Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.03.2010, 15:22:01
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Anca, Mihnea Dragomir nu a sustinut ca binele se va putea distinge intotdeauna de rau, cu usurinta.

Citez: "Creștinul distinge mereu binele de rău. Îl ajută Biserica să facă această distincție și pentru asta avem Biblia, Sf Tradiție, Liturgica și Magisteriul."

Adu-ti aminte ce ne-a promis Isus, prin Petru. Biserica nu se va insela. Nici cea Catolica, nici cea Ortodoxa. Nici chiar cele protestante.

Imi cer scuze, dar atitudinea aceasta, "noi avem deja raspunsurile la intrebarile pe care voi nici nu vi le puneti" este gresita... Sunt convins ca nu este si atitudinea Bisericii Ortodoxe. In plus, daca ortodocsii au deja toate raspunsurile, nu inteleg de ce-i mai preocupa problema vicleniei anticristului.

In plus fata de ortodocsi avem foarte multe lucruri, la fel cum si acestia au foarte multe in lucruri in plus fata de noi. Sfinti, muzica sacra, icoane, Fatima, muntele Athos, Rozariul, rugaciunea lui Hristos, etc.etc. etc.

Desi imensa majoritate a acestor lucruri nu sunt esentiale sau chiar necesare pentru mantuire, ramane faptul ca ele reprezinta comori de spiritualitate ale Bisericii, care apartin de drept tuturor crestinilor. Tocmai de aceea este atat de tragica schisma.

Pace.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.03.2010, 15:46:42
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

In enumerarea ta apar si lucuri care apartin bisericii catolice .
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.03.2010, 16:00:23
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Exact.

Eu tocmai asta doresc sa scot in evidenta. Am enumerat, la repezeala, cateva aspecte care tin de spiritualitatea catolica si ortodoxa, pe care cealalta Biserica nu le recunoaste sau nu le practica.

Vezi tu, tocmai acest "apartin Bisericii Catolice" din postul tau ma intristeaza. In opinia mea, ele apartin tuturor crestinilor.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.03.2010, 23:42:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Anca, Mihnea Dragomir nu a sustinut ca binele se va putea distinge intotdeauna de rau, cu usurinta.

Citez: "Creștinul distinge mereu binele de rău. Îl ajută Biserica să facă această distincție și pentru asta avem Biblia, Sf Tradiție, Liturgica și Magisteriul."

Adu-ti aminte ce ne-a promis Isus, prin Petru. Biserica nu se va insela. Nici cea Catolica, nici cea Ortodoxa. Nici chiar cele protestante.

Imi cer scuze, dar atitudinea aceasta, "noi avem deja raspunsurile la intrebarile pe care voi nici nu vi le puneti" este gresita... Sunt convins ca nu este si atitudinea Bisericii Ortodoxe. In plus, daca ortodocsii au deja toate raspunsurile, nu inteleg de ce-i mai preocupa problema vicleniei anticristului.

In plus fata de ortodocsi avem foarte multe lucruri, la fel cum si acestia au foarte multe in lucruri in plus fata de noi. Sfinti, muzica sacra, icoane, Fatima, muntele Athos, Rozariul, rugaciunea lui Hristos, etc.etc. etc.

Desi imensa majoritate a acestor lucruri nu sunt esentiale sau chiar necesare pentru mantuire, ramane faptul ca ele reprezinta comori de spiritualitate ale Bisericii, care apartin de drept tuturor crestinilor. Tocmai de aceea este atat de tragica schisma.

Pace.
Repet: nu am scris ca sa va intristez in vreun fel. Intentia era de a va arata ca noi, ortodocsii avem niste proorocii, care ne pregatesc pentru marea stramtoare, care va fi, in vremea antihristului.
Poate gresesca, dar asa mi se pare mie: ca in vreme ce ortodoxul se framanta, cum sa faca fata incercarilor grele in legatura cu venireaantihristului, catolicii isi indreapta privirea direct spre venirea a doua a Domnului, privind cumva peste timpul confruntarii cu viclenia lui Antihrist. Ori se stie cat de greu le va fi atunci crestinilor...
Acum stiti de aceste proorocii. Daca aveti interes, le puteti cauta si citi.

Last edited by Miha-anca; 22.03.2010 at 23:44:45.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.03.2010, 23:47:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Puteti sa-mi spuneti, ce inseamna "Magisteriul"?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.03.2010, 00:04:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Poate gresesca, dar asa mi se pare mie: ca in vreme ce ortodoxul se framanta, cum sa faca fata incercarilor grele in legatura cu venireaantihristului, catolicii isi indreapta privirea direct spre venirea a doua a Domnului, privind cumva peste timpul confruntarii cu viclenia lui Antihrist. Ori se stie cat de greu le va fi atunci crestinilor...
Oricât de greu le va fi creștinilor în acele vremuri tulburi, mântuirea va fi posibilă până la sfârșit. Toți cei care Îl vor lăuda și Îl vor urma pe Regele Cristos și vor face ceea ce Biserica le poruncește să facă pot fi SIGURI că se vor mântui. Modelul Turmei este oricând valabil, dar mai cu precădere când dușmanul se dezlănțuie în atacurile sale. Atunci, cu mare grijă să nu rătăcim răzleți de turmă și strângând rândurile noastre în jurul celor pe care Spiritul Sfânt i-a desemnat să ne păstorească, vom fi feriți de primejdia de a cădea pradă Adversarului.


P.S.: Prin "magisteriu" se înțelege acel segment al Bisericii înzestrat cu deplină capacitate apostolică de a învăța. De aceea spunem că papa, conciliile ecumenice, conciliile regionale și locale, conferințele episcopale sau episcopii exprimându-se în calitate oficială de la catedrele lor, având deplină capacitate de a învăța, au "autoritate magisterială". Înlocuiți latinismul "magisterial" cu "profesoral" și e OK.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.03.2010 at 00:07:05.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.03.2010, 01:38:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Oricât de greu le va fi creștinilor în acele vremuri tulburi, mântuirea va fi posibilă până la sfârșit. Toți cei care Îl vor lăuda și Îl vor urma pe Regele Cristos și vor face ceea ce Biserica le poruncește să facă pot fi SIGURI că se vor mântui. Modelul Turmei este oricând valabil, dar mai cu precădere când dușmanul se dezlănțuie în atacurile sale. Atunci, cu mare grijă să nu rătăcim răzleți de turmă și strângând rândurile noastre în jurul celor pe care Spiritul Sfânt i-a desemnat să ne păstorească, vom fi feriți de primejdia de a cădea pradă Adversarului.


P.S.: Prin "magisteriu" se înțelege acel segment al Bisericii înzestrat cu deplină capacitate apostolică de a învăța. De aceea spunem că papa, conciliile ecumenice, conciliile regionale și locale, conferințele episcopale sau episcopii exprimându-se în calitate oficială de la catedrele lor, având deplină capacitate de a învăța, au "autoritate magisterială". Înlocuiți latinismul "magisterial" cu "profesoral" și e OK.
Am inteles acum punctul de vedere catolic. Totusi nu cred ca se poate ajunge la un consens in seara asta. Mai sunt unele de discutat.
Noapte buna.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.03.2010, 18:15:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Exact.

Eu tocmai asta doresc sa scot in evidenta. Am enumerat, la repezeala, cateva aspecte care tin de spiritualitatea catolica si ortodoxa, pe care cealalta Biserica nu le recunoaste sau nu le practica.

Vezi tu, tocmai acest "apartin Bisericii Catolice" din postul tau ma intristeaza. In opinia mea, ele apartin tuturor crestinilor.
Si pe mine ma intristeaza diferentele intre invatatura BC si cea a BO. Dar ce pot face eu?!? Imi este imposibil sa accept ceva in afara invataturii Bisericii Ortodoxe; cred ca intelegi. Opinia personala conteaza mai putin in acest caz.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.01.2013, 21:40:41
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Photos and facts on the Two Sister Lucys of Fatima
http://www.traditioninaction.org/Hot...isterLucys.htm

Two Sister Lucys of Fatima?
http://www.traditioninaction.org/Hot...cys_Horvat.htm
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
paraclisul Maicii Domnului patricia2006 Generalitati 1 10.09.2012 02:31:53
Tanguirea Maicii Domnului mihailt Generalitati 10 25.07.2012 15:00:37
iconita Maicii Domnului loredana Intamplari adevarate 8 25.09.2010 15:03:34
aparitiile de la Fatima si scrisorile maicii Lucia crestinOrtodoxa Generalitati 1 07.09.2010 01:23:30
Acatistul MAICII DOMNULUI cristiboss56 Rugaciuni 6 08.12.2007 06:04:38