Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2022, 11:17:14
gabigabriel88's Avatar
gabigabriel88 gabigabriel88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2022
Mesaje: 1
Implicit Cum sa ma rog

Va salut.
Spuneti-mi si mie va rog frumos ce psalmi sa citesc sau ce rugaciuni pentru ajutor in viata, un loc de munca corect,etc.
Ma aflu intro perioada destul de dificila si pur si simplu imi e teama de ziua de maine.
Am tot felul de ganduri, ma framant, singuratate, si nu vad calea spre bine.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.06.2022, 15:03:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

E simplu.

In general trebuie sa iti schimbi viata. Adica sa iti asezi cum trebuie viata.


1. Du-te putin cate putin la Biserica.

2. Spovedeste-te.

3. Spune putine rugaciuni in fiecare zi. Un acatist.



Si ai putina rabdare, ca usor usor or sa se aseze lucrurile tale in viata.

Dar, inainte sa discuti despre pace, spune-ne si noua care e trecutul tau. Ca viitorul se cladeste intotdeauna pe un trecut.

Conteaza sa te impaci cu trecut inainte sa cladesti un viitor. Daca iti curati trecutul si viitorul va fi frumos. Nu lasa un trecut intunecat sa intunece viitorul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.06.2022, 22:09:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabigabriel88 Vezi mesajul
Va salut.
Spuneti-mi si mie va rog frumos ce psalmi sa citesc sau ce rugaciuni pentru ajutor in viata, un loc de munca corect,etc.
Eu zic sa te rogi ca si pana acum pentru ca ai ajuns si tu acolo unde ne duce pe toti actuala stare din lumea de azi. Iisus spune: "In lume necazuri veti avea. Dar indrazniti! Eu am biruit lumea." El nu S-a rugat la Tatal sa-i fie mai usor in viata, nici sa-I trimita in ajutor legiuni de ingeri, din contra, I-a cerut sa Se faca voia Lui stiind ca va fi dat in mainile oamenilor si ca-L vor rastigni.
Asta e Calea pe care ne-a aratat-o El noua.
Eu zic sa citesti vietile sfintilor, ca sa te incurajeze exemplele lor.
Nu poate sa ne fie mai bine decat daca Se face voia Lui pentru ca numai in folosul creatiei si mantuirea ei se face voia Lui.

Observ ca nu ceri un loc de munca, ci un loc de munca corect, deci banuiesc ca ai un loc de munca. Ce e incorect la locul tau de munca?

Citat:
În prealabil postat de gabigabriel88 Vezi mesajul
Ma aflu intro perioada destul de dificila si pur si simplu imi e teama de ziua de maine.
Am tot felul de ganduri, ma framant, singuratate, si nu vad calea spre bine.
Iisus e Calea:
6. Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.(In14,6)
Mai intai trebuie sa definim binele. Cine stabileste ce e bine?
Lumea intreaga e intr-un moment de cumpana radicala si avem nevoie de ajutorul Duhului Sfant, demonstrat de Iisus Hristos.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.06.2022, 01:01:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabigabriel88 Vezi mesajul
Ma aflu intro perioada destul de dificila si pur si simplu imi e teama de ziua de maine.
Am tot felul de ganduri, ma framant, singuratate, si nu vad calea spre bine.
Democrația ne-a adus aici, 32 de ani de dezindustrializare forțată, de aculturalizare prin ministerul Educației și deznaționalizare prin lipsa unor locuri de muncă mai acătării între granițele țării .

Uneori dacă nu găsești de muncă la tine în oraș trebuie să-l schimbi și poate chiar țara, erau rugăciuni către Sfântul Efrem cel Nou.

Locuri de muncă corecte nu prea există, statul încurajează patronii să profite de muncă neplătită, ore suplimentare, practică etc pe spatele angajaților și după să le dea un șut că stau și alții la coadă mai tineri să se angajeze, așa e în capitalism, asta au dictat masele asta au până vor ajunge în groapă, îmi pare rău doar de victimele colaterale care au fost târâte cu forța într-o lume mizerabilă, hrăpăreață și fără nicio fărâmă de empatie sau de morală, pt care nu au nicio vină și pe care nu au proiectat-o ei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.06.2022, 19:47:56
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Smile

Citat:
În prealabil postat de gabigabriel88 Vezi mesajul
Va salut.
Spuneti-mi si mie va rog frumos ce psalmi sa citesc sau ce rugaciuni pentru ajutor in viata, un loc de munca corect,etc.
Ma aflu intro perioada destul de dificila si pur si simplu imi e teama de ziua de maine.
Am tot felul de ganduri, ma framant, singuratate, si nu vad calea spre bine.
Sa te rogi sincer, cu credință, sa ii spui Domnului tot ce ai pe suflet, sa pui în grija Lui toate grijile tale, sa le lași acolo și fa tot ce poți tu mai bine, tot ce tine de tine. EL va avea grija de tine. Dumnezeu nu trece cu vederea nici un suflet care îl cauta sincer și cu credință. Sa îți ajute Dumnezeu!
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.06.2022, 21:51:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu zic sa te rogi ca si pana acum ...
Eu ziceam sa te rogi ca si pana acum fiindca si eu sunt ca tine si vad ca nu sunt sanse si nici sperante pentru un trai mai usor in lume, asa ca, in urma rugaciunilor de pana acum, si tu,rugandu-te ca pana acum ai vazut corect ca politic se inchid toate caile acestei lumi si asta pana la urma nu e chiar asa de rau, ba chiar foarte bine, fiindca nu ne ramane decat Iisus Hristos, iar de asta ar trebui sa ne bucuram, deoarece poate ca asistam la o cercetare din partea Duhului Sfant de a ne vedea starea inimii si hotararea noastra de a ramane mereu pe Cale, nu pe alaturi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare