Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.12.2010, 22:22:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul



Patriarhul Serbiei, Irineu, aduce jertfa alaturi de jidovi in celebrarea Hanuka. Conform Canoanelor trebuie afurisit


Spuna om cu suflet cum putem respecta parerile celorlalti cand vedem de ce sunt in stare unii! Si nu oricine.

Sa nu spunem nimic, fiindca nu suntem sfinti?
Pai, doamna militanta, in cazul asta ar trebui sa afurisim tot Vechiul Testament care-i 99.9% evreiesc.
Cam greu, nu crezi?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.12.2010, 22:34:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit stimabilului grijuliu !

Din toata inima si cu toata dragostea iubitului frate corifeu ii dedic un catren obtinut prin parafrazarea lui Pastorel Teodoreanu :


Cu mintea slaba ravasita,
Nu intelegi decit ce vrei,
Iara credinta-ti subrezita,
Iti este tie un temei !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #63  
Vechi 12.12.2010, 00:07:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Povestea asta cu dragostea, recunosc ca nu o prea inteleg. Caci de la vorba la fapta e o cale lunga... Am vazut ca se vorbeste despre drepturile omului pe o parte, in timp ce pe alta parte acestea se incalca grosolan. Apoi cuvantul ,, dragoste'' a fost preluat cu entuziasm de catre ecumenisti, dar observ cum tocmai ei ii prigonesc pe cei care nu le impartasesc parerile...
Pai nu cred ca ti se cere sa treci marea inot.E suficient sa raspunzi frumos ceea ce ai de spus. Aceasta e dragostea. Ce e rau in asta? Sau vorbind pe logica inversa, a jigni si a critica prea aspru,indica lipsa dragostei. E suficient sa zici parerea ta ,si nu sa ii arati celuilalt cat de mult greseste el. E suficient sa afirmi adevarul tau,nu mai trebuie si sa negi cu vehementa gresala celuilalt. Cine suporta gresala celuilalt ,oricat ar fi acesta de mare,si nu il jigneste si il dispretuieste ,acela va avea inima curatita ,si vorbele sale,vor avea,in afara de multa cunoastere,si harul necesar.
Sunt 2..3 oameni aici pe forum care cum scriu ceva, sunt placuti tuturor ,pentru ca ei nu jignesc niciodata pe nimeni .Daca aceasta dragoste mai este impletita si cu cunostintele corespunzatoare , acest om va indrepta pe ceilalti. Iar nu cei care au multime de cunostinte ,dar la tot pasul jignesc si desconsidera pe ceilalti,indiferent ca acestia sunt cei mai mari eretici. Oricum am lua-o ,inima omului se vede de la primele cuvinte.
Purtati un dialog civilizat,fara ca sa fie din cauza aceasta mai putin ferm.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 12.12.2010, 00:57:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pai, doamna militanta, in cazul asta ar trebui sa afurisim tot Vechiul Testament care-i 99.9% evreiesc.
Cam greu, nu crezi?
Nu greu, ci imposibil. Motivul il gasim in Epistola catre romani, pe care va invit sa o recititi.

25. Pentru că nu voiesc, fraților, ca voi să nu știți taina aceasta, ca să nu vă socotiți pe voi înșivă înțelepți; că împietrirea s-a făcut lui Israel în parte, până ce va intra tot numărul neamurilor.
26. Și astfel întregul Israel se va mântui, precum este scris: "Din Sion va veni Izbăvitorul și va îndepărta nelegiuirile de la Iacov;
27. Și acesta este legământul Meu cu ei, când voi ridica păcatele lor".
28. Cât privește Evanghelia, ei sunt vrăjmași din pricina voastră, dar cu privire la alegere ei sunt iubiți, din cauza părinților.
29. Căci darurile și chemarea lui Dumnezeu nu se pot lua înapoi.
30. După cum voi, cândva, n-ați ascultat de Dumnezeu, dar acum ați fost miluiți prin neascultarea acestora,
31. Tot așa și aceștia n-au ascultat acum, ca, prin mila către voi, să fie miluiți și ei acum. (Romani,11)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 12.12.2010, 13:40:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Predica lui Pavel in Tesalonic. Dorinta lui Pavel de a vizita din nou Biserica Tesalonicului.

