Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 03.05.2013, 10:46:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Ne miram de fiecare data de cite ceva, tocmai aici pe un forum zis ortodox .
Mirarea noastra fata de orice din acesta lume este direct proportionala cu taria credintei noastre .
In clipa in care ai credinta, nu te mai mira nimic, nici minunile lui Dumnezeu, care sunt ceas de ceas linga noi si nici minunile stanei care sunt la fel de dese .
Dar vai de omul care nu are frica si rusinea lui Dumnezeu !
Vai de doctorul care ajunge doctor din mindrie, ori profesor (definitivat cu note intre 5.50- 7,50), ori avocat sau magistrat , ori ingineri , ori ... ori ... orice ar fi el in lumea aceasta !
Vai de omul care isi incepe judecatile de valoare cu sofisme absolut dracesti: "barbatii ar trebui sa...."; " femeile, mai bine sa...."; "da, dar si eu am nevoie de mincare ca si tine"; "da, dar copiii mei ce maninca si ce imbraca", s.a.m.d.
Vai de toti cei care, botezati si inchinati in numele Sf. Treimi, nu au nici o treaba cu Aceasta , alta decit a purta lanturi de aur cu cruci, la git, de poti priponii cu ele vulturul sa nu zboare.
Vai de cei care merg la biserica din cauza ca au dezvoltat un reflex conditionat de duminica, incununat la intoarcere cu descriptivele spectacolelor de teatru : a fost taaa-re frumos la slujba !
Vai de cei care in locul si timpul mintuirii sale (adica la locul sau de munca) il vede pe fratele sau ca pe o sursa iminenta si impardonabila de macar putina bunastare, a sa ca vorba aceea: "... de asta am invatat atita si de asta muncesc acum !"
Stim cu totii, am mai spus-o eu insumi si si altii, ca in Romania este botezata ortodox 87% din populatie, ca 6% din acestia merg regulat la biserica, ca 1% se nevoiesc dupa canoanele BOR de cele mai multe ori, ca 0,01 % cauta cu asiduitate mintuirea si ca abia 1 la 100.000 se lupta neincetat sa ramina cu propria-i viata in Hristos .
Restul, sunt invatati prin tot felul de institutii oficiale (incepind cu familia si terminind cu ONG-urile) sa se minta atit de mult si atit de bine, pina in codul genetic, incit niciodata nu isi mai revin la Adevar : nu stiu eu d'astea; nu am pomenit asa ceva la parintii mei; nu obisnuiesc; nu pot; nu am incercat pina acum; ei, da' nu sunt habotnic; eu nu sunt un ignorant, am educatie; eu sunt un intelectual iar viata in Hristos este a elitistilor si nu a habotnicilor; nu imi place imaginea curenta care exista prin biserici; eu vreau sa fiu liber si sa fac ce cred de cuviinta... s.a.m.d., multe, multe , minciuni si inselare luata cu kilogramul inca din frageda pruncie, de la bunica si mamica inca !
Dar acestia, asa cum rezulta din procentele date, suntem marea majoritate. Si atunci, de ce ne mai miram de fratele nostru doctorul ca ne vede ca pe o vaca, ori ca pe o metresa pe care abia asteapta sa o trateze ca sa o si poata contacta ?
De ce ne mai miram ca nici urma de suflet nu are, desi din vorbele lui ar vrea sa se inteleaga contrariul, cind se tirguieste cu noi pe banii nostrii ?
De ce ne mira ca indiferent daca stie sau nu meserie adevarata, el vrea mai intii sa ii dai multi bani ?
De ce ne mai miram ca preotul nostru duhovnic ne impartaseste in fiecare saptamina, mai ceva ca pe sfinti; ne dezleaga sa intram in biserica indiferent daca avem haina de nunta sau nu, ne marturisim sincer si cu zdobire de inima sau accepta orice minciuna a mindriei noastre ... s.a.m.d.
De ce ne mira toate acestea ?
Probabil pt. ca nici unul dintre noi, cei care citim aceste rinduri, nu a hotarit el, de unul singur, chiar daca nu mai este urmat de nimeni, sa fie "prostul" acestei lumi, sa se se faca pe sine jertfa pt. ceilalti, in numele celorlalti, sa fie el cel nebun pt. Hristos, asa, de unul singur, sa treaca cele ale lumii acesteia pe locul II si sa puna mai intii iubirea aproapelui fata de orice ...
Cind macar unul dintre noi va implini acestea, atunci forumul se va inchide singur ... caci viata lui s-a terminat .
Dar pina atunci vom continua sa ne ducem viata plina de nemultumiri, de neajunsuri, de pacaleli si curse care ni se intind, de chin, de inselare, de durere, de amagire, de asteptare zadarnica, de speranta neimplinita ... Pe asta am ales-o si pt. ea ne zbatem neincetat.

