Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 19.11.2011, 22:29:04
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de infailibil Vezi mesajul
iar vorbiti fara sa fiti in stiinta de cauza.... asa sunt ortodocsi daca au invatat cifrele de la 1 la 10 , gata stiu si toata matematica.
si altceva ce voi nu intelegeti , termenul de ..infailibil.. atribuit Papei> Sfantul Parinte Papa este infailibil> se refera la domeniul credintei si a moravurilor *doctrina*, doar in aceste doua domenii nu poate gresi, in rest este om ca toti ceilalti , nu tot ceea ce spune poate fi adevarat, numai la credinta si doctrina nu poate gresi , in rest , cum am spus este om ca si ceilalti.
Pentru teologia catolică, infailibilitatea papală este un izvor pentru infailibilitaea Bisericii. Învățăturile infailibile ale Papei sînt bazate, sau cel puțin nu contrazic Sfînta Tradiție sau Sfînta Scriptură.
În practică Papii rar au folosit puterea infailibilității, dar s-au bazat pe noțiunea că Biserica permite oficiului papal de a avea puterea maximală în luarea de decizii despre credință și dogme. Această putere a fost folosită numai o singură dată ex cathedra: în 1950 cînd Papa Pius al XII-lea a definit înălțarea la cer a Fecioarei Maria ca articol de credință pentru Romano-catolici.
Declarațiile unui Papă care exercită infailibilitate sînt referite ca definiții papale solemne sau învățături ex cathedra. În conformitate cu învățăturile Conciliului Vatican I și a tradiției catolice condițiile pentru o învățătură ex cathedra sunt:

1. "Pontificul Roman"

2. "vorbește ex cathedra" ("cînd este în ipostaza de Păstor și Învățător pentru toți Creștinii și în virtutea autorității sale apostolice….")

3. "și definește"

4. "că o doctrină despre credință sau morală"

5. "trebuie primite de întreaga Biserică" (Pastor Aeternus, cap. 4)

mai draga, voi sunteti pe dinafara complet. Papa asta a vostru tot incearca sub masca ecumenismului sa mai castige o coronita cu primatul asta papal. Ortodocsii (desi mai sunt si pramatii printre ei) nu prea au de-a face cu primatele si primatii.... draga. Aveti un aer atat de diafan-sufocant ca foarte nevinovati sunteti(in aparenta). Nu stiu de ce simtiti nevoia de exprimare pe un forum ortodox.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 20.11.2011, 22:14:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit ptr catolici

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
Nu stiu de ce simtiti nevoia de exprimare pe un forum ortodox.
Asta e buna de pus la Citatul zilei. :)
Reply With Quote
  #173  
Vechi 21.11.2011, 12:17:35
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
mai draga, voi sunteti pe dinafara complet.
Atac la persoană (de fapt, atac nu doar la o persoană, ci la mai multe persoane, nedefinite, la grămadă), și fără nici o legătură cu subiectul discuției sau cu mesajul la care "răspundeți".


Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
Papa asta a vostru tot incearca sub masca ecumenismului sa mai castige o coronita cu primatul asta papal. Ortodocsii (desi mai sunt si pramatii printre ei) nu prea au de-a face cu primatele si primatii.... draga.
Nici o legătură cu subiectul discuției, se vede că nici n-ați citit mesajul; în plus, o exprimare lipsită de respect față de un înalt ierarh al altei Biserici, pe care însăși ierarhii Bisericii dumneavoastră nu cred că ar încuvința-o. Din câte îmi aduc aminte, atunci când Fericitul Ioan Paul al II-lea a vizitat România, ierarhii BOR i s-au adresat cu Preasfinția Voastră, nu cu "papa ăsta".

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
Aveti un aer atat de diafan-sufocant ca foarte nevinovati sunteti(in aparenta).
Foarte poetic, foarte necivilizat și, încă o dată, nu înțeleg la ce pluralitate vă referiți.

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
Nu stiu de ce simtiti nevoia de exprimare pe un forum ortodox.
Nici eu nu știu de ce dumneavoastră simțiți nevoia de exprimare pe un forum catolic, pe care aveți sute de postări.

Acum, ce-i drept, dacă toți preopinenții de pe acest forum ar fi de calibrul dumneavoastră, probabil nu aș mai simți nevoia de a mă exprima aici.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 21.11.2011, 14:36:26
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Atac la persoană (de fapt, atac nu doar la o persoană, ci la mai multe persoane, nedefinite, la grămadă), și fără nici o legătură cu subiectul discuției sau cu mesajul la care "răspundeți".