  • 1. Fiindca voi insiva, fratilor, stiti ca venirea noastra la voi n'a fost zadarnica;
  • 2. dimpotriva, dupa ce mai intai am patimit si am fost ocarati in Filipi, asa cum o stiti, am indraznit intru Dumnezeul nostru sa graim catre voi, in multa lupta, Evanghelia lui Dumnezeu.
  • 3. Pentru ca indemnul 1 nu venea din ratacire, nici din necuratie, nici din viclesug,
  • 4. ci asa cum am fost noi socotiti de Dumnezeu vrednici sa ni se incredinteze Evanghelia, asa si graim, nu sa placem oamenilor, ci lui Dumnezeu Care ne incearca inimile.
  • 5. Caci niciodata n'am folosit cuvinte de lingusire, dupa cum stiti, nici vreo perdea 2 pentru pofta de castig - Dumnezeu e martor -,
  • 6. nici n'am cautat slava de la oameni - nici de la voi, nici de la altii -, desi, ca apostoli ai lui Hristos, puteam sa atarnam greu 3.
  • 7. Dimpotriva, noi am fost blanzi in mijlocul vostru. Asa cum o doica isi ingrijeste 4 pe propriii sai copii,
  • 8. tot astfel noi, in fierbintele nostru dor, eram bucurosi sa va dam nu numai Evanghelia lui Dumnezeu, dar chiar si sufletele noastre, fiindca ne-ati cazut cu drag.
  • 9. Voi va aduceti aminte, fratilor, de munca si de osteneala noastra: lucrand zi si noapte, ca sa nu-i fim povara cuiva dintre voi, asa v'am propovaduit Evanghelia lui Dumnezeu.
  • 10. Voi sunteti martori, si Dumnezeu, cu cata sfintenie si cu cata dreptate si cu cata neprihanire ne-am purtat intre voi, cei credinciosi.
  • 11. Dupa cum stiti, ca un parinte pe copiii sai, pe fiecare din voi v'am indemnat si v'am incurajat si v'am indatorat
  • 12. sa umblati in chip vrednic de Dumnezeu Care va cheama in imparatia Sa si'n slava Sa.
  • 13. De aceea si noi ne'ncetat Ii multumim lui Dumnezeu ca voi, primind cuvantul lui Dumnezeu pe care l-ati auzit de la noi, nu ca pe un cuvant al oamenilor l-ati primit, ci potrivit cu ceea ce este el intr'adevar, ca pe un cuvant al lui Dumnezeu, care si lucreaza intru voi, cei ce credeti.
  • 14. Ca voi, fratilor, v'ati facut urmatori Bisericilor lui Dumnezeu care sunt in Iudeea intru Hristos Iisus, fiindca si voi ati indurat de la cei de un neam cu voi aceleasi [suferinte] ca si ele de la Iudei,
  • 15. cei ce si pe Domnul Iisus L-au omorat precum pe profeti, iar pe noi ne-au prigonit; si neplacuti Ii sunt lui Dumnezeu si potrivnici le sunt tuturor oamenilor,
  • 16. pentru ca ne'mpiedica sa le vorbim neamurilor ca ele sa se mantuiasca - asa ca ei intotdeauna sa puna varf pacatelor lor. Dar la urma a ajuns peste ei mania lui Dumnezeu.
  • 17. Iar noi, fratilor, fiind pentru o vreme despartiti de voi - cu fata, nu cu inima -, cu mare dor ne-am sarguit sa va vedem fata.
  • 18. De aceea am vrut sa venim la voi - adica eu, Pavel, si nu o data -, dar ne-a impiedicat Satana.
  • 19. Caci care este nadejdea noastra, bucuria noastra, cununa laudei noastre - daca nu voi - inaintea Domnului nostru Iisus la venirea Sa?
  • 20. Da, voi sunteti slava noastra si bucuria!

Reply With Quote
  #66  
Vechi 12.12.2010, 13:43:51
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
salve codana,
Ai tu oare curajul sa-ti aperi credinta cu sabia-n mina si sa nu lasi loc de toleranta pe ceva ce este la urma urmei scris de mina omeneasca chiar si daca pe alocuri sunt si influiente superioare de gindire?

Ne-a lasat oare Dumnezeu ceva scris de mina lui Hristos? in afara de citeva semne facute cu degetul pe nisip?
Deci daca DIRECT de la Dumnezeu nu aveom nici o frintura de cuvint ci doar prin filtre omenesti, sa lasam loc indoielii pina ce reusim sa VERIFICAM OMENESTE cele spuse! in realitate nu in vise
andrei,dar oare cei ce au pretentia ca sunt evoluati vor veni sa-mi ia gatul la propriu,pentru a-mi pedepsi credinta?referitor la toleranta,daca in aritmetica noastra, 1+1=2,poti fi cumva tolerant cu cineva care spune ca este egal cu 3,4,5etc.?
direct de la dumnezeu,scris cu mana sa in piatra, avem tablele legii(cele 10 porunci)care sunt vesnice,parerea me.
cateva intrebari:frumos?,urat?,greu?,usor?,bun?,rau?,se explica dar pot avea acelasi numitor comun?ce-i bun ptr.mine este obligatoriu bun si ptr.tine?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #67  
Vechi 12.12.2010, 13:58:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

  • 1. Stapanilor, dati-le robilor vostri ce este drept si potrivit, stiind ca si voi aveti Stapan in ceruri 1.

  • 2. Staruiti in rugaciune, priveghind in ea cu multumire,

  • 3. rugandu-va totodata si pentru noi, ca Dumnezeu sa-i deschida cuvantului nostru o usa spre a grai taina lui Hristos pentru care sunt eu in lanturi,

  • 4. ca s'o arat asa cum trebuie sa graiesc.

  • 5. Umblati cu intelepciune fata de cei ce sunt in afara 2, rascumparand vremea 3.

  • 6. Cuvantul vostru sa fie'ntotdeauna placut, dres cu sare, ca sa stiti cum trebuie sa-i raspundeti fiecaruia.

  • 7. Toate cate ma privesc pe mine vi le va face cunoscute Tihic, iubitul frate si slujitor credincios si impreuna-ostenitor intru Domnul.

  • 8. Anume pentru aceasta l-am trimis, ca sa stiti cum ne aflam si ca sa va mangaie inimile,

  • 9. impreuna cu Onisim, credinciosul si iubitul frate, care este dintre voi 4; ei vi le vor face cunoscute pe toate cele de aici.

  • 10. Va imbratiseaza Aristarh 5, cel intemnitat impreuna cu mine; si Marcu 6, varul lui Barnaba - in privinta caruia ati primit porunci; daca vine la voi, primiti-l;

  • 11. si Isus cel numit Iustus 7. Acestia sunt singurii dintre cei taiati imprejur care au lucrat impreuna cu mine pentru imparatia lui Dumnezeu; ei mi-au fost incurajare.
  • 12. Va imbratiseaza Epafras 8, care este dintre voi; rob al lui Iisus Hristos, el pururea se lupta pentru voi in rugaciunile sale 9, ca sa stati desavarsiti si'ntru totul sa pliniti voia lui Dumnezeu.

  • 13. Caci marturisesc eu despre el ca multa osteneala-si ia pentru voi si pentru cei din Laodiceea si din Ierapole 10.
  • 14. Va imbratiseaza Luca 11, doctorul cel iubit, precum si Dimas 12.

  • 15. Imbratisati pe fratii din Laodiceea si pe Nimfas si Biserica din casa lui 13.
  • 16. Si dupa ce scrisoarea aceasta se va citi la voi, faceti in asa fel ca ea sa fie citita si in Biserica Laodiceenilor; iar pe cea din Laodiceea 14 s'o cititi si voi.
  • 17. Si spuneti-i lui Arhip 15: Ia seama la slujba pe care ai primit-o intru Domnul, ca s'o implinesti.

  • 18. Salutarea, cu mana mea, a lui Pavel. Aduceti-va aminte de lanturile mele. Harul fie cu voi! Amin.

Reply With Quote
  #68  
Vechi 12.12.2010, 14:27:18
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit @victoria 2005

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Nu foloseste nimanui aceasta smerenie fortzata.Nici macar dumneavoastra (apropos, cand vrei sa-ti etalezi politetea, nu abreviezi apelativele).
Nu m-ati necajit absolut deloc/,ma necajeste un pic guvernul boc,/dar sper sa faca odata poc!
O seara binecuvantata!
Din prinosul inimii graieste gura.Limba este o sabie cu doua taisuri.Ascute-o ca sa fie osanditoarea pacatelor tale,si nu o indrepta impotriva fratilor,ca sa le faci rau.Iata de ce Dumnezeu a asezat limba in spatele buzelor si zidului dublu al dintilor:ca sa nu vorbeasca orice si oricand.Marile rele se fac din usurinta cu care vorbim,pe cand cele bune izvorasc din chibzuinta in vorbire(vorbesti de falsa smerenie?).De multe ori,tacerea e mai de folos decat vorba,asa cum in anumite cazuri e mai folositor sa deschidem gura decat sa tacem.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 12.12.2010, 14:44:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pai, doamna militanta, in cazul asta ar trebui sa afurisim tot Vechiul Testament care-i 99.9% evreiesc.
Cam greu, nu crezi?
Eu cred ca Mantuitorul a venit cu un rost. Ne-a dat Noul Testament si la acesta trebuie sa ne raportam. Nu cred ca e corect sa facem abstractie de Noul Testament si de

Fagaduinta venirii Domnului.


  • 1. Iubitilor, aceasta este acum a doua epistola pe care v'o scriu; in amandoua va trezesc in amintire 1 judecata limpede,

  • 2. ca sa va aduceti aminte de cuvintele cele mai'nainte graite de sfintii profeti si de porunca Domnului si Mantuitorului, data prin apostolii vostri.

  • 3. Mai intai pe aceasta trebuie s'o stiti: ca'n zilele cele de apoi vor veni cu batjocura batjocoritori care vor trai dupa poftele lor

  • 4. si vor zice: Unde este fagaduinta venirii "Lui"? ca de cand au adormit parintii 2, toate raman asa ca de la'nceputul zidirii...

  • 5. Fiindca ei se fac a nu sti ca, la cuvantul Domnului, cerurile erau de demult si ca pamantul s'a inchegat din apa si prin apa,

  • 6. ca prin ele 3 a pierit lumea de atunci, inecata de apa.

  • 7. Cat despre cerurile si pamantul de acum, ele prin acelasi cuvant sunt tinute si pastrate pentru focul din Ziua Judecatii si a pieirii oamenilor necredinciosi.

  • 8. Dar pe aceasta una sa n'o uitati, iubitilor: o singura zi inaintea Domnului este ca o mie de ani, si o mie de ani ca o singura zi 4.

  • 9. Domnul nu intarzie cu fagaduinta Sa, dupa cum socotesc unii ca e intarziere, ci indelung-rabda pentru voi, nevrand El ca vreunul sa piara, ci ca toti sa ajunga la pocainta.

  • 10. Dar Ziua Domnului va veni ca un fur, cand cerurile vor pieri cu vuiet mare, stihiile arzand se vor desface si pamantul si lucrurile de pe el se vor mistui.

  • 11. Daca acestea toate astfel se vor desfiinta, cat de mare e trebuinta ca voi sa umblati intru viata sfanta si'n cucernicie,
  • 12. asteptand si grabind venirea Zilei Domnului, din pricina careia cerurile, luand foc, se vor nimici, iar stihiile, aprinse, se vor topi!

  • 13. Dar noi, potrivit fagaduintelor Lui, asteptam ceruri noi si pamant nou, in care locuieste dreptatea.

  • 14. Pentru aceea, iubitilor, de vreme ce voi pe acestea le asteptati, straduiti-va sa fiti aflati de El fara prihana si fara vina, in pace,

  • 15. iar indelunga-rabdarea Domnului nostru socotiti-o mantuire, asa cum si iubitul nostru frate Pavel v'a scris dupa intelepciunea data lui,

  • 16. cum vorbeste el despre toate acestea in epistolele sale, in care sunt unele lucruri cu anevoie de inteles, pe care cei nestiutori si neintariti le rastalmacesc - ca si pe celelalte Scripturi - spre a lor pierzare.
  • 17. Asadar, iubitilor, cunoscandu-le voi de mai'nainte pe acestea, paziti-va ca nu cumva, tarati de ratacirea nelegiuitilor, sa cadeti din intarirea voastra.
  • 18. ci cresteti in harul si'n cunoasterea Domnului nostru si Mantuitorului Iisus Hristos. Lui fie-I slava: si acum, si'n ziua veacului 5! Amin.
Apostolul Petru
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci? Florin-Ionut Umanitare 60 09.02.2011 19:58:11
parerile ortdocsilor despre BOR MariaB Biserica Romano-Catolica 70 14.10.2010 23:18:47
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22
Suntem straini in ochii si inimile celorlalti costel Generalitati 8 23.12.2009 20:10:34
re: pisi si celorlalti Catalinddm Generalitati 3 04.06.2008 23:55:10