Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.06.2013, 04:30:19
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Doamne ajută!

Domnule Daniel, considerați că la slujbele Bisericii
atunci când ne rugăm pentru eroii neamului nostru, când le aducem omagiu celor care s-au jertfit pe câmpurile de luptă "cu arma în mână" (morți, ciungi, traumatizați psihic etc.),
precum și atunci când ne rugăm pentru conducătorii de azi (care, printre altele, au în vedere și securitatea țării, inclusiv frontierele și armamentul de război)

ne aflăm în conflict cu Iisus Hristos?

Biserica a rânduit rugăciuni aflate în conflict cu Iisus Hristos și cu Evanghelia Lui? Asta sugerați, oare?


Pe de altă parte, faptul că poporul român e singurul a cărui geneză este împletită cu încreștinarea, avînd așadar o dublă identitate (de neam omenesc, prin rânduiala Domnului, precum și prin har, de creștini), permite trecerea în registru minor a identității naționale și implicit a apărării ei?

Noi, creștinii, suntem duhuri fără trup, fără adăpost, fără patrie pământească? Iubirea de care pomeniți nu ține seama de întreaga noastră ființă, de omul întreg (trup și suflet)?

Când o bandă de obsedați atacă mama, fiicele și soția, spre siluire fizică, dvs. recomandați... ce? Ce lucru creștinesc recomandați mai exact?
Dar când ne sunt distruse orașele, câmpia, apele, munții, flora și fauna?
Dar când ne sunt amenințate bisericile, cultura, limba, obiceiurile creștine, tradițiile?

Puneți accent pe sentimentul iubirii, lucru bun dealtfel, lucru de la Dumnezeu. La rândul meu și eu sunt de acord cu diplomația, cu negocieri nesfârșite, cu tot felul de manevre ca să nu se ajungă la vărsare de sânge omenesc.
Dar pe obligația de a apăra ceea ce iubim, fie și cu arma în mână atunci când agresiunea este extremă și desființează orice limită, nu puneți nici un preț? Oare a apăra, cu prețul vieții tale și cu riscul de a lua viața celui care vine peste tine să te ucidă, nu este dovadă a iubirii?

Considerați că Dumnezeu vrea ca poporul român și România să piară din istorie, stînd cu toții ca mielul la înjunghiere? Și astfel, pe această cale unică, românii să devină, chipurile, cu toții locuitori ai Împărăției lui Dumnezeu?

Și scrieți toate aceste sugestii în limba română, în limba locuitorilor acestei patrii?

Eu cred că prin ceea ce scrieți, separînd artificial ițele realității românești creștine, nu faceți decât un singur lucru: folosiți în mod nedemn de un român credința poporului nostru ca șiș pentru suicid, pardon, genocid.
Vă folosiți de credința noastră în Iisus Hristos ca să ne lăsăm țara fără apărare? Ca să ne pierdem neamul și credința strămoșească? Asta faceți, oare? Nu credeți că ați exagerat cam tare într-o parte, pierzînd din păcate echilibrul situației?

Cred că Hristos nu ne-a deschis posibilitatea mântuirii cu prețul desființării ca patrie și neam. Nicăieri nu stă scris că ar fi făcut un astfel de târg.
Și pentru că ne-a așezat aici, în jurul Carpaților până la Mare, prin Voia Lui, aici și trebuie să rămânem ca nație. De vom fi siliți de ticăloșii lumii să ne apărăm țara cu arma, nădăjduiesc tare că Domnul ne va ierta și ne va mântui. Ca și copiii copiilor noștri să-L preamărească, să Îl iubească și slăvească tot în limba română, prin case și biserici românești.

Nu trebuie să acceptăm pieirea noastră ca neam, poftită de alții, ca să dobândim Împărăția. Dumnezeu nu ne-a propus niciodată acest târg. Ar fi fost, dealtfel, nedemn de un gentleman, cu atât mai puțin ar fi fost un gest vrednic de Împăratul Cerurilor față de supușii Lui iubiți.

Last edited by cezar_ioan; 16.06.2013 at 05:46:19.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.06.2013, 04:49:38
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Să ne cutremurăm împreună sub cearta Poetului Neamului:

http://www.youtube.com/watch?v=e9HQq6I2ytM
http://www.youtube.com/watch?v=hBxr71AaChw

Last edited by cezar_ioan; 16.06.2013 at 05:00:04.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.06.2013, 04:54:43
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

http://www.youtube.com/watch?feature...oay7oylkY&NR=1

Priviți și ascultați cu atenție, Domnule Daniel: minutul 17-19.
Vă poate învăța măreția creștinismului românesc și adevărata credință, prin Sfântul cinstit în Biserica noastră.

Meditați și la jertfele înfățișate la minutul 1:22.
Și luați îmbărbătare și proorocire din ultimele cuvinte ale Sfântului Voievod.

Last edited by cezar_ioan; 16.06.2013 at 05:42:13.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.06.2013, 05:55:11
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Sunt de inteles ambele opinii.
Razboiul e rau pentru omenire, fara dubii, trebuie sa "luptam" pentru o lume mai buna. Intr-un fel corect omeneste ar fi sa fie pomeniti toti cei ucisi in razboaie, chiar si strainii, au murit multi oameni, cati nevinovati, cati pentru care n-are cine sa se roage, multi tineri care vroiau sa fie fericiti, sa traiasca, au fost dusi in razboaie pentru ambitiile unora sau altora, ambitii materiale, bogatii, pamant, ma refer la atacatori in primul rand.
Multi erau rai, dar multi erau tineri fara prea multa educatie, indoctrinati. Bunicul meu a fost trimis pe front la 19 ani, copil, daca o luam asa, si cati la fel, razboiul e o oroare pe care nimic n-ar trebui sa o justifice.

Adesea ii uram pe ceilalti doar ca au alta limba, cazul maghiarilor, oameni ca noi, dar cu ajutorul lui Dumnezeu ar trebui sa ne rugam, daca altceva n-avem ce, ca sa dispara razboaiele, ca orori ca la Ip, Traznea, Progromul de la Iasi sau masacrul de la Odesa sa nu se mai repete.

Aproximativ 40 de milioane au murit in Primul razboi Mondial si aproximativ 72 de milioane de oameni in Al doilea razboi mondial. Si asta doar secolul trecut, cate razboaie au fost in istoria omenirii.

Apoi chiar daca e vorba de unguri, tinuturi secuiesti, astfel de mesaje postate de unii n-au ce cauta intr-o lume mai buna pentru care ar trebui sa luptam, moral, sau crestineste, dar din pacate asta e lumea in care traim. Sunt condamnabile si extremismele unora si ale altora.

http://s18.postimg.org/4dyuddg3t/xeno1.png

De asta are dreptate si Daniel_Ortodox, in cazul unei invazii a Islamului n-as sti ce sa zic, impreuna ar trebui sa ne rugam pentru o lume mai buna, ca societatea sa evolueze, sa existe mai multa iubire, intelegere, respect si fata de alte neamuri.

Last edited by UserAZ; 16.06.2013 at 06:08:51.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.06.2013, 06:33:36
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Băăăăă, ar striga părintele Cleopa la tine. Ai elan? Ai curaj? Spre mântuire. Acolo să ai.
Îmi voi da și cu tine silința, poate în zadar. Dar precum sunt învățat, trebuie să semăn, ca în pilda semănătorului, ai grijă de pământul pe care cade sămânța.

Dacă ai avea pace, ai gândi limpede.
Tocmai, ce pomenim noi, creștinii, în Sfânta Liturghie, dragul meu? Ce anume ne rugăm? Unde? Când? Știi tu oare toate astea? Știi însemnătatea fiecărui moment din Sfânta Liturghie?
Îți explic, cu drag. Ne rugăm ca Dumnezeu să-i ierte pe eroii lumii. Ne rugăm pentru ei în ectenia pentru morți, împreună cu mulți alții, toți morții, adormiții. Deci SĂ-I IERTE. Nu îi lăudăm în Sfânta Liturghie, nu le cerem să repete din nou, sub alte chipuri capabile, acea nebunie. Ne rugăm să-i ierte Dumnezeu. Înțelegi? Vrei să înțelegi? Vrei să te mântuiești? Acela este omagiul, rugăciunea ca Dumnezeu să-i ierte pentru nebunia de a ridica arma împotriva altor oameni.
Biserica creștină, nu laudă, nu încurajează așa ceva, uciderea altor oameni, nu suntem romano-catolici, inchiziția, cruciadele, suntem creștini! Ce facem noi? Iubim. Ne iubim dușmanii, după învățătura lui Hristos, întoarcem și obrazul celălalt, aruncăm cu pâine în cine aruncă cu pietre, binecuvântăm pe cei ce ne blestemă.

Se mai roagă Biserica și "pentru cei ce ne iubesc și cei ce ne urăsc pe noi" și pentru cei ce nu are cine să-i pomenească. Și bine face. E Evanghelia Iubirii. Desăvârșirea Vechiului. Noul popor ales, creștinii. Oh vai nouă...

GREȘESC în ce spun, nerodule? Și mai rău decât atâta ești! Ți-aș putea da o sumedenie de versete, Cuvântul lui Dumnezeu, care te acuză de nebunia în care te afli. Dar ți-aș otrăvi mai tare inima, deja otrăvită cu limbă de moarte.

Mai departe. Tot pentru "mai marii orașelor și satelor", ce ne rugăm? Să fie capabili în frontiere și armamentul de război? Oh, vai ție, cât de întunecată ai mintea. Problema e că mai și crezi că ai dreptate și otrăvești și mințile altora. ÎI SMINTEȘTI. Vai ție. Spune Sfânta Scriptură: "Și cine va sminti pe unul din aceștia mici, care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui dacă și-ar lega de gât o piatră de moară și să fie aruncat în mare." (Luca 17, 42) Vai ție vai.

Da. Oricine ridică sabia, de sabie va pieri, spune Scriptura. Sau pistolul, arma, etc. Da. Oricine ucide un alt om, pentru absolut orice motiv, este în conflict cu Hristos ! Că EL zice: "cine nu este cu Mine, este împotriva Mea" și iarăși: "cine nu adună cu Mine, risipește". Nerodule tânăr, trezește-ți simțurile. Începe să iubești jertfa, până nu te vei răstigni împreună cu Hristos pe golgota, iubind, nu vei învia împreună cu El, niciodată.

Tocmai ți-am dovedit că Biserica nu a rânduit rugăciuni aflate în conflict cu Hristos. Dar acum că știi asta, te vei îndrepta oare ? Spune, te vei îndrepta ?

Mai departe. Încreștinarea poporului român sau a oricărui alt popor nu are legătură cu a ucide alt om, pentru nici un motiv posibil. Dublă identitate? SUNTEM CREȘTINI ! Atât ! E tot ce ne trebuie ! Suntem cetățeni ai Împărăției Cerului sau cetățeni în iadul "rânduit diavolului și îngerilor lui" spune Scriptura. Atât, suflete ! Trezește-te, pentru Dumnezeu ! Creștini prin har suntem dacă facem faptele creștinului, ale credinței, ale luminii, cum spune Scriptura. Da, aducem multă lumină pe pământ printre alți creștini, ucigând alți oameni, nu? Îi învățăm bine de tot Evanghelia, nu? Că Dumnezeu este iubire, nu? VAI ȚIE.

Da! Permite trecerea în orice registre minore vrei, orice identitate care stă înaintea identității de a fi creștin! Înțelegi tu oare, cele ce citești ? Suntem creștini înainte de a fi orice altceva ! Absolut orice: român, astronaut, german, bucătar, rus, actor, etc. Trezește-te. Înainte de ORICE, trebuie să fim creștini. Așa cum trebuie să fie creștinul.

Da, noi creștinii suntem fără patrie pământească ! ! !

Uite:
"Dar Iisus i-a răspuns: Vulpile au vizuini și păsările cerului cuiburi; Fiul Omului însă nu are unde să-Și plece capul." (Matei 8, 20)
"Ei, de care lumea nu era vrednică, au rătăcit în pustii, și în munți, și în peșteri, și în crăpăturile pământului." (Evrei 11, 38)
"Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea." (Matei 5, 11)
"Aduceți-vă aminte de cuvântul pe care vi l-am spus: Nu este sluga mai mare decât stăpânul său. Dacă M-au prigonit pe Mine, și pe voi vă vor prigoni; dacă au păzit cuvântul Meu, și pe al vostru îl vor păzi." (Ioan 15, 20)

"Căci mi se pare că Dumnezeu, pe noi, apostolii, ne-a arătat ca pe cei din urmă oameni, ca pe niște osândiți la moarte, fiindcă ne-am făcut priveliște lumii și îngerilor și oamenilor. Noi suntem nebuni pentru Hristos; voi însă înțelepți întru Hristos. Noi suntem slabi; voi însă sunteți tari. Voi sunteți întru slavă, iar noi suntem întru necinste! Până în ceasul de acum flămânzim și însetăm; suntem goi și suntem pălmuiți și pribegim, Și ne ostenim, lucrând cu mâinile noastre. Ocărâți fiind, binecuvântăm. Prigoniți fiind, răbdăm. Huliți fiind, ne rugăm. Am ajuns ca gunoiul lumii, ca măturătura tuturor, până astăzi. Nu ca să vă rușinez vă scriu acestea, ci ca să vă dojenesc, ca pe niște copii ai mei iubiți." (I Corinteni 4, 9-14)

"În toate pătimind necaz, dar nefiind striviți; lipsiți fiind, dar nu deznădăjduiți; Prigoniți fiind, dar nu părăsiți; doborâți, dar nu nimiciți; Purtând totdeauna în trup omorârea lui Iisus, pentru ca și viața lui Iisus să se arate în trupul nostru." (II Corinteni 4, 8-10)

"Câți vor să placă în trup, aceia vă silesc să vă tăiați împrejur, numai ca să nu fie prigoniți pentru crucea lui Hristos." (Galateni 6, 12)

"ȘI TOȚI CARE VOIESC SĂ TRĂIASCĂ CUCERNIC ÎN HRISTOS IISUS, VOR FI PRIGONIȚI". (2 Timotei 3, 12)

Exemplul tău: familia atacată. Pardon. Dar ce e familia ta? E familia pe care Dumnezeu ți-a dat-o. Soția și copii nu sunt ai tăi, sunt ai Lui. Nu suntem ai noștrii. (I Corinteni 6, 19) Tu, ca soț, nu ești al soției tale, ești al Domnului. Nu vă aparțineți unul altuia. Sunteți cadouri dăruite de Dumnezeu unul altuia. Indiferent de cum moare, ucisă de o bandă, de cancer, de înec, de accident de mașină, "Dumnezeu a dat, Dumnezeu a luat, numele Domnului fie binecuvântat", spune Iov.

Concret? Suntem atacați? Soluțiile biblice sunt doar două: ne supunem stăpânirii sau fugim. NU ucidem. NU ! Iubim. Până la moarte. Adevărații eroi au fost martirii. Care? Ion cu baioneta? Nu, ăla a fost manipulat și nu a avut credință. Ci oameni ca Sfântul Iustin, martirul și filosoful. Martirii primelor secole creștine. Ce mergeau în coloseum la lei și tigri, rugându-se, zâmbind, fără nici o urmă de răutate, cu pace. De aceea izvorau mir. Ăia sunt martirii. Nu eroii neamului. Care neam? Dumnezeu nu caută la fața omului. Toți vom fi prezenți în fața Lui EGALI, judecați după întrebarea: cât am iubit? Vai vai vai... nouă, vai...

Obligația de a apăra ceea ce iubim NU EXISTĂ. Dumnezeu nu are nevoie de apărare. Pe EL să-L iubim. "Să căutăm mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și toate celelalte se vor adăuga nouă", spune la Matei. Aia este dovada iubirii, nu încălcarea Cuvântului lui Dumnezeu, când El a spus clar: SĂ NU UCIZI. Nu a zis: păi dacă te atacă ungurii, poți să-i ucizi, până pleacă. NU! Vai nouă.
Scriu în limba care mi-a dat Dumnezeu să o cunosc. Canadian, japonez, kuweitean, zimbabwean, sau orice limbă vorbeam, era la fel. Cum Hristos a vorbit aramaica, și a dat învățătura mântuitoare pentru tot pământul, așa și creștinii trebuie să fie pe tot pământul, nu doar în românia, belgia, noua zeelandă sau mexic. Dumnezeu e al tuturor. Care Îl doresc.

Vorbești de Sfântul Ștefan? El a fost un criminal, un curvar și un bețivan notoriu. Dar s-a petrecut schimbarea. Stătea ore în șir și plângea la chilia Sfântului Daniil Sihastrul să-l primească la spovedanie, în ultimii ani de viață. Ca și Sfânta Maria Egipteanca, care a fost cea mai mare curvă a ținutului. Și a ajuns să leviteze în aer, în timpul rugăciunii. Și David proorocul, psalmistul, a desfrânat cu nevasta lui Urie, după ce l-a trimis la moarte. Dar a primit pe proorocul Natan.
Nu ridica exemplele acestor oameni înalți. Ei sunt adevărații sfinți. Nu Ion cu baioneta. Ei sunt adevărații sfinți, înțelegi? Accepți? Vrei să te mântuiești? Atunci lasă NEBUNIA de a ucide alți oameni, suflete sărmane care nu înțeleg nici ele Adevărul !

