Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2023, 14:23:00
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 273
Implicit DEZASTRU FĂRĂ PRECEDENT în Episcopia Sibiului (IPS Streza)

Deschid această discuție și pentru a dezbate și pentru a semnala un fenomen social, și cu componentă religioasă, așa cum se va vedea, extrem de grav care are loc în special în două județe ale României, anume Sibiu și Brașov, care din punct de vedere bisericesc alcătuiesc Episcopia Sibiului condusă de IPS Streza.

Este vorba despre un fenomen așa-zis de a se face școală în limba germană, chiar și în zone în care oricum copiii etnici germani sînt puțini, cu alte cuvinte unii au ajuns cică să se „îngrămădească” la astfel de școli, ba și grădinițe, unde copiii sînt practic supuși unui fenomen forțat nu doar de a învăța limbă germană, ci de a ajunge să o învețe în așa fel încât să ajungă să facă școală, de la cea primară până la liceu, în limba germană. Ceea ce comportă în mod evident un aspect de deznaționalizare, de vătămare gravă a identității naționale reale a acelor copii, care majoritatea sînt români și botezați ortodocși.

O altă componentă extraordinar de gravă a acestui fenomen este că majoritatea, nu știu cât de mare, dar probabil destul de mare, nu face religie ortodoxă la școală, ci religie protestantă, luterană!! Există și cazuri care fac religie ortodoxă, dar culmea tot în germană. În România „lucrului bine făcut” s-a ajuns ca unii români ortodocși să se înscrie probabil ca avînd identitate de etnici minoritari și, mai rău ca pe vremea imperiului austro-ungar, nici măcar religia lor nu o fac în școală, și și dacă o fac, nu o fac în românește, mai rău ca pe vremea celor mai odioase dominații ungurești asupra românilor din Transilvania.

Ei bine, principalul complice din punct de vedere moral la acest fenomen, și nu doar în ceea ce privește aspectul predării religiei, pentru că Biserica Ortodoxă a avut rol național de-a lungul timpului din multe puncte de vedere, pe lângă evident și politrucii locali, județeni, „naționali” din aceste județe, este nimeni altul decât IPS Streza. (Avînd în vedere aceste lucruri, cred că este de domeniul aproape al evidenței că un ierarh care gestionează și tolerează astfel de stări de lucruri ar trebui să fie caterisit. Cel puțin asta este opinia mea.)

Aduc în atenție un link în care se vorbește despre fenomen în orașul Brașov, și în anul 2019. Posibil de atunci să se fi și extins fenomenul. Potrivit estimărilor, ar exista zeci sau poate peste o sută de clase de copii, sau poate chiar sute de clase în total, unde cel mai probabil majoritatea sînt români și botezați ortodocși, la nivelul celor două județe ale Episcopiei Sibiului în care români ortodocși fac la școală nu religie ortodoxă și nici în limba română, ci religie protestantă luterană și în limba germană.
https://newsbv.ro/2019/10/15/3-782-d...ana-in-brasov/

Invit pe alții să discutăm despre aceste lucruri, dar în același timp precizez că voi mai aduce câteva adăugiri cu privire la o evaluare a situației potrivit statutului la zi al Bisericii Ortodoxe Române, pentru a încerca să evaluăm și cam cât de grav este încălcat acest statut atât de autorități bisericești, dar și de credincioși.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2023, 14:48:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul

Invit pe alții să discutăm despre aceste lucruri, dar în același timp precizez că voi mai aduce câteva adăugiri cu privire la o evaluare a situației potrivit statutului la zi al Bisericii Ortodoxe Române, pentru a încerca să evaluăm și cam cât de grav este încălcat acest statut atât de autorități bisericești, dar și de credincioși.
Sunt interesante subiectele pe care le propui, din ce înțeleg eu când completezi cererea pt ora de religie specifici cultul, ortodox, romano-catolic, cred că și pt cultul baptist se poate face oră de religie.
Deci dacă se face religie lutherană posibil că sunt copii cu cel puțin un părinte sau un bunic lutheran, dar tot de părinți depinde cum fac cerere.

ÎPS Streza nu are ce să facă atât timp cât românii trădători votează FDGR în Sibiu, e vorba de sufletul de slugă a celui care ține acest partid la putere în Sibiu de peste 20 de ani.

Vina e a părinților care votează FDGR, a Sibienilor care nu merg la vot sau își anulează votul și lasă FDGR să câștige prin pasivismul lor și a părinților care chinuie copiii la școli cu predare în limba germană, unii ajung drogați sau ca vai de ei, nu e o garanție că vor avea succes în viață toți care fac germană intensiv.

Soluția e să distrugem la vot FDGR la Sibiu, experimentul Dominic Fritz la Timișoara, experminentul Clotilde Armand la Sectorul 1, facem ce facem și tot la vot se va ajunge pt că e singura șansă să-i vidanjezi democratic și să-i trimiți și în cercetare penală pt corupție, în mod sigur au făcut mișmașuri și deturnări de fonduri sau au vreun abuz în serviciu.

Din ce am înțeles eu când era impostorul de Iohannis primar la Sibiu, doar doi jurnaliști incomozi au avut curaj să i se opună Dan Tomozei și Albin (parcă) care a și decedat.

Zicea Tomozei că a rămas fără publicitate și avea zile când nu mânca pt că se lua de matrapazlâcurile lui Iohannis, a trebuit să emigreze.

Într-o întâlnire cu Victor Ponta i-a transmis textual că dacă Iohannis nu e oprit prin justiție va câștiga prezidențialele, și Ponta i-a râs în nas, e un interviu la Cristoiu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.05.2023 at 14:54:51.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2023, 15:00:36
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 273
Implicit

Potrivit art. 45 al Statutului BOR, „credincioșii parohiei au îndatoriri: de a susține, întări și mărturisi credința Bisericii Ortodoxe, de a viețui potrivit învățăturii de credință ortodoxă”. Deci părinții de ortodocși care fac ce menționam mai sus, prin „alegerea” de a face religie luterană la școală, și în limba germană, încalcă statutul BOR prin faptul că întăresc și susțin o altă religie decât aceea în care ei / copiii lor sînt botezați, și avînd în vedere că opțiunea de face religie la școală este și o anumită formă de mărturisire de credință, ei practic ajung cel puțin parțial trădători ai credinței și Bisericii Ortodoxe și „mărturisitori” ai unei alte credințe și biserici. („Felicitări” pentru IPS Streza!) Se înțelege aproape de la sine că ei încalcă și obligația de a viețui potrivit învățăturii de credință ortodoxă.

Potrivit art. 119, alin. 1, „eparhiile au responsabilitatea predării religiei (...)”.

Potrivit art. 88, lit. g, „chiriarhul reprezintă eparhia în relațiile cu celelalte culte religioase recunoscute de stat de pe teritoriul eparhiei, în conformitate cu hotărîrile Sfîntului Sinod”. Din acest punct de vedere, ar fi interesant de aflat, avînd în vedere că există un număr neprecizat, necunoscut de elevi botezați ortodocși care, în acea formă de învățămînt adresată de fapt unei minorități etnice (a germanilor), ajung să facă o altă religie decât aceea mărturisită la botez și nu doar la botez, și chiar și în altă limbă decât limba maternă (caz care este probabil fără precedent istoric, nu doar în contemporaneitate), care au fost intervențiile publice, oficiale, documentate din partea IPS Streza pe lângă cultul luteran de confesiune augustană, dar și eventual ale unora mandatați în acest sens, de exemplu consilieri, inspectori bisericești etc, dar și pe lângă factorii politici locali, județeni, naționali. De asemenea ar fi interesant de știut ce documentări și raportări interne s-au făcut (inclusiv din partea preoților de parohie), dacă s-au făcut vreodată asupra acestei problematici extraordinar de grave, atât din punct de vedere al identității religioase ortodoxe, dar și a celei naționale românești.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2023, 15:13:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Potrivit art. 45 al Statutului BOR, „credincioșii parohiei au îndatoriri: de a susține, întări și mărturisi credința Bisericii Ortodoxe, de a viețui potrivit învățăturii de credință ortodoxă”. Deci părinții de ortodocși care fac ce menționam mai sus, prin „alegerea” de a face religie luterană la școală, și în limba germană, încalcă statutul BOR prin faptul că întăresc și susțin o altă religie decât aceea în care ei / copiii lor sînt botezați, și avînd în vedere că opțiunea de face religie la școală este și o anumită formă de mărturisire de credință, ei practic ajung cel puțin parțial trădători ai credinței și Bisericii Ortodoxe și „mărturisitori” ai unei alte credințe și biserici. („Felicitări” pentru IPS Streza!) Se înțelege aproape de la sine că ei încalcă și obligația de a viețui potrivit învățăturii de credință ortodoxă.
Nu prea văd ce poate face ierarhul, nu știm structura confesională a părinților care fac cererea poate sunt familii mixte, poate sunt români snobi scârbiți de ortodoxie și care se urăsc pe ei pt că sunt români și și-ar trage altă cetățenie, poate sunt oportuniști care vor ca odraslele să prindă meserii bănoase în zona germană.

Ce poți să le faci, vina e exclusivă a cetățenilor sibieni care au predat cheile orașului către niște oameni care-și zic ei că ar fi parte dintr-o minoritate, poate nici nu sunt germani defel unii dintre ei doar fripturiști ahtiați să exploateze xenofilia românilor.

Votul într-un singur tur de scrutin favorizează primarul în funcție, poate dacă AUR va reuși să impună la guvernare votul în două tururi, eliberăm Sibiul de sub ocupație, poate, condiția ar fi să fie oameni care țin la țară ca Dumitru Stăniloae, nu suflete de slugi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2023, 15:16:41
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Deci dacă se face religie lutherană posibil că sunt copii cu cel puțin un părinte sau un bunic lutheran, dar tot de părinți depinde cum fac cerere.
Marea majoritate probabil că nu au nici părinți și nici bunici luterani. Cel mai probabil sînt români ortodocși din neam în neam, probabil că or mai fi și ceva unguri sau de alte etnii sau religii. Dar majoritatea sînt români ortodocși. Marea majoritate a sașilor este plecată în masă de mult din România.

Este de studiat cum de au ajuns să aibă astfel de opțiuni, este clar că acolo lipsește atât preotul de parohie care nu își face treaba, dar și ierarhul locului, adică IPS Streza care nu știu dacă a abordat vreodată public acest subiect, dacă s-a adresat vreodată credincioșilor, dacă a făcut vreo cercetare și așa mai departe.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2023, 15:28:32
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...) atât timp cât românii trădători votează FDGR în Sibiu, e vorba de sufletul de slugă a celui care ține acest partid la putere în Sibiu de peste 20 de ani. (...)
Am impresia că nu ești prea atent la detalii. În primul rînd, că linkul pe care l-am dat făcea referire la Brașov, nu la Sibiu. Fenomenul nu ține doar de orașul Sibiu, ci este întins ca un blestem asupra mai multor localități din județele Sibiu și Brașov, gen Sibiu, Mediaș, Cisnădie, Brașov și așa mai departe, inclusiv prin Sighișoara care administrativ ține de județul Mureș, dar tot de Mitropolia Ardealului, adică tot (indirect) de IPS Streza.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.05.2023, 15:35:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Am impresia că nu ești prea atent la detalii. În primul rînd, că linkul pe care l-am dat făcea referire la Brașov, nu la Sibiu. Fenomenul nu ține doar de orașul Sibiu, ci este întins ca un blestem asupra mai multor localități din județele Sibiu și Brașov, gen Sibiu, Mediaș, Cisnădie, Brașov și așa mai departe, inclusiv prin Sighișoara care administrativ ține de județul Mureș, dar tot de Mitropolia Ardealului, adică tot (indirect) de IPS Streza.
Sibiul are primar german de când mă știu eu deși peste 90% din locuitori sunt români și ortodocși, deci o cotă mare de popor votează la 4 mâini udmr-ul german, din snobism și fascinație a auto distrugerii, asta e ce vrei să fac eu sau ierarhul ?

Păi înainte de ÎPS Steza nu era la fel ?
Pe vremea lui Antonie Plămădeală nu erau școli în limba germană ?
Din 2007 de la aderarea U.E. s-o fi accentuat fenomenul școlilor germane și pan-germanismul din zonă, dar și ierarhul care va veni după Streza nu văd ce ar putea face.

Totuși o școală de asta are sute de elevi, dar sunt mii într-un județ, nici nu știu dacă se face religia în germană, recunosc nu am mai auzit treaba asta, și engleza se face în germană la școlile nemțești ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.05.2023, 15:55:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

https://adevarul.ro/stiri-locale/con...a-1940357.html

Rugăciune de Înviere la o biserică din Constanța, ce încalcă slujba Ecteniei Mari: „Să ne rugăm pentru conducătorii ortodocși ai acestei țări“

Slujba de Înviere la Biserica Împărați Sfinții Constantin și Elena din Constanța a cuprins o formulare nemairostită de preoți și nemaiauzită de credincioși.

Soborul care a oficiat ceremonialul religios a îndemnat enoriașii să se roage pentru sănătatea arhiereilor Bisericii Ortodoxe Române, pentru sănătatea poporului și pentru conducătorii ortodocși ai țării.

Expresia „conducătorii ortodocși“ a fost percepută ca fiind ciudată, dat fiind că nu toți cei aflați la conducerea României sunt de această credință – începând cu președintele Klaus Iohannis, care este creștin protestant luteran, membru al Bisericii Evanghelice.

____
Deci presa sistemistă a grohăit când la Tomis, s-au dat semne de suveranism și independență și au fost pomeniți conducătorii ortodocși ai țării, ba a mai ajuns și știre națională.
Care o fi posibilitatea ca din mii de parohii ortodoxe care țineau Învierea, presa națională(nu locală) să se focalizeze asupra unei bisericuțe dintr-un cartier constănțean, de care știu doar tomitanii, nu toată țara.

Deci vezi dacă ierarhul se pune contra hegemonilor urlă și scuipă din glanda de venin presa sistemistă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.05.2023, 15:57:56
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
ÎPS Streza nu are ce să facă atât timp cât românii trădători votează FDGR în Sibiu, e vorba de sufletul de slugă a celui care (...)
Pe lângă argumentele pe care deja le-am adus, ești infirmat inclusiv din punct de vedere logic sociologic. Pentru că mulțimile sînt conduse de elite, nu se autoorganizează în orice problemă așa de la sine și de la sine înțeles; de aia e nevoie de informație, de cunoaștere, de educație, de școală, de presă, de cultură, de biserică și așa mai departe. Deci de elite. Deci dacă acei români ortodocși au ajuns să aibă „suflete de slugă”, este pentru că atât factorii politici, dar și cei bisericești au „suflete de slugă”. Poate că te deranjează această concluzie foarte logică, dar asta e concluzia la care se ajunge inclusiv cu privire la cei care ar trebui să își facă și să își fi făcut în mod corespunzător îndatoririle care le revin (că altfel trăiesc bine de tot, nu ca majoritatea care se chinuie de la o zi sau de la o săptămână la alta) la nivel bisericesc, adică vorbim în speță despre preoțime și elemente de administrație ale lui IPS Streza. (Chiar nu înțeleg de ce ești așa de deranjat că i se pomenește numele într-un astfel de context. În definitiv, și-a făcut-o cu mâinile lui, cum s-ar zice.)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.05.2023, 16:16:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Pe lângă argumentele pe care deja le-am adus, ești infirmat inclusiv din punct de vedere logic sociologic. Pentru că mulțimile sînt conduse de elite, nu se autoorganizează în orice problemă așa de la sine și de la sine înțeles;
Domnule au fost 2 patrioți în Sibiu, Tomozei și Albin care s-au luptat cu Iohannis, de ce nu i-a susținut publicul financiar când li s-a retras publicitatea și au făcut foamea ?
Pt că sibienii care votează, majoritatea dintre ei, se urăsc ca români și preferă conducere hegemonă.

Tu nu trebuie să te superi că nu m-am referit la tine personal, ci la sibienii care au creat prin susținerea lor, monstrul Iohannis ce a ajuns să prostească milioane de oameni la prezidențiale.

Nici după ce au făcut prostia cu Iohannis nu și-au revenit și au votat Astrid Fodor, tot Streza e de vină ?

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
de aia e nevoie de informație, de cunoaștere, de educație, de școală, de presă, de cultură, de biserică și așa mai departe. Deci de elite. Deci dacă acei români ortodocși au ajuns să aibă „suflete de slugă”, este pentru că atât factorii politici, dar și cei bisericești au „suflete de slugă”.
Păi presă independentă fără susținere nu există, supraviețuiește Radu Moraru, sau activenews, sau r3media pt că sunt patrioți care donează.
Din fericire nu gândește toată țara ca la Sibiu, sau ca votanții progresiști că am fi vai de noi, dictatură ca în Canada și Australia, dar nivelul de trai nu ar crește.

Doi la mână sibienii sunt oameni educați, Sibiul e oraș universitar, elita din anii 40 din Cluj s-a mutat la Sibiu să scape de prigoana lui Miklos Horty care a ocupat militar Clujul după dictatul de la Viena.
De atunci e concurența Cluj-Sibiu, vezi că știu.

Nu poți într-un oraș universitar să vii cu argumentul că nu știu oamenii, că nu au carte, când minim 60% au studii superioare, e vorba de a fi autodidact.
O cotă bună dintre cetățenii orașelor care au ajuns la o brumă de prosperitate sunt snobi, nu spun că toți sunt așa, dar o cotă bună cât să se nască mișcări de tip FDGR la Sibiu, Fritz la Timișoara, Armand la S1. Coleban la Brașov .

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Poate că te deranjează această concluzie foarte logică, dar asta e concluzia la care se ajunge inclusiv cu privire la cei care ar trebui să își facă și să își fi făcut în mod corespunzător îndatoririle care le revin (că altfel trăiesc bine de tot, nu ca majoritatea care se chinuie de la o zi sau de la o săptămână la alta) la nivel bisericesc, adică vorbim în speță despre preoțime și elemente de administrație ale lui IPS Streza. (Chiar nu înțeleg de ce ești așa de deranjat că i se pomenește numele într-un astfel de context. În definitiv, și-a făcut-o cu mâinile lui, cum s-ar zice.)
Pe mine nu mă deranjează și eu am făcut greșeli la vot dar o singură dată în viață am votat Iohannis în 2014 pt că Ponta părea un om parșiv și despre Klaus nu știam nimic, nu credeam atunci că e samsar de case și că a umblat cu adopții, am auzit abia după vot de Tomozei.
Eu nu sunt sibian, dar citesc mult despre fiecare reședință de județ importantă a României, nu știam chiar dedesubturile presei locale.

Dar zi-ne tu ce ar putea face ierarhul ți-am dat exemplu la Tomis, când s-au rugat preoții doar pt conducătorii ortodocși într-o bisericuță dintr-un cartier constănțean imediat a aflat toată presa națională că e exclus Iohannis din rugăciune.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.05.2023 at 16:24:44.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare