Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.02.2011, 13:20:20
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Daca ai urmari ce se scrie, nu ai mai continua.
????? care e problema ta ????? ai impresia ca acuz pe cineva ? poate nu prea ti-e clar ce am scris, nu acuz absolut pe nimeni, nu sunt DELOC impotriva celor care dau bani la biserica, foarte bine ca dau, bravo lor, si eu dau cand pot. de ce sa nu dam, daca putem, este chiar foarte bine. am zis doar ca ar fi bine ca cei care nu pot da, din motive financiare, sa nu fie exclusi de la nici un fel de slujba. atat... in rest, stai in banca ta, decat sa scrii comentarii de prisos. omul e liber sa isi zica parerea nu ?

Last edited by Mirela0110; 18.02.2011 at 13:26:54.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.02.2011, 13:28:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
????? care e problema ta ????? ai impresia ca acuz pe cineva ? poate nu prea ti-e clar ce am scris, nu acuz absolut pe nimeni, nu sunt DELOC impotriva celor care dau bani la biserica, foarte bine ca dau, bravo lor, si eu dau cand pot. de ce sa nu dam, daca putem, este chiar foarte bine. am zis doar ca cei care nu pot da, din motive financiare, sa nu fie exclusi de la nici un fel de slujba. atat... in rest, stai in banca ta, decat sa scrii comentarii de prisos. omul e liber sa isi zica parerea nu ?
Cunosti cazuri, te bazezi püe ceva concret cand faci referire la astfel de situatii?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.02.2011, 14:15:45
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cunosti cazuri, te bazezi püe ceva concret cand faci referire la astfel de situatii?
in afara reportajului, in care un preot, filmat cu camera ascunsa, a refuzat sa boteze un copil, din cauza ca presupusii parinti nu au bani, si ca sa nu mai sara nimeni, mentionez ca nu il judec, cine stie ce gandea, cine stie ce fel de datorii are, cine stie motivul pentru care a refuzat, sunt atatea cazuri.

din moment ce pe usile la unele manastiri este taxa de intrare, nu inseamna ca unul care nu are bani de dat la intrare este eliminat? si sa fie clar ca nici asta nu judec, ca bineinteles, ca si manastirile au cheltuile lor, lumina, intretinere, etc, dar astea consider ca ar trebui sa fie platite din donatiile oamenilor, daca statul tot nu plateste, din cate am inteles din discutiile de pana acum, nu din taxa de intrare, pentru ca in general omul care are un ban , cand vine la manastire pune un pomelnic si da ceva. poate sunt care nu au bani dar vor sa intre sa se inchine la vreo icoana facatoare de minuni.

sau cand am inmormantat-o anul trecut pe mama mea, mi s-a cerut la biserica taxa de un milion, apoi la capela taxa de vreo 500 de mii parca, iar omul care vindea lumanari chiar a mentionat ca in afara de taxele astea, la preot se da atata , la dascal se da atata si la clopotar si apoi a zis ca el e si clopotarul se da atata, la gropari atata. pe mine nu m-a deranjat, eu am dat cat mi s-a cerut, pentru ca am avut de unde da, dar daca vine unul sarac care e vai si amar de capul lui, sa isi inmormanteze pe nu stiu care, iaca se sperie ca nu are bani si fuge. bineinteles, se imprumuta, se mai face cheta, se mai aduna bani din mila tot a oamenilor, ca doar nu a ramas nimeni neingropat, dar e mai rau pentru el. si cauta un preot care sa ii inmormanteze mortul, fara sa ii ceara bani. de asta am si zis ca e bine ca exista preoti care fac si slujbe pe gratis, sau na, nu cer bani in mod expres.. si sa tot existe.

inca o data, nu sunt absolut deloc impotriva celor care dau bani la biserica, Doamne fereste, foarte bine, sa tot fie oameni care sa dea, dar ar fi bine ca banii dati la biserica sa fie ca o chestie voluntara, nu impusa. oamenii in general dau, si sunt oameni care fac donatii foarte mari, si bravo lor, sa tot existe asa oameni, dar unu (poate din zece mii, dar iaca exista si el) care nu are de unde da ce face? nu se poate casatori, nu poate sa isi boteze copilul, nu isi poate inmormanta ruda, doar daca se bazeaza , si ar fi si rezultat, pe mila si pomana oamenilor, care il pot ajuta sa stranga bani, sau mai rau, nu mai calca pe la biserica ca se simte cu musca pe caciula ca nu a dat cotizatia si ca il arata lumea cu degetul, sau chiar trage preotul de el, vezi ca nu ai dat cotizatia care iti corespunde, cum i s-a intamplat unei cunostiinte, care chiar nu avea de unde sa dea bani.

sunt doar impotriva banilor dati de oameni in spitale la doctori.

Last edited by Mirela0110; 18.02.2011 at 14:53:26.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.02.2011, 20:19:40
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În parohiile catolice (indiferent de ritul răsăritean sau apusean) prin "zeciuială" (sau "simbrie") se înțelege azi 1 % din venitul brut. Pe vremuri, erau poate 10 %, pe când Biserica se ocupa de finanțarea școlilor, facultăților, a fântânilor și locurilor de adăstat pentru pelerini, a drumurilor de pelerinaj. Astăzi, când statul a preluat toate aceste cheltuieli, grevând oamenii și cu un impozit corespunzător, Biserica se limitează la a percepe impozitul ei de 1 %. Și care, împreună cu cheta (obolul) ajunge, dacă este plătit de enoriași, fără să mai fie nevoie de taxe.
Eu nu stiu ca vreodata in Biserica rasariteana sa fi existat zeciuiala propriu-zisa, adica sa dea fiecare 10 % din cat castiga, fiindca in Biserica exista alta procedura inca din timpul apostolilor.
In unele parohii ortodoxe din SUA (grecesti, rusesti) am impresia ca s-a cam vrut sa se procedeze astfel, cu "taxarea" a 10 %, dar nu mai stiu daca au avut succes sau nu _ oricum procedau impotriva canoanelor si randuielilor Bisericii.

1 % din venitul brut ziceti ? Ar fi bun si asa... fata de 30-40 de lei an / familie, 1 % tot ar fi ceva mai mult... dar in BO nu se cere contributia in procente din venitul lunar (anual), ci o suma fixa, care si aceea reprezinta un plafon maxim _ adica, daca n-are omul sa dea 50 sau 70 sau 100 de lei, da cat poate.
Sigur ca exista si preoti mai inflexibili, care fac caz mare de aceasta contributie anuala, care la o inmormantare le reproseaza celor din familia mortului ca nu au platiit de nu stiu cand... eh, pacatele lor... are cine sa-i judece.

Am vorbit chiar azi cu preotul acela "interceptat" la Meteora si mi-a spus ca vaduvele / vaduvii din parohia lui platesc jumatate din contributia stabilita.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
spaga in spitale :obicei "crestinesc" roxanapopa70 Reguli generale de utilizare a forumului 88 02.04.2012 23:25:10
Romania. 18300 de biserici, 425 de spitale . cocacoc Generalitati 341 04.09.2010 12:03:49