Mă folosesc de Adevăr, ca să te trezesc, fără-de-minte ce ești. Dumnezeu lucrează prin oameni. Chiar și păcătoși ca mine. Ți le spun ca și cum ai muri mâine. Nu ucide. Pe nimeni, niciodată. Sub indiferent ce motiv. Și nu exagerez deloc. Și nu am exageret niciodată în ce vorbesc aici.
Hristos a deschis posibilitatea mântuirii la TOT PĂMÂNTUL. Nu e doar pentru unii, românii și icelandezii, nu. Al tuturor. Mântuirea e a tuturor. Înțelege. Vrei nu vrei, ăsta e adevărul. Criteriul de mântuire NU este după cât de patriot, naționalist ai fost. Greșit. Ci după Iubire.

Spune în Scriptură că EL face granițele și hotarele, EL mișcă munții și răsare soarele și peste cei buni și peste cei răi, EL dă ploaie tuturor. Nu noi, cu fier în mâini și mintea otrăvită. NU VOM INTRA cu haina sufletului nostru murdărită de păcat la nunta Mirelui Ceresc, în Împărăție. NU. Dacă vom merge murdari, vom fi legați de mâini și de picioare și aruncați în întunericul cel mai dinafară, spune Scriptura. TREZEȘTE-TE !

Ți-e frică că va rămâne Dumnezeu nepreamărit? Neslăvit? Neiubit? Oh, vai ție. "Nici porțile iadului nu va birui Biserica lui Hristos" spune Scriptura la Petru. Timp de 313 ani, au fost prigoniți creștinii în imperiul roman, s-au temut ei oare că va rămâne Dumnezeu nepreamărit? S-au temut ei oare că va dispărea creștinismul, când soldații romani tot continuau să ucidă la ei? Au atacat ei oare cu "armament" asupritorii? Timp de 313 ani? Nero, Dioclețian, Traian, și mulți alții, au ucis mii și mii de creștini. Unde-ți este moarte boldul? HRISTOS A ÎNVIAT, nerodule, dragul meu !

Last edited by Daniel_Ortodox; 16.06.2013 at 06:56:01.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.06.2013, 07:10:24
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Iertați.

Atât am avut de spus în topicul acesta. Cine are urechi de auzit să audă și ochi de citit să citească, și minte de înțeles, să înțeleagă.

Doamne miluiește.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.06.2013, 08:43:59
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Îți explic, cu drag. Ne rugăm ca Dumnezeu să-i ierte pe eroii lumii. Ne rugăm pentru ei în ectenia pentru morți, împreună cu mulți alții, toți morții, adormiții. Deci SĂ-I IERTE. Nu îi lăudăm în Sfânta Liturghie, nu le cerem să repete din nou, sub alte chipuri capabile, acea nebunie. Ne rugăm să-i ierte Dumnezeu. Înțelegi? Vrei să înțelegi? Vrei să te mântuiești? Acela este omagiul, rugăciunea ca Dumnezeu să-i ierte pentru nebunia de a ridica arma împotriva altor oameni.
Citat:
GREȘESC în ce spun, nerodule? Și mai rău decât atâta ești! Ți-aș putea da o sumedenie de versete, Cuvântul lui Dumnezeu, care te acuză de nebunia în care te afli. Dar ți-aș otrăvi mai tare inima, deja otrăvită cu limbă de moarte.
Deși, după cum ne-ai spus, ai în jur de 25 de ani, vorbești altora (poate și fără să le cunoști vârsta), cu autoritatea unui gheron (dacă nu chiar mai mult). Îmbini într-un mod respingător (iartă-mă) cuvintele dure cu cele mieroase. Îl lovești pe om cu bâta după care-i oferi „Bucurii”!
Chiar dacă ești tobă de carte, te-ai gândit că nu este exclus să mai ai câte ceva de învățat, poate chiar de la semenii tăi? Se întâmplă, oare, să ai vreodată nedumeriri, să ceri cuiva un sfat?

