Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 31.08.2010, 18:23:44
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
apropo de zile de nastere:tata e nascut o data cu ceausescu,mama o data cu iliescu,eu o data cu guviernu groza!suntem condamnati la comunism!
Hm! Nu ma enerva! Eu sunt nascut in aceeasi zi cu Hitler. Dar si cu Gica Petrescu! Asta nu inseamna ca o sa provoc al treilea, al patrulea si al cincilea razboi mondial (ca nenea Gica, a trait cat sa provoace mai multe razboaie intr-o viata!)
  #142  
Vechi 31.08.2010, 18:28:33
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce bine!

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Hm! Nu ma enerva! Eu sunt nascut in aceeasi zi cu Hitler. Dar si cu Gica Petrescu! Asta nu inseamna ca o sa provoc al treilea, al patrulea si al cincilea razboi mondial (ca nenea Gica, a trait cat sa provoace mai multe razboaie intr-o viata!)
Ce bine ca s-au imprastiat norii, si apare cate un zambet!
  #143  
Vechi 31.08.2010, 18:28:44
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Hm! Nu ma enerva! Eu sunt nascut in aceeasi zi cu Hitler. Dar si cu Gica Petrescu! Asta nu inseamna ca o sa provoc al treilea, al patrulea si al cincilea razboi mondial (ca nenea Gica, a trait cat sa provoace mai multe razboaie intr-o viata!)
draga,nimic nu e intamplator!pune musteata pe mufa si la atac!macar la ala de care am vorbit in privat!privat in sensul de particular,nu de toaleta!
  #144  
Vechi 31.08.2010, 18:37:34
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ce bine ca s-au imprastiat norii, si apare cate un zambet!
Daca ar sti monahul ce ispite il asteapta la manastire, nici unul nu ar mai veni la calugarie. Dar daca ar sti mirenii in ce slava se afla monahul inaintea lui Dumnezeu, inca din lumea aceasta, toti ar veni la calugarie! Conditia este lepadarea de sine. - Arsenie Boca - Margaritare duhovnicesti

Nu ne lasa ei, (duhovnicii mari ai acestui pamant) sa fim cuprinsi de nori si furtuna! Doar ca trebuie sa avem putintica rabdare! Nu-i asa kiralino, draga mea?
  #145  
Vechi 31.08.2010, 18:44:32
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Daca ar sti monahul ce ispite il asteapta la manastire, nici unul nu ar mai veni la calugarie. Dar daca ar sti mirenii in ce slava se afla monahul inaintea lui Dumnezeu, inca din lumea aceasta, toti ar veni la calugarie! Conditia este lepadarea de sine. - Arsenie Boca - Margaritare duhovnicesti

Nu ne lasa ei, (duhovnicii mari ai acestui pamant) sa fim cuprinsi de nori si furtuna! Doar ca trebuie sa avem putintica rabdare! Nu-i asa kiralino, draga mea?
mai o comunista-eu,mai un nazist-tu,si salvam tot forumelul de la inec!
  #146  
Vechi 31.08.2010, 18:46:25
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
draga,nimic nu e intamplator!pune musteata pe mufa si la atac!macar la ala de care am vorbit in privat!privat in sensul de particular,nu de toaleta!
O sa incerc! Promit!! Intr-un fel, inceputul a fost facut cu cateva zile in urma, iar acum incep sa se vada efectele. Nu credeam sa apara atat de repede.
Oameni buni, cand mai mergeti la manastiri, nu neglijati un lucru: pe langa acatistele de 40 de zile pe care le dati, cereti si pentru Psaltire 40 de zile, oricat ar fi de "scump". Efectul este coplesitor. Eu nu stiam, dar stand trei zile printre monahi, am invatat cate ceva!

Doamne-ajuta!
  #147  
Vechi 31.08.2010, 18:51:18
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
O sa incerc! Promit!! Intr-un fel, inceputul a fost facut cu cateva zile in urma, iar acum incep sa se vada efectele. Nu credeam sa apara atat de repede.
Oameni buni, cand mai mergeti la manastiri, nu neglijati un lucru: pe langa acatistele de 40 de zile pe care le dati, cereti si pentru Psaltire 40 de zile, oricat ar fi de "scump". Efectul este coplesitor. Eu nu stiam, dar stand trei zile printre monahi, am invatat cate ceva!

Doamne-ajuta!
In timp ce tu te rugai prin manastiri,cineva visuia ptr tine......e si asta un raspuns....
  #148  
Vechi 31.08.2010, 19:01:58
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit intrebare

@omu bun,merci de informatie,acum lamuriti-ma domne' si cu psaltirea,povesteste putin ca promit ca nu o sa-mi mai pun cenusa-n cap :)
  #149  
Vechi 31.08.2010, 19:06:15
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=kiralina;284063]
Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Pai puteai sa spui simplu: "Pe Parintele Teofil Paraianu, ar fi trebuit sa-l trag de mustati pentru ce mi-a facut si mult timp nu l-am iertat, dar mai tarziu am inteles ca toate vin de la Dumnezeu si mi-a parut rau pentru gandurile mele si vorbele grele la adresa lui! Iarta-ma Parinte Teofile, ca ma mai ia gura pe dinainte! Si pune si pentru mine o vorba buna la Mantuitorul, daca te-ntalnesti cumva cu El pe la vreun bairam!..."


Cristian, scuze de intarziere! Nu vad nici un motiv pentru care sa nu-i trecem pe Parintii nostri dragi, care-au insemnat ceva in viata noastra. Dimpotriva, se pare ca este chiar indicat sa nu-i facem uitati, daca o vorba sau un sfat de-al lor ne-a schimbat intr-un fel sau altul cursul vietii![/
M-a iertat,dragutul,dovada ca mi-a dat o galeata plina cu apa intr-un vis!mi-a dat viata!si il iert,ca e nascut in aceeasi zi cu mama!apropo de zile de nastere:tata e nascut o data cu ceausescu,mama o data cu iliescu,eu o data cu guviernu groza!suntem condamnati la comunism!
si eu in aceeasi zi cu Alexandru Ioan Cuza
  #150  
Vechi 31.08.2010, 19:07:37
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

in manastiri calugarii citesc psaltirea ptr oameni!ori trimiti pomelnicul prin posta si scrii pe pomelnic-psaltire -40 de zile-,ori dai pomelnicul personal!ajuta enorm in probl f grave!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31