Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.09.2011, 15:23:20
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Pe vremea bunicilor nostri vremurile erau mult mai grele, ci totusi nasteau copii si nu unu-doi, ci de la 5 in sus.Si crede-ma nu sunt mai grele vremurile ca atunci(foamete mare,razboi).
S-a schimbat insa ceva...S-a racit credinta noastra.si totodata si dragostea.

Asa este,nici eu nu cred ca doar situatia materiala este un motiv pentru a nu face copii,ci problema este mai ales schimbarea din societatea din ziua de astazi.
Oamenii nu mai cred in valorile morale si spirituale,nu se mai pune asa pret pe viata de familie.
Multi intra in casnicii pe baza atractiei fizice doar sau a chimiei de moment,interese materiale,cate si mai cate si traiesc cu gandul ca asta e,merge bine,nu merge..next!Prea multa superficialitate,din pacate.
Iar vorbind prin prisma femeii care si-ar dori copil,cred ca cel mai inspaimantator aspect nu este situatia materiala,pentru ca ea poate fi depasita daca oamenii sunt muncitori,ci gandul ca intr-o lume intr-atat de superficiala risti sa iti cresti copilul fara celalalt parinte,iar asta este trist.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.09.2011, 16:30:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca Il asezam pe Dumnezeu inainte atunci cand vine vorba de copil, nu mai avem de ce sa ne intrebam: cati copii putem creste. Daca Dumnezeu este pe locul secund sau chiar deloc, atunci putem spune ca unul, doi, trei ... sau chiar niciunul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.09.2011, 16:33:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Imi pare rau Costel, dar nu este chiar asa....Te rog din suflet sa spui acestea batandu-te cu pumnul in piept atunci cand vei avea 7-10 copii, restul nu este decat o presupunere . Imi pare rau, dar viata reala bate filmul si teoria. Iar cu " presupusa credinta " prea multi copii sufera pe lumea asta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.09.2011, 16:41:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Si ce facem Ory daca spunem ca ne este de ajuns unul si din nefericire se imbolnaveste si are nevoie de zeci de mii de euro pentru a supravietui? Mai ramane valabil numarul? Mai pot spune pot creste X?

E prea departe Dumnezeu de noi, dar El nu este lispsit de putere. Nu spune Scriptura ca "cele ce sunt cu neputinta la om, sunt cu putinta la Dumnezeu?" Daca acestea sunt cuvintele lui Hristos, atunci sa ne incredem in ele si vom avea parte si de minuni daca va fi nevoie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.09.2011, 16:47:12
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Costel, daca mergem pe aceasta latura, atunci vorbim pana maine.
Eu spun doar ca ar fi bine sa judecam si din perspectiva realitatii evidente, nu doar din imaginatie. Chiar te rog sa te apuci sa faci copii multi, din credinta, si pentru a preveni posibilitatea de mai sus...apoi sa discutam ca de la experienta, la experienta, viabila si nu formala .
Eu nu am multi copii, dar ma trag dintr-o familie cu multi copii...restul nu mai are rost sa expun. Multumesc Lui Dumnezeu, inca a fost bine ( acest bine il spun cu generozitate), fata de ce-ar fi putut sa fie....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.09.2011, 17:28:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Si prin Africa de ce nu trimite, ca pe acolo mor de foame?
De care credinta sunt africanii . Ce porunci implinesc ei ? Cui se supun si de cine asculta ? Cui se inchina si in ce adevar traiesc ?

Cind vei raspunde la aceste intrebari nu vei mai avea intrebari de genul pe care le pui ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.09.2011, 18:04:08
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De care credinta sunt africanii . Ce porunci implinesc ei ? Cui se supun si de cine asculta ? Cui se inchina si in ce adevar traiesc ?

