Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.04.2012, 11:07:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hristos a Înviat!

Ce i se poate spune unui șef de stat?
"Hristos a Înviat!" (pe 15.04.2012) și "La mulți ani!".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.04.2012, 12:27:05
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
BO nu recunoaste ca valida hirotonia catolica, deci implicit nici pozitia Papei de loctiitor a lui Hristos, il recunoaste doar statutul de sef de cult religios, asa cum sunt si altii.
stiu asta, dar ce vreau sa intreb, termenul "papa" este un un titlu de onoare, care inseamna "tata" sau "parinte", nu?
si avem voie sa numim pe cineva cu acest titlu pe Pamant? Domnul Hristos a spus ca sa nu numim pe nimeni in felul asta! (Mat 23:9)--- prin urmare, nu este oare o blasfemie sa numesti cu acest titlu de "papa" un om?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.04.2012, 12:31:52
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Domnul sa il binecuvinteze cu intelepciune si calauzire divina in slujba sa pastorala. fii vrednic de slujba care ti s-a incredintat si credincios pana la moarte Celui ce te-a chemat si te-a uns.

deci tu, ucenicule, desi nu esti catolic, crezi ca papa este exact ceea ce pretinde, uns de Dumnezeu, calauzit divin si ca slujba o are de la Domnul.
de ce nu treci la catolici?, ca doar ei cred toate acestea, restul religiilor resping pretentiile papei ca fiind necrestine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.04.2012, 14:02:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
stiu asta, dar ce vreau sa intreb, termenul "papa" este un un titlu de onoare, care inseamna "tata" sau "parinte", nu?
si avem voie sa numim pe cineva cu acest titlu pe Pamant? Domnul Hristos a spus ca sa nu numim pe nimeni in felul asta! (Mat 23:9)--- prin urmare, nu este oare o blasfemie sa numesti cu acest titlu de "papa" un om?
Să înțeleg că aceluia care, împreună cu Dumnezeu și cu mama dv, v-a zămislit, nu îi spuneți "tăticule!", ci îi spuneți "nenea"?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.04.2012, 14:05:27
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să înțeleg că aceluia care, împreună cu Dumnezeu și cu mama dv, v-a zămislit, nu îi spuneți "tăticule!", ci îi spuneți "nenea"?
nu-i spun "tata" prin asta intelegand un titlu onorific ci faptul ca sunt fiica lui, dar tu si "ucenicul" il numiti pe Benedict cu un titlu care-i apartine numai lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.04.2012, 14:20:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
nu-i spun "tata" prin asta intelegand un titlu onorific ci faptul ca sunt fiica lui, dar tu si "ucenicul" il numiti pe Benedict cu un titlu care-i apartine numai lui Dumnezeu.
Acuma, eu nu știu în ce sens folosește Ucenicul termenul, dar pentru mine "părinte" când e vorba de un preot nu e deloc un titlu onorific. Ei sunt chiar părinții mei. Ei fac tot ce fac părinții mei naturali și chiar mai mult de atât. Ei mi-au dat viață, ei mă hrănesc cu ceea ce este necesar, ei mă învață, mă pedepsesc când nu ascult, ei îmi dau sfat, ei îmi dau mângâiere, ei s-ar duce după mine dacă m-aș rătăci. Mă bucur atât de mult că îi am pe părinții aceștia ai mei! Ce părinți buni mi-a dat Isus, până când se va întoarce. Păcat doar că ei nu prea au noroc cu așa fiu risipitor...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.04.2012 at 14:22:33.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.04.2012, 14:23:30
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, eu nu știu în ce sens folosește Ucenicul termenul, dar pentru mine "părinte" când e vorba de un preot nu e deloc un titlu onorific. Ei sunt chiar părinții mei. Ei fac tot ce fac părinții mei naturali și chiar mai mult de atât. Ei mi-au dat viață, ei mă hrănesc cu ceea ce este necesar, ei mă învață, mă pedepsesc când nu ascult, ei îmi dau sfat, ei îmi dau mângâiere, ei s-ar duce după mine dacă m-aș rătăci.
bine, si "papa" este parintele acestor preoti, deci parintele parintilor, de ce ar sta lucrurile asa??? pentru ce aceasta intaietate, cand Domnul spune ca toti suntem frati? pentru ce un episcop ar avea intaietate fatza de toti ceilalti???
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.04.2012, 14:33:16
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
nu-i spun "tata" prin asta intelegand un titlu onorific ci faptul ca sunt fiica lui, dar tu si "ucenicul" il numiti pe Benedict cu un titlu care-i apartine numai lui Dumnezeu.
Eu nu l-am numit pe Benedict "Papa" ci "frate"; tot astfel nu numesc nici un preot ortodox sau de alta confesiune "parinte", caci nu este decat un slujitor al lui Dumnezeu.

