Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 08.09.2011, 15:23:07
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pe unde o fi the_Listener?
În realitatea paralelă unde-i plăcea lui să șadă cugetând!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 08.09.2011, 15:27:24
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pe unde o fi the_Listener?
Si-a inchis contul din prea multa iubire
Reply With Quote
  #103  
Vechi 08.09.2011, 15:33:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Sigur că e plat denivelat la suprafață și rond în adânc de ape, în apele pe care șade, pe apele cele mari.

Și e așa nu pentru că s-au încrețit scoarțele sau că s-a format din cauza vulcanilor ci pentru că apele de ape despărțindu-se, s-au rupta așa cum se vede suprafața pământuluim s-au despărțit ele ca să fie Cerul și apoi formându-se pământul în apele de sub cer care încă nu curgeau e asemenea lor și apoi acestea scurgându-se și adunându-se s-a arătat pământul, deci au făcut ele ascultând de Cuvânt să iasă la lumină ceva unde să-și poată lăsa Domnul urmele Sale... pe el, pe pământ.

Voi credeți însă în prostiile cu miezul pământului din lavă, cu pământul ca planetă și ca glob între planete ce se învârt în jurul soarelui situat într-un focar și că în cer sunt multe pământuri și globuri. Iar așa ceva e o boală grea. Dar voi nu vă lăsați tratați. Ci vă distrați crezând voi că eu aș fi înnapoiatul și absurdul ce vine din obscurantismul feudal. Cândva aflând și voi informațiile astea o să faceți ochii cât cepele, dar va fi poate prea târziu.

Când voi vă veți mira eu mă voi distra.
Prietene, inainte de a deschide gura, ar fi mai intelept sa te documentezi si mai ales sa citesti Biblia. Ia priveste ce zice Cartea Sfanta:
1. "El spânzură pământul pe nimic." Iov 26:7. Acest adevăr științific ca pamantul e o planeta, se află în cartea lui Iov.
2. "El stă în scaun deasupra cercului pământului." Isaia 40:22. Biblia a spus că pământul e rotund cu secole înainte ca omul să descopere acest lucru.
Asa ca IN LOC SA TE DISTREZI (cum ai zis in mesajul tau) AR FI MAI BINE SA CITESTI! Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 08.09.2011 at 15:40:32.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 08.09.2011, 15:42:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Si-a inchis contul din prea multa iubire
Mai mult ca sigur i-a fost inchis contul de catre admin.Si eu ii simt lipsa mai ales ca imi era dator cu niste raspunsuri.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 08.09.2011, 15:55:13
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene, inainte de a deschide gura, ar fi mai intelept sa te documentezi si mai ales sa citesti Biblia. Ia priveste ce zice Cartea Sfanta:
1. "El ... și spânzură pămîntul pe nimic." Iov 26:7. Acest adevăr științific se află în cartea lui Iov, cea mai veche carte a Bibliei.
2. "El . . . șade deasupra cercului pământului." Isaia 40:22. Biblia a spus că pământul e rotund cu secole înainte ca omul să descopere acest lucru.
Ass ca IN LOC SA TE DISTREZI (cum ai zis in mesajul tau) AR FI MAI BINE SA CITESTI! Doamne ajuta!
Păi pe nimic înseamnă necreatul care nu există, deci nu există nimic dedesubtul apelor pe care șade pământul cel rond în apele pe care șade și pe nimic, și plat denivelat la suprafața de deasupra.

Iar cu cercul pământului, e vorba de cerc și nu de sferă, de glob, și era vorba de cercul de dans sau de poezie sau de cercurile pe care le-ați fregventat voi la casa copiilor. Sau dacă e să vorbim la ce crezi dumneata că se referă, atunci e vorba de conul cu marginile ca de tobogan al luminii de la soare, în care dacă te aflii vei observa soarele răsărind și apunând și ridicându-se pe boltă deși e doar o iluzie optică, fiindcă el e tottimpul deasupra pământului cel drept la suprafața lui denivelată, peste care merge lovindu-se de mantele cerului, de curbura dinspre N sau S, și astfel balansul acesta dă naștere anotimpurilor.

Dar voi nu vreți să vedeți că e așa și să credeți ci voi vă flatați îngâmfându-vă cu neghina sădită în voi de științifici, și mai scoateți că cică și în scripturi e așa scris cum susțin ei.

Deci distrat nu sunt acuma dragul meu, ci atunci voi fi când voi o să faceți ochii cât cepele aflând și voi informațiile astea... o să mă distrez de voi căci n-ați crezut... deși v-am spus și ați știut.

Știi de ce am să râd? Fiindcă am învățat proverbul:

Cine râde la urmă de toot, numa' ăla râde mai bine... fiindcă urma scapă turma... adică pașii lui Dumnezeu.

Dar vouă nu vă place să fiți silitori ci voi mâncați fără probleme tot aluatul fariseilor și saducheilor.

Și dacă v-ați pierdut umilința ce sens mai are să vă și documentați? Ca să susțineți tooot viceversa?

Last edited by vsovivi; 08.09.2011 at 16:08:08.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 08.09.2011, 16:01:27
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Iar cu cercul pământului, e vorba de cerc și nu de sferă, de glob, și era vorba de cercul de dans sau de poezie sau de cercurile pe care le-ați fregventat voi la casa copiilor. Sau dacă e să vorbim la ce crezi dumneata că se referă, atunci e vorba de conul cu marginile ca de tobogan al luminii de la soare, în care dacă te aflii vei observa soarele răsărind și apunând și ridicându-se pe boltă deși e doar o iluzie optică, fiindcă el e tottimpul deasupra pământului cel drept la suprafața lui denivelată, peste care merge lovindu-se de mantele cerului, de curbura dinspre N sau S, și astfel balansul acesta dă naștere anotimpurilor.


Nu știți? N’ați auzit? Nu vi s’a făcut cunoscut de la început? Nu v’ați gîndit niciodată la întemeierea pămîntului?“
El(Dumnezeu) șade deasupra cercului pămîntului, și locuitorii lui sînt ca niște lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă supțire, și le lățește ca un cort, ca să locuiască în el.(Isaia 40:21-22)”
Reply With Quote
  #107  
Vechi 08.09.2011, 16:21:24
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Continuare...

"Dintru inceput, Dumnezeii face cerurile si pamantul.
Pamantul era gol pe dinafara si gol pe dinauntru;
era intunerec pe linia apelor ce-l alcatuia;
doar Dragostea creatorului invaluia pamantului goliciunea,
Si face lumina..."

Un bob de viata care cade prea adanc se hraneste cu pamant si apa (trup si cuvinte),
dar fara lumina (credinta) mucegaieste.
Un bob de viata, care cade prea la suprafata pamantului,
se usuca in trupul lui de lut.
Un bob de viata ce primeste apa si caldura,
cauta sa creada...
Si nu poate crste daca nu sunt langa el alte boabe, jertfite in tarana dar cu viata in lumina.

Crede ca pe fata pe care l-a mangaiat apa,
pe acolo trebuie sa si rasara;
Crede ca prin locurile unde a simtit caldura,
pe acolo e lumina (chiar daca nu o vede).

Un bob de grau i-si da viata, pentru celelalte zece din varful spicului!
caci fara Fiul, nu ar mai exista nimic...

Last edited by Man Teo; 08.09.2011 at 16:27:58.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 08.09.2011, 16:23:05
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
...
Nu știți? N’ați auzit? Nu vi s’a făcut cunoscut de la început? Nu v’ați gîndit niciodată la întemeierea pămîntului?“
El(Dumnezeu) șade deasupra cercului pămîntului, și locuitorii lui sînt ca niște lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă supțire, și le lățește ca un cort, ca să locuiască în el.(Isaia 40:21-22)”
E vorba de lăcuste... ai găsit foarte bine răspunsul la întrebarea a doua. La omizi se referă... deci e vorba de cercul lor de rumegători de frunze... de scmochin.

Dar ia spuneți cum se frăgezesc ele? Nu știți, n-ați auzit... n-ați rumegat toată ziua la ele... ci ați rumegat altceva tot așa precum unii mestecă viceversa frunze de tutun.

Nu reiese foarte clar și din citatul prezentat că nu există nici un glob de pământ? Și e clar că Dumnezeu e deasupra cercului de bârfă al locuitorilor pământului... iar dacă ar fi glob cum ar mai arăta cortul ăla? Să fi luat pământul în mintea unora locul soarelui și al lunii la eclipsa de soare, când formează ele un glob perfect ce nu răspândește lumină în jur?

Last edited by vsovivi; 08.09.2011 at 16:45:58.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 08.09.2011, 16:43:36
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Man Teo Vezi mesajul
"Dintru inceput, Dumnezeii face cerurile si pamantul.
Pamantul era gol pe dinafara si gol pe dinauntru;
era intunerec pe linia apelor ce-l alcatuia;
doar Dragostea creatorului invaluia pamantului goliciunea,
Si face lumina..."

Un bob de viata care cade prea adanc se hraneste cu pamant si apa (trup si cuvinte),
dar fara lumina (credinta) mucegaieste.
Un bob de viata, care cade prea la suprafata pamantului,
se usuca in trupul lui de lut.
Un bob de viata ce primeste apa si caldura,
cauta sa creada...
Si nu poate crste daca nu sunt langa el alte boabe, jertfite in tarana dar cu viata in lumina.

Crede ca pe fata pe care l-a mangaiat apa,
pe acolo trebuie sa si rasara;
Crede ca prin locurile unde a simtit caldura,
pe acolo e lumina (chiar daca nu o vede).

Un bob de grau i-si da viata, pentru celelalte zece din varful spicului!
caci fara Fiul, nu ar mai exista nimic...
De data asta am să-ți răspund în proză foarte scurtă. Dacă ai de spus ceva, fă bine și încearcă să te exprimi ca toți ceilalți fără fandoseala asta liricoidă. Dacă vrei deschide un topic special unde să scri câte poeme dorești și să faci literatură în stil mare.
Sper să înțelegi corect ce ți-am scris acum, altfel îți promit că o să facem împreună poezie postmodernistă până la adânci bătrâneți!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 08.09.2011, 16:49:25
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De data asta am să-ți răspund în proză foarte scurtă. Dacă ai de spus ceva, fă bine și încearcă să te exprimi ca toți ceilalți fără fandoseala asta liricoidă. Dacă vrei deschide un topic special unde să scri câte poeme dorești și să faci literatură în stil mare.
Sper să înțelegi corect ce ți-am scris acum, altfel îți promit că o să facem împreună poezie postmodernistă până la adânci bătrâneți!

De ce-i iei omului plăcerea?
Nu vezi cum capătă pe zi ce trece un profil supraponderal frumușel? Lasă-l să creadă că e celebrusc... nu-l pune la respect... căci am impresia că avem de-aface cu un tocilar notoriu. Problema apare atunci când vrei să scapi de funcția de impostor, așa că... pentru ce te oftici? Eu nu m-am ofticat ci l-am aplaudat. I-am sus-tras niște palme... de pământ.

Last edited by vsovivi; 08.09.2011 at 16:57:14.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arminianismul sau Pelagius se intoarce: inceputul invataturii apostate. Theodor_de_Mopsuestia Biserici Protestante 31 25.07.2011 20:04:38
21 de ani de la inceputul Revolutiei Romane la Timisoara cristiboss56 Generalitati 21 23.12.2010 16:58:20
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 19:03:47
Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul georgeval Generalitati 5 02.09.2010 15:11:44
Inceputul relatiei de iubire Daniel777 Intamplari adevarate 0 15.05.2010 12:20:22