Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 15.04.2016, 11:16:53
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Sagrada Familia si Sf. Petru nu sunt catedrale....
Irelevant! Objection overruled! Speta e spatii mari versus spatii mici.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 15.04.2016, 11:26:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Din păcate, doar despre spatiile ortodoxe e vorba.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #83  
Vechi 15.04.2016, 11:27:49
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai io am gasit ceva diferit: ca soarele si luna sunt niste conuri cu partea rotunda in jos, si ca pamantul este un cub!
Păi că sunt conuri cu baza un disc plat e clar, asta ca izvoare, dar sunt învelite în semisfere: de piatră Soarele și respectiv de ghiață Luna, iar că pămîntul e un paralelipiped cu grosimea de 6000km lung de 2x12.500km și lat de 2x8000km și cu anul de 364 de zile sau 365 de zile sau 366 de zile odată la patru ani, sau un cub simbolic, asta e la fel de clar dar la care marginile din dreapta sunt unite cu cele din stînga și cele dinainte cu cele dinapoi. Oricum dacă te iei după soare atunci stînd pe rînd în fiecare din cei doi poli, toată suprafața plată a pămîntului o poți cuprinde în două cercuri tangente cu raza de 4000km și cu lungimea de 2Pi x R=25.000km.

Deci dacă Domnul a binecuvîntat și a învățat și îndrumat poporul de pe cîte un deal sau vale iată ce catedrală uriașă a preferat, înaltă de 2x9000km pînă la apele de deasupra cerurilor, una în care să încapă toată creația, pentru că prin gura Lui a dăruit un Cuvînt universal... valabil.

Rezultă Logic că în cazul CMN spațiile sunt cu mult mai mici. Personal aș fi preferat o CMN de două sau trei ori mai mare... fiindcă e clar că suntem foarte foarte păcătoși, după 42 de ani de comunism naționalist și încă 26 de ani de democrație securistoidă originală, înfiltrată cam peste tot, inclusiv prin...

Last edited by Trimisul; 15.04.2016 at 11:45:55.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 15.04.2016, 11:45:23
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Irelevant! Objection overruled! Speta e spatii mari versus spatii mici.
Desi nu prea cred ca in urma videoclipului, va fi cine stie ce val de pelerinaje pe la schituri si biserici mici, nici ca cei 33 si likerii lor de pe fb vor incepe sa construiasca bisericute mici de lemn.
Dincolo de intentia afisata a celor 33, se poate vedea si altceva. In fond pare ca e vorba de spatii mari ortodoxe versus spatii mari neortodoxe.

Adica lumea e ultra indignata de megalomanie si opulenta trufasa, atribute aplicabile daca e vorba de o biserica ortodoxa, necesara vizibil, mai ales de hram, in schimb, sufera de amnezie si cecitate, ca si cum pe lumea asta n-ar fi si alte lacasuri de cult monumentale, indiferent ca se cheama templu, bazilica, catedrala, dom, moscheee. Sa punem in discutie ca toate bisericile ortodoxe, mai ales in orase, sunt neincapatoare duminica si in sarbatori comparativ cu multe biserici marete din occident, unde merge lumea ca la muzeu, mai mult pt. a-si face poze pentru facebook?

Da’, na, anti-ortodocsii si-au zis ca ar merge propaganda mai bine daca ar fi si un imn national anti-catedrala, ceva in TopTen, usor de retinut si fredonat de toti.

Pana la urma, intelege cineva logica acestui cantat isteric in struna, in faza in care catedrala e pe jumatate construita deja? Sa se sisteze lucrarile, sa se darame ce s-a facut? Sau cum?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 15.04.2016, 11:54:57
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Oare cate spitale s-ar construi/moderniza cu banii de tigari? :)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 15.04.2016, 12:10:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Oare cate spitale s-ar construi/moderniza cu banii de tigari? :)
Tigarile sunt taxate mult, deci se face deja.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 15.04.2016, 12:29:20
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Era un exercitiu de imaginatie individual...nu la nivel de sistem. La nivel de sistem platim la fiecare salariu impozit la CNAS. Astia ce muncesc, desigur. Hipsterii milostivi si mesianici...stiu ei ce e bine pentru omenire...
Reply With Quote
  #88  
Vechi 15.04.2016, 12:31:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Da' oare cum de cei 33 de cantatori smeriti in struna anti-catedrala, n-au citit/vazut documentare despre fabulosul Templu al lui Solomon pe National Geographic sau Discovery? Nici despre Sf. Sophia din Istambul, Basilica Sf. Mormant din Ierusalim, imensele catedrale rusesti etc.?

