Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.02.2011, 18:47:47
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
bai nene, ce aiureli?acela e un canon dat de Sf. Parinti intr-un sinod local... evreii sunt dusmanii nostrii si sunt mai rau ca ereticii... macar ereticii il recunosc pe Hristos.. evreii nu... sunt dusmanii nostrii nu pentru ca noi ni i-am ales ci pentru ca ei ne urasc prin rasismul si cretinismul lor.
Urâtă atitudine ți-ai permis să afișezi pe acest forum creștin. Și-i mai târăști și pe Sfinții Părinți în acest con de umbră!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.02.2011, 18:51:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Urâtă atitudine ți-ai permis să afișezi pe acest forum creștin. Și-i mai târăști și pe Sfinții Părinți în acest con de umbră!
Ce s-ar intampla daca am face si noi crestinii cu ei in numele religiei noastre ce fac ei cu noi in numele religiei lor?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.02.2011, 21:39:31
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ce s-ar intampla daca am face si noi crestinii cu ei in numele religiei noastre ce fac ei cu noi in numele religiei lor?
Nu sar IntImpla nimic pentru ca FIul Lui Dumnezeu Este Iubire si nu Ura .
A spus Hristos Iubitiva uni pe alti precum si eu vam Iubit pe voi, si mai departe este pilda samariteanului Milostiv, Nu am gasit Nicaieri In Sf: Biblie ca Bunul Nostru MINTUITOR IISUS HRISTOS sa ne fi Invtat sa urIm pe cineva , oare nu spune Hristos ca daca cineva te obliga sa mergi cu el o bucata de timp tu sa mergi mai mult Insa drumul tau sa nu fie In zadar ce sa fie Intru Lucrare si spor Duhovnicesc.
nu cred ca daca ati cunoaste pe acesti musulmani cu care eu lucrez si discut ati avea aceste pareri, eu Ii cunosc si cred ca foarte mult iam cunoscut In aceast timp de 10 ani printre ei vorbim mult dar niciodata nu sau contrazis cu mine pentru ca dela Inceput am convenit ca fiecare are religia lui si nu vorbim In contradictoriu cind se ajunge sa fie aproape de a fi hula sau gresala eu Ii vad cum cer Iertare ca au gresit si cred ca daca am avea credint neam respecta uni pe alti far sa ne certam.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.02.2011, 21:51:45
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7
bai nene, ce aiureli?acela e un canon dat de Sf. Parinti intr-un sinod local... evreii sunt dusmanii nostrii si sunt mai rau ca ereticii... macar ereticii il recunosc pe Hristos.. evreii nu... sunt dusmanii nostrii nu pentru ca noi ni i-am ales ci pentru ca ei ne urasc prin rasismul si cretinismul lor.

tricesimusseptimus

Urâtă atitudine ți-ai permis să afișezi pe acest forum creștin. Și-i mai târăști și pe Sfinții Părinți în acest con de umbră...

Cata dreptate ai triceseptimus...A trebuit sa intru pe un forum crestin ortodox, ca sa constat ba ca "pamantul e plat nu rotund", ba ca Mantuitorul este ortodox, ba ca se vor mantui numai ortodocsii pt alti crestini nu ar exista.....si mai ales am constatat cu stupoare si infinita dezamagire, ce mult antisemitism exista...cata ura...cata lipsa de iubire din partea unora ce-si zic buni crestini...Sa ii ierte si sa ne ierte pe toti Dumnezeu !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.02.2011, 09:56:22
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

da pai nici eu nu stiu de ce ma tot cheama ... poate vrea sa ma atraga la religia lor cine stie.... oricum am vb cu sotul si el nu vrea sa mearga nici macar sambata de ziua ei :P acu mi-e nu stiu cum, ca mi-e verisoara si e si ziua ei ... de mintit nu vreau sa mint, sa inventez scuze ... poate vom trece pe la ea, daca e acasa inainte sa plece la intalnirea aia.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.02.2011, 10:41:23
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Da-i lui Dumnezeu ce este al Lui si cezarului(lumescului, uzantelor) ce este al lui...Deci e bine sa o feliciti daca e ziua ei, chiar si sa-i oferi un cadou, in rest iti poti vedea de calea ta , nu?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.02.2011, 12:22:38
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
da pai nici eu nu stiu de ce ma tot cheama ... poate vrea sa ma atraga la religia lor cine stie.... oricum am vb cu sotul si el nu vrea sa mearga nici macar sambata de ziua ei :P acu mi-e nu stiu cum, ca mi-e verisoara si e si ziua ei ... de mintit nu vreau sa mint, sa inventez scuze ... poate vom trece pe la ea, daca e acasa inainte sa plece la intalnirea aia.
fii sigura ca de asta tot te cheama ... asta e tactica lor..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.02.2011, 12:24:06
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Danut7
bai nene, ce aiureli?acela e un canon dat de Sf. Parinti intr-un sinod local... evreii sunt dusmanii nostrii si sunt mai rau ca ereticii... macar ereticii il recunosc pe Hristos.. evreii nu... sunt dusmanii nostrii nu pentru ca noi ni i-am ales ci pentru ca ei ne urasc prin rasismul si cretinismul lor.