Orice indura omul in aceasta viata! orice i s-ar face, deoarace orice lucru rau care i se intimpla il masoara mai intii cu mindria sa, iar dupa multa si marea mindrie pe care o are, are si puterea de a indura orice i-ar veni din partea cuiva . Insa totul este pina la doctor ! Cind Dumnezeu a hotarit sa te "trateze" cu durere si chin trupesc si sufletesc, te inmoi si te faci precum zgirciul in miinile satrapului . Aici, toti cei "tari" se inmoaie si se fac muci, caci la cea mai mica stringere de surub de catre Dumnezeu vaietele nu mai contenesc .
Probabil ca vorbele celui mare intre vasili sau celui Vasile intre sfinti sunt f. adevarate : bolile noastre sunt pacatele noastre" si nimeni nu scapa de aceasta incercare . Acesta este focul care ne curata de toata meschinaria si grandoarea si trufia, si de intelectualism si elitism si starea rasata .... s.a.m.d.
Nimeni dintre noi nu patimeste mai mult decit a gresit ! Cu siguranta ! Exceptind sfintii, cei care se nevoiesc pt. altceva !
Abia in patimirea noastra avem ocazia limpede de a vedea cit de mult am gresit !

In rest, zi dupa zi, in care ne vaitam si ne plingem de cite ceva, de orice, din lumea aceasta, ca nu este bun, nu este destul, nu este chiar cum ar trebuie ... nu este cum vrem noi si numai noi, fara insa a pomeni macar, din adincul sufletului, despre multele si gerelele noastre pacate !

Din multa naostra cauza ne trateaza astfel medicii, magistratii, profesorii, preotii, cunoscutii, vecinii, colegii, sefii... prietenii, si inca multi altii care ne cunoasc sau ne vad !
Cind ne vom schimba noi, Dumnezeu va indrepat lumea !
Pina atunci ... plins si tinguire in Rama !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 03.05.2013 at 10:54:53.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 04.05.2013, 00:15:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Esti in Lima,Peru?
Foarte frumos pe acolo :)
Dacă ai drum pe aici, dă-ne de știre.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 04.05.2013, 14:16:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar nu toata lumea intra in acelasi tipar.
Ți-ai pus întrebarea de ce ”nu toata lumea intra in acelasi tipar”? Lumea e cea care dă viață și sens vieții? Sau cine dă acest sens?

Last edited by ovidiu b.; 07.05.2013 at 15:39:55.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 06.05.2013, 10:59:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă ai drum pe aici, dă-ne de știre.
Multumesc frumos!
Daca voi avea candva,am sa va contactez :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 12.08.2013, 18:36:35
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Korina Vezi mesajul
Dupa nastere, mi-au asezat bebele pe burta si nu o sa uit niciodata privirea ei curioasa si vioaie. Parea ca vrea sa cunoasca in sfarsit persoana in al carei corp fusese gazduita atat de mult timp. Si eu eram foarte curioasa sa o cunosc.
Dupa ce bebe a fost cantarit si infasat, doctorii au plecat si ne-au lasat pe toti trei (tata, bebe si mamica) sa ne cunoastem unii pe altii si sa ne revenim un pic din emotii. Mi s-a parut ca a fost un crampei de eternitate, ca timpul a stat in loc. Nici acum nu stiu cat timp a trecut pana s-au intors, dar pentru noi acele momente vor ramane de neuitat.
Mi-as dori tare mult ca si in maternitatile din Romania sa se intample la fel. Foarte emotionanta relatarea, cu adevarat o traire ce nu poate fi egalata. Dupa nastere imi amintesc ca mi-am vazut si eu pentru cateva secunde copiii in bratele unei asistente, dar nici vorba de tinut pe burta asa cum citisem si eu prin carti ca se face si este recomandat.

Imi amintesc dorinta puternica pe care o simteam de a-mi cunoaste copilul, de a-l tine in brate, de a-l avea alaturi. Cel mai mult mi-a ramas intiparit in minte chipul de nou nascut.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 03.10.2013, 22:09:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

O modă îngijorătoare: româncele nu mai vor nașteri naturale, 80% din nașterile din privat sunt prin cezariană

Jumătate din copiii născuți în România au ajuns să vină pe lume prin cezariană. Cei mai mulți primesc, nejustificat, la naștere „nota 10”

Româncele nasc prin cezariană pe bandă rulantă: în ultimii cinci ani frecvența acestor operații s-a dublat, ajungându-se în 2012 ca jumătate din copii să nu mai vină pe lume pe cale naturală. Cu 20 – 30 de ani în urmă, orice medic ți-ar fi explicat că „un copil născut prin cezariană nu poate lua 10 în scorul Apgar, din motive bine întemeiate”.

Acest scor cuantifică mai mulți parametrii estențiali precum respirația, bătăile inimii, reflexele, culoarea pielii.Un copil născut în urma unei operații nu poate respira normal și corect imediat după naștere, așa că nota lui va fi mai mică. Însă, scorul 10 se dă pe bandă rulantă pentru că e doar un motiv de a gâdila orgoliul mămicii, dar și al medicului.

82% din nașterile la privat, prin cezariană

În condițiile în care Organizația Mondială a Sănătății recomandă o frecvență a cezarienelor de 10%, din totalul nașterilor contorizate în Romania, în anul 2012, 41,2% au fost prin cezarienă. La acestea se adaugă nașterile din clinicile private (necontorizate oficial), unde rata cezarienelor este de 60% din totalul nașterilor.

Spre exemplu, în Timișoara, 82% din copiii născuți în maternitățile private vin pe lume prin cezariană. Medicii recunosc că e la modă. Tot ei au ajuns să modifice scorul Apgar și să dea notă de 10 unui copil care nu se naște pe cale naturală. Orice asistentă medicală sau moașă știe că un bebe născut prin cezariană nu poate respira automat corect – ca atare nu poate primi punctajul maxim la capitolul „respirație”.

Când se dă 10 pe merit


Dacă sarcina a fost fără probleme și nașterea naturală lipsită de complicații, copilul vine pe lume cu toți parametri maximi și ia un 10 meritat. „În momentul travaliului declanșat există niște hormoni care se transmit prin placentă la făt și care îi «spun» acestuia că în câteva ore va fi independent de corpul mamei și că trebuie să se descurce”, explică medicul Ioana Vârtosu.

Se întâmplă două modificări majore. Pe de o parte, la nivel respirator începe să se resoarbă din lichidul amniotic pe lângă alveolele pulmonare – lăsând alveolele libere astfel încât prin nașterea naturală a fătului acestuia să i se inițieze prima respirație. Acest lucru se întâmplă și la copiii care sunt născuți prin cezariană, dar după declanșarea travaliului.

În al doilea rând, la nivel circulator, artera care face șuntarea între circulația mare și circulația mică intrauterin, se închide natural în timpul travaliului. Acest lucru se întâmplă mult mai târziu la copiii născuți prin cezariană programată (n.r. înainte de declanșarea travaliului), ne-a mai explicat medicul Ioana Vârtosu.

E sau nu pregătit bebelușul pentru naștere


Neonatologul Adrian Sorin Crăciun pune punctual pe i. „Ca neonatologi nu punem foarte mare preț pe scorul Apgar. La maternitățile private se fac cele mai multe cezariene la rece (fără declanșarea travaliului), iar în aceste cazuri notele se mai umflă. Medicul gândește că nu poți să îi spui mamei pe care tu ai chemat-o și i-ai făcut cezariană că bebelușul ei nu era pregătit de naștere, așa că notează nou-născutul cu un 10 nerealizat în realitate”, afirmă Crăciun.

Însă nu putem omite adevărul că acest punctaj oferă primele informații despre cum s-a prezentat fătul la venirea sa pe lume, și de aceea e firesc și bine ca „nota” să fie dată corect.

Ce este scorul Apgar și de ce este important

Imediat după naștere, chiar în primele 60 de secunde, se face o apreciere a stării de sănătate a nou-născutului, prin evaluarea funcțiilor vitale și a capacității de adaptare la condițiile din mediul extrauterin. Astfel, simultan cu acordarea primelor îngrijiri, medicul neonatolog va nota starea clinică și comportamentul nou-născutului, cuantificând funcțiile vitale cu ajutorul scorului sau indicelui Apgar (pus la punct în 1952 de medicul Virginia Apgar, ca o metodă simplă pentru evaluarea rapidă a stării de sănătate a unui nou-născut).

Sunt cinci parametri care se punctează cu maximum două puncte – respirația spontană (și țipătul), frecvența cardiacă (peste 100 de bătăi pe minut), tonusul muscular (mișcarea membrelor), excitabilitatea reflexă (copilul țipă, tușește sau strănută când i se introduce sonda nazală pentru curățarea căilor respiratorii), culoarea roz a tegumentului.

„Medicii scapă de malpraxis, mamele-de durere”

Deși legislația românească nu le permite medicilor să facă operații de cezariană la cerere, totuși, dacă există riscul pentru mamă sau bebeluș să apară complicații prin nașterea naturală, se poate opta pentru această intervenție chirurgicală. Sunt anumite categori de afecțiuni în care chiar se impune operația (miopie, boli transmisibile, hepatite).

Sub paravanul acestor riscuri, cezarienele au devenit regula. „Există și cezariană electivă (așa dorește pacienta), însă conduita o impune medicul. Eu fac meseria asta de 40 de ani. La începuturile carierei mele erau între 10 și 13% cezariene. Acum, în țările civilizate acest procent nu sare de 15%, în timp ce la noi ajunge la 80% la privat și 50% la stat”, afirmă conf. dr. Petre Brătilă, medic primar obstetrică – ginecologie.

Și medicii din maternitățile din Timișoara preferă nașterile prin cezariană. Doru Anastasiu, șeful Secției de Obstetrică-Ginecologie din cadrul Maternității Bega, afirmă că, în acest moment, 62 % din nașteri au loc prin cezariană pentru că este la modă.

„Ajutorul” presei


Cauzele numărului mare de cezariene țin, pe de o parte, de educația medicală a mamei, iar pe de altă parte, de atitudinea medicilor. „Și mass-media a jucat un rol important în această degradare prin mediatizarea cazurilor de feți morți sau născuți cu diverse probleme. Apoi, mamele își iau de pe forumuri informații neprelucrate și vin la medic cerând să li se garanteze că totul va ieși bine. Ori medicul nu poate face asta, biologia nu e matematică, are multe variabile”, comentează conf. dr. Petre Brătilă.

Spaima de eșec și de represalii a modificat și comportamentul medicilor. „Există riscul ca în timpul nașterii naturale să aibă loc o ruptură uterină, femeia poate să își piardă vederea sau dacă apar alte complicații, pacienta poate da medicul în judecată pentru că nu i-a recomandat să nască prin cezariană, și atunci este normal ca și medicii să opteze pentru nașterile prin cezariană”, crede șeful secției de Obstetrică-Ginecologie din cadrul Maternității Bega. De asemenea, o naștere prin cezariană este mai comodă pentru medici, pentru că, de cele mai multe ori, femeia este programată la o anumită oră.

Soluțiile medicilor


În țările civilizate nu se duce medicul să asiste nașterea, gravida e urmărită de moașă, iar doctorul vine doar în caz de complicații. „Este nevoie de o campanie pentru promovarea nașterii pe cale naturală, cu doctori care să vorbească că e un act natural”, este de părere profesorul Petre Brătilă. (sursa: doctorulzilei.ro)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 03.10.2013, 22:11:24
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit „Nașteți natural! Așa este fiziologic”

"Medicul Doru Anastasiu le recomandă mămicilor să opteze pentru nașterea pe cale naturală pentru că „așa este fiziologic și normal. Plus că femeile care nasc prin cezariană se recuperează mai greu, nu pot să ridice greutăți o perioadă ca să nu se deschidă rana”. O primă operație de cezariană face ca, în general, și celelalte nașteri să aibă loc tot prin aceeași metodă. Nu în ultimul rând, o mamă care a născut pe cale naturală își poate alăpta imediat bebelușul, în timp ce după cezariene laptele vine mult mai greu, iar copiii sunt hrăniți de multe ori cu lapte praf." (sursa: doctorulzilei.ro)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 09:55:46
Pledoarie pentru VIATA! Florin-Ionut Nunta 17 18.12.2010 14:56:01
rugaciuni pentru nasterea de prunci sanatosi lidiap Rugaciuni 10 10.05.2010 22:51:06
Rugaciune pentru nasterea unui copil... maggie Rugaciuni 15 23.04.2009 11:57:52
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 11:42:44