Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2009, 12:53:22
thefaith thefaith is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2009
Mesaje: 12
Implicit Frecventa

Sunt tanar in credinta si mai ales in ortodoxie.
Am o intrebare:
Daca simti nevoia sa mergi la o biserica - in timpul zilei ai un servici stresant, si simti ca ai nevoie de o gura de liniste, o poti face doar in anumite zile (Joia, Duminica), sau si Martea, Miercurea, etc.

Multumesc,
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2009, 13:01:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]In orice zi, la orice ora.[/COLOR] Bisericile sunt deschise mai tot timpul.

Uneori este de ajuns si [COLOR=darkred]un minut[/COLOR], la sfarsitul unei zile de munca. Intri in biserica, te inchina, stai putin intr'o strana. Multumesti lui Dumnezeu pentru cele randuite si pentru rabdarea de a fi trecut peste cele grele, ceri cele de folos, pomenesti pe cei dragi si pe cei care te supara.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.07.2009, 14:32:32
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu vom putea zice niciodata ca petrecem prea mult timp in biserica, prea mult timp cu Dumnezeu. Poate, prea putin. Iar aceasta putinatate o simtim, mai ales, la nivel existential. De aceea ne rugam, ca sa umplem acest gol. Rugaciunea, insa, nu este conditionata de nimic exterior, ci doar de disponibilitatea noastra interioara, de dorul dupa Dumnezeu, dragostea pentru aproapele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2009, 15:53:21
thefaith thefaith is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2009
Mesaje: 12
Implicit

Multumesc,
Pentru informatii. Ce am constatat eu, este ca la bisericile ortodoxe, nu exista nimeni care sa te indrume, sa iti spuna ce se intampla in fiecare moment. Toata lumea 'stie' :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2009, 16:00:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thefaith Vezi mesajul
Multumesc,
Pentru informatii. Ce am constatat eu, este ca la bisericile ortodoxe, nu exista nimeni care sa te indrume, sa iti spuna ce se intampla in fiecare moment. Toata lumea 'stie' :)
Cine cauta gaseste. Numai sa vrea...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2009, 16:09:31
thefaith thefaith is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2009
Mesaje: 12
Implicit

Cine cauta din toata fiinta lui, gaseste.
Si Google cauta si gaseste. Dar...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.07.2009, 19:15:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da si mie mi se pare la fel si aici pe forum, si in biserica de multe ori.
Toata lumea stie, numai eu nu. Si eu recunosc asta ( ca eu nu stiu) si intreb.
Dar deja ma simt prost, pentru ca am senzatia ca ma aflu in afara lumii, ca am lipsit la o scoala si nu stiu.
Din fericire in biserica ti se spune exact ce ai de facut. Aici discutam mult, dam citate si contrazicem fara sa intelegem deplin ce este in sufletul omului.

Revenind la subiect: da, in tara este avantajul ca te poti duce oricand si oriunde la biserica, si fara slujba. Te duci si te rogi si e bine. Poti chiar sa dai o fuga in timpul serviciului daca ai una aproape si poti (adica iti permite serviciul).
Asa si trebuie sa fie. Numai in strainatate nu-s biserici ortodoxe suficiente.
Un prieten imi spunea odata: mie mi-ar trebui mai mult noaptea biserica deschisa: atunci mi-este rau si nu pot dormi (este suferind) si atunci as avea nevoie sa-mi regasesc linistea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.07.2009, 22:01:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da si mie mi se pare la fel si aici pe forum, si in biserica de multe ori.
Toata lumea stie, numai eu nu. Si eu recunosc asta ( ca eu nu stiu) si intreb.
Dar deja ma simt prost, pentru ca am senzatia ca ma aflu in afara lumii, ca am lipsit la o scoala si nu stiu.
Din fericire in biserica ti se spune exact ce ai de facut. Aici discutam mult, dam citate si contrazicem fara sa intelegem deplin ce este in sufletul omului.

Revenind la subiect: da, in tara este avantajul ca te poti duce oricand si oriunde la biserica, si fara slujba. Te duci si te rogi si e bine. Poti chiar sa dai o fuga in timpul serviciului daca ai una aproape si poti (adica iti permite serviciul).
Asa si trebuie sa fie. Numai in strainatate nu-s biserici ortodoxe suficiente.
Un prieten imi spunea odata: mie mi-ar trebui mai mult noaptea biserica deschisa: atunci mi-este rau si nu pot dormi (este suferind) si atunci as avea nevoie sa-mi regasesc linistea.
Este de admirat câtă perseverență ai și dorință de cunoaștere. Pentru mulți, poate și pentru mine, în anuminte momente pare stresantă perseverența ta, dar este de admirat, pentru că de aceea suntem aici. Avem toți de învățat Sofia, dar poate cel mai mult este a învăța răbdarea, răbdarea cu noi înșine și mai ales cu cei din jurul nostru.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.07.2009, 18:00:22
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thefaith Vezi mesajul
Sunt tanar in credinta si mai ales in ortodoxie.
Am o intrebare:
Daca simti nevoia sa mergi la o biserica - in timpul zilei ai un servici stresant, si simti ca ai nevoie de o gura de liniste, o poti face doar in anumite zile (Joia, Duminica), sau si Martea, Miercurea, etc.

Multumesc,
Daca biserica este in tine poti merge cu sufletul oricand,dar daca nu este in tine,chiar fiind in biserica, esti de fapt afara!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O eroare frecventa Mihnea Dragomir Despre Sfanta Scriptura 24 27.04.2012 12:15:18
Se ia in considerare frecventa pacatelor? Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 9 09.09.2008 08:46:02