Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 09.05.2012, 14:36:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Wink o intamplare interesanta

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul

de asemenea, e o idee foarte buna de a va cununa religios inainte de botez. stiu un preot care refuza sa boteze copilul, daca parintii nu erau cununati religios si pur si simplu ii obliga sa faca cununia inainte de botez. asa preoti sa mai tot fie. si nu le cerea bani.
Ideea asta imi aduce aminte de o intamplare petrecuta intr-o localitate unita cu Tm.

Se programeaza ptr cununie 2 tineri. Bun...iata vine si ziua nuntii, preotul in biserica, intampina mirii, nasii, nuntasi. Dar ptr ca nu ii cunostea si pe nasi, poarta o mica discutie cu miri-nasi inainte de a incepe. Preotul strecoara o intrebare fireasca: nasii sunt cununati? La raspunsul ca nu, preotul exclama:"o...o.., atunci avem o problema...Trebuie mai intai sa cununam nasii! " apoi zise cu voce tare de rasuna BisericaCine sa ofera sa fie nasii nasilor?.
Sa vedeti ciudatenie...In biserica erau vreo 8 familii de nuntasi: mirii, nasii, socrii mari, socrii mici, matusi...etc Si nimeni nu era cununat! In final, se gaseste o familie de nuntasi cununati. Cu acordul nasilor, acestia devin nasii nasilor. Iar apoi nasii devin nasii tuturor celolrlate familii. Si in ziua aceea, parintele Vasile a cununat 7 familii!

Amanunte despre cum s-au desfasurat cununiile nu cunosc, aceasta a fost relatarea preotului despre care va vorbeam. Asadar, se poate si altfel!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 09.05.2012, 15:43:19
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
observati 2 fraze prin care va contraziceti cu propriile opinii!
unde ma contrazic??

am spus ca mi s-a atras atentia (parerea, corecta de altfel, a unei alte persoane) ca sa fiu curata din toate punctele de vedere, si parerea mea personala e ca nu stiu ce pacat al nasilor ar putea sa se rasfranga asupra copilului... in mod normal, omul stie ca daca nu este curat nu are voie sa intre in biserica, deci tine de constiinta lui, este pacatul lui, Dumnezeu il va judeca, dar asta nu inseamna ca se va rasfrange si pacatul asupra copilului ... nu ar avea de ce copilul sa plateasca pentru pacatele nasilor, oricare ar fi ele, facute de acestia inainte cu o zi, doua, o luna, un an inainte de botez ...

deci, ca sa fiu clara, consider ca oricare ar fi pacatele nasilor, ca traiesc in desfrau sau nu, ca sunt curati sau nu cu o zi inainte si in ziua botezului, sau cu nu stiu cat timp in urma sa zicem ca nasa ar fi facut vreun avort, sau sotul cine stie ce o mai fi facut, nu vad de ce aceste pacate ale nasilor s-ar rasfrange asupra copilului. sunt pacate, Dumnezeu le va judeca, fiecare om isi va avea soarta meritata iar copilul sa fie sanatos, fiecare cu viata lui sau cu pacatele lui.

si din contra, stiu ca prin a boteza un copil se mai sterg din pacate. de ce la femeile care au facut avort parintele le spune sa boteze un copil, ca sa fie iertate 1% ? sau nu sunt femei care iaca in ziua botezului sau a nuntii se nimeresc a fi in perioada x a lunii ? si ce nu mai boteaza sau nu se mai marita din cauza asta? bineitneles, ca sa fie treaba buna, trebuie sa spuna asta parintelui si sa ceara dezlegare, dar multe tac de frica sa nu li se refuze dezlegarea. eu de ex la nunta, iaca eram in perioada aia si inainte de ziua nuntii ne-am dus amandoi la spovedit la parintele care a oficiat cununia si cu toata frica, ca si mie mi-a fost foarte frica, ma gandeam ca nu ma mai marita, i-am spus si iaca mi-a dat dezlegare si a fost totul bine. cred ca asta conteaza cel mai mult, sinceritatea ...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 09.05.2012, 16:38:13
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
unde ma contrazic??

am spus ca mi s-a atras atentia (parerea, corecta de altfel, a unei alte persoane) ca sa fiu curata din toate punctele de vedere, si parerea mea personala e ca nu stiu ce pacat al nasilor ar putea sa se rasfranga asupra copilului... in mod normal, omul stie ca daca nu este curat nu are voie sa intre in biserica, deci tine de constiinta lui, este pacatul lui, Dumnezeu il va judeca, dar asta nu inseamna ca se va rasfrange si pacatul asupra copilului ... nu ar avea de ce copilul sa plateasca pentru pacatele nasilor, oricare ar fi ele, facute de acestia inainte cu o zi, doua, o luna, un an inainte de botez ...

deci, ca sa fiu clara, consider ca oricare ar fi pacatele nasilor, ca traiesc in desfrau sau nu, ca sunt curati sau nu cu o zi inainte si in ziua botezului, sau cu nu stiu cat timp in urma sa zicem ca nasa ar fi facut vreun avort, sau sotul cine stie ce o mai fi facut, nu vad de ce aceste pacate ale nasilor s-ar rasfrange asupra copilului. sunt pacate, Dumnezeu le va judeca, fiecare om isi va avea soarta meritata iar copilul sa fie sanatos, fiecare cu viata lui sau cu pacatele lui.

si din contra, stiu ca prin a boteza un copil se mai sterg din pacate. de ce la femeile care au facut avort parintele le spune sa boteze un copil, ca sa fie iertate 1% ? sau nu sunt femei care iaca in ziua botezului sau a nuntii se nimeresc a fi in perioada x a lunii ? si ce nu mai boteaza sau nu se mai marita din cauza asta? bineitneles, ca sa fie treaba buna, trebuie sa spuna asta parintelui si sa ceara dezlegare, dar multe tac de frica sa nu li se refuze dezlegarea. eu de ex la nunta, iaca eram in perioada aia si inainte de ziua nuntii ne-am dus amandoi la spovedit la parintele care a oficiat cununia si cu toata frica, ca si mie mi-a fost foarte frica, ma gandeam ca nu ma mai marita, i-am spus si iaca mi-a dat dezlegare si a fost totul bine. cred ca asta conteaza cel mai mult, sinceritatea ...
Buna Mirela,

Am si eu o intrebare. De ce nu are voie femeia in Biserica daca este in "acea" perioada a lunii?Si de asemenea de ce nu ai voie daca nu esti curat (aici presupun ca te referi la faptul ca persoanele in cauza au facut dragoste cu o zi inainte)?

Multumesc!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 09.05.2012, 18:00:53
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
unde ma contrazic??
...
deci, ca sa fiu clara, consider ca oricare ar fi pacatele nasilor, ca traiesc in desfrau sau nu, ca sunt curati sau nu cu o zi inainte si in ziua botezului, sau cu nu stiu cat timp in urma sa zicem ca nasa ar fi facut vreun avort, sau sotul cine stie ce o mai fi facut, nu vad de ce aceste pacate ale nasilor s-ar rasfrange asupra copilului. sunt pacate, Dumnezeu le va judeca, fiecare om isi va avea soarta meritata iar copilul sa fie sanatos, fiecare cu viata lui sau cu pacatele lui. ...
Sănătatea copilului(și tot destinul lui) e influențată de ”fiecare cu viața lui și cu păcatele lui”. Toți copiii vor dobândi calități și metehne de la cei apropiați și de la cei între care crește(neamuri, vecini, grădiniță, anturaj...)

Deduc din mesajul tău din care am citat mai sus(nu le-am citit pe toate câte le-ai scris) că nu poți înțelege că gândurile, vorbele și faptele oamenilor au o anumită valoare spirituală în fața lui Dumnezeu și care trebuie să se armonizeze cu Voia Lui pentru a primi binecuvântarea Iubirii Lui; astfel stau lucrurile în Împărăția lui Dumnezeu.


Acum și aici suntem în Împărăția lui Dumnezeu și fără să bănuim ne supunem Legilor Împărăției Lui prin toate ideile, gândurile, vorbele și faptele noastre, care, dacă sunt rele(dacă intră în contradicție cu Voia Lui) ne vor face viața grea și rea pentru că autorii, tocmai prin acestea, nu se păzesc să fie mereu sub protecția binecuvântarii divine.

Am citit că o țărancă s-a dus la o văzătoare(cu duhul) să o întrebe de ce fiica sa suferea la pat de mai multe săptămâni, iar văzătoarea a ”văzut” și i-a spus că dacă laptele (de vacă) pe care-l vinde nu-l va mai ”îndoi”(măslui) cu apă, fata ei se va însănătoși: a treia zi fata s-a sculat din pat.
Faptele tuturor celor din jur se răsfrâng asupra copilului cum nici nu bănuim. De aceea e bine ca mama(la fel și nașa) să nu fie niciodatî supărată, să vorbească frumos cu copilul chiar înainte de a-l concepe, sau din faza intrauterină: orice gând și vorbă au putere, darămite faptele.
Dacă o viitoare mamă și-ar căuta nașă înainte de a naște, ar dovedi cât este de preocupată de binecuvântarea copilului în Cristos.
Dumnezeu binecuvântează numai pe cei care I se închină; ceilalți își irosesc ”creditul” până la soroc și totuși, cu toate astea, oricine se poate îndrepta.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 09.05.2012, 18:25:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Sa vedeti ciudatenie...In biserica erau vreo 8 familii de nuntasi: mirii, nasii, socrii mari, socrii mici, matusi...etc Si nimeni nu era cununat! In final, se gaseste o familie de nuntasi cununati. Cu acordul nasilor, acestia devin nasii nasilor. Iar apoi nasii devin nasii tuturor celolrlate familii. Si in ziua aceea, parintele Vasile a cununat 7 familii!
Cu parere de rau pot spune ca nu suna a ciudatenie ci a realitate!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 09.05.2012 at 19:00:22.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 09.05.2012, 18:57:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Buna Mirela,

Am si eu o intrebare. De ce nu are voie femeia in Biserica daca este in "acea" perioada a lunii?Si de asemenea de ce nu ai voie daca nu esti curat (aici presupun ca te referi la faptul ca persoanele in cauza au facut dragoste cu o zi inainte)?

Multumesc!
În acea perioadă a lunii femeia nu e destul de ”curată” pentru că trebuie să lepede din uter ”patul” vechi și să aștepte până se formează cel nou pentru a fi gătită de ”rolul” ei de mamă.
Vorba vine că nu are voie să intre în Biserică, mai corect este: nu se recomandă deoarece(din punct devedere ezoteric) este mai sensibilă; mergând până la absurd s-ar considera că are în sine ”țesuturi” necurate care vor fi distruse de rugăciunile din Biserică.
Mai bine este să aștepte pentru că toate vin la vremea lor.

Dacă nu sunt curat pot suferi unele probleme datorită apropierii de zonele curate care au protecție împotriva relelor. Relele sunt distruse; IUBIREA nu piere.
Sunt lucruri care nu au explicație științifică, dar sunt lucruri adevărate, se întâmplă aievea.

Last edited by Demetrius; 10.05.2012 at 02:22:06.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.05.2012, 09:31:15
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

În prealabil postat de inasandu
Buna Mirela,

Am si eu o intrebare. De ce nu are voie femeia in Biserica daca este in "acea" perioada a lunii?Si de asemenea de ce nu ai voie daca nu esti curat (aici presupun ca te referi la faptul ca persoanele in cauza au facut dragoste cu o zi inainte)?

Multumesc!


În acea perioadă a lunii femeia nu e destul de ”curată” pentru că trebuie să lepede din uter ”patul” vechi și să aștepte până se formează cel nou pentru a fi gătită de ”rolul” ei de mamă.
Vorba vine că nu are voie să intre în Biserică, mai corect este: nu se recomandă deoarece(din punct devedere ezoteric) este mai sensibilă; mergând până la absurd s-ar considera că are în sine ”țesuturi” necurate care vor fi distruse de rugăciunile din Biserică.
Mai bine este să aștepte pentru că toate vin la vremea lor.

Dacă nu sunt curat pot suferi unele probleme datorită apropierii de zonele curate care au protecție împotriva relelor. Relele sunt distruse; IUBIREA nu piere.
Sunt lucruri care nu au explicație științifică, dar sunt lucruri adevărate, se întâmplă aievea.
sincer chiar habar nu am .. stiu ca femeia nu are voie sa intre in Biserica in acea perioada, decat doar cu dezlegare si nimeni nu are voie sa intre in Biserica daca cu o seara inainte a fost cu sotul/sotia ... stiu ca scrie si prin Biblie ceva de genu ca daca femeia nu e curata sa nu intre in Biserica ... asta e legea, o respectam ...

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

gândurile, vorbele și faptele oamenilor au o anumită valoare spirituală în fața lui Dumnezeu și care trebuie să se armonizeze cu Voia Lui pentru a primi binecuvântarea Iubirii Lui; astfel stau lucrurile în Împărăția lui Dumnezeu.

