Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 29.11.2010, 13:05:59
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Asta imi place mie la tine, doctore. Că ești sincer.
Eu te cred, nu ai vazut, acum spui adevarul.

Dar daca n-ai vazut, nu mai comenta in necunostinta de cauza si nu ne mai plictisi cu faustilienisme !
Măi fiule eu ți-am spus că nu am văzut pentru că nu am văzut. Toți np pe care îi cunosc, și chiar este și o casă de adunare baptistă la mine în cartier și până acum nu am auzit de absolut nici o minune. Singurele minuni de care am auzit este minunea finanțării lor abundente mai ales prin anii '90. Nu am văzut până acuma nici o minune ca dovadă a credinței lor; tot ce am văzut până acuma este că se adună cu chitările și tobele la casa de adunare și țin cântări. Asta este tot. În rest, absolut nici o minune despre care se vorbește la Marcu 16:17-18. Prin urmare, acolo spune semne prin care pot fi recunoscuți cei credincioși. Însă până acuma nu am văzut la ei nici o minune, deci prin urmare credința lor este de fațadă, este o credință falsă, pentru bani. Singura lor aptitudine supranaturală este aptitudinea naturală de a cânta la chitară și la tobă, în rest minuni ZERO !! Prin urmare credință ZERO !!
Reply With Quote
  #392  
Vechi 29.11.2010, 13:14:55
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Citește linkul, îți va răspunde la toate întrebările privitoare la natura Domnului Hristos. Dacă apoi mai ai nelămuriri, îți stau la dispoziție. Dacă totuși dorești un dialog nearticulat și monosilabic, îți stau la dispoziție pe dc+.
Și bineînțeles că tot așa cum voi credeți că întruparea Fiului lui Dumnezeu este o Taină. și noi tot așa credem că Sfânta Euharistie este o Taină. Așa ne-a învățat Hristos să credem, că Euharistia este trupul și sângele Său. Cei care nu cred așa nu sunt ai lui Hristos, ci dimpotrivă mulți dintre ucenicii Săi au dat înapoi și nu mai umblau cu El. (Ioan 6:66) Prin urmare voi nu sunteți ucenicii lui Hristos, ci sunteți ucenicii lui Ellen White adică sunteți ucenicii unei femei și nu ai unui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #393  
Vechi 29.11.2010, 13:22:30
Penticostalul Penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2010
Mesaje: 30
Implicit

Te cred doctore.

Dar nu stii tu daca in biserica baptista de la tine din cartier a avut loc sau nu o minune.
Cauta ca atunci cand analizezi o biserica sa o faci intr-un mod empatic. Nu face consideratii asupra altor biserici asa cum nu ti-ar place sa se vorbeasca despre biserica ta.

Si eu sunt inconjurat de biserici ortodoxe in Constanta. Tot ce aud din ele sunt dangate de clopot. As putea trage concluzia ca acolo nu a avut loc nici o minune?
Eu am si intrat si am participat la slujba in cateva dintre ele. Mi-a placut dar nu am vazut nici o minune. Pot trage vreo concluzie?

Si inca ceva: sa nu supraestimam importanta minunilor. Chestia asta cu minuni ZERO !! Prin urmare credință ZERO !! e exagerata. Eu cred ca cineva poate sa aibe credinta chiar si fara sa vada minuni.
Reply With Quote
  #394  
Vechi 29.11.2010, 13:31:46
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Te cred doctore.

Dar nu stii tu daca in biserica baptista de la tine din cartier a avut loc sau nu o minune.
Cauta ca atunci cand analizezi o biserica sa o faci intr-un mod empatic. Nu face consideratii asupra altor biserici asa cum nu ti-ar place sa se vorbeasca despre biserica ta.

Si eu sunt inconjurat de biserici ortodoxe in Constanta. Tot ce aud din ele sunt dangate de clopot. As putea trage concluzia ca acolo nu a avut loc nici o minune?
Eu am si intrat si am participat la slujba in cateva dintre ele. Mi-a placut dar nu am vazut nici o minune. Pot trage vreo concluzie?

Si inca ceva: sa nu supraestimam importanta minunilor. Chestia asta cu minuni ZERO !! Prin urmare credință ZERO !! e exagerata. Eu cred ca cineva poate sa aibe credinta chiar si fara sa vada minuni.
Măi fiule, cred că totuși te înșeli, măi fiule. Ți-am spus care a fost singura minune pe care am văzut-o la ei de 20 de ani încoace: minunea finanțării lor abundente mai ales în anii '90. De atunci nu am văzut nici o minune și nu am auzit de absolut nici o minune. Iar felul în care dumneata interpretezi scriptura este tocmai o contradicție a scripturii, care spune că acele semne îi vor însoți pe cei credincioși. Prin urmare credința np pe care îi cunosc, și știu și penticostali nu doar baptiști este egală cu ZERO; nu doar că nu am văzut minuni la ei, însă nu am văzut nici măcar un singur np care să facă vreo minune ca cele de la Mc 16:17-18. Absolut nici un np nu face și nu a făcut niciodată o astfel de minune, prin urmare credința lor nu doar individuală, dar a ansamblului este egală cu ZERO. Ei doar fac un circ cu chitări și tobe și cu orchestră, așa ca să dea bine la fraieri, dar nu am văzut nici o minune. Pur și simplu credința lor este pentru bani, pentru excursii, pentru avantaje materiale, pentru surescitări emoționale; este o credință falsă, egală cu ZERO.
Reply With Quote
  #395  
Vechi 29.11.2010, 14:03:16
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Și bineînțeles că tot așa cum voi credeți că întruparea Fiului lui Dumnezeu este o Taină. și noi tot așa credem că Sfânta Euharistie este o Taină.
Singura diferență fiind că noi credem pe baza Scripturii, iar voi pe baza poveștilor. 40 de pagini de polologhie, dar n-ați produs nici măcar o dovadă scripturistică că este o Taină.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Prin urmare voi nu sunteți ucenicii lui Hristos, ci sunteți ucenicii lui Ellen White adică sunteți ucenicii unei femei și nu ai unui Dumnezeu.
Doctore, de ce mă ispitești să spun lucruri nepotrivite cu privire la "ucenicii unei femei"?
Reply With Quote
  #396  
Vechi 29.11.2010, 14:17:01
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Singura diferență fiind că noi credem pe baza Scripturii, iar voi pe baza poveștilor. 40 de pagini de polologhie, dar n-ați produs nici măcar o dovadă scripturistică că este o Taină.
Măi adventistule, credința în realitatea Euharistiei este atât scripturistică cât și patristică. Dumneata de fapt nu faci decât să treci peste absolut toate argumentele pentru că îți arată că ești înșelat de satana, iar tu nu vrei să te lepezi de satana pentru că cine știe câte bunătăți ți-a adus satana în viață, cu condiția ca să tăgăduiești adevărurile Bisericii lui Hristos.

Încă o dată așa cum dumneata, ca și mine crezi că întruparea Fiului lui Dumnezeu este o taină, tot așa pe baza scripturii Biserica lui Hristos, nu a elenei white, crede că Euharistia este cu adevărat trupul și sângele lui Hristos, pentru că așa a spus Hristos, scriptura, sfinții apostoli și sfinții părinți. Cum are loc acea Euharistie este tot o taină.

Așa cum dumneata nu poți explica cum necreatul Dumnezeu, nemuritor, infinit, spirit, ba chiar creator al lumii S-a întrupat într-o fire muritoare, creată, limitată, finită, cea umană, tot așa nu se poate explica foarte ușor Sfânta Euharistie. Sectanții nu fac decât să tăgăduiască cuvintele Mântuitorului așa cum au făcut ucenicii necredincioși, tăgăduind că Dumnezeul care a avut atâta putere și voință să se facă om, a avut puterea și voința ca să facă pâinea și vinul trupul și sângele Său. Pur și simplu voi tăgăduiți atotputernicia lui Dumnezeu, închipuindu-vă ca ucenici ai unei femei că Dumnezeu are puterea limitată la capacitatea voastră de înțelegere. Pur și simplu vă bateți joc de Dumnezeu, sunteți niște blasfemiatori eretici înșelați de Satana.

Last edited by doctor_faustus; 29.11.2010 at 14:24:06.
Reply With Quote
  #397  
Vechi 29.11.2010, 14:40:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Măi adventistule, credința în realitatea Euharistiei este atât scripturistică cât și patristică. Dumneata de fapt nu faci decât să treci peste absolut toate argumentele[...]
Doctore,

Lasa-i in pace, ca-ti aduni pacate altfel. Daca nu vor sa creada, e treaba lor.

Am intrat si eu odata pe un forum anti-crestin si mi-a parut rau dupa aia, pentru ca oamenii au postat niste blasfemii mai mari decat pot multi sa-si imagineze. Lasa-i, Domnul o sa ne cerceteze si o sa ne lumineze pe toti, nu-ti face tu griji in privinta asta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 29.11.2010, 16:57:15
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Singura diferență fiind că noi credem pe baza Scripturii, iar voi pe baza poveștilor. 40 de pagini de polologhie, dar n-ați produs nici măcar o dovadă scripturistică că este o Taină.

Doctore, de ce mă ispitești să spun lucruri nepotrivite cu privire la "ucenicii unei femei"?
40 pagini de polologhie???? Asa tratezi dumneata acest subiect????
Noi spunem: Isus a spus : "Acesta ESTE Trupul meu"
Voi spuneti ca de fapt a vrut sa spuna altceva si ne argumentati cu pagini de polologhie

Noi spunem: Sf apostol Pavel a spus: "Și, mulțumind, a frânt și a zis: Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea" 1 Cor11.24, iar prin asta Sf apostol Pavel confirma ceea ce a spus Isus,
Voi spuneti ca de fapt a vrut sa spuna altceva, si ne aduceti pagini de polologhie

Noi spunem:sf apostol Pavel spune si confirma inca o data ceea ce a spus Isus: "Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtășirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtășirea cu trupul lui Hristos? " , iar prin asta mai confirma o data ceea ce a spus Isus
Voi spuneti: Pavel (pentru ca evident, el nu e sfint) a vrut sa spuna altceva si ne aduceti alte pagini de polologhie

Noi spunem: Isus a spus: "17.Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
18. Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși. " Marcu 16.17,18
Voi spuneti: E greu de contorizat roadele, etc, etc etc, alte pagini de polologhie

Oare cine umbla cu invirteli si cu polologhie? Oare nu Isus a spus (iarasi, citez din memorie): cuvintele voastre sa fie da sau nu. Restul vine de la diavol. Daca El spune clar ESTE, iar Sf Pavel spune acelasi lucru, iar voi altceva-acest altceva vine de la diavol pentru ca asa a spus Isus

Concluzie: Cuvintele lui Isus: le rastalmaciti
Cuvintele Sf apostol Pavel: le rastalmaciti
Cei care l-au urmat pe Isus: ii dispretuiti si judecati fara sa le cercetati viata sau faptele

Prefer sa-L cred pe Isus si nu pe voi.
Reply With Quote
  #399  
Vechi 29.11.2010, 17:05:12
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Post Scriptum: Isus a spus: "celor ce vor CREDE"; deci Isus ne spune sa credem, daca nu pentru ceea ce a zis el (pentru ca cuvintele Luyi sint grele) macar pentru minunile pe care le fac sfintii Lui in Numele Lui. Nu ne cere nici sa invatam greaca, nici sa invatam ebraica, nici sa studiem lingvistica. Ne cere sa credem. Voi cereti sa verificam daca nu cumva e pusa virgula intre subiect si predicat si sigur ar putea ca un lucru clar sa aiba alt sens.
Deci noi credem ceea ce a spus Isus, iar daca avem vreo indoiala, avem nenumarate exemple de sfinti care sa ne confirme ca aceasta credinta nu e gresita.

Laudat sa fie Isus Cristos, in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #400  
Vechi 29.11.2010, 17:14:01
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Post Scriptum: Isus a spus: "celor ce vor CREDE"; deci Isus ne spune sa credem, daca nu pentru ceea ce a zis el (pentru ca cuvintele Luyi sint grele) macar pentru minunile pe care le fac sfintii Lui in Numele Lui. Nu ne cere nici sa invatam greaca, nici sa invatam ebraica, nici sa studiem lingvistica. Ne cere sa credem. Voi cereti sa verificam daca nu cumva e pusa virgula intre subiect si predicat si sigur ar putea ca un lucru clar sa aiba alt sens.
Deci noi credem ceea ce a spus Isus, iar daca avem vreo indoiala, avem nenumarate exemple de sfinti care sa ne confirme ca aceasta credinta nu e gresita.

Laudat sa fie Isus Cristos, in vecii vecilor. Amin.
Domnule, aș vrea să observi că multe din paginile de pe acest subiect sunt formate din citate din Sfinții Părinți, asta ca să se vadă cum tratează Ortodoxia problema și că interpretările nu sunt exclusiv ale noastre. Tăgăduirea nu este doar a Scripturii, ci și a operei de interpretare prin Duhul Sfânt pe care au făcut-o Sfinții Părinți.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 13:41:14