Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.05.2013, 07:51:26
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
1. Pilda sutasului e exact ceea ce sta scris si la asta m-am referit! Adica sa ne ferim sa ajungem prea mandrii de noi si sa fim cat se poate de ingaduitori cu judecata fratilor nostrii care sunt in alte culte, iata cum s-a ajutat sutasul cu iudeul, asa sa facem si noi!
Smerenia intradevar nu e in vorbe, ci in noi! Eu nu am spus ca sunt smerit, daca as fi smerit nu as fi pe forum!
Am vazut om smerit, acela sta in biserica cu mainile si barbia in piept si nu scoate o vorba! E atata liniste daca te aproprii de el incat nici nu il simti ca e acolo! Lauda mea fata de acel om pe care nu il cunosc si ma impresioneaza si stiu ca acela nu ar zice nimic, nici daca m-ar auzi zicand ceva gresit impotriva lui, ci din contra s-ar ruga pentru mine fara sa stiu si fara sa il vad eu! Stiu ca sunt oameni cu adevarat credinciosi si nu pentru ei sunt vorbele si nici nu sunt vrednic de ceea ce spun! Sunt pentru aceia care striga catre altii si nu se uita in propria ograda, in frunte cu mine!
Eu nu te judec pe tine. Judecatata e a lui Dumnezeu. Eu doar constat niste lucruri. Eu aici vorbesc si sustuin Ortodoxia intrucat aceasta e de la Hristos. Ca ortodocsii sunt sau nu evlaviosi si credinciosi e alt subiect.

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
2. Sunt botezat Crestin Ortodox, deci nu v-am mintit si nici nu am de gand sa o fac! Nu sunt mandru de asta, ci incerc sa respect atata cat pot randuiala acestui cult!
Nu poti apartine unui cult si sa respecti doar o parte din ce presupune acel cult. Ori esti ori nu esti. Daca respecti doar o parte, atunci automat se naste un nou cult/secta/erezie/schisma (sau cum vrei sa ii zici). Protestantii asa au facut. Au scos Sfintele Taine si au ramas doar cu Biblia.

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
3. Daca am spus ceva impotriva ortodoxiei, este vina mea si nu a bisericii, eu sunt nevrednic sa graiesc, deci ce gasiti rau sa stiti ca e de la mine si daca nu gasiti nimic bun, inseamna ca eu m-am ratacit, dar daca voi aveti ceva bun, sunt linistit ca veti intinde mana dupa mine sa ma salvati!
Nu ai spus nimic rau impotriva Ortodoxiei! Dar spui ca anumite lucruri din cultul ortodox sunt minore, ceea ce nu e asa. Iar asta automat te face sa nu mai fii ortodox. Si foarte IMPORTANT: ca ortodox trebuie sa fac ce ma invata Biserica, nu ce cred sau simt eu! Pentru ca Biserica e a lui Hristos, El e capul ei.

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
4. Nu am spus ca BOR a interzis Scrioptura, niciodata! Din contra am spus ca Psaltirea se citeste in biserica!
Am spus ca unii Duhovnici, nu am spus BOR, luati aminte si nu imi puneti in gura vorbe care nu le-am spus!
In acest mesaj nu am fost impotriva BOR, care a invitat trei catolici in biserica sau i-a tolerat, iar te rog sa iei aminte la topic si sa nu imi pui in gand, ganduri pe care nu le am! Am spus ca apreciez acest gest si nicidecum ca il comdamn!
Dar vad ca avem in gradina oameni care stiu mai bine legile bisericii decat insusi cei care carmuiesc biserica!
Nu inteleg exact ce e cu punctul asta. Eu nu am vorbit de cele pomenite de tine mai sus.

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
5. Psaltirea mi s-a spus ca nu e bine sa o citesc, decat cu binecuvantare de la Duhovnic si ca e mare pacat si aduce mult necaz, tocmai de catre o Credindioasa Ortodoxa de la Iasi din inima Moldovei, care a fost invatata asa de Duhovnic nu de BOR!
Eu vorbesc de gradina BOR-ului nu de BOR, ca si institutie bazata pe legi! Nu am nimic cu Legile bisericii, ele sunt bune, daca sunt respectate de cei din gradina!
Ma bucur ca acum m-ai luminat si mi-ai spus ceea ce i-am spus si eu ei, ca nu are ce sa-ti faca rau un mesaj Sfant!
5. Nu am nimic de adaugat la ce ai spus, totul e bine si mai bine ar fi sa fie si respectate!
Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
Repet doar ca avem mare vraiste interna si nu e bine sa ne legam de altii pana nu ne facem ordine in gradina noastra! Asta in frunte cu mine! Si toate pentru ca sa nu cadem in linistea celui mandru in care se ascunde viclenia si crede ca a gasit mantuirea si uita de restul!

Apreciez interventia ta si chiar iti multumesc, m-as bucura sa vad astfel de interventii care sa completeze ceea ce eu nu sunt vrednic sa spun!
Eu consider ca nu ar trebui sa iti pui la profil ca esti ortodox, pentru ca ai fost si nu mai esti, din pacate. Atata tot.

Last edited by klamath; 28.05.2013 at 07:53:39.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.06.2013, 08:49:33
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Referitor la citirea Psaltirii

@ Florin cj

Am gasit cateva ganduri ale unor Sfinti, Sfinti Parinti (si ale Maicutei Siluana) in legatura cu citirea psalmilor si Psaltirii.
Vi le adresez dumneavaostra si noua, tuturor, pentru ca sunt de mare folos.
Eu le-am citit, dar mai pe fuga; cred ca trebuie citite cu atentie si cu dragoste fata de Dumnezeu.

Sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa nu ne judecam unii pe altii si sa ne iubim unii pe altii ca sa-L putem iubi si marturisi pe Dumnezeu in Sfanta Treime slavit. Sau poate, sa incepem cu Iubirea de Dumnezeu si atunci, toate se adauga.
Amin!

<<Unii credincioși spun că nu citesc Psaltirea pentru că le face diavolul ispite. De ce se tem diavolii de psalmi?

Se tem de psalmi, pentru că cine se roagă cu psalmi îi arde pe diavoli ca și cu o sabie de foc. Mare putere are Psaltirea asupra duhurilor rele. Cu acestea părinții de demult făceau minuni și alungau duhurile rele din oameni. Iar dacă unii nu citesc Psaltirea pentru că se tem de ispite, aceștia sunt creștini fricoși, care vor să iasă la luptă cu diavolii fără arme.

Or, dacă nu avem arme bune la noi, diavolul ne dezarmează și ne ia prizonieri, adică ne face robi ai păcatelor spre osândă. Psaltirea unită cu postul și smerenia sunt cele mai puternice arme împotriva diavolilor. Cu acestea sfinții izgoneau diavolii din lume și coborau pe îngeri pe pământ. Că cine citește psalmi imită pe îngeri și cântă împreună cu ei.>>
(arhim. Ioanichie BĂLAN, Convorbiri duhovicești, cu pr. Paisie Olaru)
http://psaltirea.wordpress.com/despr...paisie-olarul/



<<”Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și folositoare”[1]. De aceea a fost scrisă de Duhul pentru toți oamenii, ca fiecare să luăm, din ea, ca dintr-un spital obștesc al sufletelor, tămăduirea pentru propria noastră boală.

Că spune Scriptura : „Tămăduirea va pune capăt marilor păcate”[2]. Altele ne învață Profeții, altele Cărțile istorice, altele Legea și altele felul de sfătuire al Proverbelor.

Cartea Psalmilor, însă, cuprinde ce este folositor din toate : profețește cele viitoare, ne aduce aminte de faptele istorice, dă legi pentru viață, ne învață cele pe care trebuie să le facem. Și, ca să spun pe scurt, Cartea Psalmilor este o vistierie obștească de învățături bune, dând fiecăruia, după sârguința lui, ce i se potrivește.

Tămăduiește rănile vechi ale sufletelor și aduce grabnică însănătoșire celui de curând rănit; îngrijește pe cel bolnav și păstrează sănătos pe cel care nu-i atins de boală într-un cuvânt, îndepărtează, pe cât e cu putință, patimile care se încuibaseră în felurite chipuri în viața oamenilor; și face aceasta cu seducție măsurată și cu dulceață, sădind în suflet gând plin de înțelepciune.>>
(Sf. Vasile cel Mare „Tâlcuire duhovnicească la Psalmi”, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române)
http://psaltirea.wordpress.com/despr...sile-cel-mare/



<<Maica Siluana – Prima și cea mai puternica rugăciune este Psaltirea

Prima și cea mai puternică rugăciune este Psaltirea. E bine să ceri binecuvântare de la părintele duhovnic și să citești în fiecare zi câte o catismă sau un psalm, punând semn acolo unde rămâi, pentru ziua următoare. Să nu uiți însă, atunci când citești psalmii, că vrăjmașii sunt, de cele mai multe ori, înlăuntrul nostru, sunt în gândurile noastre. Dacă ne vom birui gândurile rele sau măcar le vom opri la timp, mulți vrăjmași exteriori vor dispărea sau se vor preface în prieteni.

Apoi, să citești în fiecare zi un capitol sau măcar câteva versete din Sfintele Evanghelii. Acela e cuvântul lui Dumnezeu și, citit cu regularitate și atenție, se “întrupează în noi” și vrăjmașii se risipesc ca fumul…

Și al treilea pas, la fel de important ca primii doi, este binecuvântarea “celor ce ne urăsc”, “celor ce ne blestemă” așa cum ne învață Însuși Mântuitorul.

Există, de asemenea, rugăciuni pentru vrăjmași făcute de Sfinții care au învățat să iubească și care ne ajută pe noi, neputincioșii, ori de câte ori le citim cu credință. Și ca toate acestea să lucreze, învață să ierți, așa cum ne cere și ne învață Bunul Dumnezeu.
Cu dragoste,
M. Siluana>>
Sursa: Maica Siluana va raspunde
http://psaltirea.wordpress.com/2008/...ste-psaltirea/

Last edited by Nastya; 07.06.2013 at 08:57:50.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.06.2013, 10:01:16
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
@ Florin cj

Am gasit cateva ganduri ale unor Sfinti, Sfinti Parinti (si ale Maicutei Siluana) in legatura cu citirea psalmilor si Psaltirii.
Vi le adresez dumneavaostra si noua, tuturor, pentru ca sunt de mare folos.
Eu le-am citit, dar mai pe fuga; cred ca trebuie citite cu atentie si cu dragoste fata de Dumnezeu.

Sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa nu ne judecam unii pe altii si sa ne iubim unii pe altii ca sa-L putem iubi si marturisi pe Dumnezeu in Sfanta Treime slavit. Sau poate, sa incepem cu Iubirea de Dumnezeu si atunci, toate se adauga.
Amin!

</[/url]
Multumesc, Frate Nastya!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.06.2013, 03:25:05
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Măi, cum vă ia diavolul mințile. Doamne ferește cum îi îngăduiți și îl invitați să vă stăpânească. Oh, vai de sufletele voastre.

Patriarhul Bisericii Creștine Române, Daniel, NU este nici mason, nici ecumenist, nici eretic și nici unul din Patriarhii Bisericii Creștine Românești de până acum nu a fost nimic din aceste greșeli menționate.

A sluji cu ereticii, înseamnă să le dai și lor cădelnița, să le dai voie să spună ecfonise și ectenii, să te împărtășești cu ei, lucruri care Patriarhul nostru drag Daniel, NU le-a făcut niciodată în viață până acum.

O minte răuvoitoare ce vrea să arunce cu noroi în Biserica Dreptslăvitoare, a postat un video pe tub, cu un titlu greșit din elucubrațiile minții lui și alți frați creștini, îi urmează sminteala.
Acele videouri sunt menite a demola credința, sunt împotriva Bisericii lui Hristos celei Una.

Acolo NU este slujbă ecumenică, NU este împreună slujire cu ereticii catolici, NU este ecumenism rău. Este ecumenism bun. Adică? Adică să primim pe orice om în Biserică, acasă, de unde a ieșit. Să vadă, să simtă, să renunțe la înșelare și erezie, la întuneric și să vină la Lumină, în creștinism. În ortodoxie, numita Biserică Ortodoxă. Acasă. Așa trebuie să fie toți creștinii. În ecumenism bun, de a aduce toți oamenii acasă.
Iar în clip, nu este ecumenism rău, împreună slujire, ci bun, acceptare a tuturor acasă.

Slavă lui Dumnezeu pentru un Patriarh atât de bun și râvnitor precum ni l-a dat pe Patriarhul Daniel, nu suntem vrednici să avem un Patriarh așa demn și cu discernământ. Nu îl merităm.

Bucurii.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.06.2013, 15:29:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Ia zi, Daniele: te chinuie rău semnătura aia a ta? De ce te chinuiești așa, frate: cu conflictele, cu ambivalența, cu încălcarea cuvântului propriu?
Mai bine te-ai îmblânzi nițel la inimă. Poți începe, de pildă, cu smerirea minții.
Poți continua cu reconsiderarea semnăturii.
Zic și eu, nu fie cu supărare....

Last edited by cezar_ioan; 16.06.2013 at 15:32:15.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.06.2013, 16:38:06
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Foarte rău mă chinuie. Chiar ne pierdem timpul prețios de mântuire, aici în furtunile minților altora. Îți scriu zâmbind. Dar cu durere în suflet, pentru mulți.
Dar văd intenția ta bună, frate drag. Îți mulțumesc că ți-ai dori să nu plec de pe forum.
Bine spui. O, de ne-ar da da Dumnezeu smerenie minții, smerita cugetare, căruia i se mai spune și trezvie sau discernământ, e o virtute atât de rară, de puternică și de luminoasă.
Rămân însă statornic în ce am hotărât. Mai scriu aici până când adminii vor sterge contul meu sau mai maxim câteva zile, nu știu câte.

Și să nu fiu off-topic, rămâne valabil ce am spus, în celălalt post mai sus, la care adaog o recomandare, cartea Părintelui Patriarh, Preafericitul Daniel (cu adevărat preafericit e, minunatul de el), Comori ale Ortodoxiei, editura Trinitas, Iași, 2007, 452 pagini. Ca să puteți să-l înțelegeți mai bine, să vedeți ce comoară de suflet are, Patriarhul nostru drag, Daniel:



Iertare.
Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 16.06.2013 at 16:53:26.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.06.2013, 20:02:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Este ecumenism bun. Adică? Adică să primim pe orice om în Biserică, acasă, de unde a ieșit. Să vadă, să simtă, să renunțe la înșelare și erezie, la întuneric și să vină la Lumină, în creștinism.
=))))
Indubitabil. Asta facea patriarhul, i-a chemat ca sa ..."vadă, să simtă, să renunțe la înșelare și erezie, la întuneric și să vină la Lumină, în creștinism"
Genial. :)))

Referitor la topic, am si eu o parere. Doar ca este vorba despre exact asta: o parere. Daca si ceilalti s-ar limita, ca atunci cand au pareri personale, sa spuna ca sunt pareri si nu adevaruri incontestabile...
Am vazut ca sunt 2 tabere: tabara care il apara pe patriarh si afirma cu convingere ca patriarhul nu este ecumenist, mason.... si tabara care il acuza de exact lucrurile astea. Mai oameni buni, si unii si ceilalti, dar de unde stiti voi si cum puteti afirma cu atata certitudine ca este sau nu mason?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare