Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 25.09.2010, 02:32:46
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
Stii ce gand mi-a mai venit? sa mergi la manastire sa iti citeasca un calugar ceva,dezlegarile facute de calugari sunt mult mai puternice decat cele facute de preoti (dupa cum prea bine stii presupun).
Gandul asta nu-i de la Domnul, soro! Grija mare ca, din dragoste pentru unu, te faci smintitoarea multora si nici pe acela, unu, nu-l zidesti! Nu esti zidar, esti doar un copil ce se joaca cu focul!

Grija mare, nu pentru mine, ci pentru sufletul tau!

Chiar crezi ca foloseste cuiva o lista cu preoti dupa valorile pe care doar fratia ta le intelegi! Sau chiar esti numita de Domnul ca sa faci tu lista? Atunci El ce mai face? Sau chiar crezi ca esti in stare sa dai, cu atata siguranta, verdicte? Eu zic ca ti-ar fi mai bine sa ai grija de sufletul tau si sa lasi "medicina dupa ureche" ca-ti face rau, la suflet! Mergi la spovedit, ca te-ai asezat pe un scaun ce nu ti se cuvine!

Sa nu te sminteasca "tonul"; ti-am vorbit dupa pozitia pe care ti-ai ales-o. Ai vrut sa fii invatator, te cert ca pe-un invatator care spune prostii si nu ca pe un suflet nestiutor!

Iarta-ma si Domnul sa te lumineze!
  #142  
Vechi 25.09.2010, 03:21:40
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catisma Vezi mesajul
Multumim, Părinte.
Draga sora, nu m-am implicat decat tangential sau poate la modul general pe acest subiect concret deoarece nu cred ca este o problema reala, sunt sigur, chiar, de asta. Fratia ta ai o problema si nu o bagatelizez fiindca ar fi o rautate din partea mea, dar modul in care se tot pune problema pe acest topic coroborat cu usurinta in a accepta orice sfat si cu invarsunarea de a gasi aici rezolvarea, ma duce cu gandul la posibilitatea ca problema in sine sa nu fie chiar asa de serioasa.

Adica, rezolvarea este simpla (ca numar de pasi, nu ca efort solicitat):
  • mergi la spovedanie in mod regulat (dar cat mai des) si nu astepta sa gasesti duhovnic pe sf. Ioan Gura de Aur, caci spovedania trebuie facuta in fata lui Hristos prin preotul duhovnic. Prin credinta ta, Domnul iti va descoperi duhovnicul potrivit si-ti va spune si cuvantul cel bun;
  • uneste-te cu Hristos prin Impartasanie, dupa sfatul duhovnicului tau;
  • sfinteste prin preot casa si locul sau locurile unde locuiesti, cat de des iti spune duhovnicul; pentru slujba sfestaniei un preot ajunge, nu trebuie un sobor, cum recomanda cineva!!!
  • fa-ti pravila de rugaciune dar nu oricum, dupa ureche, ca asa zice userul (pr.)X ca este bine ci dupa sfatul duhovnicului tau; pravila aceasta poate include si participarea la rugaciuni diverse in biserica si obliga, sigur, la participarea activa la viata Bisericii;
  • pe langa pravila, nu exclude si posibilitatea sau necesitatea colaborarii cu medicul! Nu oricine apeleaza la medic este nebun "la cap" sau il tradeaza pe Hristos! Ba chiar, daca ai nevoie de sanatate Domnul poate lucra (si o face des) si prin medic, astfel implinindu-ti rugaciunea! Dar fiindca esti crestina, tot duhovnicul iti va explica si despre asta.
  • repeta versetul 6 din Psalmul 117, "Domnul este ajutorul meu, nu mă voi teme de ce-mi va face mie omul.", până ce chiar intelegi ce vrea Psalmistul sa spuna.
  • si, "fii credincioasa, nu necredincioasa"! Pentru cel credincios toate sunt cu putinta.
Aici pe forum uneori parca ma uit la televizor, pe canalul AcasaTV si ma ia groaza cand ma gandesc ca unii crestini poate chiar cred ca se vor vindeca, asa pe la biserici virtuale, iar altii poate chiar cred ca fac bine cand se asaza in postura, mult visata si datatoare de marire, a invatatorului-atoatestiutor!

Iarta-ma ca m-am bagat si eu in treaba asta! Singurul lucru pe care-l putem face, cu adevarat folositor, noi, colegii de pe forum, este sa ne rugam pentru fratia ta; restul, tine de viata reala.

Domnul sa fie cu tine, sora draga!

Last edited by Pr.Gheorghe; 25.09.2010 at 03:37:27.
  #143  
Vechi 25.09.2010, 21:01:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
Chiar la asta ma gandeam si eu ,ca daca rugaciunile tale pt tine insati nu functioneaza,sa ne rugam noi pt tine.Dumnezeu ,Sfintii si ingerul tau pazitor sa te ocroteasca si sa alunge toate relele din jurul tau,pe toti vrajmasii! Stii ce gand mi-a mai venit? sa mergi la manastire sa iti citeasca un calugar ceva,dezlegarile facute de calugari sunt mult mai puternice decat cele facute de preoti (dupa cum prea bine stii presupun).Asta a fost primul meu gand cand ti-am citit postarea:sa mergi si sa stai cateva zile chiar la o manastire,te rog,incearca.Si am auzit ca daca mergi la mormantul parintelui ARsenie Boca ,la manastirea Prislop are o mare putere si se vindeca oamenii.TE rog mergi si tine-ne la curent cu ce s-a intamplat.Doamne ajuta!
PS:sa ne spui numele tau de botez sa ne rugam pt tine!

Harul este acelasi! Dumnezeu lucreaza prin orice preot fie calugar sau mirean importanta e si credinta omului !
  #144  
Vechi 28.09.2010, 21:08:54
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Gandul asta nu-i de la Domnul, soro! Grija mare ca, din dragoste pentru unu, te faci smintitoarea multora si nici pe acela, unu, nu-l zidesti! Nu esti zidar, esti doar un copil ce se joaca cu focul!

Grija mare, nu pentru mine, ci pentru sufletul tau!

Chiar crezi ca foloseste cuiva o lista cu preoti dupa valorile pe care doar fratia ta le intelegi! Sau chiar esti numita de Domnul ca sa faci tu lista? Atunci El ce mai face? Sau chiar crezi ca esti in stare sa dai, cu atata siguranta, verdicte? Eu zic ca ti-ar fi mai bine sa ai grija de sufletul tau si sa lasi "medicina dupa ureche" ca-ti face rau, la suflet! Mergi la spovedit, ca te-ai asezat pe un scaun ce nu ti se cuvine!

Sa nu te sminteasca "tonul"; ti-am vorbit dupa pozitia pe care ti-ai ales-o. Ai vrut sa fii invatator, te cert ca pe-un invatator care spune prostii si nu ca pe un suflet nestiutor!

Iarta-ma si Domnul sa te lumineze!
Pozitia dumitale,parinte,este pur subiectiva!te-ai simtit pe lista!este de hat,hat,stiut,ca monahii au o mai mare putere in rugaciune decat preotii de mir!viata pe care o duc le confera de la sine un mare plus!asa ca daca va simtiti jignit cumva,rezolvati-va problema in alta parte,nu stergeti pe jos cu cei care puncteza niste realitati!
  #145  
Vechi 28.09.2010, 21:51:13
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Pozitia dumitale,parinte,este pur subiectiva!te-ai simtit pe lista!este de hat,hat,stiut,ca monahii au o mai mare putere in rugaciune decat preotii de mir!viata pe care o duc le confera de la sine un mare plus!asa ca daca va simtiti jignit cumva,rezolvati-va problema in alta parte,nu stergeti pe jos cu cei care puncteza niste realitati!
E, io ce sa mai zic!!!

Doamne si Stãpânul vietii mele,
Duhul trândãviei,
al grijii de multe,
al iubirii de stãpânie
si al grãirii în desert nu mi-l da mie!

Iar duhul curãtiei,
al gândului smerit,
al rãbdãrii si al dragostei,
dãruieste-mi mie, slugii Tale!

Asa, Doamne, Împãrate,
dãruieste-mi ca sã-mi vãd greselile mele
si sã nu osândesc pe fratele meu,
cã binecuvântat esti în vecii vecilor.

Amin.
  #146  
Vechi 29.09.2010, 01:38:16
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

no,asheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!
  #147  
Vechi 29.09.2010, 10:12:06
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Harul este acelasi! Dumnezeu lucreaza prin orice preot fie calugar sau mirean importanta e si credinta omului !
e adevarat ca Sfintele Taine sunt valabile savarsite de orice preot, insa conteaza si harismele personale ale preotului. Caci preotul care se curateste (II Timotei 2,21) pentru sfintenie, din ce in ce mai mult, primeste si mai multa putere si Duh Sfant de la Hristos Dumnezeu pentru a ajuta Sfanta Sa Biserica.
  #148  
Vechi 29.09.2010, 13:10:35
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
no,asheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!
Zice Ecclesiastul: "Și eu m-am silit și inima mea a cercetat și a urmărit știința și înțelepciunea și buna chibzuială și mi-am dat seama că răutatea este o nebunie, iar prostia este zănatică răutate.". Incearca sa intelegi!
Sa nu crezi cumva ca-ti dau dreptate in afirmatia ca preotii de manastire (sau poate doar calugarii!!!) sunt mai "buni" in fata Domnului decat pretii de mir. Mai, ce nebunie! De ce crezi ca in "jertfa" sta placerea lui Dumnezeu? De "duhul umilit" ai auzit vorbindu-se? Iar ca preotia preotului de mir este afacere mercantila si nu jertfa la Dumnezeu, ptiu drace, orice calugar te-ar stuchi de i-ai zice asta! Tu esti femeie, banuiesc! Daca eu zic ca femeile sunt mai proaste decat barbatii si mai rele si mai, de ce nu?, mai urate, ce-ai zice despre mine? Ori este nebun, ori este gay, ori este doar misogin (tot nebun,adica).

Cand arunci cu "generalisme" nu te astepta sa fie toata lumea de acord! Iar despre acest "generalism", cu toti preotii de mir mai pacatosi decat orice calugar, iarta-ma, dar eu nu pot sa zic despre o persoana cu astfel de conceptii decat ca: ori este "dusa" si vorbeste gura fara ea, ori lasa sa iasa la iveala frustrari personale, cauzate in timp de cine stie ce situatii, ori nu este ortodoxa (sau chiar de este) si urmareste doar galceva si dezbinarea in Biserica. Inclin sa cred ca fratia ta nu esti in nici una dintre categoriile acestea, nu? Esti doar un crestin autentic, dornic de rai si care cauta cei mai buni indrumatori, fara sa-i batjocoreasca pe cei pe care inca nu-i stie, fie ei mireni sau calugari!

Domnul pacii si al iubirii cu tine!
  #149  
Vechi 29.09.2010, 20:53:16
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Zice Ecclesiastul: "Și eu m-am silit și inima mea a cercetat și a urmărit știința și înțelepciunea și buna chibzuială și mi-am dat seama că răutatea este o nebunie, iar prostia este zănatică răutate.". Incearca sa intelegi!
Sa nu crezi cumva ca-ti dau dreptate in afirmatia ca preotii de manastire (sau poate doar calugarii!!!) sunt mai "buni" in fata Domnului decat pretii de mir. Mai, ce nebunie! De ce crezi ca in "jertfa" sta placerea lui Dumnezeu? De "duhul umilit" ai auzit vorbindu-se? Iar ca preotia preotului de mir este afacere mercantila si nu jertfa la Dumnezeu, ptiu drace, orice calugar te-ar stuchi de i-ai zice asta! Tu esti femeie, banuiesc! Daca eu zic ca femeile sunt mai proaste decat barbatii si mai rele si mai, de ce nu?, mai urate, ce-ai zice despre mine? Ori este nebun, ori este gay, ori este doar misogin (tot nebun,adica).

Cand arunci cu "generalisme" nu te astepta sa fie toata lumea de acord! Iar despre acest "generalism", cu toti preotii de mir mai pacatosi decat orice calugar, iarta-ma, dar eu nu pot sa zic despre o persoana cu astfel de conceptii decat ca: ori este "dusa" si vorbeste gura fara ea, ori lasa sa iasa la iveala frustrari personale, cauzate in timp de cine stie ce situatii, ori nu este ortodoxa (sau chiar de este) si urmareste doar galceva si dezbinarea in Biserica. Inclin sa cred ca fratia ta nu esti in nici una dintre categoriile acestea, nu? Esti doar un crestin autentic, dornic de rai si care cauta cei mai buni indrumatori, fara sa-i batjocoreasca pe cei pe care inca nu-i stie, fie ei mireni sau calugari!

