Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2009, 01:47:04
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit Pocainta vrajitorilor

Cunoasteti persoane care au practicat vrajitoria indiferent de forma si care s-au pocait?Daca da in ce circumstante?A trecut cineva dintre dumneavoastra prin asa ceva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2009, 15:52:40
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Prin acest thread pe care dupa cum vad l-am intitulat prost, am vrut sa cunosc experientele persoanelor care s-au ocupat cu ocultismul si care s-au convertit.Vreau sa cunosc ce lucruri incredibile au vazut, la ce evenimente supranaturale au asistat.Chiar nu este nimeni care sa fi avut contact cu asa ceva?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2009, 15:58:47
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

De fapt,nu inteleg ce anume cauti mai exact: ai fost implicat in asa ceva in vreun fel sau cauti pur si simplu senzationalul?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.06.2009, 16:00:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Apropo,sfantul Ciprian a fost un mare vrajitor dinainte de a se pocai: http://www.revistafelicia.ro/da_spir...m__1004745.htm
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.06.2009, 21:46:43
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Il stiu pe sf Ciprian.Intrebam pentru ca vreau sa inteleg unele lucruri, si de unde daca nu de la cei care au trait aceste experiente?Cred ca tocmai daca am afla direct de la ei ne-ar folosi mult mai mult decat daca am incepe sa cream ipoteze despre ocultism bazandu-ne pe legende urbane si superstitii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.06.2009, 21:54:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Spune exact ce anume vrei sa intelegi si ce te framanta,ca sa ti se poate raspunde la obiect.
Dintre cei de aici ma indoiesc ca sunt persoane care au avut astfel de experiente,asta daca vorbesti de ocult.Daca discuti de ceea ce unii numesc supranatural,paranormal,atunci posibil sa primesti mai multe raspunsuri.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.06.2009, 00:25:28
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Sunt similare.Ocultismul cuprinde metafizica, spiritism, blesteme, vindecari, alterarea realitatii in conformitate cu vointa vrajitorului...indiferent daca sursa este considerata mintea cu resursele ei ascunse, fapturi (zei, ingeri, demoni, Dumnezeu) care se afla in spatiul subtil al Astralului si pot fi evocati prin cunoasterea de simboluri si conexiuni simbolice aferente, sau deschiderea chakrelor si canalizarea energiei ascunse a lui Kundalini.O puternica atractie provine din ele, dar fatala.Multi oameni nu se multumesc cu a lasa pe seama lui Dumnezeu totul, sa zica "faca-se voia Ta" si sa se ignore pe sine.Ei vor sa modeleze lumea, sa obtine fericirea si pacea, dar prin Propriile Lor forte, si aici se afla atractia fantastica a acestor discipline.De aceea intreb pe cei care au facut asa ceva, ca experientele lor sa ne serveasca drept pilda si satisfacere a curiozitatii, curiozitate care stiu ca e necurata, dar totusi exercita o atractie foarte foarte mare.Sebastiana stiu, ca a facut ceva ce numeste "spiritism" desi nu a fost constient si am unele dubii.De ce i-ar spune cel rau ce este?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.06.2009, 01:58:46
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate da ce e aia zei?
Parca zicea undeva:
"dumnezeii neamurilor sunt draci".
"zeii" de fapt erau draci care aveau ei acolo ceva putere inainte de venirea lui Dumnezeu cu trup pe aci pe Terra din preasfanta Stapana noastra de Dumnezeu Nascatoarea si pururea Fecioara Maria.
Mai apoi Dumnezeu Iisus Hristos prin rastignirea sa de buna-voie puterea preablestematului Satan si a dracilor sai preaprosti si prearai asupra omenirii a surpat-o.
Atat de prost a fost Satan ca a lucrat rastignirea lui Dumnezeu Iisus Hristos prin care rastignire si-a pierdut puterea sa asupra omenirii ca de aceea se si zice "Moartea s-a omorat".
Ca Satan nu stia ca Domnul nostru Iisus Hristos e Dumnezeu ci credea ca e un om normal si credea ca e nascut din desfranare.
Apoi Dumnezeul nostru Iisus Hristos s-a pogorat cu Sfantul suflet in Iad si a rapit de acolo pe toti de acolo.

Cu privire la filme gen "Exorcistul" regizorul acelui film e inselat de draci.
Daca vrajile lucreaza aceasta e ca Dumnezeul nostru Iisus Hristos permite prin pronia sa dumnezeiasca ca sa fie tot spre mantuirea sufletelor oamenilor.
Si nu permite tot timpul ci dupa dumnezeiestile sale judecati dar care nu pot fi intelese nici de heruvimi si cu atat mai putin de slaba noastra minte umana.
Iar aceste judecati noi stim cum si pentru ce scop sunt ca marturiseste Biserica crestin ortodoxa despre dansele.Stim pentru ca ni s-a descoperit.
Si asa zice:
"Doamne cela ce prin adancul intelepciunii cu iubirea de oameni toate le chivernisesti si ceea ce este de folos tuturor le daruiesti".
Iar voia lui Dumnezeu e ca toti sa se mantuiasca si la cunostinta Adevarului sa vina.
Ca marturiseste despre aceasta Sfantul Apostol Pavel:
"Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină."
Kundalini nu exista mai frate vrajitoria se face prin invocarea ajutorului dracilor.
Iar dracii lucreaza rautatile lor sau prin salasluirea de li se permite in trupul cuiva cu fiinta sau prin inselare de li se permite asupra cuiva.

Pentru aceea ca dracii nici macar intr-un animal nu pot intra de nu le da voie Dumnezeu.
Si aceasta o arata Sfanta Scriptura ca dracii cer voie lui Dumnezeu Iisus Hristos sa poata sa intre in porci.
Satana cere voie lui Dumnezeu sa mearga sa ii faca necazuri lui Sfantul Iov.
Apoi Sfantul Iov fiind nelamurit si nemultumit de ce lasase Dumnezeu aceste necazuri peste Dansul Dumnezeu ii arata si motivul:
http://www.crestinortodox.ro/calenda...egare-la-peste
"am stiut ca nu-ti vei pierde rabdarea".

Kundalini nu exista este o ratacire a dracilor care au invatat aceasta ratacire si pe ascetii yoghini.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.06.2009, 08:07:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Sunt similare.Ocultismul cuprinde metafizica, spiritism, blesteme, vindecari, alterarea realitatii in conformitate cu vointa vrajitorului...
Eu zic ca faci un mare ghiveci din niste notiuni despre care nu ai habar decat din auzite,un fel de prezentare a la mama Omida,te rog sa ma ierti.
Nu stiu de unde si pana unde pui egal intre ocultism si metafizica,blesteme si vindecari.
Sincer,eu tot raman la impresia ca ai avut ceva tangente in domeniu,ai tras niste concluzii dupa ureche si probabil acum esti amator de ceva senzational,ca altfel nu imi explic:

Citat:
curiozitate care stiu ca e necurata, dar totusi exercita o atractie foarte foarte mare
Cred ca mai bine ar trebui sa iti analizezi tie aceste curiozitati.Daca spui ca iti este suficient ce iti ofera religia si ca oamenii ar trebui sa se supuna doar regulii divine (ceea ce nu contest ca este real) fara a mai cauta si altceva,atunci pentru ce tu cauti?Ori nu esti chiar atat de sigur pe ceea ce afirmi?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.06.2009, 08:32:14
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Un exemplu concret este Sfantul Ciprian.
El a fost vrajitor, apoi a devenit sfant.
Pentru cei interesati, e probabil, indicat sa i se citeasca viata acestui sfant.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
POCAINTA ROMANIEI iosif Pocainta 90 16.08.2011 05:07:59
Ce este pocainta? iosif Pocainta 154 28.11.2010 02:54:10
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 21:42:29
Cum intelegem pocainta matad Despre Sfanta Scriptura 5 17.03.2009 12:34:48
pocainta nairda Pocainta 14 12.03.2008 23:26:22