Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.02.2011, 19:29:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
aici este vorba de spagi ... din moment ce omul lucreaza si isi plateste cotizatiile la stat, la sanatate, si doctorul ala are un salariu deja, este normal ca sa mai fie date spagi? doar ca omul sa capete putina atentie din partea unui om care automat e obligat sa isi faca datoria??? nu stiu, mie nu mi se pare deloc normal.
"Cotizațiile la stat, la sănătate" sunt, de fapt, impozite mascate. Banii aceia ajung, împreună cu TVA-ul, în același Buget Consolidat al Statului. Deci, degeaba plătim, dacă banii nu ajung la spitale și la doctori. Prin urmare, ceea ce trebuie făcut este să se termine cu această aiureală de "asigurare medicală", fiindcă oamenii se cred asigurați, plătesc ca și când ar fi asigurați și, de fapt, nu sunt asigurați.

Citat:
cat despre biserici, in mod normal nu ar trebui nici acolo sa fie taxe pentru botez, cununie, inmormantare ... statul roman ar trebui sa se ocupe ca biserica ortodoxa sa aiba tot ce ii trebuie, adica sa isi plateasca preotii, si toate fetele bisericesti, sa achite orice fel de cheltuiala de gaz, lumina, intretinere, caldura, etc.
Aceeași situație. Noi nu discutăm despre cum ar trebui să fie, ci plecăm de la cum e. Și e așa: statul dă un salariu (penibil de mic) pentru preot. În parohiile mai mari, de obicei cu peste 1000 de familii, mai dă ceva pentru un-om-bun-la-toate (psalto-clopotaro-grădinar sau cum vreți să-i spuneți). Atât. Dar funcționarea unei parohii mai înseamnă facturi de gaz, electricitate, gunoi, etc. Mai trebuie plătită contabila, dat ceva și la strană, dacă vrei să ai strană cât de cât. Mai trebuie reparată strana însăși, aprovizionată sacristia, tunsă iarba, că e obligatoriu, etc. Toate astea trebuie să le plătească laicii, că de unde altfel ? Că le plătesc sub forma unei taxe anuale (zeciuiala) ca la noi, la catolici, sau că le plătesc ca taxă pentru servicii, ca la dv, la ortodocși, până la urmă e cam tot aia. Banii trebuie făcuți, cumva, spre a fi dați. Străbunicii mei, cu drepții să-i odihnească Dumnezeu, din bănuții lor făcuți din negoț și lucru, au ctitorit o biserică, ce e în picioare și azi. Ei nu s-au plâns câți bani au dat, ci au fost foarte bucuroși să dea un ban pentru o lucrare a Domnului.

Citat:
din moment ce pui la intrarea intr-o manastire taxa de nu stiu cati lei, asta inseamna ca obliga omul sa dea bani. si bineinteles ca multi dau, dar nu toti au.
Asta e grav, dacă e așa. Nu trebuie pusă nicio taxă, ca să poată să vină omul să spună o rugăciune la Sf Icoane. Sper că asemenea practică e o nedorită excepție. Dacă vreunui preot catolic i-ar da prin minte să pună taxă la intrarea în biserică, a doua zi episcopul i-ar spune: "fiule, la hirotonia ta ai făgăduit ascultare și respect mie și urmașilor mei. Ai mai spus că vei fi acolo unde Biserica te va trimite. Știi tu câtă nevoie are Sf Biserică de misionari în Tanzania ? Iată, îți dăruiesc de pe acum un manual de învățat limba zulu. Biletul de avion îți va fi cumpărat când voi auzi că oamenii încă mai trebuie să plătească bilet ca să audă Evanghelia din gura ta. Audiența s-a terminat, mergi în pace !"

Citat:
sunt foarte multe biserici construite, unele aproape chiar la 50 de metri distanta intre ele, dar in zona este doar o singura scoala darapanata, sau biserici noi construite, frumoase, dar spitalul de vizavi sta sa se darame .... adica in loc de 2 biserici frumoase una langa alta, si o scoala vai si amar de capul ei, nu mai bine ar fi o biserica frumoasa dar si o scoala frumoasa, nu care sta sa se darame la primul cutremur?
Dar școala aceea, poate că a apărut ca o școală a unei parohii. Dar apoi, statul a luat parohiilor școlile, așa cum a luat pădurile, casele și ce a mai putut lua. Ați văzut cât de frumoase sunt puținele școli confesionale ? Nu sunt dărăpănate de loc. Ca și în cazul spitalelor, statul ar trebui să le lase din mânuță și veți vedea ce mândrețe de școli vor fi în mai puțin de zece ani.

Citat:
exista o gradinita, a mitropoliei, la care taxa este de 600 de lei pe luna plus 10 lei mancare pe zi. deci exact ca o gradinita particulara.
Și nu v-ați întrebat "de ce" ? Răspunsul, după părerea mea, este că e chiar o grădiniță particulară, în sensul că nu primește nimic de la stat. Și atunci, de ce ar fi taxa mai mică decât la grădinițele particulare ? La grădinițele de stat, părinții plătesc numai mâncarea (și o mică șpagă, prezentată drept "cadou de 8 martie" sau "iepuraș de Paști"), pe când la cele particulare părinții plătesc atât mâncarea, cât și salariile personalului, amortismentul mijloacelor fixe și alte cheltuieli. Eu cred că "grădința mitropoliei" e din ultima categorie.

Citat:
pacat de o tara asa de frumoasa, dar asa de prost condusa.
Să nu ne mai punem nădejdea în conducători. Toată nădejdea, mai întâi în Domnul, apoi în noi înșine să o punem.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.02.2011, 20:04:23
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Da....preotul pe care mama il asteapta inca..de vreo doi ani si ceva sa vina la spovedit ca ea nu poate iesi afara...si care vine doar la boboteaza.....da , preotul care si-a tras in foita de aur toata biserica in interior ....si care acum scoate gresia de pe jos ca sa puna marmura...care si-a adus fiul langa el...si care recunosc , a dat jos burtoiul ca e bolnav da face unul fi'su ca se vede din avion....Cu 3 masini pt casatorie , nunta si nu stiu eu ce...Deci....sincer nu ii compatimesc pe preoti, ca n-am vazut vreunul facand foame....In schimb am vazut mai multi alungand saraci(nu tigani), sau unul care s-a oprit din liturghie ca sa scoata afara un sarac cu duhul ce se jelea incet de tot pe genunchi in fata lui....NU POT UITA astea....insa la fel de bineam in minte chipul unui parinte drag mie , care a slujit la bisetica Sf Nicolae din orasul meu...si care e pensionat acum....Si nu pot uita , privind inapoi cu recunostinta , la dr Toganel, care mi-a salvat viata acum multi ani...Prin urmare peste tot sunt oameni si oameni.....cu o moralitate perfecta sau lipsa....
Draga, nu toti preotii sunt preoti;
Preotul trebuie sa mearga ori de cate ori este chemat la casa cuiva! ca unii nu se duc, v-or avea ei de dat seama in fata lui D-zeu.
Ca a tras Biserica in foita de aur, frumos! ce locasul inchinat lui D-zeu nu se cuvine sa fie infrumusetat?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.02.2011, 20:06:55
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Ba da Geony...dar promisese ca intai face cantina pt saraci.....ori el a pus aur in biserica ce o va lasa fiului sau...Acum numai Domnul stie....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.02.2011, 20:24:19
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
aici este vorba de spagi ... din moment ce omul lucreaza si isi plateste cotizatiile la stat, la sanatate, si doctorul ala are un salariu deja, este normal ca sa mai fie date spagi? doar ca omul sa capete putina atentie din partea unui om care automat e obligat sa isi faca datoria??? nu stiu, mie nu mi se pare deloc normal.

cat despre biserici, in mod normal nu ar trebui nici acolo sa fie taxe pentru botez, cununie, inmormantare ... statul roman ar trebui sa se ocupe ca biserica ortodoxa sa aiba tot ce ii trebuie, adica sa isi plateasca preotii, si toate fetele bisericesti, sa achite orice fel de cheltuiala de gaz, lumina, intretinere, caldura, etc. omul oricum da, din milostenie, de pomana, dar asta trebuie sa fie o chestie voluntara nu obligatorie. din moment ce pui la intrarea intr-o manastire taxa de nu stiu cati lei, asta inseamna ca obliga omul sa dea bani. si bineinteles ca multi dau, dar nu toti au.

sunt foarte multe biserici construite, unele aproape chiar la 50 de metri distanta intre ele, dar in zona este doar o singura scoala darapanata, sau biserici noi construite, frumoase, dar spitalul de vizavi sta sa se darame .... adica in loc de 2 biserici frumoase una langa alta, si o scoala vai si amar de capul ei, nu mai bine ar fi o biserica frumoasa dar si o scoala frumoasa, nu care sta sa se darame la primul cutremur?

exista o gradinita, a mitropoliei, la care taxa este de 600 de lei pe luna plus 10 lei mancare pe zi. deci exact ca o gradinita particulara. eu as vrea sa imi dau copilul la o gradinita a mitropoliei, sa fie indrumat de mic, inspre lucrurile spirituale, religioase, in afara de ceea ce invata de la parinti. dar de unde sa dau frate 600+vreo 200 de lei (10 lei*20 de zile lucratoare) ? 200 da, dar 800 ???

si nu dau vina pe nimeni, ca nu as sti a cui e, cel mai probabil a statului ca nu stie sa administreze banii, sa repare scolile, spitalele, sa faca mai multe gradinite. de exemplu ce trebuie spitale private (arcadia) in care contribuie si statul cu 50 %, ajungand la sume considerabile, cand spitalele romanesti mai au putin si pica, sau sunt pline de gandaci si infectii ?

pacat de o tara asa de frumoasa, dar asa de prost condusa.


Mirela scuza.ma ,dar tu in ce tara traiesti?Eu in Romania......

Tu nu vezi ca astia vor sa decimeze populatia,vor sa ne omoare prin infometare si tu ai pretentii sa isi plateasca preotii???De ce sa faca scoli?Scoala scoate oricum numai tampiti.Cu masoni in fruntea statului nu o sa existe respect fata de aceasta categorie sociala
Si sunt mai multe biserici decat scoli,pt ca multe sunt facute sprin sponsori si omul care are bani daca vrea sa faca o fapta buna face o biserica sau o troita nu o scoala.Asta am observat
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.02.2011, 20:25:33
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

PS faptul ca scoala scoate tampiti a fost o remarca a domnului Base
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.02.2011, 13:41:37
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Implicit Unii ar trebui sa se informeze "inainte de a da cu piatra"

Acum cateva luni, Patriarhia Ortodoxa Romana a introdus "chitantiere" pe care sa le foloseasca Preotii Parohi atunci cand primeau "donatii" care urmau sa fie folosite NUMAI in interesul Parohiei respective. De la 01.01. 2011 (in alte Parohii din 01.02.2011 - functie de aprovizionare cu imprimate) s-au dat la toate Parohiile "chitantiere" (altele de aceasta data) care sa fie folosite NUMAI pt "donatiile" facute in folosul construirii "Catedralei Mantuirii Neamului" (Ortodoxe - evident) ! Deci toti banii pe care cineva ii da ("DONEAZA") Bisericii vor fi ... "impozitati" de catre acest Stat (adica, chiar daca sunt de rit ortodox ... sau altul, sau ... ateisti, se vor folosi de acesti bani proveniti din "impozitare" toata lumea, INDIFERENT ce rit au, sau daca sunt ... fara CREDINTA). Este "corect" acest lucru ?! Sau ar trebui sa se foloseasca de acesti bani ... NUMAI cei din Parohiile care tin de Biserica Ortodoxa Romana (ma refer NUMAI la banii "impozitati" rezultati din "donatiile" efectuate prin Bisericile ce tin de B.O.R.) ?!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.02.2011, 13:57:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sunt aspecte lumesti, unde dintre ele cu neputinta de ocolit.
Acela care are asezare duhovniceasca, nu se manie, nici nu se tulbura, ci numai se intristeaza pentru cele care nu odihnesc.

Fiecare va da seama pentru greselile lui.
Sa dea Domnul iertare, tuturor acelora care nu stiu ce fac.
Noi sa avem grija de coltul nostru, caci numai asa putem ajuta lumea in care traim.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.02.2011, 01:40:26
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Iisus a zis:


Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că închideți împărăția cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intrați, și nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsați.

Asadar nu e normal sa ni se inchida usa bisericii/manastirii daca nu dam bani.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.02.2011, 08:10:05
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Iisus a zis:


Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că închideți împărăția cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intrați, și nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsați.

Asadar nu e normal sa ni se inchida usa bisericii/manastirii daca nu dam bani.
Sunt de acord cu tine, dar nici noi sa ne simtim oripilati atunci cand ni se cere. Daca avem si vrem sa dam dam, daca nu fara comentarii intoarcem spatele si plecam. Daca nu avem cautam alternativa: fie cadem la intelegere fie cautam un loc unde nu ni se cere - dar tot fara sa comentam aiurea. (din cate stiu usa bisericii/manastirii nu se inchide doar esti lipsit de unele servicii)
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.02.2011, 20:29:30
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Red face

Mie mi se pare normal sa existe undeva, intr-un coltisor o tavita sau o cutiuta unde oamenii sa poata lasa bani drept multumire.
Insa nu ar trebui sa se perceapa taxe fixe.
Nu e normal si omenesc sa ramana mortul fara slujba, doar ca familia e saraca. Sau doi tineri sa nu se poata casatori fiindca nu au bani.
Nu vi se pare absurd sa nu te poti spovedi, cununa sau sa fii pomenit la slujba fara bani?
Din cauza aceasta multi le leapada, fiindca vad in Biserica o storcatoare de bani, vad multa fatarnicie. Si pe cineva slab asta darama.
Stiu ca sunt si preoti care nu cer "taxa de mantuire", ci fac totul cu daruire si dragoste. Insa pe zi ce trece vad ca tot mai mult se raresc.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
spaga in spitale :obicei "crestinesc" roxanapopa70 Reguli generale de utilizare a forumului 88 02.04.2012 23:25:10
Romania. 18300 de biserici, 425 de spitale . cocacoc Generalitati 341 04.09.2010 12:03:49