Domnul pacii si al iubirii cu tine!
No,parinte,io ti bat!nu arunca pisica in ograda mea,uita-te putin in a ta!cand am afirmat sau insinuat cele insirate de matale?am spus doar ca monahii sunt teoretic,mai puternici in ruga decat preotii de mir!iti dau un exemplu:daca ar veni catisma sa va roage sa ii cititi niste Molifte ale lui Vasile cel Mare,si asta ar insemna ca automat dracul ce o chinuie noaptea sa parcheze in ograda domniei tale,i-ati face dezlegarile?preotii de mir ar face aceste rugi?cu siguranta nu,decat daca sunt inconstienti,nu vrednici.calugarii sunt mai dispusi sa duca astfel de lupte,sunt mai pregatiti si nu au familii.la asta m-am referit si eu si cealalta persoana cand afirmam ca nu se compara rugaciunea unui calugar cu a unui preot de mir!eu nu mi-am gasit leacul la cei cateva zeci de preoti de mir consultati,m-au salvat 3 calugari!no?
  #150  
Vechi 29.09.2010, 21:17:20
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
No,parinte,io ti bat!nu arunca pisica in ograda mea,uita-te putin in a ta!cand am afirmat sau insinuat cele insirate de matale?am spus doar ca monahii sunt teoretic,mai puternici in ruga decat preotii de mir!iti dau un exemplu:daca ar veni catisma sa va roage sa ii cititi niste Molifte ale lui Vasile cel Mare,si asta ar insemna ca automat dracul ce o chinuie noaptea sa parcheze in ograda domniei tale,i-ati face dezlegarile?preotii de mir ar face aceste rugi?cu siguranta nu,decat daca sunt inconstienti,nu vrednici.calugarii sunt mai dispusi sa duca astfel de lupte,sunt mai pregatiti si nu au familii.la asta m-am referit si eu si cealalta persoana cand afirmam ca nu se compara rugaciunea unui calugar cu a unui preot de mir!eu nu mi-am gasit leacul la cei cateva zeci de preoti de mir consultati,m-au salvat 3 calugari!no?
Ai duh strain de ortodoxie, soro! Vino, rogu-te pe la mine la parohie poate scapi de el!

Iar despre Molitfele Sfantului Vasile citeste ce am spus pe aici, acum ceva timp si sa stii ca eu chiar cred in ceea ce spun! Pe verificate, din mila Domnului!

Daca dumneata ai patit ceva, bun sau rau, de ce oare toti ceilalti trebuie sa credem ca ceea ce spui dumneata de acum este si adevarat la modul general? Ce se-ntampla cu toti crestinii care nu ajung pe la manastire? Nu au folos, nu-i asa? Ca doar asa ai promulgat fratia ta ca trebuie sa fie!

Iar de bataie, nu mi-i teama, dar Domnului o sa-i placa? Ca poate si eu sunt sluga lui, cine stie, chiar de fratia ta ai doua vase mari in care pui pe preoti: unu de cinste, in care-i asezi pe cei ce-ti plac si unu de necinste in care ii bagi, cu forta, pe toti ceilalti!

Daca eu, preotul Gheorghe (pacatos, dealfel, la Domnul) nu mai trebuie sa mai fac Sfanta Liturghie, striga, soro, in gura mare motivele ca sa auda tot poporul si sa iau si eu aminte! Daca nu o faci, de ce oare? Ori nu ai dovezi, deci nu ma cunosti deajuns (dar Domnul ma cunoaste!!!) si tot asa nu cunosti nici pe multi alti preoti de mir si nici pe toti ieromonahii, ori nu esti in masura sa ma condamni fratia ta, fiindca nu sunt sluga ta si ti-i frica! Daca tot ma batjocoresti (eu am sa fac smerenie cat pot si am sa incerc sa fiu bland, ba chiar sa tac), se vede ca esti tare invartosata spre rau si inca nu ti-ai gasit leacul! Mai cauta, nu in preot, ci in tine buba, ca acolo este! Nu crezi? Eu, preotul, ti-am spus: o data, de doua ori, de trei ori, dar acum gata; ce-i mai mult de la diavol este! Du-te de la mine si fie tie dupa inima ta!

P.S. Cu cineva din preajma fratiei tale Domnul ma trimite sa ma-ntalnesc vineri (de vineri)! Doamne-ajuta!

Last edited by Pr.Gheorghe; 29.09.2010 at 21:32:22.
Subiect închis

Tags
chinuiri de la diavol, farmece, părintele argatu, privare de somn, vraji



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vraji si necazuri de la diavol. Povestea mea (2) Catisma Vrajitoria 54 06.11.2017 02:34:18
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 11:49:26
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 20:06:43
Despre vraji -parintele Argatu idealist Vrajitoria 1 14.05.2010 12:57:13