Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 18.04.2011, 22:48:54
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt si persoane care nu se mai infricoseaza de ea. Imi aduc aminte de parintele Teofil Paraian, care a afirmat ca el e sigur ca se mantuieste. In astfel de situatii, e clar ca nu ai de ce sa te mai temi de ea.
Și sunt alții care nu au frică de moarte, deoarece se socotesc pe ei nepătimași, din mândrie. (Sf. Ioan Scărarul)

O viață de patimi tocește conștiința. Și cei mai mari criminali sunt convinși că se mântuiesc, tocmai din pricina împietririi survenite în urma păcatelor. Dar nu e nevoie de crime de crime pentru aceasta, e suficientă lenevia, traiul apostat la adăpostul înșelător al unor reguli și ritualuri care crează iluzia mântuirii.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #162  
Vechi 19.04.2011, 03:21:24
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Nu atat despartirea sufletului de trup ar trebui sa ne sperie, cat despartirea sufletului de Dumnezeu. Dar ajungem, din nefericire, sa o nesocotim pe aceasta din urma, ignorand chemarea Mantuitorului la viata. Acesta ne striga precum l-a strigat pe Lazar.

Poruncile lui Hristos reprezinta de fapt chemarea noastra la viata cea adevarata. Trecandu-le cu vederea, alegem sa ramanem intru intunericul chinuitor al mormantului.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 19.04.2011, 13:27:23
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Mi-e frică că o să stau cu nerușinare în fața Lui Hristos, la judecata de apoi, îngreuiat de multele păcate pe care le am.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 19.04.2011, 13:40:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cine se gandeste la moarte si-l apuca frica, clar, cum zice aia e.
Cine zice ca nu, de fapt nu stie, pana nu o sa fie aproape..aproape..
Reply With Quote
  #165  
Vechi 19.04.2011, 17:26:09
Patrice Patrice is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Locație: pe ici, colo...
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

A mea nu ma indurereaza , important e cum va fi sufletul meu atunci, insa moartea unui parinte e prilej de mare teama si suferinta!
Reply With Quote
  #166  
Vechi 19.04.2011, 17:31:55
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Frica de moarte poate sa produca in om pocainta, asa cum se intampla in Pateric, cand nenumarati parinti se temeau de clipa mortii chiar daca aveau viata duhovniceasca. Aceasta este si dinamica vietii duhovnicesti intre " deja" si "nu inca" sunt mantuit. O legenda spune ca imparatul Alexandru Macedon si-a angajat o sluga care avea datoria ca dimineata si seara sa-i spuna:"Imparate, nu uita ca vei muri". Gandul la moarte poate fi chiar inceputul pocaintei.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 10.08.2011, 01:38:07
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Foarte frumos spunea Sfantul Antonie cel Mare despre cugetarea la moarte: "Moartea, de-o va avea omul in minte, nemurire este; iar neavand-o in minte, moarte ii este.

Dar nu de moarte trebuie sa ne temem, ci de pierderea sufletului, care este necunostinta de Dumnezeu. Aceasta este primejdioasa sufletului" ( Invataturi despre viata morala, Filocalia I).
Reply With Quote
  #168  
Vechi 20.03.2014, 10:19:00
MadnZz MadnZz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Mesaje: 17
Smile nu

Frica, fie ea de orice tip, inseamna indepartare de Dumnezeu,. Poti trece prin orice daca stii ca Dumnezeu e cu tine, El nu iti va da niciodata mai mult decat poti duce. Moartea nu este un lucru de care trebuie sa ne fie frica, moartea este un pas evolutiv catre cunoasterea divina, iar daca murim impacati inseamna ca lectiile noastre ca spirite au fost luate,si ne indreptam catre viata vesnica :)
Reply With Quote
  #169  
Vechi 05.06.2014, 15:28:55
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am ales acest topic,cu acest titlu,pentru va supune atentiei povestea adevarata a unui mucenic sarbatorit astazi.Este vorba de Sfantul Mucenic Marcu din Chios.Este o relatare extraordinara,o puteti citi aici. Este o lectie de viata despre caderi, durerea, credinta,bucurie si infruntarea mortii,despre patimi si lepadarea de sine,o poveste adevarata despre cautare si aflare,despre izbavire.Este o poveste mereu adevarata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 22:58:02
Frica de moarte T-Bone Generalitati 55 15.03.2011 20:59:51
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 17:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 23:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 17:04:52