Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.03.2010, 08:55:24
kindly kindly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2010
Mesaje: 6
Implicit Intrebare

Am fost azi sa ma spovedesc si mi-a spus parintele sa citesc ceva despre prietenie, dar am uitat cum era exact...imi poate spune cineva?
A spus sa vad cine era prietenul cel mai bun a lui.....(Am uitat). Imi pare rau ca am uitat da ma gandeam la pacate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2010, 11:56:02
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citeste pilda samariteanului milositv, o ai aici http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=10 citeste incepand cu versetul 25 pana la 37
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2010, 12:16:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pilda samariteanului milostiv ne arata ca ori de cate ori iesim in lume, trebuie sa iesim cu iubire. Ochii ne sunt dati sa privim dincolo de noi. Un psihiatru spunea ca ochii celui care se vede pe el insusi, sunt bolnavi. Sigur, nu e rau sa privim si in noi, sa ne vedem pacatele, dar cred ca daca nu avem ochi pentru suferintele celor din jur, nu vom avea ochi nici pentru vederea pacatelor. Sau altfel spus, ni se deschid ochii spre vederea pacatelor in masura vederii neputintelor celor din jur.

Parintele Galeriu, spunea cand talcuia aceasta pilda: "Un om sarman nu mai avea nici un ban la el in buzunar. Era un om intelept, un om credincios. Si i-a cerut cineva de pomana; iar el, neavand nimic, i-a spus: "Omule, n-am nimic. Dar uite, iti dau mana mea. Mana mea si dragostea mea". Si atunci sarmanul a spus: "Nimeni, de cand sunt eu cersetor, nu mi-a facut un dar asa de pret ca dumneata; sa-mi dea mana si sa ma socoteasca asemenea lui; nu sa ma vada un cersetor, un dispretuit, un lepadat".

Cu cat ne daruim altora, cu atat suntem mai vii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2010, 14:09:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kindly Vezi mesajul
Am fost azi sa ma spovedesc si mi-a spus parintele sa citesc ceva despre prietenie, dar am uitat cum era exact...imi poate spune cineva?
A spus sa vad cine era prietenul cel mai bun a lui.....(Am uitat). Imi pare rau ca am uitat da ma gandeam la pacate.
Du-te la duhovnic, intreaba-l care e canonul si apoi cere-i numarul de telefon, pentru viitor. Sigur o sa ai intrebari pentru el.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2010, 14:31:15
kindly kindly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2010
Mesaje: 6
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri, dar o sa incerc sa citesc toata biblia, pana la craciun cand ma mai marturisesc, cred ca reusesc sa o citesc. Multumesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.03.2010, 14:34:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kindly Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri, dar o sa incerc sa citesc toata biblia, pana la craciun cand ma mai marturisesc, cred ca reusesc sa o citesc. Multumesc.
kindly, ne marturisim de fiecare data cand ne simtim impovarati de pacate, in special in timpul celor 4 posturi din an! Spor duhovnicesc sa ai!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.03.2010, 14:53:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kindly Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri, dar o sa incerc sa citesc toata biblia, pana la craciun cand ma mai marturisesc, cred ca reusesc sa o citesc. Multumesc.
Incepe cu Noul Testament.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.03.2010, 15:19:42
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Da, asa e!

Dar cum ramane, cu noi, cei plecati afara, cu duhovnic in tara si ajungem poate de doua ori pe an acasa?


Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
kindly, ne marturisim de fiecare data cand ne simtim impovarati de pacate, in special in timpul celor 4 posturi din an! Spor duhovnicesc sa ai!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.03.2010, 15:23:49
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kindly Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri, dar o sa incerc sa citesc toata biblia, pana la craciun cand ma mai marturisesc, cred ca reusesc sa o citesc. Multumesc.
Asa cum a zis si Florin, indemnul este sa incepi cu Noul Testament, sa ai spor si sa iti fie de folos citirea Sfintei Carti
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.03.2010, 16:50:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu cred ca este pilda samariteanului. Nu stiu exact la ce anume se referea duhovnicul, legat de ce problema va dadea sfatul.
Eu ma gandesc mai degraba la pilda cu orbul de la lacul Vitezda care astepta Omul sa-l ajute sa se mantuiasca.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde