Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.11.2013, 19:00:34
tamadu tamadu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2011
Mesaje: 4
Implicit Moastele Sfantului Serafim De Sarov Si Ale Marturisitorilor de la Aiud in Bucuresti

Cu ajutorul acestui forum si multe cautari pe Google, am gasit moastele Sf Serafim de Sarov si ale marturisitorilor de la Aiud in Bucuresti.

Locatia este: Biserica Centrului de Îngrijire și Asistență Nr. 1 din București.

Resurse si adresa:

Strada Barbu Vacarescu Dela vrancea nr. 17 colt cu Str. Profesor Nicolae Ionescu 13-2


http://goo.gl/maps/6z5f7
http://goo.gl/maps/2tFVu
http://goo.gl/maps/gwmS1 - intrare fundatie

http://trinitastv.ro/stiri-video/sfi...ucuresti-15602
http://www.basilica.ro/stiri/sfintir...esti_2097.html

Programul Bisericii Si Date De Contact:

Luni marti miercuri joi08 -16 program administrativ
Miercuri 09-11 Liturghie
17-19 Acatistul Rugului Aprins

Sambata 09-10.30 Parastas adormiti

Duminica 09- 12 Liturghie


Preot Marius Militaru 0745 599296 sau 0784 693 239 sau 0722 784668

Precizez ca au nevoie de ajutor persoanele de acolo, deci orice mancare, bani, haine si orice alt ajutor este bine venit. Inclusiv participarea la Sf. Liturghie de acolo ar fi un ajutor bine venit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.01.2014, 10:49:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://sfantulserafimdesarov.wordpress.com/

DOBANDIREA HARULUI
"Da, parinte, dar alte fapte bune, savarsite din dragoste pentru Hristos, in scopul dobandirii Duhului Sfant? Ati vorbit numai de rugaciune."
"Dobandeste harului Duhului Sfant si prin practicarea celorlalte virtuti, de dragul lui Hristos. Fa negot duhovnicesc cu ele; fa negot cu acelea care iti aduc profitul cel mai mare. Strange capital din belsugul harului lui Dumnezeu, aduna-l in banca cea vesnica a lui Dumnezeu, care iti va aduce dobanda nematerialnica, nu patru sau sase procente, ci suta la suta pentru o rubla duhovniceasca, si chiar nesfarsit mai mult decat atat. De pilda, daca rugaciunea si privegherea iti dau mai mult har de la Dumnezeu, roaga-te si privegheaza; daca postirea iti da mult din duhul lui Dumnezeu, posteste; daca milostenia iti da mai mult, fa pomeni. Masurati fiecare virtute facuta din dragoste pentru Hristos in acest fel.
"Acum va voi spune despre mine, umilul Serafim. Sunt dintr-o familie de negutatori din Kursk. Astfel, pe cand nu eram inca in manastire, obisnuiam sa facem negot cu bunurile care ne aduceau cel mai mare castig. Fa astfel, fiul meu. Si asa cum in afaceri scopul de capatai nu este nici pe departe cel de a face negot, ci obtinerea a pe cat se poate mai mult castig, astfel si in "afacerea" vietii crestine scopul principal nu este, nici pe departe, rugaciunea sau savarsirea unor alte fapte bune. Desi apostolul spune: "Rugati-va neincetat" (I Tesalonicieni 5:17), totusi, dupa cum va amintiti, el adauga: "Vreau sa graiesc cinci cuvinte cu mintea mea, ca sa invat si pe altii, decat zece mii de cuvinte in limbi." (I Corinteni 14:19). Iar Domnul spune: "Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne, va intra in imparatia cerurilor, ci cel care face voia Tatalui Meu Celui din ceruri." (Matei 7:21), adica cel ce face lucrarea Domnului si, mai mult, o face cu cinstire, caci "blestemat este tot cel care face lucrul Domnului cu nebagare de seama" (Ieremia 48:10). Iar lucrul Domnului este: credinta in Dumnezeu si in Acela pe care L-a trimis, Iisus Hristos (Ioan 14:1; 6:29). Daca noi intelegem poruncile lui Hristos si ale Apostolilor asa cum trebuie, afacerea noastra ca si crestini consta nu in sporirea numarului faptelor noastre bune, care sunt numai mijloace de indepartare a scopului vietii crestine, ci in obtinerea castigului cel mai mare de pe urma lor, adica dobandirea darurilor celor mult bogate ale Duhului Sfant.
"Cat doresc, iubitorule de Dumnezeu, ca insiva sa puteti dobandi aceasta sursa nesfarsita a harului dumnezeiesc, si sa va puteti intreba mereu: Sunt intru Duhul Domnului ori nu? - nu este nici o pricina pentru a jeli. Sunteti pregatit sa va infatisati de indata la infricosatoarea judecata a lui Hristos. Caci "In ceea ce te voi gasi, in aceea te voi judeca." Dar daca nu suntem in Duhul, trebuie sa aflam de ce nu suntem si ce pricina l-a facut pe Domnul Dumnezeul nostru Duhul Sfant sa ne paraseasca. Trebuie sa-L cautam iar si trebuie sa continuam cautarea, pana ce Domnul Dumnezeul nostru Duhul Sfant este aflat si este iarasi cu noi, prin bunatatea Lui. Trebuie sa atacam vrajmasii care ne indeparteaza de El, pana ce si tarana lor nu va mai fi, precum a spus Profetul David, "Urmari-voi pe vrajmasii mei si-i voi prinde pe dansii si nu ma voi intoarce pana ce se vor sfarsi. Ii voi zdrobi pe ei si nu vor putea sa stea, cadea-vor sub picioarele mele." (Psalmul 17:41-42[18:38-39]).”
„Aceasta este, fiul meu. Asa trebuie sa faci negot duhovnicesc intru virtute. Imparte darurile harului Duhului Sfant celor care au trebuinta de ele, asa cum o lumanare aprinsa ce arde cu foc pamantesc da lumina si aprinde alte lumanari, pentru a-i lumina pe toti cei din alte locuri, fara a-si slabi lumina ei. Daca astfel este cu focul pamantesc, ce vom spune despre focul harului Prea Sfantului Duh al lui Dumnezeu? Pentru ca bogatia pamanteasca, impartind-o - scade, dar bogatiile ceresti ale harului lui Dumnezeu cu cat sunt impartite, cu atat mai mult sporesc intru cel ce le imparte. Astfel, Domnul Insusi s-a bucurat a-i grai samaritencei: "Oricine bea din aceasta apa va inseta iarasi. Dar cel ce va bea din apa pe care i-o voi da Eu, nu va inseta in veac; ci apa pe care i-o voi da Eu se va face in el izvor de apa, care curge spre viata vesnica." (Ioan 4:13-14)"
Sursa:
http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...ea_duhului.htm
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2014, 02:16:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca in ceea ce priveste Moastele Sfantului Serafim De Sarov e lucru cert cui apartin, avand in vedere originea, sunt curios insa prin ce proceduri ortodoxe s-a ajuns la concluzia ca oase luate dintr-o groapa comuna unde se ingropau impreuna traitori ortodocsi, tortionari si detinuti de drept comum, sunt cu certitudine oase de marturisitor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2014, 05:09:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca in ceea ce priveste Moastele Sfantului Serafim De Sarov e lucru cert cui apartin, avand in vedere originea, sunt curios insa prin ce proceduri ortodoxe s-a ajuns la concluzia ca oase luate dintr-o groapa comuna unde se ingropau impreuna traitori ortodocsi, tortionari si detinuti de drept comum, sunt cu certitudine oase de marturisitor.
AlinB, tu vrei sa ne faci sa credem, ca oasele tortionarilor si a detinutilor de drept comun se pot transforma in moaste binemirositoare, care izvorasc mir si vindeca bolnavi?!?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare