Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.04.2010, 16:23:52
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit Petrecerea Sfintelor Pasti

Hristos a inviat!
Cum priviti petrecerea crestineasca a Sfintelor Pasti?
Eu personal, pot spune ca m-am straduit sa petrec cat mai crestineste posibil Sfintele Pasti adica sa particip la Sfintele slujbe, sa petrec zilele in pace sufleteasca , sa incerc sa evit abuzul de mancare( dupa post mancarea de dulce cade cam greu la stomac).
Din pacate, au fost si ani in care am acordat mai multa importanta imbuibarii trupului decat bucuriei sufletesti, ani in care am avut parte de tulburare cauzata de petrecerile zgomotoase, ani in care bucuria pt. Invierea lui Hristos s-a transformat numai intr-o distractie cu prietenii si atat.
Anul acesta am preferat sa raman acasa de Pasti pt. a nu imi risipi bucuria sufleteasca a Invierii in compania unor rude mai ,,neduse la bisericaŽŽ.Ca si in alti ani scenariul era urmatorul: mancare si bautura ,,la greuŽŽ, glume care numai de Pasti nu se potriveau, muzica cu versuri pe masura, injuraturi ( ca de, asa vine vorba).
Ferice de acei care au rude crestine( cu fapta, nu numai cu numele).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.04.2010, 19:49:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Hristos a inviat!
Cum priviti petrecerea crestineasca a Sfintelor Pasti?
Eu personal, pot spune ca m-am straduit sa petrec cat mai crestineste posibil Sfintele Pasti adica sa particip la Sfintele slujbe, sa petrec zilele in pace sufleteasca , sa incerc sa evit abuzul de mancare( dupa post mancarea de dulce cade cam greu la stomac).
Din pacate, au fost si ani in care am acordat mai multa importanta imbuibarii trupului decat bucuriei sufletesti, ani in care am avut parte de tulburare cauzata de petrecerile zgomotoase, ani in care bucuria pt. Invierea lui Hristos s-a transformat numai intr-o distractie cu prietenii si atat.
Anul acesta am preferat sa raman acasa de Pasti pt. a nu imi risipi bucuria sufleteasca a Invierii in compania unor rude mai ,,neduse la bisericaŽŽ.Ca si in alti ani scenariul era urmatorul: mancare si bautura ,,la greuŽŽ, glume care numai de Pasti nu se potriveau, muzica cu versuri pe masura, injuraturi ( ca de, asa vine vorba).
Ferice de acei care au rude crestine( cu fapta, nu numai cu numele).
In general Sfintele Pasti le petrec in familie , cu cat a mai ramas din ea , caci multi am fost , putini am mai ramas dar ne simtim bine impreuna si asta conteaza cel mai mult . " Petrecerea" inseamna si mersul la cimitir , la mormintele celor dragi , mai inseamna si impartitul pachetelor celor mai saraci ca noi , si mai inseamna pelerinaje ceva mai scurte pe la manastiri sau pe la schiturile din jurul Bucurestiului , in rest multa liniste caci de asa ceva am nevoie si spre Slava lui Dumnezeu o am de cate ori o cer in rugaciune . Slava lui dumnezeu pentru toate !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.04.2010, 20:14:59
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Petrecerea este insusi slujba invierii care trebuie ascultata in familie ia la sfarsit impartasindu-ne cu preacuratele taine ale domnului sa venim acasa si sa ne ospatam din bunatatile pregatite dar cu masura....Asa cred eu ca ar trebui sa se petreaca cu adevarat invierea si eu cred ca asa ne vom gasi pacea sufleteasca...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.04.2010, 20:17:39
ano.nim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa parerea mea mai buna cale de a petrece Sfintele Paste nu este decat sa mergem la biserica si cand se termina slujba, toata lumea merge acasa si IMPREUNA CU TOATA FAMILIA se aseaza la masa si pana seara mananca, povestesc, se simt bine
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2011, 22:52:42
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Petrecerea este insusi slujba invierii care trebuie ascultata in familie ia la sfarsit impartasindu-ne cu preacuratele taine ale domnului sa venim acasa si sa ne ospatam din bunatatile pregatite dar cu masura....Asa cred eu ca ar trebui sa se petreaca cu adevarat invierea si eu cred ca asa ne vom gasi pacea sufleteasca...


Slujba Prohodului Mantuitorului din Vinerea Mare e deosebita, inmormantarea celui care si-a dat viata ca noi sa avem viata vesnica; este foarte important ca inainte sa sarbatorim Invierea, sa participam la aceasta slujba si sa aprindem o lumanare ,fredonand macar o strofa din Prohodul Domnului.
Sa ne invredniceasca Dumnezeu sa ne putem curati trupurile si sufletele pana atunci, sa iertam mai mult, sa fim mai ingaduitori cu ceilalti si mai aspri cu noi.

Doamne ajuta!
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."

Last edited by Mia Mia; 08.04.2011 at 22:55:49.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2011, 23:45:46
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Petrecerea Sfintelor Pasti

Cred ca petrecerea Sfintelor Pasti ar trebui s-o facem in fratietate, iertare si iubire. Cred ca aceasta doreste de la noi Domnul Jertfei si al Invierii.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.04.2011, 15:03:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu ma intreb de ce nu mai posteaza Callyo (parca ea era si Jane says?). Avea postari folositoare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.04.2011, 16:24:55
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Îmi place să petrec Paștele în familie, cu cei dragi.Este cea mai frumoasă sărbătoare!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.04.2011, 16:51:27
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Îmi place să petrec Paștele în familie, cu cei dragi.Este cea mai frumoasă sărbătoare!
Pentru mine cea mai frumoasa sarbatoare este Craciunul!
Dar Pastele, ramane cea mai importanta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta ( petrecerea dupa oficierea Tainei Cununiei ) cristiboss56 Nunta 26 06.11.2015 11:12:58
Sfanta Sfintelor si Maica Domnului sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 5 02.06.2010 11:48:09
Postul Sfintelor Pasti assiris Intrebari utilizatori 14 24.02.2010 15:55:49
Data serbarii Sfintelor Pasti ionut Biserica Ortodoxa Romana 4 07.04.2009 11:08:37
Cinstirea sfintelor icoane phradmon Pictura si Sculptura Bisericeasca 9 17.04.2007 20:27:14