Last edited by N.Priceputu; 16.06.2013 at 08:58:33.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.06.2013, 08:51:31
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Sfintii care au avut arma in mana nu sunt exceptii, sunt destul de multi. Cum a invins Constantin cel Mare? Dar Stefan cel Mare si Sfant? Dar Mihai Viteazu? Sfintii Brancoveni? Sf.Gheoerghe? Si lista poate continua.

Sa porti razboi pentru apararea tarii, a neamului, a Bisericii este una, sa poti razboi de cotropire si expansiune este alta. Prima situatie este permisa si este chiar o datorie. A doua nu este permisa.

Pacea adevarata nu va fi aici.

Este interesant ca, actuala Constitutie a pastrat ceva din Legea Stramoseasca: fiecare roman are datoria sa isi apere tara. Cu alte cuvinte, in caz de razboi, fiecare barbat va fi obligat sa lupte, ca e pregatit sau ba. Numai ca, in trecut, fiecare barbat stia sa lupte si sa apere, acum ba. Noi nu avem armata adevarata, avem mercenari.
***
Nimeni nu ii uraste pe unguri ptr. limba lor. Oricum, ura este prea mult spus. 1000 de ani de dominatie, 1940, Inchizitia din Ardeal, Uniatia etc. etc. nu se uita asa usor. Plus ca, nici acum nu inceteaza sa urla ca le-am furat pamantul si ce este si mai trist este faptul ca prin Vest se spune cam acelasi lucru.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.06.2013, 09:04:34
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

recomand:

Ortodoxia si artele martiale - Interviu cu Parintele Mihai-Andrei Aldea

Ortodoxia si artele martiale (2) - Interviu cu Parintele Mihai-Andrei Aldea

Extras din al doilea link:


"[...]
Cred că lucrul acesta se înțelege mai ușor dacă vorbim de meserii sau alte asemenea activități obișnuite, dar mai greu dacă vorbim despre ostășie, folosirea armelor, luptă, sau altele asemenea.

Da, pentru că nu mai sunt luptători creștinii de azi. Au uitat că e război și cum și cu cine se poartă acest război. Ei se cred viteji dacă înjură, blesteamă și batjocoresc din spatele nick-urilor de pe net. Dar dacă dau de hoți pe autobuz ori tramvai, dacă dau de o ceată de tâlhari sau violatori, pleacă ochii în pământ și fug îndată, fără să-i ajute pe cei în nenorocire. Și această lașitate ei o fardează să pară duhovnicească.
[...]
Așa era în trecut. Astăzi?

Astăzi e la fel. Sau, cel puțin, s-ar cuveni să fie. Constituția aceasta, așa distrusă cum e, încă are unele prevederi care țin de Legea Românească. La articolul 54 spune că apărarea țării este o datorie sfântă pentru fiecare cetățean. Deci, constituțional, toți cetățenii români sunt ostași în rezervă. Și degeaba se amăgesc unii că lucrurile stau altfel. Dacă începe un război adevărat vor fi chemați sub arme. Toți. Și va fi război până la urmă, fie că cel dinainte de ivirea lui Antihrist, fie că este unul din nenumăratele războaie obișnuite istoriei. Și când va fi război, vor fi chemați sub arme, conform Constituției, toți bărbații. Chit că vor fi nepregătiți, și tehnic și fizic. Dar cred că se și dorește să fie nepregătiți românii, pentru ca în caz de război să fie măcelăriți până la unul. Și se vor văieta atunci o grămadă că nu s-au pregătit din vreme, dar este numai vina lor.


Ceea ce spuneți pare îngrozitor. Deși, pe de altă parte, toți știm că pacea este doar un răgaz între războaie. Dar aici este altă obiecție, că unii au spus că artele marțiale sunt pentru război, deci nu trebuie făcute în vreme de pace.

Copilării! Dacă aștepți războiul să începi să te pregătești de război sigur nu mai apuci, că ești deja înfrânt sau mort. În vreme de pace se face pregătirea de luptă, cu multă rugăciune să nu fie nevoie de ea vreodată într-un război.


Dar dacă ne rugăm să nu avem război, ce rost mai are pregătirea de luptă?