Nici o legătură cu subiectul discuției, se vede că nici n-ați citit mesajul; în plus, o exprimare lipsită de respect față de un înalt ierarh al altei Biserici, pe care însăși ierarhii Bisericii dumneavoastră nu cred că ar încuvința-o. Din câte îmi aduc aminte, atunci când Fericitul Ioan Paul al II-lea a vizitat România, ierarhii BOR i s-au adresat cu Preasfinția Voastră, nu cu "papa ăsta".


Foarte poetic, foarte necivilizat și, încă o dată, nu înțeleg la ce pluralitate vă referiți.



Nici eu nu știu de ce dumneavoastră simțiți nevoia de exprimare pe un forum catolic, pe care aveți sute de postări.

Acum, ce-i drept, dacă toți preopinenții de pe acest forum ar fi de calibrul dumneavoastră, probabil nu aș mai simți nevoia de a mă exprima aici.
multumesc pentru ultima remarca. Comentariile dumneavoastra intaresc ce am spus mai devreme : sunteti pe dinafara din toate punctele de vedere!
Reply With Quote
  #175  
Vechi 21.11.2011, 14:56:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
multumesc pentru ultima remarca. Comentariile dumneavoastra intaresc ce am spus mai devreme : sunteti pe dinafara din toate punctele de vedere!
Nu stiu cum ai sute de postari pe forumul catolic, nu am intalnit un ortodox cu acelasi nume ca al meu acolo. Iar in ultimul timp se scrie foarte putin si doar eu mai sunt activ dintre ortodocsi. Ai postat pe forumul catolic?
Reply With Quote
  #176  
Vechi 21.11.2011, 14:58:29
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Off topic
Mie imi place unde este pus acest topic, din punctul de vedere al sectiunii: Minuni ale Ortodoxiei> > Moaste >> MOASTELE CATOLICE

Sugestiv, nu?
Reply With Quote
  #177  
Vechi 21.11.2011, 15:54:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Off topic
Mie imi place unde este pus acest topic, din punctul de vedere al sectiunii: Minuni ale Ortodoxiei> > Moaste >> MOASTELE CATOLICE

Sugestiv, nu?
Cred ca ai pus punctul pe i intr-un mesaj de la inceputul topicului: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...8&postcount=16
Reply With Quote
  #178  
Vechi 22.11.2011, 00:30:34
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate, pe aceeasi planeta pe care au trait si au suferit si lucrat pentru mantuirea lor si a altora, duhovnici ca pr. Boca si pr. Paraian, mai isi fac auzite vocile si tot felul de augustin idiotul, pardon, kandiotul... E dreptul oricui sa fie idiot..probloema incepe de acolo unde smintesti pe celalalt, fratele tau uman, facut de Acelasi Dumnezeu....
Reply With Quote
  #179  
Vechi 22.11.2011, 15:11:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
mai isi fac auzite vocile si tot felul de augustin idiotul, pardon, kandiotul... E dreptul oricui sa fie idiot..probloema incepe de acolo unde smintesti pe celalalt, fratele tau uman, facut de Acelasi Dumnezeu....
Nu prea e frumos ce ai scris, chiar si ortodocsii cei mai inversunati nu injura chiar asa. Nici nu stiu pe cine ai facut idiot, pe acel mitropolit, pe toti ortodocsii sau pe ortodocsii ce nu au ideile ecumeniste.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 09.12.2016, 15:50:58
Iuliana.M Iuliana.M is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2015
Mesaje: 30
Implicit Propunere...

Am o propunere pentru persoanele care se incapataneaza sa nu cerceteze de ce a lasat Dumnezeu sfintele moaste si de ce crestinii il slavesc pe Dumnezeu prin ele.
V-as intreba daca sunteti in stare sa aruncati orice lucru care va aminteste de o fiinta draga ce nu mai este printre noi. Pana nici macar la cimitir sa nu mai mergeti, ba chiar sa o si incinerati si sa-i imprastiati cenusa. Ati face-o?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EREZIILE romano-catolice Daniel_Ortodox Biserica Romano-Catolica 823 27.10.2016 00:18:17
Un nou fericit al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 15 18.04.2015 01:04:18
Rozariile catolice-intrebare crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 9 13.11.2011 23:06:12
Un nou venerabil al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 7 07.07.2011 08:27:56
Învataturi si practici catolice Traditie Biserica Romano-Catolica 99 11.02.2010 10:12:41