Inaintea lui Dumnezeu toti (crestinii) suntem frati in Hristos, si copii ai aceluiasi Tata..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.04.2012, 14:33:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
bine, si "papa" este parintele acestor preoti, deci parintele parintilor, de ce ar sta lucrurile asa??? pentru ce aceasta intaietate, cand Domnul spune ca toti suntem frati? pentru ce un episcop ar avea intaietate fatza de toti ceilalti???
Comparam mai sus pe preoți cu păstorii (comparație pe care Însuși Bunul Păstor a făcut-o), când spuneam că ei mă îndrumă, mă păzesc și, la nevoie, m-ar căuta dacă m-aș rătăci. O turmă are mulți păstori. Dar un singur baci. Asta nu înseamnă că baciul nu este păstor, ci înseamnă că doar unuia i se spune "baciul" sau "bătrânul". Sau "papa" ("papă" înseamnă fix "bătrân"). Dv chiar vă imaginați că o turmă de un miliard două sute de mii de oi poate fi îndrumată de un singur păstor ? Sau de mai mulți, acționând haotic ? Nu, toate turmele mari au un baci. Sunt în nedumerire, viermele îndoielii mă încearcă și nu știu dacă păstorul meu e un bun păstor sau mă duce alături de cale, în prăpastie ? E simplu să rezolv, dau un telefon la dispeceratul păstorilor și întreb dacă păstorul cutărică este agreat de baci sau a fost cumva alungat din fruntea turmei, ca fiind un lup în blană de oaie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.04.2012, 14:37:05
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Comparam mai sus pe preoți cu păstorii (comparație pe care Însuși Bunul Păstor a făcut-o), când spuneam că ei mă îndrumă, mă păzesc și, la nevoie, m-ar căuta dacă m-aș rătăci. O turmă are mulți păstori. Dar un singur baci. Asta nu înseamnă că baciul nu este păstor, ci înseamnă că doar unuia i se spune "baciul" sau "bătrânul". Sau "papa" ("papă" înseamnă fix "bătrân"). Dv chiar vă imaginați că o turmă de un miliard două sute de mii de oi poate fi îndrumată de un singur păstor ? Sau de mai mulți, acționând haotic ? Nu, toate turmele mari au un baci. Sunt în nedumerire, viermele îndoielii mă încearcă și nu știu dacă păstorul meu e un bun păstor sau mă duce alături de cale, în prăpastie ? E simplu să rezolv, dau un telefon la dispeceratul păstorilor și întreb dacă păstorul cutărică este agreat de baci sau a fost cumva alungat din fruntea turmei, ca fiind un lup în blană de oaie.
"baciul" e Domnul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O statuie pentru Papa! Daniel_7 Biserica Romano-Catolica 19 15.08.2011 19:16:00
Papa Benedict contesta Biblia? dianagroza Biserica Romano-Catolica 27 05.02.2011 22:07:36
Bulgarii si papa Seraphim7 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 12.11.2010 21:06:24
Patriarhul Moscovei si Papa Erethorn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 41 29.10.2010 16:20:47
Papa Benedict a facut parte din tineretu hitlerist mihailt Generalitati 50 18.10.2010 22:35:01