Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.03.2012, 16:43:36
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Refuz sa cred ca exista o unitate de masura a puterii rugaciunii. Puterea ei nu se masoara in "cai-putere" si nici in "watti", conform legilor fizicii.

Puterea ei nu este din lumea aceasta. Pe undeva, este insasi puterea lui Dumnezeu, pentru ca El raspunde, potrivit intelepciunii si vointei Sale, rugaciunilor noastre. Ori Dumnezeu poate cate vrea, dar nu vrea cate poate...

Pe de alta parte, exista si o "putere" pe care noi o imprimam rugaciunii, atunci cand o inaltam catre Dumnezeu. Daca bolborosim acolo cateva cuvinte, iar mintea cutreiera pe alte meleaguri, rugaciunea noastra este lipsita de vlaga si se pierde in vazduh.

Trebuie, pe cat ne este cu putinta, sa ne asemanam Psalmistului care dintru fiinta sa rostea: "Doamne strigat-am catre Tine, auzi-ma, auzi-ma Doamne!" Dar, atentie, nici aceasta intensitate a rugaciunii nu se masoara in "decibeli".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.03.2012, 20:00:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Postul și necazurile, bolile purtate cu răbdare sporesc puterea rugăciunii, pentru că în suferință și foame sufletul se smerește și se înmoaie, devenind permeabil harului. Inima este împietrită atunci când omul (sau cei pe care-i iubește) nu duce lipsă de nimic.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.03.2012, 20:17:31
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Postul și necazurile, bolile purtate cu răbdare sporesc puterea rugăciunii, pentru că în suferință și foame sufletul se smerește și se înmoaie, devenind permeabil harului. Inima este împietrită atunci când omul (sau cei pe care-i iubește) nu duce lipsă de nimic.
Toata rugaciunea este bine-venita, dar eu am observat ca atunci cand nu-mi pot desprinde gandul de la necazul cuiva (mai ales strain, pe care poate nu l-am vazut niciodata) si sunt cu adevarat mahnit in sufletul meu, simt ca rugaciunea curge altfel si ca Dumnezeu sigur o asculta. Cand ne rugam pentru noi, parca e o tanguire si tot ne vine sa ciulim urechea si sa ascultam, nu cumva vom auzi: "Ce te tot plangi atata de soarta ta? Du-ti Crucea cu demnitate si nu mai tot cere ca stie Dumnezeu ce-ti trebuie, dar si ce meriti."
Fara indoiala ca rugaciunea pentru aproapele ne mantuieste mai degraba decat rugaciunea pentru noi insine. Eu asa cred.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.03.2012, 21:15:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Toata rugaciunea este bine-venita, dar eu am observat ca atunci cand nu-mi pot desprinde gandul de la necazul cuiva (mai ales strain, pe care poate nu l-am vazut niciodata) si sunt cu adevarat mahnit in sufletul meu, simt ca rugaciunea curge altfel si ca Dumnezeu sigur o asculta. Cand ne rugam pentru noi, parca e o tanguire si tot ne vine sa ciulim urechea si sa ascultam, nu cumva vom auzi: "Ce te tot plangi atata de soarta ta? Du-ti Crucea cu demnitate si nu mai tot cere ca stie Dumnezeu ce-ti trebuie, dar si ce meriti."
Fara indoiala ca rugaciunea pentru aproapele ne mantuieste mai degraba decat rugaciunea pentru noi insine. Eu asa cred.
Asa este. Si eu am simtit la fel.
Rugaciunea pentru noi insine poate deveni, in unele cazuri, si o forma de egoism. Ne vedem numai pentru noi in relatia cu Hristos si ii pierdem din vedere pe ceilalti. Iubirea fata de Dumnezeu se reflecta si in dragostea pe care trebuie sa o avem fata de ceilalti. Suntem raspunzatori si pentru semenii nostri, u doar pentru sufletul nostru.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.03.2012, 21:29:03
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
ce cred eu? ca voia lui Dumnezeu este cea mai buna. Nu tot ceea ce vrem noi ne este folositor, Dumnezeu stie cel mai bine ce e bun si util noua, calea Lui este cea mai dreapta. oricat de mult as dori eu ceva, daca Dumnezeu considera ca nu imi trebuie, ca nu imi este folositor, oricum nu imi da si automat trebuie sa accept, mai greu sau mai usor, pentru ca am incredere ca asa e mai bine, dintr-un motiv sau altul, care nu cunosc eu. acum ma intreb eu...ce putere are rugaciunea? cineva se poate ruga disperat zile, luni, chiar si ani, si nu pentru lucruri materiale, ci ori pentru un copil, ori pentru sanatatea cuiva, ori o minune... si Dumnezeu nu ii raspunde rugaciunii.... copilul nu vine, acel cineva moare, minunea nu vine.... ca poate Dumnezeu considera ca in familia respectiva nu este nevoie de un copil, sau nu se poate descurca sa il creasca, acel cineva asa ii este scris sa moara...si tot asa.... atunci de ce sa ne mai rugam pentru ceva in mod special? ne putem ruga doar ca sa ne lumineze Dumnezeu mintile si sa acceptam voia Lui, chiar daca ar fi mai greu. si in acest caz, cum ramane cu cereti si vi se va da? sunt oameni care nu cer bani, averi, masini, puteri, mai sunt si care nu au nevoie de nimic material si se roaga , dupa cum am zis mai sus, pentru lucruri spirituale ...copii, sanatate ... si totusi nu le este dat ....

Ce putere are rugaciunea?

Rugaciunea are putere (un fel de a spune - in fapt Iisus are puterea) sa ne ridice - pe noi si cei pentru care ne rugam - in rai, impreuna cu Fiul Lui Dumnezeu, pentru eternitate.

Rugaciunea este forma suprema a puterii binelui.


Cand este puternica rugaciunea? Cand este ascultata?

Rugaciunea este cu atat mai puternica, adica ascultata si indeplinita de Dumnezeu, cu cat ne-am curatit sufletele mai mult in virtuti si fapte bune.

Aceeasi rugaciune este indeplinita pentru un suflet inocent pe loc, in schimb pentru un suflet necuratit, impanzit de patimi poate dura ani si ani.


Prin rugaciune trebuie cerute cele lumesti doar daca acestea sunt folositoare mantuirii noastre si a celorlalti - altfel pacatuim rugandu-ne.
__________________

Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.03.2012, 22:06:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cand este puternica rugaciunea? Cand este ascultata?

Rugaciunea este cu atat mai puternica, adica ascultata si indeplinita de Dumnezeu, cu cat ne-am curatit sufletele mai mult in virtuti si fapte bune.

Aceeasi rugaciune este indeplinita pentru un suflet inocent pe loc, in schimb pentru un suflet necuratit, impanzit de patimi poate dura ani si ani.


Prin rugaciune trebuie cerute cele lumesti doar daca acestea sunt folositoare mantuirii noastre si a celorlalti - altfel pacatuim rugandu-ne.
Rugăciunea tâlharului a fost scurtă, dar a străpuns cerul. Până aflăm asta, ne purtăm ca tâlharii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.03.2012, 22:19:05
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Rugăciunea tâlharului a fost scurtă, dar a străpuns cerul. Până aflăm asta, ne purtăm ca tâlharii.


Rugaciunea talharului a fost scurta si inocenta - fara pacat - de aceea a strapuns cerul, de aceea a fost puternica si ascultata pe loc.
__________________

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Despre putere florin.oltean75 Generalitati 0 25.12.2011 17:03:49
Cata putere au moastele sfintilor NECTARIE Generalitati 16 20.01.2011 19:39:11
Increderea in propria putere de a pricepe praxis Generalitati 9 09.04.2010 00:28:46
Cuvantul Crucii are putere Ioan_Ciobota Generalitati 3 13.08.2009 22:18:28