Întâi și întâi, să țină războiul departe. Cu un popor de luptători mai greu îndrăznește cineva să se ia la harță. Dar cu unul fără pregătire, oricine are curaj să facă război. Al doilea, pregătirea de luptă ne învață trupește cum să fim ostași duhovnicești. Ne învață să ne instruim neîncetat, să fim curajoși, să ne stăpânim, să ne înfrângem temerile, să fim pregătiți de luptă, să căutăm să cunoaștem tactica și strategia războiului duhovnicesc și altele asemenea. De aceea și Sfintele Scripturi și Sfinții Părinți dau adesea pe ostași ca pildă pentru creștini. Acesta este, de fapt, cel mai mare câștig al ostășiei. Nu că poți să lupți mai bine în războiul lumesc, ceea ce are doar o mică însemnătate, ci că poți să lupți mai bine în războiul duhovnicesc. Dacă îmi îndemn fiii să învețe să lupte, nu este pentru a lupta fizic, în viața de toate zilele. Le doresc și mă rog lui Dumnezeu să nu fie nevoiți să o facă vreodată. Însă îi îndemn la aceasta pentru două pricini: întâi pentru că este datoria noastră sfântă față de Neam și Biserică să le fim apărători, dar mai ales pentru a folosi tot ceea ce le dăruiește pregătirea în războiul duhovnicesc. Iar acest război este neîntrerupt și totdeauna trebuie să îl ducem cu vrednicie."

Cititi articolele ca e interesant ce spune Parintele.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.06.2013, 15:01:17
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Frate n.priceputu, oare vârsta ne mântuiește? Oare înălțimea, culoarea pielii, grosimea vocii, neamul românesc, sau vreo lege a vreunui stat, culoarea ochilor, vreo formă sau vreo măsură omenească ne mântuiește? Are mai multă prioritate spre mântuire decât alta? Nu.

Îmi cer iertare că ți-am provocat respingere, oare nu și Hristos provoca respingere? Să mă apuc să dau versetele în care fariseii, saducheii, sinedriul și alții căutau să Îl omoare? Oare nu ăsta este scopul? Să indispunem? Să rănim răutatea din noi, ca să poată fi rănită inima din noi de dragostea lui Hristos? Întrebări retorice. Răspunsul îl știm deja fiecare din noi.
Să-mi fie și să ne fie spre smerenie, și să nu ne fie spre laudă, tot ceea ce știm și dăm și la alții, după datoria ce o avem, de slugi netrebnice să facem ce suntem datori să facem, cum spune la Luca 17, 10. Și Hristos i-a numit pe unii pui de vipere, asta înseamnă că nu îi mai iubea? Ba da. A și murit pentru aceia. "Să stăm bine."

Sigur că am de învățat, mereu învăț. Cu toții avem de învățat mereu, sunt unele subiecte, multe, în care nu intru, nu mă bag, că nu am nimic de spus, am de învățat. Ar putea fi altfel? Așa e firesc, eu învăț de la alții, alții învață de la mine (dacă au ce învăța) și ne mântuim, în vremurile astea atât de grele pentru mântuire.

Iar pentru fratele sau sora Parascheva 16, a spus cam același lucru, mai cosmetizat, cu ce a spus fratele cezar_ioan, unde, la astfel de atitudini, am spus tot ce trebuia spus.
Ar mai fi doar de adăugat: ce s-ar fi întâmplat dacă aceași viziune, ce a avut-o Sfântul Constantin cel Mare, cu cuvintele "prin acest semn vei învinge", ar fi avut-o un cizmar, un filosof, un bucătar, sau etc.? Îți răspund eu, că nu știi răspunsul. Ar fi primit o altă dimensiune, o altă interpretare, o altă valoare cuvintele. Adevărata valoare. Și anume prin acel semn vom învinge împotriva patimilor, păcatelor, ispitelor. Prin credința în Iubire, în moartea și învierea Mântuitorului, vom putea învinge, mereu, întotdeauna orice. (nu pe oricine) Dar pentru că a fost dată unui împărat, acelei viziuni i-au fost date alte dimensiuni și alte valori. Oare spune viziunea: du-te și ucide în numele Sfintei Cruci? Nu. Atunci să nu ne pripim în afirmații, în concluzii, că facem prejudecăți ce îndepărtează harul Duhului Sfânt de la noi.


Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 16.06.2013 at 16:12:27.
Reply With Quote
Răspunde