Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2007, 22:39:48
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

"Doamne, indrepteaza-ne precum o mama duioasa isi indrepteaza copiii sai mici. Da fiecarui suflet sa cunoasca bucuria mantuirii Tale si puterea ajutorului Tau. Da usurare sufletelor chinuite ale poporului Tau si pre noi, pre toti, ne invata, prin Duhul Sfant, sa Te cunoastem pre Tine. Se chinuieste sufletul omenesc pre pamant, Doamne, si nu poate sa se intareasca cu minte intru Tine, pentru ca nu Te cunoaste pre Tine si nici bunatatea Ta. Mintea nostra este intunecata de grijile lumesti si nu putem pricepe plinatatea dragostei Tale. Tu ne lumineaza! Milostivirii Tale toate ii sunt cu putinta! Tu ai spus, in Sfanta Evanghelie, ca mortii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu si vor invia. Asa fa acum: ca sufletele noastre moarte sa auda glasul Tau si sa invie intru bucurie." (Rugaciunea Sf. Siluan pentru lume)

"Doamne da-mi smerenie sa ma smeresc inaintea maretiei Tale" (Rugaciunea Sf. Siluan pentru smerenie)

Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.03.2007, 17:11:12
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da sf Siluan este Sfantul iubirii asa cum de asemeni este si ieorm savatie bastovoi.....multumim laurentiu
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2007, 20:15:11
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
"Doamne, indrepteaza-ne precum o mama duioasa isi indrepteaza copiii sai mici. Da fiecarui suflet sa cunoasca bucuria mantuirii Tale si puterea ajutorului Tau. Da usurare sufletelor chinuite ale poporului Tau si pre noi, pre toti, ne invata, prin Duhul Sfant, sa Te cunoastem pre Tine. Se chinuieste sufletul omenesc pre pamant, Doamne, si nu poate sa se intareasca cu minte intru Tine, pentru ca nu Te cunoaste pre Tine si nici bunatatea Ta. Mintea nostra este intunecata de grijile lumesti si nu putem pricepe plinatatea dragostei Tale. Tu ne lumineaza! Milostivirii Tale toate ii sunt cu putinta! Tu ai spus, in Sfanta Evanghelie, ca mortii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu si vor invia. Asa fa acum: ca sufletele noastre moarte sa auda glasul Tau si sa invie intru bucurie." (Rugaciunea Sf. Siluan pentru lume)

"Doamne da-mi smerenie sa ma smeresc inaintea maretiei Tale" (Rugaciunea Sf. Siluan pentru smerenie)
Hristos a inviat!
"Milostive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa Te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca far Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii Tale.Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubire pentru Tine"


"Tu Doamne imi arati slava Ta pentru ca iubest zidirea Ta; mie insa da-mi mai de graba plans si puterea de a-Ti multumi. Tie Ti se cuvine slava in cer si pe pamant, mie mi se cuvine sa plang pentru pacatele mele"
....rugaciuni.... :)

Cuviosul Siluan Athonitul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2007, 01:55:56
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
"Doamne, indrepteaza-ne precum o mama duioasa isi indrepteaza copiii sai mici. Da fiecarui suflet sa cunoasca bucuria mantuirii Tale si puterea ajutorului Tau. Da usurare sufletelor chinuite ale poporului Tau si pre noi, pre toti, ne invata, prin Duhul Sfant, sa Te cunoastem pre Tine. Se chinuieste sufletul omenesc pre pamant, Doamne, si nu poate sa se intareasca cu minte intru Tine, pentru ca nu Te cunoaste pre Tine si nici bunatatea Ta. Mintea nostra este intunecata de grijile lumesti si nu putem pricepe plinatatea dragostei Tale. Tu ne lumineaza! Milostivirii Tale toate ii sunt cu putinta! Tu ai spus, in Sfanta Evanghelie, ca mortii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu si vor invia. Asa fa acum: ca sufletele noastre moarte sa auda glasul Tau si sa invie intru bucurie." (Rugaciunea Sf. Siluan pentru lume)

"Doamne da-mi smerenie sa ma smeresc inaintea maretiei Tale" (Rugaciunea Sf. Siluan pentru smerenie)
Rugaciunea " Sfantului SILUAN pentru lume " o am si am citit-o in cartea de rugaciuni cumparata de la Manastirea Bistrita, este minunata. Nu stiam prea multe de spre Sfantul Siluan. Mi-am cumparat de la Manastirea Cebza doua carti despre " Viata si invatatura Staretului Siluan Athonitul " si " Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei ".
Iata un pasaj care pe mine m-a coplesit :
" Atat de mult i-a iubit pe oameni Domnul, ca i-a sfintit prin Duhul Sfant si i-a facut asemenea Lui. Domnul e milostiv, iar Duhul Sfant ne da puterea de a fi milostivi. Fratilor, sa ne smerim si prin pocainta vom dobandi o inima plina de mila, si atunci vom vedea slava Domnului, care se face cunoscuta sufletului si mintii prin harul Duhului Sfant.
Cine se pocaieste cu adevarat e gata sa sufere toate necazurile: foame si golatate, frig si caldura, boala si saracie, dispret si prigoana, nedreptate si defaimare, fiindca sufletul se avanta spre Domnul si nu se mai grijeste de cele pamantesti rugandu-se lui Dumnezeu cu minte curata. " DOAMNE AJUTA-NE !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.06.2007, 03:23:59
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
"Doamne, indrepteaza-ne precum o mama duioasa isi indrepteaza copiii sai mici. Da fiecarui suflet sa cunoasca bucuria mantuirii Tale si puterea ajutorului Tau. Da usurare sufletelor chinuite ale poporului Tau si pre noi, pre toti, ne invata, prin Duhul Sfant, sa Te cunoastem pre Tine. Se chinuieste sufletul omenesc pre pamant, Doamne, si nu poate sa se intareasca cu minte intru Tine, pentru ca nu Te cunoaste pre Tine si nici bunatatea Ta. Mintea nostra este intunecata de grijile lumesti si nu putem pricepe plinatatea dragostei Tale. Tu ne lumineaza! Milostivirii Tale toate ii sunt cu putinta! Tu ai spus, in Sfanta Evanghelie, ca mortii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu si vor invia. Asa fa acum: ca sufletele noastre moarte sa auda glasul Tau si sa invie intru bucurie." (Rugaciunea Sf. Siluan pentru lume)

"Doamne da-mi smerenie sa ma smeresc inaintea maretiei Tale" (Rugaciunea Sf. Siluan pentru smerenie)
Hristos a inviat!
"Milostive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa Te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca far Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii Tale.Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubire pentru Tine"


"Tu Doamne imi arati slava Ta pentru ca iubest zidirea Ta; mie insa da-mi mai de graba plans si puterea de a-Ti multumi. Tie Ti se cuvine slava in cer si pe pamant, mie mi se cuvine sa plang pentru pacatele mele"
....rugaciuni.... :)

Cuviosul Siluan Athonitul
Ionita draga, iata un pasaj scris de staretul Siluan:
" Odata, pe cand eram inca incepator, din lipsa de experienta am primit un gand necurat. M-am dus la duhovnicul meu si i-am zis: "Am primit un gand necurat". Duhovnicul mi-a zis:"Nu-l mai primi niciodata". De atunci au trecut patruzeci si cinci de ani si n-am mai primit niciodata un gand necurat, nu m-am infuriat niciodata impotriva cuiva, caci sufletul meu isi aduce aminte de iubirea lui Hristos si de blandetea Duhului Sfant, si uita ocarile".
Citind scrierile staretului, vedem ca in doua randuri a trebuit sa duca o lupta impotriva lui Satan. Intaia oara, a scapat rostind rugaciunea lui Iisus; nici nu o incheiase ca Domnul i S-a si aratat. A doua oara, era mai puternic si mai iscusit in lupta; a gasit in el insusi puterea de a se aseza, de a se intoarce spre Dumnezeu si de a se ruga, si atunci a primit drept raspuns aceste ciudate cuvinte: " Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui !" Cu mult drag,icamilin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2007, 01:27:44
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

" GANDURI DE PE URMA " Cuviosul Siluan Athonitul

" Din iubire pentru Domnul sufletul ajunge ca unul ce si-a pierdut mintile: sade, tace si nu mai vrea sa vorbeasca; se uita la lume si n-o doreste si nici nu o vede. Si oamenii nu stiu ca el vede pe Domnul Cel Iubit; la lumea lasata in urma si uitata, sufletul nu vrea sa se mai gandeasca deloc, petru ca in ea nu e nici o dulceata.
Asa se intampla cu sufletul care a cunoscut dulceata Duhului Sfant.
Doamne, da aceasta iubire in toata lumea Ta.
Duhule Sfinte, vino si Te salasluieste in noi, ca toti cu un glas sa slavim pe Facatorul nostru, TATAL, FIUL SI SFANTUL DUH. :AMIN! " icamilin DOAMNE AJUTA-NE!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.08.2007, 19:51:10
marria_sb's Avatar
marria_sb marria_sb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

„Doame Iisuse Hristoase, ajută-mă ca astăzi toată ziua să mă lepăd de mine însumi, că cine știe din ce nimicuri mare vrajbă am să fac și astfel, ținând la mine, să Te pierd pe Tine.
Doamne Iisuse Hristoase, ajută-mi ca rugăciunea Preasfântului Tău nume să-mi lucreze în minte mai mult decât fulgerul pe cer, că nici umbra gândurilor rele să nu mă întunece, căci iată păcătuiesc în tot ceasul.
Doamne, Cela ce vii între oameni în taină, astfel incat milă de noi, că umblăm împiedicându-ne prin întuneric.Patimile au pus tină pe ochii minții, uitarea s-a întărit în noi ca un zid, împietrind în noi inmile noastre și toate împreună au făcut temnița în care Te ținem bolnav, flămând și fără haină, așa risipind în deșert zilele noastre, umbriți și dosădiți până la pământ.
Doamne, Celace vii în taină între oameni, ai milă de noi și pune foc temniței, aprinde dragostea în inimile noastre, arde spinii patimilor noastre și fă lumina sufletelor noastre.
Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de no, vino și te sălășluiește întru noi, împreună cu Tatăl și cu Duhul Tău cel Sfânt. Căci Duhul Sfânt se roagă pentru noi cu suspine negrăite, când graiul și minunea rămân neputincioase.
Doame, Cel ce vii în taină, ai milă de noi, căci nu ne dăm seama cât suntem de nedesăvârșiți și cât ești de aproape de sufletele noastre și cât ne depărtăm noi prin păcatele noatre.
Ci lumineză-ne cu lumina Ta peste noi, ca să vedem lumină prin ochii tăi, să trăim în veci prin viața Ta.
Lumina și Bucuria noastră,slavă Ție!Amin.”Rugaciunea e scrisa de Parintele Arsenie Boca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2007, 00:31:26
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
Citat:
În prealabil postat de ionita
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
"Doamne, indrepteaza-ne precum o mama duioasa isi indrepteaza copiii sai mici. Da fiecarui suflet sa cunoasca bucuria mantuirii Tale si puterea ajutorului Tau. Da usurare sufletelor chinuite ale poporului Tau si pre noi, pre toti, ne invata, prin Duhul Sfant, sa Te cunoastem pre Tine. Se chinuieste sufletul omenesc pre pamant, Doamne, si nu poate sa se intareasca cu minte intru Tine, pentru ca nu Te cunoaste pre Tine si nici bunatatea Ta. Mintea nostra este intunecata de grijile lumesti si nu putem pricepe plinatatea dragostei Tale. Tu ne lumineaza! Milostivirii Tale toate ii sunt cu putinta! Tu ai spus, in Sfanta Evanghelie, ca mortii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu si vor invia. Asa fa acum: ca sufletele noastre moarte sa auda glasul Tau si sa invie intru bucurie." (Rugaciunea Sf. Siluan pentru lume)

"Doamne da-mi smerenie sa ma smeresc inaintea maretiei Tale" (Rugaciunea Sf. Siluan pentru smerenie)
Hristos a inviat!
"Milostive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa Te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca far Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii Tale.Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubire pentru Tine"


"Tu Doamne imi arati slava Ta pentru ca iubest zidirea Ta; mie insa da-mi mai de graba plans si puterea de a-Ti multumi. Tie Ti se cuvine slava in cer si pe pamant, mie mi se cuvine sa plang pentru pacatele mele"
....rugaciuni.... :)

Cuviosul Siluan Athonitul
Ionita draga, iata un pasaj scris de staretul Siluan:
" Odata, pe cand eram inca incepator, din lipsa de experienta am primit un gand necurat. M-am dus la duhovnicul meu si i-am zis: "Am primit un gand necurat". Duhovnicul mi-a zis:"Nu-l mai primi niciodata". De atunci au trecut patruzeci si cinci de ani si n-am mai primit niciodata un gand necurat, nu m-am infuriat niciodata impotriva cuiva, caci sufletul meu isi aduce aminte de iubirea lui Hristos si de blandetea Duhului Sfant, si uita ocarile".
Citind scrierile staretului, vedem ca in doua randuri a trebuit sa duca o lupta impotriva lui Satan. Intaia oara, a scapat rostind rugaciunea lui Iisus; nici nu o incheiase ca Domnul i S-a si aratat. A doua oara, era mai puternic si mai iscusit in lupta; a gasit in el insusi puterea de a se aseza, de a se intoarce spre Dumnezeu si de a se ruga, si atunci a primit drept raspuns aceste ciudate cuvinte: " Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui !" Cu mult drag,icamilin
"Daca vorbesti sau scrii depre Dumnezeu, roaga-te si cere de la Domnul sa te ajuta si sa-ti lumineze intelegere, si Domnul te va ajuta si te va povatui. Daca este in tine o nedumerire, inchina-te de trei ori pana la pamant si zi:"MILOSTIVE DOAMNE,TU VEZI CA SUFLETUL MEU E UN NEDUMERIRE SI MI-E FRICA SA NU GRESESC.LUMINEAZA-MI INTELEGEREA, DOAMNE". Si Domnul te va lumina negresit, caci El este foarte aproape de noi.Dar daca te indoiesti,nu vei primi ceea ce ceri.Asa a zis Domnul lui Petru:"Penru ce te-ai indoit putin credinciosule?"(Mt 14,31)atunci cand acesta incepea sa se scufunde in valuri. Asa si sufletul,cand se indoieste, incepe sa se scufunde in gandurile cele rele.
"DOAMNE, DA-NE CREDINTA NECLINTITA IN TINE PRIN DUHUL SFANT"
....alta rugaciune de-a Cuviosului Siluan athonitul....
Doamne ajuta!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Siluan Athonitul alynnna Diverse Sarbatori 2 09.03.2011 19:45:57
Sa-l ajutam pe Siluan! glykys Generalitati 12 04.12.2010 22:42:42
Sfantul Siluan Athonitul Daniel777 Calugarul 13 24.09.2010 17:00:00
Din vedeniile Sfântului Nil Athonitul -Izvorâtorul de mir clujeanul33 Generalitati 0 07.05.2010 15:29:01
Sarbatorea Sfantului Siluan Athonitul in Bucuresti mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 23.09.2008 14:36:53