Cind vei raspunde la aceste intrebari nu vei mai avea intrebari de genul pe care le pui ?
Deci sa inteleg ca Dumnezeu e atat de lipsit de umanitate incat ii lasa sa moara pe copiii africani pe motiv ca parintii lor nu sunt toti crestini?
Argumentul nu cred ca merge, pentru ca in Africa sunt foarte multi crestini, inclusiv prin tari super sarace, unde se moare de foame, precum Etiopia. Dar in anii 1930 in Ucraina, cand tot asa, s-a murit de foame, Dumnezeu de ce n-a facut nimic? Doar ucrainenii erau si crestini, si ortodocsi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.09.2011, 18:17:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Deci sa inteleg ca Dumnezeu e atat de lipsit de umanitate incat ii lasa sa moara pe copiii africani pe motiv ca parintii lor nu sunt toti crestini?
Argumentul nu cred ca merge, pentru ca in Africa sunt foarte multi crestini, inclusiv prin tari super sarace, unde se moare de foame, precum Etiopia. Dar in anii 1930 in Ucraina, cand tot asa, s-a murit de foame, Dumnezeu de ce n-a facut nimic? Doar ucrainenii erau si crestini, si ortodocsi.
Dvs. cu gindirea si judecatile lumesti voiti sa patrundeti unele din judecatile lui Dumnezeu si lumea sa crestina !!!
Au nu stiti ca fiecare popor are cite un arhanghel ca purtator de grija si ca sunt cunoscuti cu numele doar 7 sintre ei . restul sunt necunoascuti ca nume dar ei exista . Si prin acestia este diriguita existenta unui popor ! Ori diriguirea vietii unui popor nu insemneaza numai a trai in desfriu si chiolhane sau necredinta ... sau din contra !
Chiar si cind pedepseste , Dumnezeu este plin de umanitate . Nu incercati sa il masurati pe Dumnezeu cu metrul lumii ca nu se cade si nici nu se portiveste .
Dumnezeu are considerentele lui de ingaduie sa se intimple ceva rau cuiva .
Va intreb eu : lui Iov , care era un credincios din cale afara, a ingaduit dumnezeu diavolului sa-i omoare copii , sa-i arda toata averea si in cele din urma sa il prapadeasca cu boala pe el insusi, de ce asta ? Immmm ? de ce credeti ca a procedat astfel , ca doar era credincios ?
Nu va grabiti sa intelegeti mersul lumii , condusa numai de Dumnezeu, cu gindirea , cu virsta si cu putinele cunostinte lumesti ale unui tinar .
Raspunsul la intrebarea pe care mi-ati pus-o o sa o puteti primi cu mare indulgenta de la Dumnezeu (adica sa stiti ca nu este musai sa si primiti un raspuns , puteti muri cu aceasta enigma ca si f. multi altii !!!) la batrinete,. dar numai daca va nevoiti in cerdinta ! Daca nu , veti avea aceste intrebari in mod etern ! Traind in credinta si nevoindu-ne astazi mai mult ca ieri, dar in continuu vom putea intelege cite ceva din judecatile lui Dumnezeu . daca nu ne intereseaza lumea lui Dumnezeu, a sfintilor sai si a vietii in duh si adevar ... nu facem altceva decit sa vegetam lumeste , adica sa nu avem viata in duh , deoarece nu ne-a interesat sa o cultivam !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 29.09.2011 at 18:22:39.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.09.2011, 18:33:10
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dvs. cu gindirea si judecatile lumesti voiti sa patrundeti unele din judecatile lui Dumnezeu si lumea sa crestina !!!
Au nu stiti ca fiecare popor are cite un arhanghel ca purtator de grija si ca sunt cunoscuti cu numele doar 7 sintre ei . restul sunt necunoascuti ca nume dar ei exista . Si prin acestia este diriguita existenta unui popor ! Ori diriguirea vietii unui popor nu insemneaza numai a trai in desfriu si chiolhane sau necredinta ... sau din contra !
Chiar si cind pedepseste , Dumnezeu este plin de umanitate . Nu incercati sa il masurati pe Dumnezeu cu metrul lumii ca nu se cade si nici nu se portiveste .
Dumnezeu are considerentele lui de ingaduie sa se intimple ceva rau cuiva .
Va intreb eu : lui Iov , care era un credincios din cale afara, a ingaduit dumnezeu diavolului sa-i omoare copii , sa-i arda toata averea si in cele din urma sa il prapadeasca cu boala pe el insusi, de ce asta ? Immmm ? de ce credeti ca a procedat astfel , ca doar era credincios ?
Nu va grabiti sa intelegeti mersul lumii , condusa numai de Dumnezeu, cu gindirea , cu virsta si cu putinele cunostinte lumesti ale unui tinar .
Raspunsul la intrebarea pe care mi-ati pus-o o sa o puteti primi cu mare indulgenta de la Dumnezeu (adica sa stiti ca nu este musai sa si primiti un raspuns , puteti muri cu aceasta enigma ca si f. multi altii !!!) la batrinete,. dar numai daca va nevoiti in cerdinta ! Daca nu , veti avea aceste intrebari in mod etern ! Traind in credinta si nevoindu-ne astazi mai mult ca ieri, dar in continuu vom putea intelege cite ceva din judecatile lui Dumnezeu . daca nu ne intereseaza lumea lui Dumnezeu, a sfintilor sai si a vietii in duh si adevar ... nu facem altceva decit sa vegetam lumeste , adica sa nu avem viata in duh , deoarece nu ne-a interesat sa o cultivam !
Poate gresesc, dar din ce ati scris inteleg ca nu aveti un raspuns relativ coerent si ca in schimb trebuie cu totii sa ne resemnam si sa suportam "toanele" lui Dumnezeu. Deci eu sa cred in Dumnezeu, dar sa nu ma astept sa primesc vreo lamurire si in acelasi timp nici sa nu indraznesc sa comentez daca ceva imi pare nedrept. Nu prea pare corect, nu credeti?
Ca fapt divers, aveti o cat de mica dovada pentru ce ati afirmat legat de acei arhangheli protectori ai fiecarui popor?
Si, avand in vedere imposibilitatea noastra de a intelege ratiunea dupa care actioneaza Dumnezeu, nu credeti atunci ca ar fi mai intelept sa nu luam de buna o afirmatie precum "acolo unde se naste un copil, Domnul trimite si o paine(adica tot ceea ce ii este de folos pentru a creste", mai ales ca realitatea o infirma zilnic?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.09.2011, 18:38:36
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Poate gresesc, dar din ce ati scris inteleg ca nu aveti un raspuns relativ coerent si ca in schimb trebuie cu totii sa ne resemnam si sa suportam "toanele" lui Dumnezeu. Deci eu sa cred in Dumnezeu, dar sa nu ma astept sa primesc vreo lamurire si in acelasi timp nici sa nu indraznesc sa comentez daca ceva imi pare nedrept. Nu prea pare corect, nu credeti?
Ca fapt divers, aveti o cat de mica dovada pentru ce ati afirmat legat de acei arhangheli protectori ai fiecarui popor?
Si, avand in vedere imposibilitatea noastra de a intelege ratiunea dupa care actioneaza Dumnezeu, nu credeti atunci ca ar fi mai intelept sa nu luam de buna o afirmatie precum "acolo unde se naste un copil, Domnul trimite si o paine(adica tot ceea ce ii este de folos pentru a creste", mai ales ca realitatea o infirma zilnic?
Oooooo, am teles ce voiti si ce credinta marturisiti !
Va doresc o seara cu pace si lectura cu bunaplacere !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 20:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02