Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.08.2010, 16:27:37
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Cum adica de ce nu scrie ? Este o relatare istorica; nu scrie pentru ca nu s-a intamplat !

Am mai spus-o de doua ori, nu au fost vanduti 60000 de oameni, ci 4000, atatia mai ramasesera dupa masacru.

Chiar si in link-ul dumneavoastra scrie clar:

" În oraș au izbucnit lupte, locuitorii, puși pe jar, în același timp, de patriotism și de setea de câștig, s-au năpustit asupra cartierelor latine. Nefericiții franci erau uciși pe pragurile propriilor locuințe, femeile erau violate, casele erau jefuite și incendiate. Gloata nemiloasă i-a măcelărit chiar și pe bolnavii din spitalul catolic. Puțini care au scăpat de ororile acestui masacru, denumit Baia de La Constantinopol, au părăsit orașul pe calea mării, ducând prin țările occidentale apeluri la răzbunare pentru pângărirea fraților de credință. "
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.08.2010, 16:39:56
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Uite aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Massacre_of_the_Latins

60000 de catolici masacrati, alungati sau vanduti in sclavie de catre populatia Constantinopolului.
Eu mai sus pot citi altceva..
Repet, nu neg atrocitatile, neg istoria partizana victimizatoare catolica..Nu poti acuza biserica ortodoxa pt comportamentul populatiei bizantine , aceasta aflandu-se in conditii extreme: asediu intr-un borcan de piatra !

Si bietii evrei, aflati in camerele de gazare, se catarau unii pe altii pt o ultima gura de aer si , culmea, cei calcati in picioare, aflati la baza piramidei, supravietuiau nu de putine ori ! Acestia erau copii !

Adica nu s-a nascut biserica aceea care creeze mase de sfinti din mase de oameni, intr-o proportie stricta !

Peste tot , din Rusia pana la ultima tara ortodoxa din sud, istoria a consemnat comportamente nu tocmai laudative ale regilor, ale populatiilor, etc. , dar acestea nu au fost generate de catre Biserica Ortodoxa, asa cum nu de putine ori s-a intamplat sub influenta Bisericii Catolice!

Last edited by IonelS; 16.08.2010 at 16:46:45.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.08.2010, 21:38:48
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu stii de ce? Pentru ca suntem vesnic atacati la noi acasa. Chiar si de ortodocsii care ne numesc
OK!!! Draga ortodocsilor care va cunoasteti si va traiti profund religia...in astfel de situatii ce spune Hristos sa faceti?

Este o intrebare retorica...deja cunosc raspunsul vostru...pentru ca va citesc postarile, pentru ca v-am intalnit pe strada, in biserica, in mijloacele de transport in comun, in magazine, sali de spectacol...etc si v-am vazut comportamentul fata de aproapele... asta este...

Sorry
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.08.2010, 00:08:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
OK!!! Draga ortodocsilor care va cunoasteti si va traiti profund religia...in astfel de situatii ce spune Hristos sa faceti?

Este o intrebare retorica...deja cunosc raspunsul vostru...pentru ca va citesc postarile, pentru ca v-am intalnit pe strada, in biserica, in mijloacele de transport in comun, in magazine, sali de spectacol...etc si v-am vazut comportamentul fata de aproapele... asta este...

Sorry
Ne cunoastem cumva?!? Nu cred. Presupui si presupui gresit.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.08.2010, 00:28:27
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ne cunoastem cumva?!? Nu cred. Presupui si presupui gresit.
M-am folosit doar de postarea ta...in rest ma refeream la ORTODOCSI...adica la plural...nu stiam ca tu esti mai multi :)))))

Miha draga, citindu-ti postarile, realizez ca tu ai o problema...si anume legata de persoana care scrie, nu de ce scrie...nu ai obiceiul sa aprofundezi obiectiv...as vrea sa intelegi ca eu nu am nimic cu tine sau cu cineva de pe acest forum...eu daca raspund, sincer raspund textului, ideii din postare...prea putin persoanei...este adevarat ca sunt cazuri cand este necesar sa raspund si persoanei dar sunt mai putine aceste cazuri.

Daca vei fi mai mult obiectiva si mai putin subiectiva, vei intelege altfel raspunsurile mele cel putin.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.08.2010, 01:10:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
M-am folosit doar de postarea ta...in rest ma refeream la ORTODOCSI...adica la plural...nu stiam ca tu esti mai multi :)))))

Miha draga, citindu-ti postarile, realizez ca tu ai o problema...si anume legata de persoana care scrie, nu de ce scrie...nu ai obiceiul sa aprofundezi obiectiv...as vrea sa intelegi ca eu nu am nimic cu tine sau cu cineva de pe acest forum...eu daca raspund, sincer raspund textului, ideii din postare...prea putin persoanei...este adevarat ca sunt cazuri cand este necesar sa raspund si persoanei dar sunt mai putine aceste cazuri.

Daca vei fi mai mult obiectiva si mai putin subiectiva, vei intelege altfel raspunsurile mele cel putin.
Ba te inseli, eu ma refer doar la ce se scrie, caci nu te cunosc, dar nici nu-mi place ca te legi de credinta unor oameni necunoscuti tie. Am o rugaminte: lasa-ne credinta in pace si nu te mai lega de ea.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.08.2010, 01:20:05
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ba te inseli, eu ma refer doar la ce se scrie, caci nu te cunosc, dar nici nu-mi place ca te legi de credinta unor oameni necunoscuti tie. Am o rugaminte: lasa-ne credinta in pace si nu te mai lega de ea.
:)) si atunci de ce nu-i lasi pe ei...pe oameni sa ia atitudine, si iei tu in numele lor, macar daca ar fi ceva fondat :)))))...te-ai erijat in avocatul poporului si eu nu stiu? :)))
Iar ca sa-ti reaprospatezi memoria te rog reciteste-ti postarile si vezi cat de mult te adresezi postarii si cat celui ce posteaza...in ceea ce ma priveste cel putin 80% faci referire la persoana....dar nu ma supar, continua...mie imi face placere sa comunic cand am cu cine.
Iar tu mi-ai dovedit ca am cu cine...multumesc.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.08.2010, 01:27:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Au nu stii tu, ca altuia trebuie sa-i luam apararea, ca buni crestini, nu noua insine?!?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.08.2010, 01:45:44
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Au nu stii tu, ca altuia trebuie sa-i luam apararea, ca buni crestini, nu noua insine?!?
Si ti s-a parut tie vreo secunda din postarile mele ca eu nu iau apararea lui Hristos si invataturilor Lui?
Te rog citeste-mi cu atentie postarile si atrage-mi concret atentia daca vezi ceva in sensul acesta
Eu nu ma supar...imi asum responsabilitatea :)
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.08.2010, 02:34:03
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
drept exemplu voi oferi semnatura domnului colaps:
"sunt împotriva: .... și a părăsirii patriei."
Doamne mai colaps, cum sa zici asa ceva???? Sper ca nu o sa se ia si altii dupa tine, Doamne feri....
Reply With Quote
Răspunde

Tags
amenintare, atac, bigotism, ipocrizie, rasism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
Socant: avem dovada existentei iadului! Florin-Ionut Alte Religii 11 11.11.2010 17:08:08
Incredibila pilda annajanette Generalitati 5 23.06.2010 13:00:20
Dovada rationala ca ateismul e o prostie ! flying Generalitati 677 13.05.2010 10:35:18
O dovada vie Laurentiu Intamplari adevarate 34 22.10.2007 18:18:07