Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.04.2015, 20:22:58
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Faptul ca si tipi de talia lui Paisie Aghioritul sau Iustin Parvu au picat in plasa si au batut campii, cu sau fara gratie, aglutinand o multime de babe si evlaviosi-dar-prosti, nu le scade (mult) din valoare.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.04.2015, 21:04:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Faptul ca si tipi de talia lui Paisie Aghioritul sau Iustin Parvu au picat in plasa si au batut campii, cu sau fara gratie, aglutinand o multime de babe si evlaviosi-dar-prosti, nu le scade (mult) din valoare.
Ai putea fi putin mai cuviincios cand te referi la duhvnici pe care crestinii ortodocsi ii cinstesc? Nu te juca ,,De-a Dumnezeu", ca starnesti rasul!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.04.2015, 21:09:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu inteleg ca in loc sa facem topicuri despre inlocuirea actelor cu cip mai bine facem topicuri despre supravietuire in vremurile de apoi.
Desi este destul de utopic la prima vedere.
Intrebarea este unde ne putem retrage?
In toate tarile "civilizate"trebuie sa platesti taxe...daca avem un plan pt supravietuirea nevoilor primare(apa de baut,gradina personala,un acoperis deasupra capului) cum ne vom putea sustrage sistemului cand vine vb de platit taxe?
Asta este o intrebare dificila...
Ar fi multe si mai de folos de discutat decat documentele cu cip,care nu intra chiar in sfera de preocupari inca.
Dumnezeu ne lumineaza mintea atunci pentru a sti ce e de facut. Totusi o casa la tara si o oarecare independenta fata de Sistem este buna inca de pe acum. Atunci se va pune problema doar sa supravietuim cu resurse minime, nu sa avem lux. E bine sa ne obisnuim cu putin inca de pe acum. Se pune problema sa alegem intre cele materiale si cele duhovnicesti.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.04.2015, 22:52:11
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ai putea fi putin mai cuviincios cand te referi la duhvnici pe care crestinii ortodocsi ii cinstesc? Nu te juca ,,De-a Dumnezeu", ca starnesti rasul!
De unde vezi ca ma "joc de-a Dumnezeu", ti s-a defectat cipul iara?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 02.04.2015, 00:51:16
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
binule trei zero, lasa fanatismele de ortodox de blog. Mihai a pus genial citatul ala din "revenge of the Sith". Fanatismul de a crede ca "doar noi/ai nostri au dreptate" a dus la valuri de sange pe care nu le putem macar imagina, dar contabiliza.
:))) ...exista si fanatismul de a crede ca toti au dreptate...ca totul e relativ...si ca toti care cred altfel decat ei (fanaticii ) sunt... fanatici...

Citat:
Si, avand in vedere ca Biblia e multime inclusa in Traditie, nu invers, e clar poate acel citat din Domnul Isus era intr-un context mai larg. Isus NU era fanatic. Daca ar fi fost, NU ar fi vindecat fiica feniciencei, fiul centurionului, nu ar fi vorbit cu samarineanca.
Dar de, diferenta evolutiva intre oameni si tubifex nu e asa mare pe cat pare. Le place, si unora si altora, sa se agrege ca unul pentru o cauza, fie ea dreapta, idioata, imorala, sau chiar imaginara.
Iisus era fanatic,a spus ca nimeni nu ajunge la Tatal decat prin El,nu prin Buddha,Zeus sau Horus.A mai spus ca El singur este Calea,Adevarul si Viata.Nu exista persoana mai exclusivista decat Hristos.Adevarul n~are treaba cu democratia si nu se schimba prin vot.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 02.04.2015, 10:04:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
De unde vezi ca ma "joc de-a Dumnezeu", ti s-a defectat cipul iara?
Ai putea vedea si singur ca depasesti masura, dar, daca nu vezi, inseamna ca ti s-a defectat computerul.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 02.04.2015, 11:01:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
ti s-a defectat cipul iara?
Frumos tare, n-am ce zice!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.04.2015, 11:54:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu inteleg ca in loc sa facem topicuri despre inlocuirea actelor cu cip mai bine facem topicuri despre supravietuire in vremurile de apoi.
Desi este destul de utopic la prima vedere.
Intrebarea este unde ne putem retrage?
In toate tarile "civilizate"trebuie sa platesti taxe...daca avem un plan pt supravietuirea nevoilor primare(apa de baut,gradina personala,un acoperis deasupra capului) cum ne vom putea sustrage sistemului cand vine vb de platit taxe?
Asta este o intrebare dificila...
Pai nu prea poti.
Sistemul de taxe a fost folosit de sovietici pentru a implementa foametea in Ucraina si Moldova care a facut milioane de victime.
Aia erau tarani, aveau pamant, teoretic toate mijloacele de supravietuire, insa a venit un an secetos, nu a fost cine stie ce productie, s-au colectat insa taxele cu forta, ba chiar s-au si marit, pana n-au mai ramas cu nimic, nici macar cu semintele de care aveau nevoie pentru productia din anul urmator.

Asadar asta cu statul la tara ca "independenta de sistem" este pura iluzie.

Nici macar americanii care au arme in casa - nu au o independenta absoluta fata de "sistem".
Teoretic se pot apara, practic insa foarte limitat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 02.04.2015, 12:02:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dumnezeu ne lumineaza mintea atunci pentru a sti ce e de facut.
Pai nu va lumineaza nici acum sa va dati seama ce prostii spuneti, de ce ar face-o atunci?

Citat:
Totusi o casa la tara si o oarecare independenta fata de Sistem este buna inca de pe acum. Atunci se va pune problema doar sa supravietuim cu resurse minime, nu sa avem lux. E bine sa ne obisnuim cu putin inca de pe acum. Se pune problema sa alegem intre cele materiale si cele duhovnicesti.
Nu ai simtul realitatii (mai mult de fapt, dar asta in primul rand).

Faptul ca n-ai card bancar, nu inseamna ca esti independenta sau ca te-ai obisnuit sa supravietuiesti cu resurse minime.

Daca vrei asta, muta-te maine la tara, renunta la salariu/pensie daca mai ai si vezi pe urma cum te descurci.
Si garantat asta nu inseamna "independenta".
Taxe tot trebuie sa platesti, legile, oricare ar fi alea, tot trebuie sa le respecti, daca se da sfoara in tara, fii sigura ca un capat ajunge si la tine.

Pentru a avea o discernamant si o credinta puternica, gata de orice sacrificii, raman aceleasi metode de "pregatire" din totdeauna, postul rugaciunea si Biserica.

Apropo de post, ai incercat sa vezi cum e sa tii post negru macar o saptamana sau doua macar?
Nu? Eram sigur.
Altfel ai fi vorbit mai putin, si poate si mai putine prostii si mai putina bravada.

Nu o data am intalnit in mediul cipofob idei de genul: "nu te gandi la ce o sa trebuiasca sa induri, o sa-ti dea atunci Dumnezeu putere".
Ca si "o sa ne lumineze atunci".

Total gresit.
Pe baza a ce?
Daca nu ai acum, nu o ai nici atunci.

In schimb propun tot felul de "antrenamente" de la fantasmagoric la ridicol.

Nu lua card cu cip, dar ia banii de la banca, nu lua pasaport electronic dar ia din ala cu termen redus, nu lua card de sanatate dar ia adeverinta - binenteles tot de la "sistem".

Sa mori de ras nu altceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.04.2015 at 12:17:28.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 02.04.2015, 12:13:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Nu merge linkul.Poate dai unul de la Patriarhie,trebuie sa fie.
http://www.predania.ro/pdf/martor-id...libertatea.pdf

Daca nu poti sa o citesti sau daca o citesti stramb cum de altfel au facut cipofobii promovand intr-o perioada materialul asta ca "argument" pentru clauza lor (cand arata de fapt exact opusul) iti fac eu o sinteza.

Citat:
Apoi daca e problema de ordin civic/social si nu dogmatic ...e la latitudinea crestinilor sa o trateze cum considera ei impreuna cu duhovnicii lor.
Deci daca Biserica zice ca nu e o problema si majoritatea preotilor gandesc la fel, un alt "duhovnic" poate zice ca e lepadare de credinta si semn apocaliptic si se canoniseste si etc cum zic stilistii.

Nu stiu ce ortodoxie o fi asta, dar mie nu imi miroase ca atare.

Citat:
Apoi...pe langa parintele Iustin sau Paisie,tu pentru mine ,esti un cutarescu.
Apoi, nu esti obligat sa gandesti.
De unde e, nici Dumnezeu nu cere si chiar ar fi periculos la o adica pentru ca produsul final ar putea fi un rezultat cu totul nefericit.

Citat:
Nu prea am ce invata de la tine,de la ei am invatat mult si multe...daca m~aintelegi.Ei stiau ca nu vor fi ascultati,dar au marit in cei receptivi gradul de trezvie,ceea ce nu e putin lucru.
Au reusit sa creeze niste tensiuni in Biserica pentru false probleme, pe unii i-au indemnat sa ia niste atitudini pacatoase, inclusiv impotriva maimarilor Bisericii, ceea ce nu cred ca este laudabil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare