Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 02.12.2010, 15:38:45
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Răspuns suficient de evaziv. Multumesc.
Lăsați-o îm pace pe această slugă a Satanei că tăgăduiește întruparea Fiului lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #442  
Vechi 02.12.2010, 15:41:35
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Împotriva ereziei neoprotestante anti-euharistice

Sfânta Scriptură
Sfântul Ignatie Teoforul (cca 50 - cca 98-117) - episcop al Antiohiei
Sfântul Iustin Martirul și Filozoful (100-165)
Sfântul Irineu (130-202) - episcop de Lugdunum
Sfântul Chiril (313-386) - patriarh al Ierusalimului
Sfântul Vasile cel Mare (330-379) - arhiepiscop de Cezareea
Sfântul Ambrozie cel Mare (333-397) - episcop al Milanului
Sfântul Grigorie de Nyssa (335-394) - episcop al Nyssei
Sfântul Ioan Gură de Aur (344-407) - Arhiepiscop al Constantinopolului
Sfantul Chiril (375-444) - patriarh al Alexandriei
Sfântul Ioan Damaschin (676-749)
Sfantul Simeon Noul Teolog (949–1022)
Sfântul Grigorie Palama (1296-1359) - Arhiepiscop de Tesalonic
Sfântul Nicolae Cabasila (1319/23-1391)
Sfântul Ierarh Petru Movilă (1633-1647) - mitropolitul Kievului
Sinodul din Ierusalim și Mărturisirea lui Dositheus - 1672
Părintele Dumitru Stăniloae (1903-1993) - teolog
Părintele Dumitru Popescu


După atâtea dovezi aduse din sfânta scriptură, din tradiția părinților apostolici, din tradiția părinților Bisericii, din teologia și practica Bisericii Ortodoxe dintotdeauna, de la întemeierea ei de Iisus Hristos și până azi, dovezi care afirmă și confirmă poziția susținută de Sfânta Biserica Ortodoxă cu privire la Sfânta Euharistie, devine mai mult decât evident că Biserica lui Hristos a menținut permanent adevărata credință și adevărata practică eclesială referitoare la sfânta taină a împărtășirii cu sfântul trup și sfântul sânge al Domnului Hristos, pe când sectele neoprotestante sunt în evidentă contradicție, atât în ceea ce privește credința cât și practica, cu sfânta scriptură și cu sfânta tradiție a bisericii, doctrina și practica lor cu privire la așa-zisa cină a Domnului trebuind să fie recunoscute ca eretice, nu doar sectare, iar ei înșiși odată cu acestea recunoscuți ca eretici și mincinoși, împotrivitori și neascultători, necredincioși și necunoscători, chiar și în ciuda a oricâte dovezi și argumente imbatabile li s-ar aduce și li s-au adus, ai voii și cuvântului lui Dumnezeu descoperit în Revelație.

Aceia care au conștientizat adevărata credință și au refuzat-o până la moarte, în ciuda faptului că le-a fost adusă la cunoștință și demonstrată ca adevărată, după canoanele Sfintei Biserici a lui Hristos se fac vinovați de păcat împotriva Duhului Sfânt !!! Așa că mare grijă de acum înainte pentru că voi care tăgăduiți adevărul care v-a fost adus la cunoștință nu veți mai avea nici cea mai mică scuză înaintea scaunului de judecată al Dreptului Judecător !!! Iar păcatul împotriva Duhului Sfânt are o pedeapsă pe măsură !!! Și să nu carecumva să credeți că Dumnezeu Se lasă batjocorit !!!

Evident că din toate argumentele aduse reiese că neoprotestanții, cel puțin sub aspectul Sfintei Euharistii însă și sub multe alte aspecte, propovăduiesc o altă evanghelie decât evanghelia lui Hristos. În contra unora ca aceștia a vorbit și sfântul apostol Paul în epistola către galateni:

"Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie, care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - SĂ FIE ANATEMA! Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - SĂ FIE ANATEMA!" (Galateni 1:6-9)
Reply With Quote
  #443  
Vechi 02.12.2010, 16:12:56
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Lăsați-o îm pace pe această slugă a Satanei
... spuse doctor_faustus. Apropos doctore, ce te-a determinat să iei nickul celui ce și-a vândut sufletul diavolului?

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
tăgăduiește întruparea Fiului lui Dumnezeu.
Asta o spui dumneata. Eu niciodată n-am tăgăduit întruparea Fiului lui Dumnezeu. Am tăgăduit doar întruparea într-o pâine (!) De fapt, impropiu zis, căci pâinea nu are trup. Doar în cultele orientale se crede că zeii se întrupează în animale și obiecte.
Reply With Quote
  #444  
Vechi 02.12.2010, 17:09:17
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

,,Daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui,nu veti avea viata in voi...,,(Ioan 6,53).Dar cum putem face aceasta?Caci Hristos s-a urcat cu trupul la Cer.Ei iata si solutia:,,...luand o paine si rugandu-Se Tatalui Ceresc,a binecuvantat-o,si frangand-o,a zis:LUATI,MANCATI,ACESTA ESTE TRUPUL MEU.Apoi a luat un pahar si dupa ce a multumit,le-a dat ucenicilor,zicand:BETI DINTR-U ACESTA TOTI,ACESTA ESTE SANGELE MEU,AL LEGII CELEI NOI,CARE PENTRU MULTI SE VARSA SPRE IERTAREA PACATELOR''(Matei 26,26-28).Deci vedem cum jerta de pe cruce se reactualizeaza sub forma frangerii paini,si a vinului,care inchipuie Trupul si Sangele lui Iisus ,dupa cum El insusi a zis.Deci cine neaga acesta IL CONTRAZICE PE Iisus Hristos.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #445  
Vechi 02.12.2010, 17:26:36
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci vedem cum jerta de pe cruce se reactualizeaza sub forma frangerii paini,si a vinului,care inchipuie Trupul si Sangele lui Iisus ,dupa cum El insusi a zis.Deci cine neaga acesta IL CONTRAZICE PE Iisus Hristos.
Ei, acum parcă mai seamănă a învățătură sănătoasă. Doamne luminează-ne mintea să Te înțelegem!
Reply With Quote
  #446  
Vechi 02.12.2010, 17:41:06
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Amin amin amin
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #447  
Vechi 02.12.2010, 19:39:52
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ei, acum parcă mai seamănă a învățătură sănătoasă. Doamne luminează-ne mintea să Te înțelegem!
Ia luminează-ne dumneata și cu toți sectarii cum pe baza principiului sola scriptura protestanții lutherani cred în Euharistie ca trupul și sângele lui Hristos. Nu spun că ei ar avea aceeași credință cu cea a Bisericii Ortodoxe, nici că Euharistia lor ar fi validă, dar e clar că ei cred în Euharistie ca trupul și sângele lui Hristos.

Articolul 10 al Mărturisirii de la Augsburg:
http://bookofconcord.org/augsburgcon....php#article10

Apărarea mărturisirii de la Augsburg:
http://bookofconcord.org/defense_8_h....php#article10

Nu spun că aș fi de acord cu credința lutherană în general, însă cum explică sectanții că protestanții lutherani, pe baza principiului sola scriptura, au credința referitoare la Euharistie asemănătoare cu cea a Bisericii Ortodoxe și total opusă credințelor neoprotestante cu privire la Cina Domnului bazate, zic ei, tot pe sola scriptura ??
Reply With Quote
  #448  
Vechi 03.12.2010, 14:29:00
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Domnule, dv plecați de la prezumția lipsei de claritate și ambiguității. Eu nu pot să cred că Isus a spus lucruri care se pot interpreta în dodii, ci mai degrabă cred că unii dintre oameni, sub sugestie diabolică, interpretează spusele Lui astfel încât să se rupă de ceea ce le-ar putea aduce mai mult folos.
"Textul scos din context este pretext" spunea nu mai știu care înțelept. Și nicăieri nu este mai adevărat acest lucru, decât în privința Cărții. De exemplu, când Isus spune "Eu sunt ușa oilor", găsim un întreg context de alegorie didactică: este parabola oii pierdute și a bunului păstor. Pentru TOȚI era clar contextul alegoric. Așa cum erau ei oi, așa era și Cristos cioban. Cu totul altul este contextul de la Sf Cină, când ucenicii Lui simt durerea apropiatei despărțiri și au sentimentul că vor deveni orfani. Atunci Isus nu face parabole, nu a făcut nici una la Sf Cină, ci instituie un mijloc prin care El va fi mereu în mijlocul lor.
Daca este sa vorbim de context atunci poate ne spui care era contextul in Ioan 6?
Este vorba despre hranirea multimilor care il urmau pe Hristos. Daca citesti capitolul 6 ai sa vezi exact cum decurge discutia, redau o parte din ea:

"Iisus le-a răspuns și a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Mă căutați nu pentru că ați văzut minuni, ci pentru că ați mâncat din pâini și v-ați săturat.
Lucrați nu pentru mâncarea cea pieritoare, ci pentru mâncarea ce rămâne spre viața veșnică și pe care o va da vouă Fiul Omului, căci pe El L-a pecetluit Dumnezeu-Tatăl.
Deci au zis către El: Ce să facem, ca să săvârșim lucrările lui Dumnezeu?
Iisus a răspuns și le-a zis: Aceasta este lucrarea lui Dumnezeu, ca să credeți în Acela pe Care El L-a trimis. "

Intelegi care era contextul?
Hai sa mai vedem un alt context in care Hristos vorbeste despre mancare, in Ioan 4:
"Între timp, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Învățătorule, mănâncă.
Iar El le-a zis: Eu am de mâncat o mâncare pe care voi nu o știți.
Ziceau deci ucenicii între ei: Nu cumva I-a adus cineva să mănânce?
Iisus le-a zis: Mâncarea Mea este să fac voia Celui ce M-a trimis pe Mine și să săvârșesc lucrul Lui. "

Dupa cum vezi aici mancare=a face voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #449  
Vechi 06.12.2010, 11:12:41
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Împotriva ereziei neoprotestante anti-euharistice

Sfânta Scriptură
Sfântul Ignatie Teoforul (cca 50 - cca 98-117) - episcop al Antiohiei
Sfântul Iustin Martirul și Filozoful (100-165)
Sfântul Irineu (130-202) - episcop de Lugdunum
Sfântul Chiril (313-386) - patriarh al Ierusalimului
Sfântul Vasile cel Mare (330-379) - arhiepiscop de Cezareea
Sfântul Ambrozie cel Mare (333-397) - episcop al Milanului
Sfântul Grigorie de Nyssa (335-394) - episcop al Nyssei
Sfântul Ioan Gură de Aur (344-407) - Arhiepiscop al Constantinopolului
Sfantul Chiril (375-444) - patriarh al Alexandriei
Sfântul Ioan Damaschin (676-749)
Sfantul Simeon Noul Teolog (949–1022)
Sfântul Grigorie Palama (1296-1359) - Arhiepiscop de Tesalonic
Sfântul Nicolae Cabasila (1319/23-1391)
Sfântul Ierarh Petru Movilă (1633-1647) - mitropolitul Kievului
Sinodul din Ierusalim și Mărturisirea lui Dositheus - 1672
Părintele Dumitru Stăniloae (1903-1993) - teolog
Părintele Dumitru Popescu


După atâtea dovezi aduse din sfânta scriptură, din tradiția părinților apostolici, din tradiția părinților Bisericii, din teologia și practica Bisericii Ortodoxe dintotdeauna, de la întemeierea ei de Iisus Hristos și până azi, dovezi care afirmă și confirmă poziția susținută de Sfânta Biserica Ortodoxă cu privire la Sfânta Euharistie, devine mai mult decât evident că Biserica lui Hristos a menținut permanent adevărata credință și adevărata practică eclesială referitoare la sfânta taină a împărtășirii cu sfântul trup și sfântul sânge al Domnului Hristos, pe când sectele neoprotestante sunt în evidentă contradicție, atât în ceea ce privește credința cât și practica, cu sfânta scriptură și cu sfânta tradiție a bisericii, doctrina și practica lor cu privire la așa-zisa cină a Domnului trebuind să fie recunoscute ca eretice, nu doar sectare, iar ei înșiși odată cu acestea recunoscuți ca eretici și mincinoși, împotrivitori și neascultători, necredincioși și necunoscători, chiar și în ciuda a oricâte dovezi și argumente imbatabile li s-ar aduce și li s-au adus, ai voii și cuvântului lui Dumnezeu descoperit în Revelație.

Aceia care au conștientizat adevărata credință și au refuzat-o până la moarte, în ciuda faptului că le-a fost adusă la cunoștință și demonstrată ca adevărată, după canoanele Sfintei Biserici a lui Hristos se fac vinovați de păcat împotriva Duhului Sfânt !!! Așa că mare grijă de acum înainte pentru că voi care tăgăduiți adevărul care v-a fost adus la cunoștință nu veți mai avea nici cea mai mică scuză înaintea scaunului de judecată al Dreptului Judecător !!! Iar păcatul împotriva Duhului Sfânt are o pedeapsă pe măsură !!! Și să nu carecumva să credeți că Dumnezeu Se lasă batjocorit !!!

Evident că din toate argumentele aduse reiese că neoprotestanții, cel puțin sub aspectul Sfintei Euharistii însă și sub multe alte aspecte, propovăduiesc o altă evanghelie decât evanghelia lui Hristos. În contra unora ca aceștia a vorbit și sfântul apostol Paul în epistola către galateni:

"Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie, care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - SĂ FIE ANATEMA! Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - SĂ FIE ANATEMA!" (Galateni 1:6-9)
Reply With Quote
  #450  
Vechi 06.12.2010, 18:16:02
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dacă Hristos nu S-a "întrupat concret" în mielul pascal de la Exod încoace (iar acesta era totuși o ființă), ce motive ar avea să Se "întrupeze concret" într-un obiect (pâine)?
Si le-a zis Iisus: "Adevar, adevar va spun: Daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata intru voi.

Singurul motiv pentru care Hristos se intrupeaza in Paine este pentru ca aceasta sa fie mancata de catre credinciosi si sa le dea viata .Nu asistam la un act de hocus-pocus ,de prefacere de dragul prefacerii.
Toate lucrurile sunt inlantuite. Euharistia nu are sens fara jertfa de pe cruce.Prefacerea in paine nu are sens fara impartasirea cu aceasta paine.Biserica lui Hristos nu are sens fara trupul lui Hristos .Pana graul nu moare el nu aduce roada.Iar cand moare,hraneste pe multi,prin intermediul painii.
Toate lucrurile sunt inlantuite intr-o simfonie a dragostei si a harului daruit fara plata,pentru ca noi sa avem viata,si sa ne impartasim de desavarsire.
Avem atatea cuvinte legate unul de altul :jertfa,trup,paine,viata Apoi :sange,sacrificiu, durere,iertare,viata . Apoi :Biserica,Cap,Trup,comuniune,viata
De remarcat ca totul se termina cu viata,viata impartasita celor multi,prin jertfa Unuia singur.
Nu stiu de ce va legati doar de aceasta prefacere a lui Hristos care nu e numai in paine,ci si in Trupul Bisericii,extragand-o din context,si limitandu-i puterea,si posibilitatea voastra de a o intelege.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 13:41:14