Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.10.2007, 16:52:58
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Doamne ajuta!
Indraznesc sa fac acest topic nou deoarece am o problema, sa-i spun asa, care ma roade de ceva vreme si anume: ce se alege fratilor de facultatile noastre de telologie?? incotro se indreapta ele??
Spun toate acestea deoarece, spre uimirea mea, observ tot mai putini studenti la teologie (atat fete cat sio baieti)cvare trateaza teologia ca pe o facultate ca ori care alta.. In multe dintre facultati nu se mai da proba de admitere si uite asa sunt fel de fel de studenti la teologie!!
In acest an eu am inceput facultatea (de muzica) si am tot vazut studenti care sunt la teologie, si va spun sincer ma tot intreb :ce cauta unii la teologie?? Fetele nu mai stiu de fusta, dar sunt la curent cu ultimele tendinte in moda. Nu mai stiu de biserica dar stiu care e ultimul club deschis prin oras. Bietii asteapta sa se termine orele sa iasa la o berica prin vre-un club de manele..si poate-poate mai cunosc si cate o fata... Multi dintre ei spun ca fac teologia doar ca sa aibe o diploma de facultate, sau deoarece se castiga bine ca preot..
Am intalnit un caz in care fata face teologia doar ca sa se marite cu un preot...dar duce o viata de studenta la cluburi!! Nu vreau sa fiu rea dar deja parca am obosit sa tot vad studenti la teologie care nu au nimic in comun cu biserica si cu teoogia!! Studenti care mai tarziu vor vrea sa devina preoti sau profesori de religie iar viata pe care o duc nu duce deloc cu una a unui teolog!!
Acesta este motivul pentru care ma tot intreb: INCOTRO CU FACULTATILE NOASTRE DE TEOLOGIE??

Am facut acest topic deoarece doresc sa discutam cat mai multe persoane despre acest lucrusi poate imi aratati si mie o alta pozitie a facultatilor de teologie.. adica o alta imagine a facultatilor de teologie, deoarece ma gandesc sa dau la teologie dar nu doresc sa fiu o ciudata printre ei. Eu port fust lunga si am inteles ca unii din profesori de acolo(preoto fiind dansii)iti "noteaza" tinuta si te intreaba daca nu cumva vrei sa te calugarest de tot porti fuste lungi.. si asa mai departe..
Doamne ajuta nestiintei si neputintei mele!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.10.2007, 18:33:25
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Nu trebuie sa generalizam. Nu toti studentii din facultatile de teologie sunt "absorbiti" de placerile acestei lumi. Evident ca nu sunt nici ingeri. Trebuie sa luam aminte la ceea ce spunea Ionel Ungureanu, lector la facultatea de teologie din Craiova spunea: "Cred ca putem fi sinceri in a recunoaste ca suntem si noi bolnavi, ca sunt nu putine relatii viciate in chiar scolile (facultatile) noastre. Avem coruptie, se dau examene pe bani, se practica influenta. Degeaba aruncam vina asupra studentilor; noi suntem cei ce purtam intreaga responsabilitate. Multe se cer in invatamantul teologic, avem nevoie de multe primeniri, dar cred ca daca ne-am curati de aceasta uraciune de care este bolnava intreaga societate romaneasca am putea reaseza multe; fiecare in osteneala cu el insusi. Cei ce nu s-au corupt sa nu cada in mandrie, iar cei ce au cazut sa se ridice si sa fim curati impreuna in toata aceasta incercare de primenire. E de prisos a vorbi ca tot cuvantul nostru despre cele ce se petrec imprejurul nostru, in framantata realitate sociala romaneasca, este gol si fals daca nu isi are fundamentul in incercarea personala a fiecaruia de a sta cat mai curat in fata lui Dumnezeu si a celor cu care relationam in socialul imediat ori mai indepartat."
Faptul ca avem si astfel de cazuri nu-i un motiv de a renunta la facultatea de teologie. Este nevoie de persoane care traiesc mai intens dumnezeirea decat propria umanitate.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.10.2007, 23:06:34
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Chiar daca multi nu vor ajunge preoti(eu personal stiu vre-o trei), tot este buna in sensul cunostintelor religioase pe care le primesc, invataturi care in momentul trezirii lor din distractii vor fi binevenite...
Deci decit sa ramina facultatile cu locuri libere mai bine isi deschid usile doritorilor "de o diploma" a unei facultati de litere iar in privinta destrabalarii pe la cluburi nu cred ca este bine sa judecam deoarece numai Dumnezeu stie ce schimbari in bine ale fiintei lor pot aparea la un moment dat, cazuri fiind nenumarate...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.10.2007, 09:50:21
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Ati citit "De la moarte la viata", de Pr.Arh.Paulin Lecca?
Un student la teologie care merge la petreceri: alcool, fete, dar in sinea lui il mustra constiinta si deodata acel glas al constiintei preia conducerea. Ajunge aproape de Dumnezeu.
Cartea merita citita.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.12.2007, 18:39:41
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

hehe stiu si eu pe cineva la teologie care merge prin tot felul de cluburi, la femei si dezmatz si dupa ce va termina facultatea, va ajunge preot - de fpt si-a "rezervat" locul deja la o biserica. Dar nu trebuie sa ii judecam ci sa ne rugam pentru ei ( ca nici noi nu suntem perfecti) poate poate vor alege pana la urma calea cea buna, cea intru Hristos
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2007, 10:35:19
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Cozia, daca nu se preotesc, absolventii de tologie pastorala ce sanse de integrare profesionala au?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2007, 12:24:25
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Cozia, daca nu se preotesc, absolventii de tologie pastorala ce sanse de integrare profesionala au?
Profersori de teologie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2007, 12:28:12
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Din pacate, sunt destui care se indreapta spre preotie pentru ca e considerata o meserie banoasa - indiferent cat de adevarat e asta sau nu. Mai rau este ca cei care fac asta acced mai usor la parohii pentru ca "stiu sa se descurce in lume".
In plus, banuiesc ca mai sunt si studenti care se duc la teologie din sete de cunoastere, nu neaparat pentru ca ar vrea sa urmeze o cariera in domeniu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.12.2007, 14:58:29
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Cozia, daca nu se preotesc, absolventii de tologie pastorala ce sanse de integrare profesionala au?
Profersori de teologie.
Nu mai sunt locuri ca profesor de "Religie"....iar parohiile sunt, majoritatea, ocupate. Ideea este ca termina mult mai multi studenti teologie pastorala decata locuri disponibile in cele doua domenii (profesor sau preot).
Asta ca sa nu mai zic de celelate profile....
Sincer, cred ca sunt prea multe Facultati de Teologie, care scot, pe banda rulata, semidocti licentiati in Teologie, unii dintre ei cu aspiratii preotesti...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2007, 15:45:07
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Cozia, daca nu se preotesc, absolventii de tologie pastorala ce sanse de integrare profesionala au?
Profersori de teologie.
Nu mai sunt locuri ca profesor de "Religie"....iar parohiile sunt, majoritatea, ocupate. Ideea este ca termina mult mai multi studenti teologie pastorala decata locuri disponibile in cele doua domenii (profesor sau preot).
Asta ca sa nu mai zic de celelate profile....
Sincer, cred ca sunt prea multe Facultati de Teologie, care scot, pe banda rulata, semidocti licentiati in Teologie, unii dintre ei cu aspiratii preotesti...
ce ajung absolventii de teologie: capsunari, salahori in Spania, Italia, vanzatori in metro, real, etc
intr-adevar prea multe facultati dar asta e, sunt profesori care tre sa puna o paine pe masa...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minuni din zilele noastre...inca se intampla... viviana Intamplari adevarate 9 23.02.2014 23:42:12
Se intampla minuni si in zilele noastre! viviana Generalitati 5 26.10.2011 09:27:24
Iconoclasmul și formarea neoiconoclasmului din zilele noastre cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 13.01.2010 15:39:45
O minune a Maicii Domnului din zilele noastre Eugen Generalitati 1 20.04.2008 18:45:41
Sfinti din zilele noastre Juli Intamplari adevarate 4 28.01.2008 18:09:08