Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2015, 20:57:22
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Aveti grija la ce moaste va inchinati !

https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j...xREAjaRRDBlR3w
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2015, 21:16:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Avem, avem, mulțumim pentru grijă!
Primește Dumnezeu evlavia, stai liniștit!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2015, 21:53:46
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit "Dumnezeu vine si bea tot lapticul meu"

"In Egipt, unde in vechile vremuri crestine existau multe manastiri mari, un monah se imprietenise cu un taran, neinvatat si cam naiv. Odata, taranul i-a spus monahului:

- Si eu il cinstesc pe Dumnezeu, Care a facut aceasta lume! In fiecare seara torn intr-o strachina lapte de capra si il pun sub palmier. Noaptea, Dumnezeu vine si bea tot lapticul meu. Ii place foarte mult. Niciodata nu a mai ramas in strachina vreo o picatura.

Auzind vorbele acestea, monahul nu a putut sa nu izbucneasca in ras. Cu blandete si pe inteles i-a explicat prietenului sau ca Dumnezeu nu avea nevoie de lapte de capra. Totusi, taranul a staruit cu incapatanare in parerea sa. Si atunci monahul i-a propus ca in noaptea urmatoare sa stea la panda si sa vada ce se va intampla dupa ce va pune strachina cu lapte sub palmier.



Zis si facut. Cand a venit noaptea, monahul si taranul s-au ascuns undeva, nu departe si curand au vazut la lumina lunii cum s-a furisat spre strachina o vulpe mica si a baut tot laptele.

Ca un trasnet l-a lovit pe taran aceasta descoperire.

- Da, a recunoscut el zdrobit, acum vad ca nu a fost Dumnezeu!

Monahul a incercat sa il aline pe taran si a inceput sa-i explice ca Dumnezeu este Duh, ca El este cu totul altfel fata de lumea noastra, ca oamenii il cunosc pe El intr-un chip aparte... Dar taranul a stat inaintea lui numai cu capul plecat. Apoi a inceput sa planga si a plecat la bordeiul sau.

Monahul a plecat si el la chilia lui. Dar, apropiindu-se de ea, a vazut uimit la usa un inger, taindu-i calea. Si, cuprins de frica, a cazut in genunchi, iar ingerul a spus:

- Omul acela simplu nu avea nici educatie, nici stiinta de carte, nici intelepciune ca sa-L cinsteasca pe Dumnezeu altfel decat o facea. Iar tu, cu intelepciunea si eruditia ta, i-ai luat aceasta posibilitate. Tu crezi fara indoiala ca ai judecat corect? Insa nu stii un singur lucru, o, inteleptule: ca Dumnezeu, uitandu-Se la inima sincera a acelui taran, in fiecare noapte trimitea sub palmier o vulpe mica, ca sa il mangaie si sa primeasca jertfa lui."

Arhimandritul Tihon

Aceasta povestioara am luat-o de aici http://www.crestinortodox.ro/pilde/d...ul-148091.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.03.2015, 21:26:49
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Foarte impresionanta poveste
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.03.2015, 03:23:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

De ce sa avem grija?
Ce pericol ne paste?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.03.2015, 10:16:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De ce sa avem grija?
Ce pericol ne paste?
Diavolul isi moduleaza strategia in functie de nivelul necredintei omului. Cand omul e necredicnios, mai intai strecoara ideea ca Dumnezeu nu exista. Daca, totusi, omul persista in credinta, ii strecoara ideea ca nu e nevoie de preoti ca sa ne ierte Dumnezeu. Adica ce, El e infirm, nu poate ierta direct ? Nu aude si nu vede pocainta penitentului ?
Dar, daca omul persista si se apropie periculos de mult de medicamentele salvarii, atunci ii strecoara altfel de indoieli. Daca acel preot nu este preot ? Daca absolvirea lui nu e valida ? Daca Liturghia la care a luat parte este una inautentica, ori chiar draceasca? Numarul pacientilor care nu-si iau medicatia de teama reactiilor adverse il excede cu mult pe acela al pacientilor care nu-si iau medicamentele fiindca ei considera ca ar fi lipsite de actiune farmacodinamica.

Din aceasta categorie este si indoiala: Dumnezeu exista. Sfintii exista. Ei au capacitate de mijlocire pentru noi. Dar, daca moastele la care tocmai ne inchinam nu sunt autentice ? Atunci inchinarea nu ar fi lipsita de actiune, ori chiar daunatoare spiritului ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.03.2015, 10:52:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Diavolul isi moduleaza strategia in functie de nivelul necredintei omului. Cand omul e necredicnios, mai intai strecoara ideea ca Dumnezeu nu exista. Daca, totusi, omul persista in credinta, ii strecoara ideea ca nu e nevoie de preoti ca sa ne ierte Dumnezeu. Adica ce, El e infirm, nu poate ierta direct ? Nu aude si nu vede pocainta penitentului ?
Dar, daca omul persista si se apropie periculos de mult de medicamentele salvarii, atunci ii strecoara altfel de indoieli. Daca acel preot nu este preot ? Daca absolvirea lui nu e valida ? Daca Liturghia la care a luat parte este una inautentica, ori chiar draceasca? Numarul pacientilor care nu-si iau medicatia de teama reactiilor adverse il excede cu mult pe acela al pacientilor care nu-si iau medicamentele fiindca ei considera ca ar fi lipsite de actiune farmacodinamica.

Din aceasta categorie este si indoiala: Dumnezeu exista. Sfintii exista. Ei au capacitate de mijlocire pentru noi. Dar, daca moastele la care tocmai ne inchinam nu sunt autentice ? Atunci inchinarea nu ar fi lipsita de actiune, ori chiar daunatoare spiritului ?

Eu nu mi-am pus niciodata probleme de genul asta...desigur am probleme in alte"departamente spirituale" insa de obicei cred cu tarie ca Sfantul respectiv este acolo,ma asculta si daca ma rog cu destula tarie,ma si ajuta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.03.2015, 11:39:26
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Diavolul isi moduleaza strategia in functie de nivelul necredintei omului. Cand omul e necredicnios, mai intai strecoara ideea ca Dumnezeu nu exista. Daca, totusi, omul persista in credinta, ii strecoara ideea ca nu e nevoie de preoti ca sa ne ierte Dumnezeu. Adica ce, El e infirm, nu poate ierta direct ? Nu aude si nu vede pocainta penitentului ?
Dar, daca omul persista si se apropie periculos de mult de medicamentele salvarii, atunci ii strecoara altfel de indoieli. Daca acel preot nu este preot ? Daca absolvirea lui nu e valida ? Daca Liturghia la care a luat parte este una inautentica, ori chiar draceasca? Numarul pacientilor care nu-si iau medicatia de teama reactiilor adverse il excede cu mult pe acela al pacientilor care nu-si iau medicamentele fiindca ei considera ca ar fi lipsite de actiune farmacodinamica.

Din aceasta categorie este si indoiala: Dumnezeu exista. Sfintii exista. Ei au capacitate de mijlocire pentru noi. Dar, daca moastele la care tocmai ne inchinam nu sunt autentice ? Atunci inchinarea nu ar fi lipsita de actiune, ori chiar daunatoare spiritului ?
Dar dacă Biserica din care facem parte nu este autentică? Dacă mă doboară reacțiile adverse? Dacă nu e potrivită medicația Ei și pentru mine?
Mai bine trec la altă confesiune... Acolo medicația e universală, panaceu universal garantat.
Biserica adevărată nu poate fi cea în care m-am născut și am fost botezat. Autentică e cealaltă, că acum m-am făcut băiat mare, nu mai ascult muzică rock, (am trecut la simfonică - deși ar fi de ascultat și rock-simfonic) nu mă mai sclifosesc cu pletele, nu mai fac prostii cu fetele, nu mai beau ca în studenție etc.
Deci dacă sunt băiat mare și am lepădat apucăturile copilăriei, musai să trec și la catolici. Logic, nu?
(adică să mă sclifosesc la alt nivel, că acu sunt mai capabil, am cu ce!)

Și uite așa unii, lepădînd înțelepciunea strămoșească pe motiv că s-au descoperit capabili (în sfârșit) de autonomie personală, mai mult sau mai puțin intelectuală, au aruncat mândri-foc pruncul din copaie odată cu lăturile!
Nu era suficient să arunce doar apa murdară a propriilor apucături? A fost musai să arunce și copchilu și copaia?...
"Diavolul isi moduleaza strategia..." Adevărat este. Dar încă mai al dracului și-o modulează omul singur, fugind la nesfârșit de el însuși. Și de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.03.2015, 12:05:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Aoleu, asta a durut o țâră...
Sau ar fi trebuit.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.03.2015, 12:32:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Verificarea Sfintelor moaste este un cutit cu doua taisuri. Pe de o parte ii loveste pe cei care au facut eventuale falsuri, iar pe de alta parte ii loveste si pe crestinii ortodocsi care cred in Sfintele Moaste. Se poate ca in a numite locuri sa existe false moaste. Insa nu acest fapt caracterizeaza ortodoxia. Sub masca luptei impotriva falsificatorilor de moaste se pot comite abuzuri impotriva Sfintelor Moaste autentice spre bucuria sectarilor.

Dumnezeu sa ne fereasca de sminteala si de ispite peste puterile noastre.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare