Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.04.2014, 11:43:01
MadnZz MadnZz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Mesaje: 17
Implicit

Ok nu mai pun in viata mea intrebari pe siteul asta, cum greseste omul ceva sau nu stie, voua va place sa va bateti joc. Sunteti dominati de dogme si inflexibili in gandire... Ii lasati pe altii sa gandeasca pentru voi. Argesanu e decat un om care mi.a intarit convingerile pe care le aveam deja. Cum se face ca noi astia care facem "minuni dracesti" suntem oamenii mai cu omenie ? Poate ati uitat ce inseamna credinta la baza ei, sa iubesti toata creatia in mod egal si neconditionat. Daca nu stiti sa ajutati puteati sa nu raspundeti.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.04.2014, 11:50:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Crezi tu că ești așa cum zici că ești?
Crezi tu că ești singurul care l-a întâlnit pe Argeșanu?
Crezi tu că ești singurul care a experimentat cele ce crezi tu că te-au iluminat acum?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.04.2014, 20:32:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadnZz Vezi mesajul
Ok nu mai pun in viata mea intrebari pe siteul asta, cum greseste omul ceva sau nu stie, voua va place sa va bateti joc. Sunteti dominati de dogme si inflexibili in gandire... Ii lasati pe altii sa gandeasca pentru voi. Argesanu e decat un om care mi.a intarit convingerile pe care le aveam deja. Cum se face ca noi astia care facem "minuni dracesti" suntem oamenii mai cu omenie ? Poate ati uitat ce inseamna credinta la baza ei, sa iubesti toata creatia in mod egal si neconditionat. Daca nu stiti sa ajutati puteati sa nu raspundeti.
Omul care nu stie si are bun simt intreaba. Omul care nu stie se informeaza nu face afirmatii despre lucruri pe care nu le cunoaste si are pretentia ca are dreptate.
Noi suntem dominati de dogme si ii lasam pe altii sa gandeasca? Dar tu care ai convingeri despre lucruri pe care nu le cunosti cum esti?
Habar nu ai ce presupune crestinismul si totusi faci afirmatii cu privire la invataturile lui. Nu cunosti invataturile dar stii ca ale altora sunt mai bune. Poate ne zici si noua ce spune asta despre tine.
Si "convingerile" tale pe ce se bazau?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.06.2014, 00:38:41
MadnZz MadnZz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Mesaje: 17
Talking

Convingerile mele se bazau pe faptele pe care le-am experimentat, inainte sa stiu ce-i aia Argeseanu inainte sa aflu ca exista adevar in crestinism, asa cum exista si in alte religii. Practic de cand eram mic am ceea ce se numeste vedere in duh si capacitati de medium, nu am antrenat foarte mult acest aspect al vietii mele, credeam ca toata lumea e lafel ca mine, mie mi se pare normal ce vad. Si arogantele pe care le spun unii pur si simplu nu au sens pentru mine. Dumnezeu nu e in cer si nu ne priveste de sus. Dumnezeu e pestetot, tot ce e creatie e Dumnezeu. El se afla preponderent in inima noastra, acolo unde gasim sufletul nostru. Argeseanu, la fel ca mine, la fel ca multi alti oameni, are vedere in duh. Nu il cunosc personal dar il cunosc in astral si am vorbit cu el si mi-a aratat lucruri pe care nu le stiam. Eu nu cred ce mi se spune, n-am crezut nici in Dumnezeu pana cand nu l-am simtit pe pielea mea, imi pare rau si va cer iertare ca v-am judecat si eu la randul meu, stiu ca nu sunt perfect, dar lucrez la asta. Inainte sa cred ceva cu adevarat, investighez, de ce sa cred ceva ce mi se baga pe gat ? De ce sa cred ceva ce vor altii sa cred ? Experienta e de prima mana, nu se poate dovedi, dar mai mult ca sigur se simte. Daca vreti sa nu fiti dependenti de dogme, INVESTIGATI ! Sa-L simti si sa vorbesti cu Dumnezeu nu-i un lucru greu de realizat. Barierele noastre mentale opresc adevarata cunoastere pe care o putem obtine prin contactul cu el, prin faptul ca suntem fortati sa credem in Dumnezeu pur si simplu, fara sa ni se spuna si cum sa obtinem contactul cu el.

Va garantez, nu sunt eu mai special ca nimeni, suntem toti egali, si Dumnezeu ne iubeste INFINIT si EGAL pe toti, si vrea ca noi toti sa stim cu adevarat ca El este ceea ce este, problema este in noi, noi suntem cei care ne distantam de El, nu El de noi, dar, din fericire exista destule metode sa ne intoarcem la el, si sa-l simtim pe pielea noastra, metode practice pe care fiecare putem sa le facem pentru a REstabili contactul. Multumesc
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare