Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.04.2010, 22:51:37
boddyca boddyca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2010
Locație: Focsani, Vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da. ai dreptate, SIGUR nu sunt ca voi( si nici nu mi-as dori:)), dar sunt ortodox ca altii cu care ne intelegem de minune si ne luptam pentru trezvie si combaterea ipocriziei...drept marturie stau multele mesaje de incurajare pe care le primesc pe privat

Multumesc pentru precizare!
Si cine te felicita? papa Benedict? :> sau presedintele Obama? :>
si te lupti pentru combaterea ipocriziei... acea ipocrizie care o gasesti mai precis unde?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.04.2010, 23:01:30
boddyca boddyca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2010
Locație: Focsani, Vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit mandria, bat-o vina

[quote=andreicozia;233602]Da, am QUOTE]

ahaaa, lup in piele de oaie! m-am prins eu cam cum iti merg tie rotitele ruginite. ai fost tu o data ca-n povesti, din rude mari imparatesti provenind, la parintele Arsenie... si te-a calcat parintele pe mandrie. ti-a zis ceva ce SIGUR nu ti-a convenit :P ca ura pe sfinti nu vine asa, tam-nesam, intr-o noapte... te trezesti si zici: azi nu-mi place sfantul cutare. nu, nu, dragule! ai ceva PERSONAL cu parintele Arsenie - tu insuti ai zis-o :P

pe tine te cam da afara din casa pupatul in dos a securistilor sinodali. ce te faci daca e furtuna? umbrela n-ai, n-ai unde sa fugi - pe Sfintii Parinti i-ai jignit... poate macar atunci te intorci si tu spre adevar.

Vezi tu, la Judecata nu o sa iti aduca plusuri in balanta ta faptul ca jignesti Sfinti ai lui Dumnezeu. si nu o sa-ti aduca plusuri nici faptul ca ai la nume "cozia". plusurile sunt faptele bune, ingerul pazitor care vorbeste despre tine (sa speram ca numai de bine!) si sfintii la care tu te-ai rugat in timpul vietii.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.04.2010, 23:10:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Atunci cind se vindeau pe sub mina cartile lui pe la biserici si minastiri. Dupa care editurile cind au vazut ca este un ciolan de ros au inceput sa umple piata de ele si evident cei care au "ciugulit" au fost cei care sunt predispusi spre asemenea tendinte militante-fanatice, multe spuse in necunostinta de cauza, tendinte care de altfel nu au nimic comun cu Ortodoxia
Cred ca te grabesti cu concluziile.

Faptul ca au fost interzisa comercializarea unor carti care apartineau de niste edituri probabil neagreate din diverse motive de Patriarhie, nu inseamna ca par. Arsenie ar fi fost "interzis de BOR" asa cum afirmi.

Daca ai totusi alte argumente in directia asta ar fi mai intresant de ascultat decat rafuieli personale cu diversi membri ai forumului, care se pare ca au inceput sa se inmulteasca in ultima vreme.

Daca ne gandim de ex. la cineva ca par. Stanilioaie, categoric n-a fost un teolog. Cel putin nu un teoretician.

Daca esti expert in pictura bizantina probabil ai sa ne spui si noua niste motive pentru care nici frescar n-ar fi fost. Ne mai largim orizonturile.

A scris unele lucruri cu care unii nu pot fi de acord dar eretic nu a fost.

Oricum nu-i bai, daca va fi canonizat nu pentru valoarea teologica a ceea ce a scris va fi canonizat, mai ales ca cine stie ce nu a scris.

Din pacate, au aparut si unele "profetii" care ii sunt atribuite de niste farsori, dar nu cred ca asta e un motiv sa impietam numele parintelui.

Daca tii neaparat la o discutie pe tema erorilor teologice ale par. Arsenie, se poate cred deschide un topic separat, aici fiind vorba de total altceva.

Si n-ar fi rau sa-ti revizuiesti in prealabil ideile deoarece cele doua "agumente" sunt cam subtiri (detaliez daca vrei)
Mai mult chiar, al doilea citat care ti-a cazut greu este o parafrazare a Scripturii si poate totusi n-ai vrea sa te iei la tranta si cu Scriptura in cruciada ta personala anti-ipocrizie-ortodoxa.

Si ceva care sper sa-ti fie de folos, daca macar la Pateric n-ai obiectii:

Încã sunt doua feluri de smerenie, precum sunt sunt doua trufii.
Prima mândrie este aceea când cineva necinsteste pe fratele sau si-i zice cuvinte urate, nesocotindu-l, iar pe sine mai de cinste ca acela crezându-se.

Unul ca acesta de nu se va întoarce îndatã si de nu se va nevoi sã se îndrepte, puþin cate putin cade în cea de a doua mândrie: mândria împotriva lui Dumnezeu, socotind cã tot lucrul bun ce a sãvârsit singur el l-a lucrat, cu mintea si cu înþelepciunea lui si nu cu ajutorul lui Dumnezeu.

Am vãzut, fraþilor, pe cineva odatã intru aceasta ticãloasa stare, cãruia de-i zicea cineva din frati vreun cuvânt, îl scuipa si-i zicea: “Cine esti tu? Nu cunosc decât pe Zosima si pe Macarie”.
Apoi a început sa-i defaime si pe acestia si sã zicã: “nu stiu decât pe Vasile si Grigorie”; iar peste putina vreme si pe acestia a început a-i defaimã zicând: “nu stiu decât numai pe Petru si pe Pavel”. Acestuia I-am zis: “Frate, curând o sã te vad cã-i defaimi si pe acestia”.

Si credeti-mã, peste putina vreme a început sã zicã: “si cine este Petru si Pavel? Nu sunt nici acestia nimic, afara de Sfânta Treime”, iar ,mai pe urma s-a mândrit si asupra lui Dumnezeu si asa s-a îndrãcit.

Last edited by AlinB; 11.04.2010 at 23:12:57.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.04.2010, 23:13:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=boddyca;233643]
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, am QUOTE]

ahaaa, lup in piele de oaie! m-am prins eu cam cum iti merg tie rotitele ruginite. ai fost tu o data ca-n povesti, din rude mari imparatesti provenind, la parintele Arsenie... si te-a calcat parintele pe mandrie. ti-a zis ceva ce SIGUR nu ti-a convenit :P ca ura pe sfinti nu vine asa, tam-nesam, intr-o noapte... te trezesti si zici: azi nu-mi place sfantul cutare. nu, nu, dragule! ai ceva PERSONAL cu parintele Arsenie - tu insuti ai zis-o :P

pe tine te cam da afara din casa pupatul in dos a securistilor sinodali. ce te faci daca e furtuna? umbrela n-ai, n-ai unde sa fugi - pe Sfintii Parinti i-ai jignit... poate macar atunci te intorci si tu spre adevar.

Vezi tu, la Judecata nu o sa iti aduca plusuri in balanta ta faptul ca jignesti Sfinti ai lui Dumnezeu. si nu o sa-ti aduca plusuri nici faptul ca ai la nume "cozia". plusurile sunt faptele bune, ingerul pazitor care vorbeste despre tine (sa speram ca numai de bine!) si sfintii la care tu te-ai rugat in timpul vietii.
Nici tu nu vorbesti ca un crestin.
Tu crezi ca ai sa ai un plus in balanta jignind pe cei care jignesc pe altii?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.04.2010, 16:04:26
boddyca boddyca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2010
Locație: Focsani, Vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

[quote=AlinB;233648]
Citat:
În prealabil postat de boddyca Vezi mesajul

Nici tu nu vorbesti ca un crestin.
Tu crezi ca ai sa ai un plus in balanta jignind pe cei care jignesc pe altii?
Nu stiu daca iti mai aduci aminte, dar pe la sfarsitul lunii ianuarie (in jur de 25) a anului curent a aparut la otv la diaconescu un nene. pe nenea ala il cheama Pavel Corut. si a inceput el sa debiteze tot felul de blasfemii, lovind in Sfanta Scriptura si in Hristos Mantuitorul. nu vreau sa detaliez ceea ce el a spus ca nu are niciun rost. au sunat la emisiunea lui diaconescu preoti si mireni, care au incercat sa ii demonstreze ca se inseala cu fapte, dovezi, in fine, pe cale diplomatica. nu au avut nicio sansa. parca ii ieseau flacari pe gura lui corut. pana cand a sunat Becali si i-au cam stat flacarile cu tot cu scantei in gat :D pentru ca becali i-a vorbit pe limba lui, nene, l-a jignit in continuu pana cand a tacut ala din gura.
Morala: cand cineva loveste in ceea ce tu iubesti sau in ceea ce tu crezi, pai nu stai la discutii. aici nu se mai aplica regula cu "intoarce si obrazul celalalt" pentru ca nu persoana ta este jignita.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 12.04.2010, 19:03:35
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

[quote=andreicozia;233580]
Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul

Bine spus, si exact asta am si afirmat: - SA CERCETAM TOTUL - si sa luam ce este BUN. Ca urmare eu am cercetat si am ajuns la concluziile de mai sus!..adica o fi mare teolog, frescar, facator de minuni, etc pentru altii,... dar pentru mine si altii care gindesc ca mine NU!
unora ca acestora care sint si gindesc ca tine MINTUITORUL LE RASPUNDE-FIE TIE DUPA CREDINȚA TA !..IAR PSALMISTUL SI IMPĂRATUL DVID ZICE-MINUNAT ESTE DUMNEZEU INTRU SFINȚII SĂI !
Adica cei care au crezut s+au vindecat de cancer,care nu au murit de boala si au rămas in necredința lor !..deci unii ca aceștia au dovezi clare ale vindecarii lor de catre parintele ARSENIE BOCA!Apoi mai sint si demonii care i+am auzit la mPrislop noaptea ce strigau la mormintul parintelui-ma arzi ASENIE BOC..ma arzi..ARSENIE BOCA ma arzi !!,deci se demonii recunosc puterea data lui de catre Dumezeu..dar unii oameni se dau mai destepti si zic ca știu mai multe ca demonii care simt puterea parintelui ARSENIE BOCA asupra lor!
Intunecate minți mai cite unii...DOAMNE!!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.04.2010, 20:16:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de boddyca Vezi mesajul
Si cine te felicita? papa Benedict? :> sau presedintele Obama? :>
si te lupti pentru combaterea ipocriziei... acea ipocrizie care o gasesti mai precis unde?
Sunt interesante exemplele pe care le dai.
Nu-mi vine sa cred ca ii desconsideri!

Nu stii de ipocrizie? tu glumesti sau esti adormit de tot? Trezireaaaaa omule sau trolule, ce oi fi tu pe acolo!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.04.2010, 21:29:01
wally1 wally1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Locație: W-EUROPE
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Angry in general

Stau si citesc parerile unora care uneori ma intriga,de exemplu cine esti tu ma asta care-l faci extremist pe parintele Arsenie Boca,de ce nu vorbesti si de prefericitul Daniel care la premiat pe bucifal ca batea darabana pe bucile aleia(si-n direct si-n reluare),stiti sa-nfierati exact pe cine nu trebuie,cand trebuie sa luati atitudine n-o face-ti,de aia merg treburile bine in tara aia...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.04.2010, 21:44:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wally1 Vezi mesajul
Stau si citesc parerile unora care uneori ma intriga,de exemplu cine esti tu ma asta care-l faci extremist pe parintele Arsenie Boca,de ce nu vorbesti si de prefericitul Daniel care la premiat pe bucifal ca batea darabana pe bucile aleia(si-n direct si-n reluare),stiti sa-nfierati exact pe cine nu trebuie,cand trebuie sa luati atitudine n-o face-ti,de aia merg treburile bine in tara aia...
Tu ai auzit de talibani.
Din pacate ei traiesc si la noi in tara chiar si nefiind musulmani ci ortodocsi. Avem chiar foarte multi reprezentanti.

Cine mai striga in gura mare pacatele oamenilor pe strada?
Cine se leaga de femei ca nu poarta "burca" peste fata amenintindu-le ca or sa arda?
..asta este altceva decit ortodoxie.

Inca ceva..
De ce crezi ca Arsenie Boca este considerat una din Trimbitele Apocalipsei de catre cultul Noul Ierusalim de la Pucioasa care PRINTRE MULTE ALTE ABERATII considera facutul copiilor un pacat.
sa reflecatm inainte sa dam din gura..si de aceea il respect pe PF Daniel pentru atitudinea sa moderata si diplomatica
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.04.2010, 21:52:59
wally1 wally1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Locație: W-EUROPE
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Lightbulb parea mea

am impresia ca tu iubesti mai mult "libertinajul"ca sa ma exprim asa,nu doresc polemici dar,hai sa ne recunoastem adevaratele valori si sa le pretuim caci altfel ne vom pierde identitatea

Last edited by wally1; 12.04.2010 at 21:56:41.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre regimul comunist din Romania Florinvs Generalitati 562 16.09.2016 18:36:38
despre aurul din Romania sunsray Generalitati 15 11.12.2011 15:14:15
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Profeția lui Agatanghel de la 1272 colaps Generalitati 33 17.09.2010 15:03:48
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01