Oare si daca ar fi fost vorba de o catedrala catolica sau a altei confesiuni s-ar fi indemnat la like-uri atatia smeriti de facebook?
Cei 33, sa nu-si fi amintit oare niciunul, din multele lor turnee de artisti smeriti prin toate capitalele lumii, de imensele catedrale Notre Dame din Paris, Sagrada Familia din Barcelona, Bazilica Sf. Petru din Vatican, Domul din Milano, mai ziceti voi, etc.?

Sau cum? Daca vor ortodocsii sa-si faca o biserica mare ca sa incapa la slujbe, clar, e vorba de megalomanie, opulenta si trufie? Ce sa facem daca suntem multi, si toamna, cand e hramul Sf. Dimitrie Basarabov, ocrotitorul Bucurestiului, merg acolo mii si mii de credinciosi din toata tara. Pana acuma tot afara in frig si ploaie stateau cu zilele si noptile.

S-ar fi gasit oare pe vremea magnificului templu al lui Solomon, 33 de smeriti de genul asta, sa se apuce sa conteste preferintele arhitectonice ale lui Dumnezeu?
Nu stiu daca este potrivit sa le aruncam pe toate in aceeasi oala. Fiecare a fost facuta din anumite motive, de anumite persoane (foarte instarite - familli regale), in anumite conditii etc.
Am putea pune aici si Westminster si St. Paul's Cathedral. Si in acelasi timp si Voronetul, sau Putna, Varatec si etc.

As fi curioasa pentru cine se tin slujbele in aceste locase (cele amintite de Delia). Da, sunt multi vizitatori, sunt considerate obiective turistice.
Dar la slujbele de acolo cine asista zilnic?
Sunt toate foarte frumoase ca arhitectura si decoruri interioare.

Si da, nu conteaza dimensiunea si bogatia, ci exact daca il poti gasi/simti pe Dumnezeu acolo.
In fond pentru asta te duci la biserica. Ca sa-l gasesti pe Dumnezeu si sa comunici cu el.
Si conteaza atmosfera, persoanele si preotii. Mai ales preotii.

Unii se simt mai bine la bisericuta lor mica, altii in biserici somptuoase, altii acasa la ei.
Spunea cineva ca aceasta biserica CMN este facuta pentru a cuprinde 10000 de oameni. Chiar se vor duce vreodata atatia? Si vor fi ei mai grozavi ca cei din biserica de cartier?
Credinta nu are legatura cu dimensiunea si somptuozitatea, ci cu omul si sufletul lui.

Eu am intrebat mai sus de scopul catedralei. Cine ar trebui sa se duca acolo.
Ierarhia BOR se duce la biserica patriarhiei si tot acolo stiu ca slujeste si patriarhul.
Exista catedrale si in alte orase ale tarii. Exista si tot felul de biserici cu arhitecturi care mai de care mai ciudate (sa n-o uitam pe cea cubica).

Problema cu CMN nu este ca se construieste, ca a fost dorita. Poate ii trebuia si Bucurestiului o catedrala, desi exista asa biserici frumoase si patriarhia cu biserica ei.

Problema este aceeasi cu alta constructie mare facuta in alte vremuri si care este si ea inca si acum in discutii pro si contra.

In final oamenii vor alege unde se vor duce sa se roage.
Eu una nu am nimic cu nici o biserica. Sunt unele unde ma simt bine si il gasesc pe Dumnezeu si altele in care nu ma simt bine.
Ma duc si vizitez biserici pe oriunde ajung, de orice confesiune.
Eu ma duc la anumite biserici cand ajung acasa, in tara.
La biserica patriarhiei poate am ajuns o data in viata mea, fiindca imi este foarte peste mana.
N-am inteles bine unde se face CMN, dar tot undeva in zona in care nu ajung.

Mi-as dori sa fie bani si pentru diaspora pentru lacasuri si preoti.

Pe mine ma sperie ceea ce se intampla cu oamenii si credinta, tot mai mult. Si nici cele mai frumoase si somptuoase catedrale nu ii/le va salva.

P.S. Eu am o "problema" cu biserica facuta la Bethleem, la locul nasterii lui Iisus. E mare si frumoasa, dar as fi preferat sa lase alaturi pestera Lui. In biserica aceea eu nu regasesc povestea nasterii Lui.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #89  
Vechi 15.04.2016, 13:33:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pentru ce mai sus atâta risipă de cuvinte?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #90  
Vechi 15.04.2016, 13:40:49
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Toata lumea de zburleste ca de ce se construieste aceasta catedrala, dar de ce aceleasi persoane nu se sesiseaza la fel de sonor ca acusi se ridica moscheea? de ce???
Au murit stramosii nostri pentru credinta si noi ce facem ... ??

Last edited by ioana5760; 15.04.2016 at 13:47:02.
Reply With Quote
Răspunde