Acum și aici suntem în Împărăția lui Dumnezeu și fără să bănuim ne supunem Legilor Împărăției Lui prin toate ideile, gândurile, vorbele și faptele noastre, care, dacă sunt rele(dacă intră în contradicție cu Voia Lui) ne vor face viața grea și rea pentru că autorii, tocmai prin acestea, nu se păzesc să fie mereu sub protecția binecuvântarii divine.
este foarte adevarat, de asta suntem ceea ce gandim, avem parte de ceea ce meritam. dar nu stiu cum sa ma exprim, consider ca in momentul in care este botezat un copil nu se rasfrang pacatele nasilor asupra copilului ...

da, modul de gandire al mamei cat este insarcinata, faptele ei, cum se comporta, ceea ce face ea in timpul sarcinii, asta stiu ca influienteaza copilul, mai ales daca este suparata, stiu ca copilul simte tot. si apoi de asemenea, dupa nastere educatia pe care o primeste copilul, mediul in care creste, iubirea pe care o primeste si care este invatat sa o dea, frica de Dumnezeu, toate astea influienteaza copilul in bine sau in rau. dar nu pacatele nasilor pe care le au la botez, nu cred ca are de ce copilul sa plateasca pt pacatele altora ... nu stiu, asa cred eu, refuz sa cred ca Dumnezeu ne pedepseste pentru pacatele altora ... poate gresesc, doar Dumnezeu stie, El judeca si pedepseste ...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.05.2012, 10:34:12
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
În acea perioadă a lunii femeia nu e destul de ”curată” pentru că trebuie să lepede din uter ”patul” vechi și să aștepte până se formează cel nou pentru a fi gătită de ”rolul” ei de mamă.
Vorba vine că nu are voie să intre în Biserică, mai corect este: nu se recomandă deoarece(din punct devedere ezoteric) este mai sensibilă; mergând până la absurd s-ar considera că are în sine ”țesuturi” necurate care vor fi distruse de rugăciunile din Biserică.
Mai bine este să aștepte pentru că toate vin la vremea lor.

Dacă nu sunt curat pot suferi unele probleme datorită apropierii de zonele curate care au protecție împotriva relelor. Relele sunt distruse; IUBIREA nu piere.
Sunt lucruri care nu au explicație științifică, dar sunt lucruri adevărate, se întâmplă aievea.
Multumesc Demetrius.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 10.05.2012, 10:49:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Sa vedeti ciudatenie...In biserica erau vreo 8 familii de nuntasi: mirii, nasii, socrii mari, socrii mici, matusi...etc Si nimeni nu era cununat! In final, se gaseste o familie de nuntasi cununati. Cu acordul nasilor, acestia devin nasii nasilor. Iar apoi nasii devin nasii tuturor celolrlate familii. Si in ziua aceea, parintele Vasile a cununat 7 familii!
Multe se pot face, dar nu toate sunt cu folos. Sunt rezervat în privința felului de a proceda al acestui preot. După părerea mea, Sf Taine au nevoie de o perioadă de pregătire. Iar primirea Sf Căsătorii (ca și a Sf Hirotonii) mai mult decât oricare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.05.2012, 11:05:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
...



este foarte adevarat, de asta suntem ceea ce gandim, avem parte de ceea ce meritam. dar nu stiu cum sa ma exprim, consider ca in momentul in care este botezat un copil nu se rasfrang pacatele nasilor asupra copilului ...

da, modul de gandire al mamei cat este insarcinata, faptele ei, cum se comporta, ceea ce face ea in timpul sarcinii, asta stiu ca influienteaza copilul, mai ales daca este suparata, stiu ca copilul simte tot. si apoi de asemenea, dupa nastere educatia pe care o primeste copilul, mediul in care creste, iubirea pe care o primeste si care este invatat sa o dea, frica de Dumnezeu, toate astea influienteaza copilul in bine sau in rau. dar nu pacatele nasilor pe care le au la botez, nu cred ca are de ce copilul sa plateasca pt pacatele altora ... nu stiu, asa cred eu, refuz sa cred ca Dumnezeu ne pedepseste pentru pacatele altora ... poate gresesc, doar Dumnezeu stie, El judeca si pedepseste ...
Toate energiile care se manifestă în jurul copilului îl influențează pentru că din conștiința lui lipsește orice experiență; nu i s-a sădit în ea nicio poruncă, obicei sau principiu, e goală complet. La aceasta se adaugă legătura sfântă de sânge.
Nașul este un părinte duhovnicesc, care, prin acordul inițial de botez, devine rudă de sânge cu familia finului.

7. Cel ce pazeste dreptatea si face mila cu mii si mii, Cel ce sterge faradelegile si nedreptatile si pacatele, dar nu-l lasa nepedepsit pe cel vinovat, faradelegile parintilor tinandu-le asupra copiilor si asupra copiilor copiilor, asupra celui de al treilea si al patrulea neam!" (IES 34:7)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:33:01
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 19:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 17:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 08:20:50