Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.12.2009, 16:21:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Multumesc de incurajari tuturor celor ce o faceti. Nadejdea mea este neconditionata la Bunul Dumnezeu. Pe acest forum imi gasesc puterea de a lupta mai departe. In aceste momente eu sunt motorul problemei. E foarte greu sa gestionezi o astfel de situatie, de una singura, la varsta aceasta, cand ai o familie cu un copilas langa tine, niste parinti care parca nu cred in diagnosticele doctorilor si carora le e greu sa accepte ca al lor copil e in situatia asta, niste suflete nevinovate care te asteapta la scoala sa te intorci cu drag, precum si parintii lor a caror zile au devenit si pentru ei o incetitudine. In aceste momente nu-mi doresc decat Dumnezeu sa-mi scoata in cale oamenii potriviti, sa ma intareasca sa pot invinge, cu acest minunat om, aceasta boala nimicitoare. Fiecare trebuie sa ne ducem crucea asa cum ne-o facem si cum ne-o da Cel de sus.
Dumnezeu sa va ajute. Ai sa vezi ca in lupta cu aceasta boala se intampla multe minuni in suflet, si adesea si in trup. Este o boala foarte legata de atitudinea pe care o ai fata de ea, si fata de viata in general.
Nu uitati tratamentele paralele (alimentatie, etc etc), nu va bazati numai pe cele chimice, care sunt uneori greu de indurat. Pe langa tot ce ti-au mai recomandat altii, este importanta si trairea clipei asa cum vine ea. Profitati de prezent, bucurati-va.
Nu va temeti sa vorbiti despre pericolele bolii intre voi. Altfel fiecare risca sa se inchida in el si sa lupte singur.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.12.2009, 16:31:21
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Maica Domnului nu te va lasa, si o sa vezi o te ajute...ai sa simti asta ... e cea mai mare mangaietoare...O sa ma rog, si eu nevrednica pentru voi...
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.01.2010, 18:06:49
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

După ce a apărut acest trend ,văzând că Elena este din orașul în care locuiesc și eu i-am scris pe privat și am început să vorbim pe messenger.
Elena este învățătoare cu studii superioare la fel și soțul ei Vasile care însă fiind bolnav nu lucrează.Sunt oameni credincioși (în mod deosebit Elena) și acest necaz care s-a abătut asupra lor i-a prins complet nepregătiți.Nu au o casă a lor,locuiesc cu chirie iar salariul ei este modest.I-am spus că aș vrea să scriu despre situația în care sunt ei acum și m-a rugat să nu cumva să solicit în numele ei ajutor umanitar.
Am discutat și cu părintele Adrian care se ocupă de astfel de cazuri fiind preotul spitalului.Acum se cunosc și sunt convinsă că îi va ajuta să depășescă momentul critic.
Sper să nu se supere Elena dar vă voi spune că toată săptămâna a așteptat rezultatul biopsiei .Se pare că veștile nu sunt bune .Mâine merge la Iași să discute cu medicul.Sper să aflați mai multe de la ea.

Aș dori să fac apel la voi acei pe care îi cunosc și stiu că au suflet mare să o încurajați cu un mesaj ,să faceți o rugăciune pentru acești tineri atât de greu încercați.Să vă ajute Dumnezeu și vouă și lor .
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.01.2010, 18:28:57
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Doamne ajut-o

Preaputernice și slăvite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit în lume să tămăduiești neputințele oamenilor, Care nu ai venit să chemi la pocăință pe cei drepți, ci pe cei păcătoși, și ai primit moarte pe cruce pentru mântuirea noastră! Din adâncul inimii Te rog să primești smerita mea nevoință și această mică rugăciune a mea pentru cea încercata de boală Elena.Mântuiește-o, Doamne, precum știi, ca un bun și iubitor de oameni, și rânduiește Tu toate spre folosul ei. Că noi neputincioși suntem și nu o putem ajuta dacă nu ne vei lumina cu harul Tău. De e voia Ta, o poți pedepsi precum se cade pentru păcatele ei, tămăduindu-o cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea. Dar căzând înaintea Ta Te rog, îndură-te de roaba Ta Elena, potolește-i fierbințeala, alină-i suferința, ridică-o din patul durerii. Să îi fie această încercare prin care trece spre îndreptarea vieții, spre început bun mântuirii și spre iertarea păcatelor. Și dacă îi e de folos să ducă mai departe crucea bolii, fie, Doamne, după voia Ta, nu după voia noastră. Dăruiește-i ei răbdare și liniște, alungând de la ea toată frica și toată deznădejdea, ca să nu fie îngenuncheata de durere și să cârtească sau să cadă în patima mâniei. Ajută-o, Iubitorule de oameni, ca văzând ea mila Ta să cadă la picioarele Tale cu lacrimi de pocăință și de mulțumire, ca să se învrednicească să audă glasul Tău cel sfânt: „Iertate îți sunt păcatele!” Amin.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.01.2010, 04:18:37
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Domnul nostru Iisus Hristos si Maica Sa Preacurata n-o sa va lase! Vor fi cu voi!
Mult curaj si nadejde.
Sunteti pomeniti!

Elena, eu sunt din Iasi. Daca se intampla sa ai nevoie de ceva oricand, la orice ora suna-ma: 0745 254 380.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.01.2010, 12:06:22
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Doamne ajuta! sa reuseasca...ma rog si eu...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.01.2010, 12:46:35
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit pentru Elena

Poate sunt de ajutor si rugaciuni la Sfantul Nectarie de Eghina,mai ales ca in Iasi este o particica din moastele Sfantului.Deasemenea mir sfintit din Eghina si poate putin ulei de la candela Sfantului Nectarie.

Este grabnic ajutator in cazuri de boala si mai ales de cancer.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.01.2010, 18:16:36
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Doamne ajuta tuturor!

Revin cu informatii proaspete. Tocmai sunt in Iasi,dar n-am rezistat sa nu scriu de la un bun prieten, inainte de a ajunge acasa. Momentele devin apasatoare, grele, dupa un diagnostic provizoriu luat azi de la laborator. Sotul meu este diagnosticat cu: HISTIOCITOM FIBROS MALIGN AL OSULUI ( aspectele sunt sugestive pentru tumora maligna de grad inalt). In zilele urmatoare vor veni rezultatele de la examenul imunohistochimic. Cine ma poate ajuta urgent, cu orice, il rog sa o faca. Azi am trecut si pe la Cuvioasa Parascheva, dar si pe la moastele Sf. Nectarie, unde am gasit un colt de rai.

Multumesc tuturor pentru ca sunteti alaturi de mine, iar celor ce va rugati pentru noi sa va dea Dumnezeu multa sanatate si mila duhovniceasca.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.01.2010, 06:00:58
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Dumnezeu sa va intareasca in credinta si dragoste!

Ai fost in Iasi chiar in ziua in care am postat numarul de telefon Imi pare foarte rau ca nu ne-am intalnit cumva, desi imi inchipui cat de ocupata ai fost, cat de ingrijorata. E bine ca ati ajuns la Sf Parascheva si la mostele Sf Nectarie. Eu locuiesc in apropierea bisericii cu hramul acestui sfant, cea care adaposteste si moastele, desigur, si chiar mi-e ciuda acum ca fiind aproape una de alta n-am putut sa ne si vedem. Daca aveam cum sa iau legatura cu tine, draga Elena, te sunam eu. Poate imi trimiti un mesaj pe privat cu nr de telefon pentru cazul cand mai veniti sau ai nevoie de ceva (imi reinnoiesc propunerea) si pot sa ajut, cu tot dragul..

Imi inchipui ca rezultatul analizelor v-a zguduit si ca va este foarte greu. Numai bunul Dumnezeu stie de ce trimite incercarile acestea. Dar nu poate fi degeaba. Tot El iti va da putere si tie si sotului tau. O sa va pomenim in rugaciunile noastre!

P.S. In biserica unde ai fost si tu, si care spui ca ti-a placut - cea care adaposteste o particica din moastele Sf Nectarie - se organizeaza de trei ori pe saptamana Sf Maslu. Este extraordinar ce simti la o astfel de slujba. Am fost si noi miercurea trecuta. S-a slujit de la 10 jumate seara pana dupa 12 noaptea. Eu cred cu tarie ca ajuta. Poate va ganditi si voi la asa ceva.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.01.2010, 14:28:09
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Doamne ajuta tuturor!

Revin cu informatii proaspete. Tocmai sunt in Iasi,dar n-am rezistat sa nu scriu de la un bun prieten, inainte de a ajunge acasa. Momentele devin apasatoare, grele, dupa un diagnostic provizoriu luat azi de la laborator. Sotul meu este diagnosticat cu: HISTIOCITOM FIBROS MALIGN AL OSULUI ( aspectele sunt sugestive pentru tumora maligna de grad inalt). In zilele urmatoare vor veni rezultatele de la examenul imunohistochimic. Cine ma poate ajuta urgent, cu orice, il rog sa o faca. Azi am trecut si pe la Cuvioasa Parascheva, dar si pe la moastele Sf. Nectarie, unde am gasit un colt de rai.

Multumesc tuturor pentru ca sunteti alaturi de mine, iar celor ce va rugati pentru noi sa va dea Dumnezeu multa sanatate si mila duhovniceasca.
La manastirea RAMET se afla Icoana Maicii Domnului PANTANASSA vindecatoare de cancer,facatoare de minuni.MAICA DOMNULUI SA VA AJUTE!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 11:04:53
Ajutor Urgent gmariusg Generalitati 21 28.09.2010 20:03:57
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 15:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 20:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 14:09:05