tricesimusseptimus

Urâtă atitudine ți-ai permis să afișezi pe acest forum creștin. Și-i mai târăști și pe Sfinții Părinți în acest con de umbră...

Cata dreptate ai triceseptimus...A trebuit sa intru pe un forum crestin ortodox, ca sa constat ba ca "pamantul e plat nu rotund", ba ca Mantuitorul este ortodox, ba ca se vor mantui numai ortodocsii pt alti crestini nu ar exista.....si mai ales am constatat cu stupoare si infinita dezamagire, ce mult antisemitism exista...cata ura...cata lipsa de iubire din partea unora ce-si zic buni crestini...Sa ii ierte si sa ne ierte pe toti Dumnezeu !
ce e ala anti-semitism?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.02.2011, 12:30:15
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

uite din dex....de ex...:

ANTISEMITÍSM s. n. Atitudine (politică, socială etc.) ostilă față de evrei. – Din fr. antisémitisme.

ANTISEMITÍSM n. Concepție și atitudine dușmănoasă față de evrei. /<fr. antisémitisme
Sursa: NODEX | Adăugată de siveco
ANTISEMITÍSM s. n. atitudine ostilă față de evrei. (< fr. antisémitisme)
Sursa: MDN | Adăugată de raduborza |
ANTISEMITÍSM s.n. Concepție, atitudine de ură împotriva evreilor și de îngrădire a drepturilor lor. [Cf. fr. antisémitisme].

"Multe se schimbă în lume. Nu au evreii „merite speciale” în aceasta. Dar tot atât de corect este și reversul medaliei. Pentru desincronizările care apar nu sunt „evreii” de vină. În fapt, antisemitismul este ca o boală a neevreilor de pe urma căreia durerile le suportă evreii. Ca urmare, în tratarea acestei „maladii”, șanse mai mari de reușită le pot avea „ doctorii neevrei”. Și ei pot utiliza cea mai periculoasă armă care le stă la îndemână, se pot servi de adevăr."

uite citeste ceva interesant poate pe
http://iudaism-ro.blogspot.com/2009/...celor-din.html
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.02.2011, 12:47:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
uite din dex....de ex...:

ANTISEMITÍSM s. n. Atitudine (politică, socială etc.) ostilă față de evrei. – Din fr. antisémitisme.

ANTISEMITÍSM n. Concepție și atitudine dușmănoasă față de evrei. /<fr. antisémitisme
Sursa: NODEX | Adăugată de siveco
ANTISEMITÍSM s. n. atitudine ostilă față de evrei. (< fr. antisémitisme)
Sursa: MDN | Adăugată de raduborza |
ANTISEMITÍSM s.n. Concepție, atitudine de ură împotriva evreilor și de îngrădire a drepturilor lor. [Cf. fr. antisémitisme].

"Multe se schimbă în lume. Nu au evreii „merite speciale” în aceasta. Dar tot atât de corect este și reversul medaliei. Pentru desincronizările care apar nu sunt „evreii” de vină. În fapt, antisemitismul este ca o boală a neevreilor de pe urma căreia durerile le suportă evreii. Ca urmare, în tratarea acestei „maladii”, șanse mai mari de reușită le pot avea „ doctorii neevrei”. Și ei pot utiliza cea mai periculoasă armă care le stă la îndemână, se pot servi de adevăr."

uite citeste ceva interesant poate pe
http://iudaism-ro.blogspot.com/2009/...celor-din.html
Nu exista anti-semitism...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu si despre Parintele Teofil : "Intalniri cu oameni iubitori de Dumnezeu" cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 72 09.04.2019 01:15:22
Protestantii sau ''pocaitii'' Templier Knight Secte si culte 21 01.02.2015 21:20:51
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
Conferinte ortodoxe / intalniri cu oameni de cultura Florin-Ionut Mari Duhovnici si predicile lor 0 11.10.2008 18:07:05
Patriarhul Daniel si protestantii olivian Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 268 09.04.2008 11:49:20