Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.10.2008, 20:28:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La mine regresia , este din cauza celor peste 10- 12 ore de munca, pe care le petrec intr un mediu cam ostil si din punct de vedere al credintei si in folosirea limbii romane. Ma lupt din rasputeri draga Ionut cu ateismul celor din jur, unde lucrez. Limba romana nu este folosita aproape deloc, decat o imitatie de prost gust. Cu DUMNEZEU inainte !
*Si mai adaug, multe litere mancate cu lacomie de mine, virgule si alte cele, sunt vina tastelor minuscule de la N70, folosind mobil internetul. Pace si viitor frumos draga Ionut *
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.10.2008, 10:35:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Multumesc la fel!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.10.2008, 17:02:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Stim bine ca Dumnezeu ne iarta orice daca de pocaim sincer. Si ne iarta iarasi si iarasi, pana ce reusim, cu ajutorul Lui, sa ne dezpatimim.

Citeam undeva ca pacatele sunt sterse, insa de-a lungul vietii vom fi pedepsiti intr-un fel sau altul pentru greselile noastre. Asa este?

La fel se poate pune problema pentru urmasii nostri: vor fi ei pedepsiti pentru pacatele noastre, chiar daca ne-au fost iertate?
Nu cred ca Dumnezeu este asemenea unui administrator care imparte recompense sau pedepse. Raul care se abate asupra noastra este o consecinta a libertatii noastre nu o pedeapsa din partea lui Dumnezeu. Daca inchid ochii ma impartasesc de intuneric. Lumina nu este cauza intunericului. Daca pacatuiesc ies din comuniunea cu Dumnezeu si ma impartasesc de tot ce-I este contrar.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.10.2008, 08:40:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu cred ca Dumnezeu este asemenea unui administrator care imparte recompense sau pedepse. Raul care se abate asupra noastra este o consecinta a libertatii noastre nu o pedeapsa din partea lui Dumnezeu. Daca inchid ochii ma impartasesc de intuneric. Lumina nu este cauza intunericului. Daca pacatuiesc ies din comuniunea cu Dumnezeu si ma impartasesc de tot ce-I este contrar.
"Domnul risipeste sfaturile neamurilor, leapada gandurile popoarelor si defaima sfaturile capeteniilor"(Ps.32)."Si-i voi sfarama pe ei ca praful in fata vantului, ca tina ulitelor ii voi zdrobi pe ei"(Ps.17) "Ca Tu esti Dumnezeu, care nu voiesti faradelegea, nici nu va locui langa Tine cel ce vicleneste.Nu vor sta calcatorii de lege in preajma ochilor Tai. Urata-ai pe toti cei ce lucreaza fara de lege."(Ps.5)."Unde M-au ispitit parintii vostrii, M-au ispitit si au vazut lucrurile Mele. Patruzeci de ani am urat neamul acesta si am zis: Pururea ratacesc cu inima. Si ei n-au cunoscut caile Mele, ca M-am jurat intru mania Mea : Nu vor intra intru odihna Mea."(Ps.90)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.10.2008, 09:55:06
ANITZA ANITZA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 27
Implicit

Vad ca administratorul nu a rezolvat problema cu userii vechi ,mi-am facut un nou user.
Parintele Arsenie Boca spune ca ni se iarta pacatele indata ce ne pocaim de ele prin taina marturisirii ,dar nu suntem scutiti sa patimim pentru ele.
Cat despre pedeapsa care se transmite de la parinti la urmasi pentru pacatele parintilor eu cred ca astea sunt judecatile lui Dumnezeu pe care nu avem cum sa le deslusim.
Eu cred ca Dumnezeu se uita si la faptele bune ale parintilor,la felul cum au pacatuit ,poate fara voia lor .
Un lucru e cert ,cel putin din cate am citit cu cat ne vom spovedi mai des si ne vom pastra sufletul curat , copiii nostri vor fi feriti de rele deoarece vom fi drepti in fata lui Dumnezeu cum spune psalmistul :"Am imbatranit si nu am vazut pe cel drept parasit si copiii lui cersind paine"
(am citat din memorie)
De altfel Psaltirea abunda in referiri la binecuvintarile pe care le primesc copiii de la parintii care se pastreaza drepti in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.10.2008, 10:34:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ANITZA Vezi mesajul
Vad ca administratorul nu a rezolvat problema cu userii vechi ,mi-am facut un nou user.
Parintele Arsenie Boca spune ca ni se iarta pacatele indata ce ne pocaim de ele prin taina marturisirii ,dar nu suntem scutiti sa patimim pentru ele.
Cat despre pedeapsa care se transmite de la parinti la urmasi pentru pacatele parintilor eu cred ca astea sunt judecatile lui Dumnezeu pe care nu avem cum sa le deslusim.
Eu cred ca Dumnezeu se uita si la faptele bune ale parintilor,la felul cum au pacatuit ,poate fara voia lor .
Un lucru e cert ,cel putin din cate am citit cu cat ne vom spovedi mai des si ne vom pastra sufletul curat , copiii nostri vor fi feriti de rele deoarece vom fi drepti in fata lui Dumnezeu cum spune psalmistul :"Am imbatranit si nu am vazut pe cel drept parasit si copiii lui cersind paine"
(am citat din memorie)
De altfel Psaltirea abunda in referiri la binecuvintarile pe care le primesc copiii de la parintii care se pastreaza drepti in fata lui Dumnezeu.
Trebuie subliniat "de la parintii care se pastreaza drepti in fata lui Dumnezeu", altfel semintia lor va dispare pana la ultimul, iar cei drepti vor mosteni pamantul, asa cum tot in Psalmi se arata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.10.2008, 20:29:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Domnul risipeste sfaturile neamurilor, leapada gandurile popoarelor si defaima sfaturile capeteniilor"(Ps.32)."Si-i voi sfarama pe ei ca praful in fata vantului, ca tina ulitelor ii voi zdrobi pe ei"(Ps.17) "Ca Tu esti Dumnezeu, care nu voiesti faradelegea, nici nu va locui langa Tine cel ce vicleneste.Nu vor sta calcatorii de lege in preajma ochilor Tai. Urata-ai pe toti cei ce lucreaza fara de lege."(Ps.5)."Unde M-au ispitit parintii vostrii, M-au ispitit si au vazut lucrurile Mele. Patruzeci de ani am urat neamul acesta si am zis: Pururea ratacesc cu inima. Si ei n-au cunoscut caile Mele, ca M-am jurat intru mania Mea : Nu vor intra intru odihna Mea."(Ps.90)
Sunt deacord Cristi cu ce spune psalmistul, insa drepatea lui Dumnezeu nu se manifesta ca o forma de sanctiune din care rezulta ca Dumnezeu este autor al raului. Sfantul Isaac Sirul spune ca cei din iad vor fi biciuiti de flacarile iubirii lui Dumnezeu, in ce sens? Adica iubirea lui Dumnezeu poate fi rea? Nu. Eu cel pacatos nu sunt capabil sa ma impartasesc de ea, ca si o persoana care nu poate sa se impartaseasca de lumina ptr ca ochii sunt bolnavi.
In concluzie vreau sa spun ca iubirea lui Dumnezeu este nedespartita de dreptate. Dumnezeu judeca drept cu iubire sau iubeste drept.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.10.2008, 21:54:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sunt deacord Cristi cu ce spune psalmistul, insa drepatea lui Dumnezeu nu se manifesta ca o forma de sanctiune din care rezulta ca Dumnezeu este autor al raului. Sfantul Isaac Sirul spune ca cei din iad vor fi biciuiti de flacarile iubirii lui Dumnezeu, in ce sens? Adica iubirea lui Dumnezeu poate fi rea? Nu. Eu cel pacatos nu sunt capabil sa ma impartasesc de ea, ca si o persoana care nu poate sa se impartaseasca de lumina ptr ca ochii sunt bolnavi.
In concluzie vreau sa spun ca iubirea lui Dumnezeu este nedespartita de dreptate. Dumnezeu judeca drept cu iubire sau iubeste drept.
Dumnezeu nu imparte sanctiuni. Asta cu siguranta, Dumnezeu imparte iubire, dragoste si dreptatea intru Legea Divina. Oare un parinte adevarat isi sanctioneaza copilul ? Nici pe departe, tot cea ce face este intru dragostea, iubirea parinteasca. Sanctiunea, pedeapsa , cele ce ne aduc suferinta, sunt pana la urma obtiunea noastra, voluntara, involuntara, constienta sau inconstienta. Este mult mai simplu si usor a merge drept, decat a merge stramb si-n covoiat, iar indreptarea este cu atat mai dureroasa, cu cat perioada strambatatii noastre este mai lunga. Boala sufleteasca indelungata, combinata cu o atitudine potrivnica naturii, firesculuî, duce inevitabil la boala si slabirea trupului. In fazele avansate, netratate, neandreptate, apar acele epave umane, care la randu-le, nasc alte potentiale epave, prin perpetuarea in generatii a marilor patimi, pacate, fara de legi. Sunt multe de spus pe asta tema, dar poate pe un nou topic.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.10.2008, 08:52:44
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Stim bine ca Dumnezeu ne iarta orice daca de pocaim sincer. Si ne iarta iarasi si iarasi, pana ce reusim, cu ajutorul Lui, sa ne dezpatimim.

Citeam undeva ca pacatele sunt sterse, insa de-a lungul vietii vom fi pedepsiti intr-un fel sau altul pentru greselile noastre. Asa este?

La fel se poate pune problema pentru urmasii nostri: vor fi ei pedepsiti pentru pacatele noastre, chiar daca ne-au fost iertate?
Draga ionut, daca te intereseaza mai multe despre acest subiect, iti recomand cartea " Pacatele parintilor si bolile copiilor" - K. V. Zorin
Aici gasesti despre faptele parintilor si sanatatea copiilor, legea ereditatii duhovnicesti, " Golgota intrauterina", stresurile, conflictele intrapersonale, particularitatile personalitatii, traumele psihice, obiceiurile daunatoare, etc. Am spicuit cate ceva din opisul cartii.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.10.2008, 22:30:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dumnezeu al milei

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
In concluzie vreau sa spun ca iubirea lui Dumnezeu este nedespartita de dreptate. Dumnezeu judeca drept cu iubire sau iubeste drept.
Am citit undeva, ca sa nu hulim, spunand despre Dumnezeu ca este drept.
Dumnezeu este un Dumnezeu al milei. Abia la judecata va fi drept.
Regret ca nu pot indica unde am citit acest lucru.
Dar oare nu tocmai pentru ca e Dumnezeu al milei, ne permitem sa facem voia noastra, in loc sa facem voia Lui?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 08.10.2011 23:10:57
Pedeapsa Lucemferre Generalitati 108 22.04.2011 16:24:56
Pedeapsa cu moartea marinel 07 Intrebari utilizatori 40 22.03.2011 00:45:29
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 21.01.2011 23:14:24
Pedeapsa pentru vrajitorie ! cristiboss56 Vrajitoria 0 17.12.2008 19:55:01