu e necesar sa tii post. POstul este insa necesar, in cazul in care, dupa ce te-ai spovedit, vei primi Sfanta Impartasanie. Sunt doua taine diferite. Mie mi s-a intamplat ca am tinut tot postul (chiar al Adormirii Maicii Domului acum 2 ani) si dupa spovedanie, n-am primit dreptul de-a lua Sfanta Impartasanie, ci dupa tot ce am povestit parintelui, am primit un canon de toata frumusetea ( nu-mi pare rau, il merit si incerc sa-l tin asa cum se cuvine, desi nu reusesc totdeauna). Deci, concluzia ar fi ca nu toti cei ce se spovedesc pirmesc si drepul de a se impartasii. Poti sa te spovedesti azi, de exemplu si sa pe impartasesti ( daca primesti aviz favorabil) dumunica, in timpul Sfintei Liturghii. Daca constientizezi ca nu ai pacate mari, e bine sa tii post inainte de spovedanie si daca parintele considera ca meriti Sfanta Impartasanie, o vei primi. Inainte insa de a merge la spovedanie, este bine sa-ti notezi pe o foaie de hartie, tot ce-ti aduci aminte ca ai facut rau, ca ai gresit cu ceva , ma rog tot ce crezi tu ca ai vrea sa spui, fiindca de emotii cand esti sub patrafir, poti sa uiti ceva si-i pacat sa nu spui tot ce ai pe suflet, mai ales daca nu te-ai spovedit de mult. Exista in biserici, o carte, INDRUMATOR DE SPOVEDANIE, in care se regasesc toate greselilile pe care orice om le poate face cu voie sau fara de voie. Asa ai putea sa-ti schitezi ceea ce de fapt ai pe suflet si vrei sa-i spui buunului Dumnezeu prin intermediul preotului. Sa-ti ajute Maica Domnului sa reusesti sa te spovedesti acum inainte de-a intra in post, sa te rogi sa reuseti sa tii postul Adormirii Maicii Domnului, cand se termina postul te mai poti spovedii odata si probabil te vei putea si impartasii. SA-TI AJUTE DUMNEZEU IN TOT CE GANDESTI SI DORESTI SA FACI ! cu drag,icamilin
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2007, 22:26:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
imi poate spune cineva daca in momentul in care ma spovedesc unui preot,o pot face partial?sunt,nevoita de imprejurari, sa ma spovedesc unui preot cunoscut si mi-e teama ca ca dupa, ma va judeca negativ pentru ceea ce ii voi spune.si as vrea ca adevarata spovedanie sa o fac cu un alt preot.
o asemenea atitudine este unpacat dc te spovedesti la un preot si apoi il schimbi pt motivul ca vrei sa ascunzi ceva pact sau pacate de acel prim duhovnic,Dumnezeu nu STIU IN CE MASURA ITI VA PRIMI SPOVEDANIA SI ATUNCI ,DUHOVNICUL AL DOILEA nestiind ASTA ITI VA DA VOIE SA TE IMPARTASESTI SI ASTA ITI VA FI IMPARTASANIE SPRE OSINDA TA. Nu tre sa privim superficial astfel de probleme.Ceea ce ti-am zis este un raspuns primit de mine de la duhovnic-nu tre schimbat primul duhovnic decit in caz de distanta mare si cu deslegare de la cel pe care vrei sa-l schimbi.tre tinut post 5 zile ,zic monahii din manastiri,care zic eu ca sint mai corecti decit unii preoti care pot privi mai cu ingaduinta problema postului.
Reply With Quote
Răspunde